Show cover of Hosť sobotného Dobrého rána

Hosť sobotného Dobrého rána

Rozhovor so zaujímavým hosťom v Rádiu Slovensko. Do sobotného Dobrého rána na interview sú pozývaní populárni speváci, herci, režiséri, športovci, ale aj ďalšie osobnosti zo spoločenského života. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine. Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Do mája 2021 s Petrou Bernasovskou. Od júna 2021 s Katou Martinkovou.

Tracks

Tomáš Lasky Šedivý - spevák skupiny Para (20.4.2024 08:05)
Lasky (Tomáš Šedivý) - spevák kapely Para
25:12 20/04/2024
Zsolt Cséfalvay - logopéd (13.4.2024 08:05)
Je to špičkový logopéd, ktorý sa venuje najmä dospelým pacientom s porušenou rečou po mozgovom poškodení, či pri neurologických ochoreniach. Profesor Zsolt Cséfalvay. Jeho najväčším profesionálnym záujmom je primárna progresívna afázia. Aktuálne ju spoznávame prostredníctvom svetovej filmovej hviezdy Brucea Willisa, ktorý ňou trpí. Toto ochorenie sa nedá eliminovať, čo je veľkou skúškou jeho profesionality. Pôsobí na katedre logopédie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a aj vďaka nemu dosahuje slovenská logopédia výborné výsledky. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho celoživotnej snahe zveľaďovať si svoj manželský zväzok, o otužovaní, ktorému za ostatné obdobie prepadol, o pravidelných návštevách koncertov Slovenskej filharmónie i o entuziazme a zanietení, ktoré sú mu vlastné. | Hosť: Zsolt Cséfalvay (logopéd). | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:49 13/04/2024
Miriam Kičiňová - riaditeľka činohry SND (6.4.2024 08:05)
Riaditeľka Činohry Slovenského národného divadla. Divadlo je podľa nej pre nás často impulzom k zamysleniu a otvoreniu sa k reflexii problémov našej súčasnosti. Pôvodným povolaním je to divadelná dramaturgička a za svoju prácu už získala Ceny literárneho fondu i prestížne divadelné Dosky. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o Aničke Jurkovičovej, ktorej dvojsté výročie narodenia si v sobotu (06.04.) pripomenieme, o jej pedagogickej činnosti na Katedre scénografie a kostýmového výtvarníctva na bratislavskej VŠMU, o odvážnych divadelných počinoch, ktoré naša prvá divadelná scéna ponúka divákom, o jej rodičoch, ktorí ju vždy podporovali v jej záujmoch, či o jej balkónových pestovateľských pokusoch. | Miriam Kičiňová (riaditeľka činohry SND). | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:14 06/04/2024
Benjamín Kosnáč - rímsko-katolícky kňaz (30.3.2024 08:05)
Na Bielu sobotu bude našim hosťom rímsko-katolícky kňaz Benjamín Kosnáč, ktorý aktuálne pôsobí v bratislavskom Blumentale a zároveň je koordinátorom pre medzinárodnú anglicky hovoriacu komunitu pri kostole sv. Ladislava. Veľkonočné sviatky majú podľa neho miesto aj v živote neveriaceho človeka. S Katou Martinkovou bude hovoriť aj o jeho pôsobení vo farnosti na predmestí amerického Detroitu, ktorá sa pod jeho vedením (bol tam 19 rokov) utešene rozrástla, o africkej Tanzánii, kde pravidelne chodí a pomohol tam postaviť niekoľko studní, škôl, či kostolov, o tom, prečo sa stal kňazom, či o miništrovaní, ktoré mal rád už ako chlapec. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:20 30/03/2024
Ján Štrasser - básnik, textár, esejista, prekladateľ (23.3.2024 08:05)
Píše knižky rozhovorov s osobnosťami slovenskej súčasnosti, prekladá diela svetovej literatúry, venoval sa poézii a napísal množstvo textov k piesňam slovenských interpretov („Prvá“ - Meky Žbirka, „Zažni“ – Meky Žbirka, „Tlaková níž“ – Richard Müller). Hovoriť budeme aj o muzikáli „Oliver“, ktorý preložil, o kultovom diele „Neberte nám princeznú“, ku ktorému napísal texty, o jeho vzťahu k mestám a k prírode, o čokoláde, ktorá je jeho drogou, či o opere, ku ktorej ho priviedol jeho otec. | Ján Štrasser (básnik, textár, esejista, prekladateľ). | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
26:29 23/03/2024
Milan Kánya - herpetológ, dokumentarista (16.3.2024 08:05)
