Show cover of K veci

K veci

10-minútová diskusia Rádia Slovensko na aktuálne spoločenské témy; analýzy a reakcie k domácej a zahraničnej politike. V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Počas prázdin sa relácia nevysiela.

Tracks

Únosy ukrajinských detí (24.5.2024 18:31)
Únosy ukrajinských detí. | Hostia: Petra Procházková (novinárka z českého Denníka N) a Lucia Štasselová (občianske združenie Mier Ukrajine). | Rusko prostredníctvom Kataru tento týždeň odovzdalo šesť ukrajinských detí vo veku od 6 do 17 rokov ich rodinám. Moskva je dlhodobo obviňovaná, že počas invázie na Ukrajinu odvliekla na ruské územie 10-tisíce detí. Za tieto nútené deportácie bol dokonca na ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú aj ruského prezidenta Vladimira Putina vydaný zatykač Medzinárodným trestným súdom v Haagu. Pomôcť s návratom detísi dala za ciel medzinárodná aliancia krajín na čele s Kanadou. Slovensko sa však k tejto iniciatíve nepripojilo. | Moderuje: Marián Žáry Kukelka; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:29 24/05/2024
Vláda zvyšuje tempo rastu minimálnej mzdy (22.5.2024 18:31)
Vláda zvyšuje tempo rastu minimálnej mzdy. | Hostia: Monika Uhlerová (prezidentka Konfederácie odborových zväzov) a Mário Lelovský (viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov). | Ak sa odborári a zamestnávatelia nedohodnú inak, úroveň minimálnej mzdy by mala v roku 2026 dosiahnuť 920 eur. Úpravu vzorca na jej výpočet navrhuje minister práce Erik Tomáš zo strany Hlas-SD. Nespokojní zamestnávatelia pripomínajú, že na výšku minimálnej mzdy sú naviazané aj ďalšie príplatky a varujú, že cena práce priemysel neúmerne zaťaží. Argumentujú, že kvalifikovaných ľudí je na trhu nedostatok a keďže pridaná hodnota práce na Slovensku nerastie obdobným tempom, zvýšené náklady sa odrazia v cenách produktov a služieb. O návrhu zmien ešte musí rokovať vláda a parlament. Sú minimálne platy ľudí na Slovensku stále prinízke v porovnaní s inými krajinami? Ktorých zamestnancov sa zvyšovanie minimálnej mzdy reálne dotýka? Ponúkne vláda zamestnávateľom protihodnotu za rast nákladov, alebo rozdiel napokon zaplatia spotrebitelia? | Moderuje: Lukáš Dzivý; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:26 22/05/2024
Parlament pokračuje v rokovaní (21.5.2024 18:31)
Parlament pokračuje v rokovaní. | Hosť: Tomáš Koziak (politológ). | Hoci ešte pred niekoľkými hodinami nebolo zrejmé, či bude schôdza Národnej rady SR pokračovať plynulo aj po útoku na premiéra Roberta Fica, dnes je už jasné, že poslanci rokujú o viacerých zákonoch. Streľbu na predsedu vlády odsúdili všetky strany, ktoré jednotne hlasovali aj pri uznesení, ktoré hovorilo o atentáte. Túto aktivitu ocenila aj dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová. Budeme sledovať novú politickú kultúru, kde bude súboj koalície s opozíciou slušnou a konštruktívnou výmenou názorov, alebo sú to vzdušné zámky? Ako vyzerajú bezprostredné reakcie na pokračujúce rokovanie jednotlivých strán? Tieto otázky rozoberieme s politológom Tomášom Koziakom. V relácii zaznejú aj stanoviská politických predstaviteľov oboch táborov. | Moderuje: Nina Alžbetkinová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:04 21/05/2024
Boj proti nenávisti na internete (20.5.2024 18:31)
Boj proti nenávisti na internete. | Hostia: Tomáš Kamenec (advokát a expert na mediálne právo) a Jakub Šuster (komunikačný expert, bojovník proti nenávisti na internete; spoločnosť Elv.ai). | Po atentáte na premiéra Roberta Fica hovorí koalícia aj o stupňujúcom sa napätí na sociálnych sieťach. Policajti prešetrujú desiatky komentárov, ktoré nesú znaky schvaľovania trestného činu a ich autorom môžu hroziť prísne tresty. Podpredseda vlády Robert Kaliňák avizoval ambíciu stíhanie šírenia nenávisti na internete ešte sprísniť. Ako je príslušná trestnoprávna nastavená dnes? Prečo sa niektorí internetoví komentátori cítia takpovediac nedostihnuteľní? A kde vlastne leží hranica medzi ochranou spoločnosti a cenzúrou názorov? Aj to sú otázky, ktoré kladieme v relácii K veci. | Moderuje: Soňa Otajovičová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:01 20/05/2024
