Ewert Ljusberg

Ewert Ljusberg

14ファン

Karl Ewert Alvar Ljusberg, born on May 7, 1945, in Sweden, was a troubador and ballad singer. He began his professional career as an artist in 1971, collaborating with prominent ballad singers such as Sid Jansson and Cornelis Vreeswijk. His debut album Goknul! was released in 1972. Ljusberg gained significant fame for his role as a storyteller in the television show Har du hört den förut? from 1983 to 1996. He was assigned president of the fictitious Republic of Jamtland in 1989 and performed annually at the Storsjöyran festival. Ljusberg received several awards, including the Fred Åkerström grant in 1989, the Nils Ferlin-Sällskapets troubadour prize in 2003, and the Cornelis Vreeswijk grant in 2006. He passed away on October 1, 2021.

トップトラック

プレイリスト

関連アーティスト

  • ディスコグラフィー
アルバム
Bär mig i ditt hjärta
(P) 2019 YTF Records
01-05-2019
Bär mig i ditt hjärta
01
Jag och Bobby Mcgee
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
04:13
作曲者: Kris Kristofferson, Ewert Ljusberg
02
Bär Mig i Ditt Hjärta En Tid
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
03:57
作曲者: Warren Zevon, Ki Kristin Hallberg Ljusberg
03
Caseys Sista Resa
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
03:25
作曲者: Kris Kristofferson, Anita Habel
04
Denna Gamla Väg
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
03:54
作曲者: Kris Kristofferson, Ewert Ljusberg
05
En Eldskrift i Neon
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
04:16
作曲者: Sean Keane, Ewert Ljusberg
06
Februarisnö
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
03:36
作曲者: Shel Silverstein, Ewert Ljusberg
07
Gammalmodig Höstlåt
Ewert Ljusberg
Bär mig i ditt hjärta
02:09
作曲者: Arne Ljusberg
すべての曲を表示(12曲)
Songs for Beauties and Beasts
(P) 2008 Gazell Records AB
01-04-2008
Songs for Beauties and Beasts
01
Whatever Happened to Bombadill?
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
03:54
02
Mental Morning Workout
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
02:31
03
Yes Mr Rogers
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
02:41
04
In Love
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
01:54
05
Reconsidering
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
02:24
06
World Full of Love
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
03:01
07
Experiencing You
Ewert Ljusberg
Songs for Beauties and Beasts
01:43
すべての曲を表示(22曲)
Ewert - Livs levande!
(P) 2021 YTF records
01-07-2006
Ewert - Livs levande!
01
Det hände sig sent om en kväll
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
00:55
作曲者: 民謡
02
Early Morning Song (For Ki)
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
03:19
作曲者: Ewert Ljusberg
03
Ballad om briggen Blue Bird av Hull
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
05:52
作曲者: エヴェルト・タウベ
04
Om tro och otrohet
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
02:56
作曲者: Ewert Ljusberg
05
En dikt till en mycket avlägsen men närstående främling
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
02:28
作曲者: Ewert Ljusberg - Arne Ljusberg
06
Ta det med mig
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
04:19
作曲者: Ewert Ljusberg - トム・ウェイツ - キャスリーン・ブレナン
07
Bruvôllbrynne Blues
Ewert Ljusberg
Ewert - Livs levande!
01:57
作曲者: Ewert Ljusberg
すべての曲を表示(18曲)
Ljusbergs väg
(P) 2021 YTF records
01-07-2006
Ljusbergs väg
01
Ljusbergs väg
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
03:06
作曲者: Ewert Ljusberg
02
Dôcka
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
04:18
作曲者: Arne Ljusberg
03
Wingers limpe ô Bengtssons kôrv
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
02:30
作曲者: Arne Ljusberg
04
Titta hânn sjå
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
01:51
作曲者: Ewert Ljusberg
05
Mormor Ek
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
02:43
作曲者: Arne Ljusberg
06
Mormor ô pipa
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
04:16
作曲者: Ewert Ljusberg
07
En blues tä'n Jörn
Ewert Ljusberg
Ljusbergs väg
02:49
作曲者: Ewert Ljusberg - Arne Ljusberg
すべての曲を表示(28曲)
Tack för kaffet
℗ 2003 Mariann Grammofon AB
01-01-2003
Tack för kaffet
01
Morgon på Kungsholmen