Venuje sa herpetológii, teda vede o plazoch a obojživelníkoch a tieto tvory ho zaujímali už ako chlapca. Jeho záľubou je aj fotografovanie a filmovanie divokej prírody. Vo svojej rodnej Trnave pravidelne organizuje výstavy akvaristiky a teraristiky a aj modelov. Podpísal sa aj pod veľký úspech RTVS. Bol jedným z tvorcov filmu Divoká príroda Slovenska s Nigelom Marvenom, ktorý prelomil na našej Dvojke všetky rekordy sledovanosti. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho rodnej Trnave, o Horných Orešanoch, kde žije, o osobnosti britského tvorcu dokumentov o prírode Nigelovi Marvenovi, či o tom, ako vedie svojho syna. | Milan Kánya (herpetológ, dokumentarista). | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
25:55 16/03/2024
Stanislav Slovák - režisér (9.3.2024 08:05)
Stanislav Slovák je umeleckým šéfom Činohry Městského divadla v Brně, ale najmä je režisérom a občas aj hercom. V divadle Nová scéna v Bratislave sa podpísal pod réžiu muzikálu Oliver!, ktorý bude mať premiéru už tento víkend. Viesť naštudovanie tohto diela bolo preňho veľkou profesionálnou výzvou. Verí, že aj v živote, podobne ako v diele Oliver Twist, sa môže veľa vecí končiť šťastne. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho slávnych rodičoch Mariánovi Slovákovi a Eve Matejkovej, o teológii, ktorú študuje, o práci s detskými hercami i o kapele, s ktorou kedysi hrával. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
25:08 09/03/2024
Jana Kondrcová - nutričná špecialistka (2.3.2024 08:05)
K povolaniu nutričnej špecialistky ju doviedli vlastné zdravotné problémy. Dnes sa Jana Kondrcová špecializuje na zdravú výživu a zdravý životný štýl. Pomáha najmä ľuďom s rôznymi diagnózami, spolupracuje s lekármi špecialistami a na problémy svojich pacientov sa pozerá komplexne. Je autorkou knižky, ktorá ponúka jednoduché riešenia, striedmosť a disciplínu. V stravovaní je zásadne proti radikálnym diétam, zovšeobecňovaniu a extrémnym riešeniam. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jej štúdiu v odbore výživa na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, o mýtoch, ktoré súvisia s rôznymi pokrmami, o joge, ktorá jej pomáha spracovať stres a eliminovať bolesti chrbta, o lyžovaní, ktorému sa rada oddáva aj s celou svojou rodinou, o varení, v ktorom sa preteká so svojimi synmi, či o aranžovaní kvetov, vencov a svietnikov. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
28:03 02/03/2024
Katka Koščová - hudobníčka, speváčka (24.2.2024 08:05)
Od jej víťazstva v šou Slovensko hľadá Superstar už ubehlo veľa času. Odvtedy sa v jej živote veľa zmenilo a vo viacerých ohľadoch dozrela. Dnes ju už poznáme ako osobitú hudobníčku s vlastným, ľahko rozpoznateľným štýlom. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jej občianskych postojoch, o výchove detí, o tom, ako sa jej podarilo zhodiť nadbytočné kilá a získať fyzickú i psychickú kondíciu, o cestovaní po Európe s celou svojou rodinou a aj o jej novom albume Krehkosť. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:03 24/02/2024
Ivan Bella - brigádny generál v.v., kozmonaut (17.2.2024 08:05)
Brigádny generál vo výslužbe Ivan Bella je prvým a nateraz aj posledným slovenským kozmonautom. Od jeho letu do vesmíru ubehne o pár dní (20.02.) 25 rokov. Aj keď k príprave a samotnému letu do vesmíru pristupoval vysoko profesionálne, priznáva, že prišlo aj na emócie. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o vedeckých úlohách, ktoré na vesmírnej stanici Mir plnil, o generálovi Štefánikovi, po ktorom ich pomenovali, o tom, ako sa vo vesmíre spí, ale aj o prácach okolo domu a extrémnych športoch, ktorým sa rád oddáva, či o tom, kto je generál v jeho domácnosti. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:48 17/02/2024
Nikoleta Hrušková - meteorologička (10.2.2024 08:05)