Kontrola hospodárenia prezidentského úradu (17.5.2024 18:31)
Kontrola hospodárenia prezidentského úradu. | Hostia: Metod Špaček (vedúci kancelárie prezidentky) a Radovan Ďurana (analytik Inštitútu INESS). | Najvyšší kontrolný úrad si posvietil na hospodárenie kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej počas jej funkčného obdobia. Kontrolóri zistili, že financovanie zo strany štátu je v tomto prípade nedostatočné. Upozornili tiež na nedotiahnuté bývanie prezidenta v rezidencii na Slavíne. Kancelária však podľa NKÚ hospodári dobre, a to aj napriek dlhodobému rozpočtovo-nestabilnému prostrediu. Ako vníma výsledky kontroly samotná kancelária a aké kroky podnikli v rámci spomínanej rezidencie? Ako je na tom celkovo verejná správa čo sa týka výdavkov a má ešte kde štát šetriť? To už sú otázky pre hosťov relácie K veci. | Moderuje: Simona Beňová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:03 17/05/2024
Nálady v spoločnosti po atentáte na premiéra (16.5.2024 18:31)
Nálady v spoločnosti po atentáte na premiéra. | Hosť: Iveta Radičová (dekanka Fakulty masmédií a bývalá predsedníčka vlády SR). | Napätie v spoločnosti vyvrcholilo v stredu, keď bol prvýkrát v histórii SR spáchaný atentát na jedného z troch najvyšších ústavných činiteľov. Kým Robert Fico je vo vážnom stave v nemocnici, otázkou ostáva, čo sa deje v spoločnosti a ako tuto situáciu zmierniť. Je stretnutie úradujúcej prezidentky s budúcou hlavou štátu jedným z dôležitých krokov? A ako politik vo vrcholovej funkcii pociťuje ochranu vlastnej osoby? | Podcastový bonus: Rozšírené vydanie. | Moderuje: Marián Žáry Kukelka; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
23:15 16/05/2024
Mimoriadne štúdio: Atentát na premiéra (15.5.2024 18:31)
Mimoriadne štúdio: Atentát na premiéra. | Premiéra Roberta Fica dnes viacnásobne postrelili. Incident sa stal v Handlovej po rokovaní vlády. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. Ide o prvý útok na vrcholného politika v novodobej histórii Slovenska. V súvislosti s touto udalosťou redakcia Rádiožurnálu pripravila v Rádiu Slovensko Mimoriadne štúdio o atentáte na premiéra. | Moderuje: Matej Baránek; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
43:30 15/05/2024
Vývoj vojny na Ukrajine (14.5.2024 18:31)
Vývoj vojny na Ukrajine. | Hostia: Alexander Duleba (politológ, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku) a Vladimír Votápek (analytik medzinárodných vzťahov, bývalý diplomat v Rusku). | Ruská agresia na Ukrajine už trvá presne 811 dní. Boje pokračujú aj v Charkovskej oblasti. Ukrajinské zdroje hovoria, že Rusi tu nasadili viac ako 30-tisíc vojakov, na útok na Charkov by však potrebovali štvornásobok. Západní analytici aj ukrajinskí predstavitelia sa všeobecne zhodujú, že Rusi sa snažia prilákať ukrajinské jednotky z iných častí frontu a oslabiť tým obranu najmä v Doneckej oblasti. Dobytie celého tohto regiónu je jedným z hlavných cieľov Ruska, no stále má k tomu ďaleko. Aké možnosti má Vladimír Putin? Má dosť zdrojov na financovanie vojny? A o čom vypovedá výmena na čele rezortu obrany? | Moderuje: Marián Žáry Kukelka; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:49 14/05/2024
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji (9.5.2024 18:31)