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
03:33
作詞: Karin Liungman
02
Holländarn
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
04:24
作詞: Ewert Ljusberg - マイケル・スミス
03
Ingen kan älska dig så
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
04:19
作詞: Torgny Karlsson
04
Tack för juni månad
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
03:10
作曲者: Lars Goransson
05
Gammalmodig höstlåt
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
02:40
作詞: Arne Ljusberg
06
Du
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
03:28
作詞: Lotta Ahlin - Torgny Karlsson
07
Tidig är tiden
Ewert Ljusberg
Tack för kaffet
03:07
作詞: Markku Reingold / 作曲者: Rolf Carlsson
すべての曲を表示(16曲)
Spökmatrosens sånger
(P) 1985 Round Up / Atenzia Records
28-03-1985
Spökmatrosens sånger
01
Köra båten
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
02:30
作曲者: Karl Ove Karlsson - Anders Wällhed - Ove Allansson
02
Spökmatrosen
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
01:16
作曲者: Ove Allansson
03
Stadens ljus
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
01:55
作曲者: Karl Ove Karlsson - Anders Wällhed - Ove Allansson
04
Smygcigarett
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
00:33
作曲者: Ove Allansson
05
Container blues
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
01:57
作曲者: Karl Ove Karlsson - Anders Wällhed - Ove Allansson
06
Videomatrosen
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
00:36
作曲者: Ove Allansson
07
Du gamle maskinist
Ewert Ljusberg
Spökmatrosens sånger
02:21
作曲者: Karl Ove Karlsson - Anders Wällhed - Ove Allansson
すべての曲を表示(21曲)
Och inte kallar jag det att gråta...
(P) 2022 YTF records
01-07-1975
Och inte kallar jag det att gråta...
01
Briggen Blue Bird av Hull
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
04:11
作曲者: エヴェルト・タウベ
02
En konstnärs dilemma
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
05:15
作曲者: Kjell Torbiörn
03
Shakespeares tivoli
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
04:03
作曲者: Sam J Lundwall
04
Dans på Rusakula
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
03:13
作曲者: Esse Björkman
05
Vem
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
03:08
作曲者: オルレ・アドルフソン
06
Soldat soldat
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
01:19
作曲者: Wolf Biermann - Caj Lundgren
07
Far har fortalt
Ewert Ljusberg
Och inte kallar jag det att gråta...
03:06
作曲者: Lillebjørn Nielsen
すべての曲を表示(13曲)
EP
Gånglåt från Knutby
(P) 2021 YTF records
01-07-2006
Gånglåt från Knutby
01
Gånglåt från Knutby
Ewert Ljusberg
Gånglåt från Knutby
02:34
作曲者: Ewert Ljusberg
02
Gud för en dag
Ewert Ljusberg
Gånglåt från Knutby
01:57
作曲者: Ewert Ljusberg
03
Inte engagerad- bara trött
Ewert Ljusberg
Gånglåt från Knutby
02:43
作曲者: Ewert Ljusberg
04
Ulvalåt
Ewert Ljusberg
Gånglåt från Knutby
03:35
作曲者: Ewert Ljusberg
05
Skogs-blues
Ewert Ljusberg
Gånglåt från Knutby
05:53
作曲者: Ewert Ljusberg
収録作品:
Svensk Country 100 Låtar
2025 Warner Music Group - X5 Music Group
06-03-2025
Svensk Country 100 Låtar
01
Guld och gröna skogar
Hasse Andersson
Svensk Country 100 Låtar
03:03
作詞: Anderz Wrethov - Elin Wrethov - Johan Bejerholm - Johan Deltinger / 作曲者: Anderz Wrethov - Elin Wrethov - Johan Bejerholm - Johan Deltinger
02
Nine to Five
Kikki Danielsson
Svensk Country 100 Låtar
02:44
作詞: ドリー・パートン - Lasse Holm / 作曲者: ドリー・パートン - Lasse Holm
03
Olles bar & grill
Alf Robertson
Svensk Country 100 Låtar
05:36
作詞: Alf Robertson / 作曲者: Alf Robertson
04
Laxå
Towa Carson
Svensk Country 100 Låtar
02:55
作詞: Billy Ed Wheeler - Gabby Rogers - STIG ANDERSON / 作曲者: Billy Ed Wheeler - Gabby Rogers
05
Peta in en pinne i brasan
Mats Rådberg
Svensk Country 100 Låtar
03:25
作詞: Ewert Ljusberg - シェル・シルベスタイン / 作曲者: Ewert Ljusberg - シェル・シルベスタイン
06
Han pendlar varje
Elisabeth Andreasson
Svensk Country 100 Låtar
03:11
作詞: F. Palmer - O. Bergman / 作曲者: F. Palmer
07
Anna & mej
Lalla Hansson
Svensk Country 100 Låtar
04:44
作詞: フレッド・フォスター - クリス・クリストファーソン / 作曲者: フレッド・フォスター - クリス・クリストファーソン
すべての曲を表示(100曲)
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
℗ 1995 The copyright in this sound recording is owned by Parlophone Music Sweden AB
16-07-2010
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