Nikoleta Hrušková - meteorologička Poznáme ju z Rádia Slovensko i z televíznych obrazoviek, je súčasťou RTVS. V Slovenskom hydrometeorologickom ústave sa venuje synoptickej meteorológii, teda predpovedi počasia. Typické pre ňu je, že často divákom a poslucháčom ponúka zaujímavosti zo sveta počasia. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o hre na organe, ktorej sa venuje v bratislavských kostoloch, o kozách, ktoré chovala, o jej obľúbenej práci v záhrade, o tom, či sa dá predpovedať počasie aj na dlhú dobu, či o veternom počasí, ktoré nás stále častejšie sužuje. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:13 10/02/2024
Zuzana Znášiková Martinková - herečka (3.2.2024 08:05)
Herečkou chcela byť od útleho detstva a že sa ňou stala, pre ňu znamená splnenie životného sna. Herečka Zuzana Znášiková Martinková pôsobí na voľnej nohe, objavuje sa vo filmoch i seriáloch, s divadlom brázdi celé Slovensko a aktuálne stojí pred premiérou hry Ježiš z Montrealu v Slovenskom národnom divadle. Je to pre ňu veľkou cťou, aj keď hrá len menšiu postavu. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o úspešnej šou Záhady tela, do ktorej prispieva vydarenými skečmi a anketami s ľuďmi z ulíc slovenských miest, o živote v kanadskom Toronte, kde pôsobila 14 rokov, o tom, prečo je dôležité pomáhať slabým a chorým, či o jej srdcových slovenských dedinkách – Čiernej Lehote a Cínobani, s ktorými je spätá rodinnými koreňmi. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:58 03/02/2024
Silvester Lavrík - spisovateľ, publicista, výtvarník, učiteľ (27.1.2024 08:05)
Silvester Lavrík patrí medzi slovenskú intelektuálnu špičku. Nedávno sa dožil šesťdesiatky. Píše romány, divadelné hry, venuje sa publicistike, v ktorej reflektuje spoločenské aj politické témy, maľuje... Desať rokov vedie mimoriadne úspešnú Základnú umeleckú školu Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou, ktorá na umelecký život pripravila viacero dnes už úspešných výtvarníkov, spevákov i dramatických umelcov. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o manuálnej práci s drevom a kovom, ktorej sa rád oddáva, o cyklovýletoch, na ktoré chodí so svojimi priateľmi, o Spiši, z ktorého pochádza, či o jeho románoch a divadelných hrách. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:14 27/01/2024
Karin Novomeská - šachistka (20.1.2024 08:05)
Karin Novomeská má iba 14 rokov a už je majsterkou Európy. V Slovinsku aj so spoluhráčkou vyhrali na Majstrovstvách Európy v rapid šachu v kategórii družstiev dievčat do 14 rokov. Šach začala hrať, keď mala štyri a pol roka. Najskôr ju učil jej otec a potom tréneri zo Slovenska i zo zahraničia. Je súčasťou Šachového klubu v obci Štefanov na Záhorí, odkiaľ pochádza. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jej rodnom kraji, o základnej škole, ktorú navštevuje, o jazykoch, ktoré by chcela študovať i o tom, čo ju do života naučili jej starí rodičia. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
26:00 20/01/2024
Zuzana Kocúriková - herečka (13.1.2024 08:05)
Herečka Zuzana Kocúriková tvrdí, že sú dve veci v jej živote, bez, ktorých by nemohla žiť. Rodina a práca. V Slovenskom národnom divadle pôsobí už 53-tiu sezónu, stvárnila v ňom množstvo postáv a poznáme ju aj z filmového plátna a televíznej obrazovky. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jej manželovi – známom režisérovi Petrovi Mikulíkovi, o jej dcére – Kataríne Mikulíkovej, ktorá sa presadila ako úspešná scenáristka a o láske jej života - o vnukovi Oliverovi – Petrovi. Neobídeme ani jej záhradu, ktorú si zveľadila vlastnými rukami, výtvarné umenie, ktoré je jej celoživotnou vášňou, či najnovšiu premiéru, ktorá ju čaká v divadle L+S. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
24:41 13/01/2024
Rudolf Schuster - prezident SR (6.1.2024 08:05)
