Show cover of Siewca Podcast - wychowanie, wiara, edukacja

Siewca Podcast - wychowanie, wiara, edukacja

Znajdziesz tu wersje audio wszystkich artykułów publikowanych na portalu Siewca.pl.

Tracks

Magdalena Keler (Dzieci): „Dlaczego tylko czwórka?!”. Cieszmy się dziećmi, nie ocenami
Koniec roku szkolnego… Warto w takim momencie zwrócić uwagę na to, co i w jaki sposób mówimy do dziecka. Pytanie „dlaczego jednak masz czwórkę?” lub „a Kazik to jaką ma ocenę?” nie pomaga. Oczywiście szkoła rządzi się swoimi prawami i oceny są jej nieodłącznym elementem, ale nie dajmy się im zdominować.
03:44 7/16/22
Anna Chwolik (Dzieci): Dziecko broi, przeprasza, Ty wybaczasz (choć masz już dość)… i tak w kółko. Co robić?
„On to chyba robi złośliwie”, „tym razem przesadził, dopiero o tym rozmawialiśmy i znowu to samo”, „Pięć minut temu przepraszał i zachowuje się tak samo”. Brzmi znajomo? Nasze kochane dziecko ze skruszoną miną aniołka obiecuje, że już nigdy więcej tak nie zrobi. Po czym, zanim zdążymy policzyć do pięciu, powtarza swoje trudne zachowanie. Łatwo jest wtedy w emocjach wydać krzywdzący osąd – „robi mi na złość”.
04:36 7/16/22
Karolina Guzik (Dzieci): Edukacja – to dla mnie: dlaczego wybrałam dla swoich dzieci szkołę państwową?
„Od szkoły oczekuję szacunku dla dziecka i przekazania wiedzy. Nie wymagam, by była wszystkim, co powinno dostać dziecko – moim zdaniem najwięcej uwagi, atencji i wsparcia moi synowie powinni otrzymać w domu” – mówi Magdalena Urbańska w rozmowie z Karoliną Guzik.
04:25 7/16/22
Sylwia Jabs (Rodzina): Egoizm pokonany przez starch… Nasza strata Maleństwa
Było po północy. Ostre, przenikliwe światło lamp zalewało zimne, surowe pomieszczenie gabinetu lekarskiego. W środku pięć kobiet w białych fartuchach rozmawiało o swoich prywatnych sprawach, kładąc na biurku dokumenty i przygotowując narzędzia do pracy. Stałam po środku w samej koszulce, a z oczu płynęły mi łzy. Nie potrafiłam ich zatrzymać. Nagle jedna z kobiet przerwała rozmowę i zadała mi pytanie: jedno, drugie, trzecie. Wszystkie umilkły, patrząc na mnie. Druga kazała mi położyć się na stojącym obok fotelu. Inna założyła mi maskę na twarz, a jej głos powoli się oddalał.
05:09 7/16/22
Paulina Michalska (Rodzina): Jesteśmy rodziną wielodzietną i dużo się modlimy. Jak nam się to udaje?
Rodziny wielodzietne mają swoje rytuały, przyzwyczajenia, tradycje, sposoby na organizację codzienności. Mają też swoje sposoby na przekazywanie wiary i praktyki duchowe. Jak rodzinnie dbać o modlitwę i relację z Panem Bogiem w kilkuosobowej gromadce?
06:07 7/16/22
Justyna Jarosińska (Małżeństwo): Małżeństwo we wspólnocie: „Nikt nie dawał nam większych szans, a jednak...”
Niektórzy mają za sobą poważne jubileusze, inni dopiero stają na początku małżeńskiej drogi. Obojętnie jak długo dzielą ze sobą życie, by było ono szczęśliwe, muszą się starać. Małżeństwa ze wspólnoty Chemin Neuf opowiedziały mi o tym, co daje im wspólnota.
05:53 7/16/22
Alina Sikorska (Dzieci): Mamy dzieci w edukacji domowej, choć niektóre wolały zwykłą szkołę
Moje wspomnienia ze szkoły... Hałas na przerwach i czekanie na ostatni dzwonek, żeby móc wreszcie pójść do zajęć, które mnie naprawdę interesują. Dziś się cieszę, że, jako rodzic, mogę wybrać tryb edukacji dla swoich dzieci.
04:53 7/16/22
Jan Buczyński (Rodzina): Niedziela najważniejszym dniem? Dzieci widzą, jak go świętujesz
Dziś chrześcijańskie przeżywanie każdej niedzieli jako święta to szaleństwo. Przecież to zupełnie nie tak, jak sugeruje porządek tego świata: niedziela to końcówka weekendu, czas na odespanie, nadrobienie sprzątania, zakupów i innych domowych obowiązków. Owszem, kilka razy w roku zbiega się ona z rodzinnym świętowaniem, ale żeby tak co tydzień?