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. | Hostia: Matúš Čunderlík (komentátor RTVS), Irena Šašková a Martina Kučerová (podieľajú sa na príprave šampionátu). | Do začiatku hokejového šampionátu zostávajú už iba hodiny. Tohtoročné majstrovstvá sveta budú tretíkrát v histórii v susednej Českej republike. Naša reprezentácia absolvovala v Ostrave, kde odohrá zápasy v základnej skupine prvý tréning. Aká je nálada v našom tábore pre začiatkom šampionátu, ktorý bude pre našich hokejistov prakticky domácim podujatím? Sú naši susedia na vrcholové podujatie dostatočne pripravení a sú Ostrava s Prahou nachystané na príchod tisícok fanúšikov z celého sveta? | Moderuje: Svetlana Barátová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:38 09/05/2024
Situácia v zdravotníctve (7.5.2024 18:31)
Situácia v zdravotníctve. | Hostia: Michal Štofka (štátny tajomník ministerstva zdravotníctva) a Oskar Dvořák (opozičný poslanec za Progresívne Slovensko). | Od júla budú detské pohotovosti fungovať iba do 20:00. Naopak ambulancie majú byť k dispozícii každý deň. Rezort zdravotníctva týmito opatreniami reaguje na nedostatok pediatrov a rušenie niekoľkých detských pohotovostí. Úpravu ordinačných hodín pritom navrhoval ešte pred niekoľkými mesiacmi minister zdravotníctva úradníckej vlády – Michal Palkovič. Ministerstvo plánuje zaviesť zmeny cez prílepok k inému zákonu. Prečo prichádza rezort s návrhom až teraz? Zmenil sa postoj samospráv, ktoré boli proti zmenám v ordinačných hodinách? Pomôžu opatrenia stabilizovať situáciu s nedostatkom lekárov? | Moderuje: Lukáš Dzivý; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:18 07/05/2024
Farmári a potravinári ľahšie zamestnajú cudzincov (6.5.2024 18:31)
Farmári a potravinári ľahšie zamestnajú cudzincov. | Hostia: Natália Holubová (hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny), Ľubica Melcerová (PR manažérka portálu Profesia.sk), Jozef Šumichrast (riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska) a Peter Kožár (farmár). | Zeleninári, upratovačky, chovatelia dobytka, murári, obrábači kovov či mäsiari. U nás chýbajú, no aspoň sčasti ich vedia nahradiť cudzinci, ktorí majú v domovskej krajine horšie pracovné podmienky. Vláda zľahčuje možnosť, ako ich naše firmy môžu zamestnať. Ide najmä o profesie v poľnohospodárstve a potravinárstve, a iba pre tento rok. Aký podiel zamestnancov z tretích krajín zamestnávajú naši farmári či mliekari? Je dôvodom chýbajúce vzdelávanie, ako tvrdí vláda, alebo ide v prvom aj poslednom rade „iba“ o peniaze? Prečo sa zmena udeľovania národných víz týka iba tohto roka a čo bude potom? | Moderuje: Simona Beňová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:26 06/05/2024
V slobode tlače vedie Európa, ale nie Slovensko (3.5.2024 18:31)
V slobode tlače vedie Európa, ale nie Slovensko. | Hosť: Pavol Szalai (Reportéri bez hraníc). | Vo svete sa zužuje priestor pre nezávislú, slobodnú a bezpečnú žurnalistiku. Podľa najnovšieho World Press Freedom Index, ktorý vydáva organizácia Reportéri bez hraníc, slobodu novinárskeho povolania ohrozujú najmä jednotlivé vlády. Najpriaznivejšie podmienky pre nezávislú žurnalistiku sú stále v Európe – v prvej dvadsiatke je až sedemnásť krajín starého kontinentu. Slovensko sa oproti vlaňajšku prepadlo o 12 miest, RSF u nás vnímajú zhoršenie najmä v oblasti bezpečnosti novinárov. Čo robia dobre v Nórsku, Dánsku, Švédsku či Fínsku, teda krajinách, ktoré kraľujú každoročným rebríčkom? A čo je dôvodom prepadu Slovenska? | Moderuje: Soňa Otajovičová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:24 03/05/2024
Boss slovenských bossov sa pýta na slobodu (2.5.2024 18:31)
Boss slovenských bossov sa pýta na slobodu. | Hostia: Miriam Gašparíková (tlačový odbor ministerstva spravodlivosti) a Ján Petrovič (portál Aktuality.sk). | Mikuláš Černák je prvým doživotne odsúdeným slovenským väzňom, ktorý má reálnu šancu dožiť svoj život na slobode. Rozhodne o tom trnavský Okresný súd, ktorý má na stole žiadosť o jeho podmienečné prepustenie. Niekdajší boss bossov, ktorý sa priznal k účasti na dvojcifernom počte vrážd, hovorí, že minulosti sa postavil čelom. Mimo väznice chce podnikať a venovať sa mládeži, na čo má podľa psychológov, psychiatrov ale aj šéfa leopoldovskej väznice reálne predpoklady. Kto je Mikuláš Černák? Je tým istým človekom, ako Mikuláš Černák z deväťdesiatych rokov? Čo musel splniť, aby vôbec mohol požiadať o podmienečné prepustenie? A do akej miery na to môže prihliadať súd? | Bonusová verzia k dispozícii v podcaste (vypočujte si v rozšírenom vydaní aj to, čo vo vysielaní Rádia Slovensko nebolo). | Moderuje: Simona Beňová; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