V týchto dňoch (04.01.2023) sa niekdajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dožíva okrúhlej 90-tky. Bol prvým prezidentom, ktorého si občania našej krajiny zvolili v priamej voľbe. Bol primátorom Košíc a bol aj poslancom Národnej rady SR. Rovnako úspešný bol za starého i za súčasného režimu a paradoxom je, že sa rovnako neoblomne hlási k svojim kresťanským koreňom i ku svojej komunistickej minulosti. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho najnovších knihách, o ocenení, ktoré mu v najbližších dňoch udelí Brazília, o Košiciach, ktoré za éry, keď bol vo funkcii primátora, zažili veľký rozmach, o rozhlase, v ktorom kedysi pôsobil, o manželke, ktorá mu stále veľmi chýba i o plánoch, ktoré ešte má. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:20 06/01/2024
Michal Kubovčík - herec (30.12.2023 08:05)
Michal Kubovčík je vynikajúci herec, ktorý stvárni rovnako dobre komediálne, ako aj dramatické postavy. Herectvo je preňho príležitosťou porozumieť životu a človeku. Má v moci rozosmiať nás, no dokáže nás prinútiť sa zamyslieť i vzdelať a naučiť sa nové veci. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho vzťahu k zdravotníckym záchranárom, ktorým pomáha a propaguje ich prácu, o dôležitosti poznať základy prvej pomoci, o výchove svojich dvoch synov, o starom otcovi majstrovi – kamenosochárovi, či o Radošinskom naivnom divadle, ku ktorému roky patril. Porozpráva aj o predstaveniach, ktoré hrá aktuálne v bratislavskom Divadle L+S. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
26:59 30/12/2023
Rehoľná sestra Hermana (23.12.2023 08:05)
V čase vrcholiaceho adventu bude sobotné Dobré ráno RS patriť známej rehoľnej sestre Hermane. Patrí do rádu Milosrdných sestier Svätého Vincenta – Satmárok. V civilnom povolaní je obľúbenou pedagogičkou, pôsobila na základnej škole, na gymnáziu a teraz je súčasťou Katolíckej Univerzity v Ružomberku. Vyštudovala dve vysoké školy a aktuálne učí základy biblie a spiritualitu a zároveň je manažérkou pre komunikáciu s verejnosťou. Hovoriť s Katou Martinkovou bude o jej rodnej obci Ludrová, o kostoloch v nej, o rodičoch, ktorí jej dali pevný základ do života a vo viere, o jej ceste k rehoľníctvu, o študentoch, ktorých učí, o blogoch, ktoré píše a pridáme aj pár veršov, ktoré tvorí. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
26:48 23/12/2023
Margita Jágerová - etnologička (16.12.2023 08:05)
Advent, ktorým aktuálne žijeme, je obdobie, ku ktorému sa v našej krajine viaže veľa tradícií. Etnologička docentka Margita Jágerová hovorí, že šlo o duchovnú a mystickú prípravu na Vianočné sviatky. Hovoriť s Katou Martinkovou bude o niektorých zvykoch, ktoré sa viažu k adventnému obdobiu, o speváckych skupinách Vranky a Ulijanky, ktoré vedie, o tom ako sa dostáva k informáciám o originálnej interpretácii ľudových piesní, ale aj o fašiangoch, ktoré ako vedkyňa skúma a ktoré nasledujú po Vianočnom období. A prezradí aj to, aké vianočné pokrmy nesmú chýbať na sviatočnom stole u nich doma. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:01 16/12/2023
Emília Vášáryová - herečka (9.12.2023 08:05)
Emília Vášáryová je hereckou hviezdou prvej kategórie a predsa je jej vlastná pokora, realistický prístup k životu a aj zdravá dávka sebairónie. Do kín prichádza celovečerný dokumentárny film Emília, ktorý nakrútil režisér Martin Šulík a ktorý mapuje jej profesionálny i súkromný život. V živote prežila veľa náročných situácií, dokázala sa vždy znova postaviť na nohy a tvrdí, že všetko bolo tak, ako malo byť. Hovoriť s katou martinkovou bude aj o tom, čo jej herectvo v živote dalo a čo vzalo, o jej starej mame, ktorá ju v živote veľa naučila, o vnúčatách, s ktorými nadovšetko rada trávi čas i o tom, na čo je v živote dobré oddávať sa umeniu. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
29:30 09/12/2023
Jaroslav Franek - odborník na judaizmus, vysokoškolský pedagóg (2.12.2023 08:05)
Vo štvrtok 7. decembra sa tento rok začína židovský sviatok Chanuka, zvaný aj Sviatok svetiel. Jaroslav Franek nám priblíži historické pozadie tohto sviatku. Hlási sa k svojim židovským koreňom a judaizmu sa venuje na vedeckej úrovni, je autorom publikácie Judaizmus, ktorá nedávno vyšla už v šiestom vydaní. Pre Židov bolo podľa neho vždy mimoriadne dôležité vzdelávanie. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho povolaní vysokoškolského pedagóga na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, o tom, ako v nábožensky zmiešanej rodine (manželku má evanjeličku) prežívajú židovské sviatky, o tom, ako sa stal predsedom niekdajšej Rady Slovenskej televízie, či o horách, ktoré miluje a často navštevuje. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