04:06 7/16/22
Konrad Grzybowski (Małżeństwo): Różnica temperamentów. Jak to jest u Igi i Konrada Grzybowskich?
Kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa. Przez wiele lat śmiałem się z tego powiedzenia. Bardziej kojarzyło mi się to horoskopem niż mądrością życiową. Dziś rozumiem jak wiele jest w tym prawdy.
05:36 7/16/22
Agata Głażewska (Rodzina): Urlop z małymi dziećmi – wytrzymajmy, nie zwariujmy, będzie dobrze! Nasze sposoby
Zmęczeni pracą i codziennością kojarzą słowo „urlop” z faustowskim: „Trwaj chwilo, trwaj! Jesteś piękna”. Tymczasem nie zawsze! W przypadku wyjazdu z małymi dziećmi, hałasem, rozgardiaszem, zupkami, pampersami i tym podobnymi atrakcjami można zawołać: „Urlop! Wytrzymajmy!”
04:44 7/16/22
Joanna Jamróz-Haładyj i Mirosław Haładyj (Małżeństwo): Modlitwa małżeńska – „dzięki niej łatwiej nam się ze sobą pogodzić”
Dla wielu par idea wspólnej modlitwy małżeńskiej może wydawać się czymś nietypowym – a przez to niepotrzebnym. Wsłuchując się w wypowiedzi niektórych małżeństw, można wyciągnąć wniosek, że łatwiej jest podjąć modlitwę indywidualną niż we dwoje. I choć w nauce Kościoła nie spotkamy się z „wymogiem” wspólnego modlenia się małżonków, nie oznacza to, że ta sfera jest nieważna. O wspólnym stawaniu przed Bogiem w małżeństwie porozmawialiśmy z ks. Andrzejem Króliczkiem oraz Dagmarą i Rafałem Bugajnymi.
08:26 7/16/22
Justyna Jarosińska (Rodzina): „Jako rodzina, nie musimy być idealni”. Wnioski po X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie
Ważne były słowa papieża o tym, że rodzice nie są superbohaterami. Franciszek zdjął ze mnie trochę poczucia winy i obawy o moje niedoskonałe rodzicielstwo – mówi jeden z uczestników X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, które trwało od 22 do 26 czerwca.
06:32 7/16/22
Alina Sikorska (Rodzina): Próba gwałtu i śmiertelne ciosy nożem… Mistrzyni przebaczenia – Maria Goretti
Przed paroma dniami wspominaliśmy ją w liturgii. Maria Goretti jest jedną z najpopularniejszych świętych XX w. i trudno się dziwić. Jej akt przebaczenia swemu zabójcy wyniósł ją szybko na ołtarze.
04:53 7/16/22
Agata Głażewska (Małżeństwo): Nieidealna żona: Mąż ma uczynić mnie szczęśliwą? Niemożliwe!
Z wielkim zainteresowaniem czytuję ostatnio „Pogadanki rekolekcyjne” naszej polskiej błogosławionej, wielkiej mistyczki i wychowawczymi kobiet – Marceliny Darowskiej. Zanim założyła Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, była żoną i matką. O życiu rodzinnym, małżeńskim, o wychowaniu dzieci wiedziała zatem również z autopsji.
05:02 7/16/22
Agnieszka Dubiel (Dzieci): Modlitwa z dziećmi – nasz wieczorny rytuał
Siadamy co wieczór przy stole przed obrazem Świętej Rodziny. Ktoś przysypia, kogoś trzeba uspokoić, komuś się nie chce. Modlimy się z dziećmi. Nie jest idealnie, ale jest regularnie.
05:13 7/16/22
Lech Giemza (Rodzina): Rodzina unisono czyli kariera nie na pierwszym planie
Ktoś kiedyś mnie zapytał, jak to robię, że rodzina nie przeszkadza mi w pracy naukowej. No cóż… Ponoć nie ma głupich pytań, ale w tym pytaniu zawarty jest pewien sposób myślenia, w którym świat naukowców składa się z pokoju szczelnie wypełnionego książkami, a za drzwiami cichutko i pokornie czekają dziecięta wraz z panią matką.
03:24 7/16/22
Paula Krych (Dzieci): Felieton sytuacyjny – siódme: nie kradnij
Z życia wzięte, codzienne sytuacje i rozmowy z dziećmi, które dają do myślenia – oto nasza seria felietonów sytuacyjnych. Do swojego małego świata zaprasza Was Paula Krych.
03:40 7/16/22
Paulina Michalska (Dzieci): Mali rekolekcjoniści czyli o towarzyszeniu dzieciom w przygotowaniach do wczesnej Pierwszej Komunii
Wczesna Pierwsza Komunia to ogromny dar i błogosławieństwo. Nie tylko dla dzieci, lecz również dla nas – rodziców, nie pomijając księży.