01
Inledning
Hans Alfredson
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
01:02
作曲者: Hans Alfredson
02
Nu går vi till ris jerk...
Hans Alfredson
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
00:26
作詞: Okänd / 作曲者: Traditional
03
Om cykling med mera / Man cyklar för lite
エールリンク
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
01:26
作詞: ポヴェル・ラメル / 作曲者: Traditional
04
Stopp en stund...
スヴェン=ベルティル・タウベ
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
00:25
作詞: Okänd / 作曲者: Traditional
05
Vid ledsamhet
オルレ・アドルフソン
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
00:52
作曲者: オルレ・アドルフソン
06
Var finns tröst...
Ernst-Hugo Järegård
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
01:09
作詞: Okänd / 作曲者: Nils Perne - Sven Paddock
07
Tag dig en hutt...
Thorstein Bergman
Stora snapsvise - 99 snapsvisor - för jul, midsommar & kräftskiva
00:37
作詞: Heinrich Bolten-Baeckers
すべての曲を表示(99曲)
YTF på Gröna Lund
(P) 2022 YTF records
01-08-1972
YTF på Gröna Lund
01
Ett liv efter detta
Herr T och hans Spelmän
YTF på Gröna Lund
03:02
作曲者: Torgny Bjork - グスタフ・フローディング
02
Sant och intressant
Eva Möller
YTF på Gröna Lund
03:19
作曲者: Eva Möller
03
Hemlig busgrabb
Eva Möller
YTF på Gröna Lund
02:25
作曲者: Eva Möller
04
Flickan och bullen
Stefan Demert
YTF på Gröna Lund
02:06
作曲者: Stefan Demert - M. Nilsson
05
Den rätte
Jeja Sundström
YTF på Gröna Lund
01:20
作曲者: Jeja Sundström - E. Lindorm
06
Brooklandsvägen
Björn Ehrling
YTF på Gröna Lund
04:19
作曲者: Dan Andersson - ラドヤード・キップリング
07
Dityramb i morgonglans
Björn Arahb
YTF på Gröna Lund
01:19
作曲者: Ulf Peder Olrog
すべての曲を表示(42曲)
Vispråmen Storken 2
℗ 1969 Metronome Records AB
06-08-2012
Vispråmen Storken 2
01
Välkommen (Live på Vispråmen Storken)
Git Magnusson
Vispråmen Storken 2
00:18
02
Anne Knutsdotter (Live på Vispråmen Storken)
Tobben
Vispråmen Storken 2
01:40
作詞: トラディショナル
03
En rosen visa med elskogh (Live på Vispråmen Storken)
Birgitta Hylin
Vispråmen Storken 2
03:48
作詞: トラディショナル
04
Stormärta (Live på Vispråmen Storken)
Ewert Ljusberg
Vispråmen Storken 2
00:16
作詞: Ewert Ljusberg
05
Elegi över svårartad julafton (Live på Vispråmen Storken)
Ewert Ljusberg
Vispråmen Storken 2
00:40
作詞: Ewert Ljusberg
06
Ska du bli ma ut å lunnje vö? (Live på Vispråmen Storken)
Ewert Ljusberg
Vispråmen Storken 2
00:56
作詞: Ewert Ljusberg
07
Båtlåt (Live på Vispråmen Storken)
ロバート・ブロバーグ
Vispråmen Storken 2
02:25
作詞: ロバート・ブロバーグ
すべての曲を表示(21曲)
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
(P) 2021 YTF Records
03-12-2021
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
01
Kom med mig
Maria Blom
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
03:31
作曲者: Maria Blom
02
Från fångarna på Kumla
コーネリス・ヴリースウィック
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
01:48
作曲者: コーネリス・ヴリースウィック
03
Ängarna av guld
Susanne Alfvengren
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
04:26
作曲者: Susanne Alfvengren - ゴードン・マシュー・サムナー
04
Söndag morgon faller tungt
Ewert Ljusberg
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
05:08
作曲者: Ewert Ljusberg - クリス・クリストファーソン
05
Kajsas udde
Elin Lyth
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
02:43
作曲者: Alf Hambe
06
Sommarmålning
Bernt Törnblom
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
02:35
作曲者: Bernt Törnblom
07
Poeten
Bäckman
Yrkestrubadurernas förening YTF 50 år (1971-2021)
03:26
作曲者: Stefan Nilsson - Janne Bäckman
すべての曲を表示(85曲)
När rocken kom till Sveg
(P) 2013 Atenzia Records
18-03-2013
När rocken kom till Sveg
01
Good Ol´ Rock´n Roll
Kingen
När rocken kom till Sveg
03:01
作曲者: Torgny Karlsson - Åke Hallgren
02
Last Time We Were in Love
Åke Hallgren
När rocken kom till Sveg
02:22
作曲者: Åke Hallgren
03
New Stage
Willie Lee´s
När rocken kom till Sveg
01:30
作曲者: Peter Hurtig - Douglas Roslund
04
You´ll Never See Me Crying over You
Gry Sol Karlsson
När rocken kom till Sveg
03:02
作曲者: Åke Hallgren
05
Sweet Maria
Gunnar Bäcke
När rocken kom till Sveg
03:09
作曲者: Gunnar Bäcke
06
Wonderwoman
Ewert Ljusberg
När rocken kom till Sveg
03:12
作曲者: Ewert Ljusberg - Torgny Karlsson
07
High up in the Mountains
Jonny Tudor
När rocken kom till Sveg
03:24
作曲者: Jonny Tudor
すべての曲を表示(13曲)