26:37 02/12/2023
Marcel Ochránek - herec, moderátor (25.11.2023 08:05)
Je to obľúbený herec, ktorý bol viac ako dve desaťročia súčasťou nitrianskeho Divadla Andreja Bagara - Marcel Ochránek. Teraz však patrí najmä do hereckého súboru Divadla Nová scéna v Bratislave. Tam aktuálne stvárnil jednu z hlavných postáv – Markusa vo vydarenej komédii Dáš to! Hrá ho v detskom, tínedžerskom a dospelom veku, čo je preňho výzva. Diváci televíznej Jednotky RTVS ho poznajú ako moderátora úspešného hobby magazínu Postav dom, zasaď strom. Priznáva však, že veľa talentu na domáce majstrovanie nemá... Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho slávnych hereckých kolegoch a učiteľoch na VŠMU, o husliach, ktoré chcel pôvodne študovať, ale aj o tom, že život nám niekedy predostrie aj ťažké situácie, s ktorými sa musíme popasovať. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:02 25/11/2023
Ľubomír Barák - detský diabetológ (18.11.2023 08:05)
Celý svoj profesionálny život venoval detským pacientom, ktorí bojujú so zákernou cukrovkou. Verí, že sa raz nájde liek, ktorý cukrovku dokáže úplne eliminovať. Ľubomír Barák je členom svetových i domácich organizácií, ktoré sa venujú téme diabetu. V týchto dňoch oslavuje 35 rokov činnosti občianske združenie Diador, ktoré založil a ktoré združuje mladých diabetikov a dáva im tipy ako plnohodnotne prežiť život. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o časoch, keď bol ako detská herecká hviezda súčasťou Detskej dramatickej rozhlasovej družiny, o práci s rodičmi detí, ktoré majú cukrovku, o cestovaní, ktoré má rád, či o tanci, ktorému sa kedysi venoval. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
28:30 18/11/2023
Martin Valihora - muzikant (11.11.2023 08:05)
Bicie nástroje ho fascinovali už ako chlapca. Spolupracuje s tými najzvučnejšími menami z domácej i zahraničnej hudobnej scény. Hrá najmä, no nie len, jazz. Ako umný organizátor hudobného života každoročne pripravuje na Slovensku obľúbený One Day Jazz Festival, vďaka ktorému predstavil slovenskému publiku hviezdy svetového mena. 15. novembra sa na festivale s novým projektom predstaví nášmu publiku japonská klaviristka Hiromi. A v novembri bude už niekoľký krát členom poroty súťaže Nové tváre slovenského jazzu. Martin Valihora bude hovoriť aj o jeho hudobníckej rodine, živote v New Yorku, pobyte na chalupe na Orave, či o boxe, ktorému sa venuje. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
26:31 11/11/2023
Lýdia Eckhardt - módna návrhárka (4.11.2023 08:05)
O pár dní ponúkne svojim priaznivcom ďalšiu z jej veľkých módnych šou. Lýdia Eckhardt je jedna z najznámejších osobností slovenského sveta módy. Inšpiráciu nachádza všade okolo seba a na to, aby vedela niečo krásne vymyslieť, potrebuje pokoj v duši. Desaťročia sa teší veľkej priazni mnohých, neraz aj známych dám. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o cestovaní, ktoré vyhľadáva, manželovi, ktorý bol jej veľkým fanúšikom i o varení, ktorému sa rada oddáva. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:06 04/11/2023
Vlado Valovič - dirigent (28.10.2023 08:05)
Dirigent slávneho Orchestra Gustava Broma. Na tento post si ho vybral na sklonku svojej kariéry sám zakladateľ tohto uznávaného telesa. Roky viedol aj Tanečný orchester Československého rozhlasu a slávny VV systém. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jeho nástroji – trúbke, ktorú vyštudoval, o jeho úspešnom synovi Robertovi Valovičovi, ktorý sa podpísal ako režisér pod viacero úspešných televíznych projektov (napríklad o festivale Zlatá lýra), ale aj o jeho chalupe vo Vyšnej Boci, kde rád trávi voľný čas. A neobídeme ani pripravovaný Vianočný koncert Českého a Slovenského rozhlasu, ktorý práve chystá. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:53 28/10/2023