05:31 7/17/22
Zuzanna i Emil Kolouszek (Małżeństwo): Nasza małżeńska miłość to nie magia, a zwykłe codzienne gesty
Nasza miłość kwitnie, mimo że magia opadła, a zostało maggi… Motyli w brzuchu brak i nastała zwykła codzienność. Oto jak wygląda nasz standardowy dzień 4 lata po ślubie, z dwójką dzieci, mijaniem się z pracy do pracy i bezcennymi wspólnymi wieczorami.
04:13 7/18/22
Jan Buczyński (Rodzina): Churching familijny – czy musimy chodzić do swojej parafii?
Nikt nam nie zakaże wybierania sobie kościoła, w którym rodzinnie pójdziemy na mszę. Churching może mieć duże plusy, tak dla rodziców, jak dla dzieci. Warto jednak uważać.
04:48 7/19/22
Joanna i Mirosław Haładyjowie (Dzieci): Dzieci w kościele mają prawo się nudzić. Jak im pomóc? [WYWIAD]
Siostra Zofia Przybył nie ma wątpliwości, że dzieci powinny być obecne w kościele od najmłodszych lat. Elżbietanka, która na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą w Katowicach, w rozmowie z Joanną i Mirosławem Haładyjami wyjaśnia, co zrobić, aby pomóc małemu człowiekowi w odnalezieniu swojego miejsca podczas Eucharystii.
08:24 7/21/22
Justyna Jarosińska (Małżeństwo): Jak się dogadać, skoro tak wiele nas różni?
Przeciwieństwa się przyciągają. Głównie na początku romantycznego związku. Po latach małżeństwa prawda o różnicach między mężem i żoną zaczyna uwierać.
04:16 7/22/22
Karolina Guzik (Dzieci): Edukacja – to dla mnie: swoich dzieci nie uczę niczego
Anna Kurzawa jest żoną i mamą, a z wykształcenia pedagogiem. Szczera, czasem do bólu, w ramach serii „Edukacja – to dla mnie” dzieli się z Karoliną Guzik swoimi sposobami na edukację naturalną i pozasystemową swoich dzieci w wieku przedszkolnym.
08:21 7/24/22
Anna Chwolik (Dzieci): Obchód i „słowa mocy” – nasze wieczory z dziećmi
Nie trzeba wiele, wystarczy kilka minut. Dla mnie to czas na pytanie „co u ciebie?”, niekoniecznie „co w szkole?”, ale bardziej „jak się czujesz?”.
04:31 7/25/22
Agata Głażewska (Małżeństwo): Nieidealna żona: Wystarczy być! Tylko tyle?
Przed Wami drugi tekst z naszej nieidealnej serii. Tym razem o tym, że, jako żonie, zależy mi na tym, by czuć się potrzebną. I najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie muszę wiele robić, by tak właśnie było.
04:11 7/26/22
Agnieszka Dubiel (Dzieci): Moja pięciolatka: "Ja nie chcę iść do nieba!"
To, jak moje dzieci będą postrzegać niebo, zależy w dużej mierze ode mnie i męża. Młodsze można prowadzić, pokazywać, zapraszać. Starsze muszą doświadczyć, że tu na ziemi wcale nie jest tylko dobrze i bezpiecznie – po to właśnie, by, daj Boże, same nieba zapragnęły.
05:08 7/27/22
Magdalena Keler (Dzieci): Wyjazd dzieci bez rodziców – szkoła życia!
Jeżdżąc od wielu lat na kolonie jako wychowawca, widzę, jak moi podopieczni rosną w swoich oczach, szczególnie, gdy robią to, o co siebie nawet nie podejrzewali. To jest tak piękne i budujące. Ale…
03:57 7/28/22
Sylwia Jabs (Rodzina): Maria z Betanii uczy mnie słuchać Boga. Nie jest to łatwe...
Maria, siadając u nóg Pana, odłożyła wszystkie obowiązki na później, była przy Nim i słuchała Go. Oddzieliła to, co ważne, od tego, co ważniejsze. Tego się od niej uczę.
04:23 7/29/22
Jan Buczyński (Rodzina): Rodzinna modlitwa – ona ma być wasza, a nie jak z katalogu!
Błogosławiony Paweł VI powiedział kiedyś, że wspólna modlitwa w rodzinie to budowanie Kościoła. Wprawdzie odbywa się ona przede wszystkim w sercu każdego z nas i jest niezwykle indywidualnym, wręcz intymnym momentem – jednak Jezus obiecał: „Gdzie są dwaj, albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Rodzina jako „domowy Kościół” to pierwsza szkoła modlitwy.
04:00 7/31/22
Karolina Guzik (Dzieci): Edukacja – to dla mnie: dlaczego edukacja domowa?
Anna Majewska wybrała dla swoich dzieci edukację domową. Jak mówi, lubi z nimi być i chce im poświęcać jak najwięcej czasu. Z drugiej strony zwraca uwagę na pewne minusy wyboru tej ścieżki.
05:10 7/31/22