Kateřina Žbirková - manažérka, autorka knihy (21.10.2023 08:05)
V tomto sobotnom Dobrom ráne spomíname na Mekyho Žbirku, ktorý by mal presne v tento deň (21.X.2023) už 71. narodeniny. Kata Martinková spomína s jeho manželkou Katarínou, ktorá roky verne stála po boku veľkej osobnosti slovenskej a českej hudobnej scény. Okrem manželského zväzku a spoločných detí ich spájala aj práca. Bola jeho pravou rukou, pomáhala mu z organizáciou koncertov, vozila ho za pracovnými povinnosťami. Teraz s veľkým zanietením organizuje rôzne podujatia na jeho pamiatku. Aktuálne jej vychádza knižka Katherine, môj život s Mekym. Prináša momenty z ich spoločného života, odkrýva profesionálne i osobné podrobnosti o významnom muzikantovi a autorovi populárnej hudby. A aj spomienky na jeho jedinečný zmysel pre humor. Hovoriť s Katou Martinkovou bude Katka aj o ich deťoch, o podujatiach, ktoré sa chystajú, či o zbierke platní a filmoch, ktoré mal rád. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
29:10 21/10/2023
Jana Kovalčíková - herečka (14.10.2023 08:05)
Ako herečka je aj napriek mladému veku už mimoriadne úspešná. Je obsadzovanou členkou súboru činohry Slovenského národného divadla, uplatnila sa v mnohých televíznych projektoch od seriálov po rôzne typy zábavných formátov (u nás v RTVS bola napríklad súčasťou cestovateľskej šou S úsmevom po Slovensku). Aktuálne prichádza do kín film „A máme, čo sme chceli.“, v ktorom stvárnila jednu z hlavných postáv. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o jej spolupráci so slávnymi slovenskými a českými hercami, o tom, či zmenila jej život popularita, o cestovaní, ktoré má rada, o jej rodnom Prešove, o živote v manželstve, či o jej snoch. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:49 14/10/2023
Jozef Köppl - anesteziológ, lekár intenzívnej medicíny (7.10.2023 08:05)
Svoj profesionálny život zasvätil záchrane mladých ľudských životov a mnohokrát sa mu to aj podarilo. Jozef Köppl je zástupca prednostu na Detskej klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny Národného ústavu detských chorôb. Založil a predsedá Slovenskej resuscitačnej rade, ktorá na Slovensku pôsobí už 10 rokov a neúnavne zvyšuje úroveň resuscitácie a urgentnej medicíny u odborníkov i laikov. Pôsobí aj v Slovenskom Červenom kríži. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o tom, kedy začať budovať povedomie o prvej pomoci u detí, o spánku, ktorému sa rád oddáva a tvrdí o ňom, že ho majú anesteziológovia vo veľkej úcte, o príbehoch Hercula Poirota, ktoré zbiera a obdivuje, ale aj o jeho niekdajších pacientoch, ktorým zachránil život a s ktorými nestratil kontakt. V tejto epizóde HSDR sa dozviete aj pár príkladov, ako sa dá zachrániť ľudský život. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
27:53 07/10/2023
Jan William Drnek - významný český fotograf (30.9.2023 08:05)
Významný český fotograf, ktorý stojí za mimoriadnymi projektami - Jan William Drnek. Vyštudoval kybernetiku, ale fotografovanie bolo jeho záujmom od malička. Je to oficiálny fotograf českých korunovačných klenotov, pomocou najmodernejších technológií zvečnil verne a podrobne oltár majstra Pavla z Levoče, bratislavský Dóm svätého Martina, košický Dóm svätej Alžbety, či v Prahe Katedrálu svätého Víta, Václava a Vojtecha tzv. Chrám sv. Víta. Jeho najnovším dielom je zvečnenie svetoznámeho diela Slovanská epopeja Alfonsa Muchu v rovnomennej luxusnej knihe. Hovoriť s Katou Martinkovou bude aj o tom, ako súvisí kybernetika, ktorú vyštudoval, s fotografovaním, o spolupráci s dcérou, ktorá sa venuje grafickému dizajnu a digitalizácii jeho fotografií, či o každodennom rannom rituáli, ktorému sa oddáva – príprave a pití zeleného čaju. | Tolkšou Hosť sobotného Dobrého rána pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Reláciu vysielame každú sobotu po 8. hodine.
25:54 30/09/2023

Similar podcasts