19:25 02/05/2024
20 rokov Slovenska v EÚ (30.4.2024 18:31)
20 rokov Slovenska v EÚ. | Hostia: Mikuláš Dzurinda (bývalý premiér), Juraj Blanár (minister zahraničných vecí; Smer-SD) a Iveta Radičová (expremiérka). | Enormné úsilie, dôležité zákony a spájanie politických síl. Slovensko si pripomína 20-te výročie vstupu do Európskej únie. Tá nám poskytla množstvo výhod – od spoločného pracovného trhu až po voľný pohyb ľudí cez hranice. V súčasnosti viacerí politickí predstavitelia volajú po reformách, ktoré by Úniu dostali na svetovú mapu ešte výraznejšie. Ako vyzerala atmosféra na Slovensku pred vstupom do európskych štruktúr? Čo predchádzalo nášmu prijatiu? | Moderuje: Marián Žáry Kukelka; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:39 30/04/2024
Zbierka pomáha, spája aj rozdeľuje (29.4.2024 18:31)
Zbierka pomáha, spája aj rozdeľuje. | Hosť: Dagmar Kusá (sociologičky a politologičky z Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií). | Občianska zbierka Munícia pre Ukrajinu ďaleko presiahla svoje pôvodné ciele. Ľudia za dva týždne vyzbierali takmer štyri milióny eur, čím ukázali veľkú solidaritu s krajinou, ktorá sa bráni voči vojenskej agresii. Akcieschopnosť a ľudskosť Slovákov ocenili nielen ukrajinskí predstavitelia, ale aj samotní vojaci, ktorí na fronte riskujú svoj život. Aký je konečný míľnik zbierky, na čo sa použijú vyzbierané peniaze a o čom vypovedá úspech danej iniciatívy? Odpovie koordinátorka zbierky Zuzana Izsáková. Na druhej strane, samotná iniciatíva neskrýva ani politický motív, čím automaticky zužuje počet darcov aj celkovú vyzbieranú sumu. Nehovoriac o jazyku politikov, ktorí aj v tomto prípade roztáčajú nezastaviteľný kolotoč polarizácie. Nedeformuje občiansku spoločnosť, ak už je takmer každý postoj spätý s politikou a akoby automaticky súperí s inou časťou spoločnosti? | Moderuje: Štefánia Jánošíková; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
09:58 29/04/2024
Občan ako investor: Premiér chce stavať za peniaze z II. piliera (26.4.2024 18:31)
Občan ako investor: Premiér chce stavať za peniaze z II. piliera. | Hosť: Michal Mešťan (dekan Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici). | Železnice, diaľnice, mosty. Predseda vlády chce budovať infraštruktúru aj vďaka úsporám ľudí v II. pilieri. Ako si to predstavuje, nevedia ministri ani koaliční poslanci. Opozícia bije na poplach, odborníci tvrdia, že to nemusí byť zlý nápad, alebo iba vtedy, ak je štát zodpovedný hospodár. Môže vláda využiť peniaze v II. pilieri a zároveň na budúce dôchodky nesiahnuť, ako tvrdí premiér? Môžu správcovské spoločnosti nakupovať dlhopisy napríklad Národnej diaľničnej spoločnosti? Aké garancie musí štát ľuďom ponúknuť? A aké riziká by sme už nemali byť ochotní podstúpiť? | Moderuje: Lukáš Dzivý. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:23 26/04/2024
Zmeny v RTVS (25.4.2024 18:31)
Zmeny v RTVS. | Hostia: Andrea Chlebcová Hečková (vedúca Katedry žurnalistiky a nových médií z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre) a Adam Černý (predseda Syndikátu novinárov Českej republiky). | Vláda schválila zmeny v RTVS. Pribudne etická komisia, nový názov celej inštitúcie a aj voľba generálneho riaditeľa sa presunie z parlamentu. Návrh zákona čelí aj napriek upusteniu od niektorých pôvodných zámerov kritike nielen z radov opozície, ale aj odborníkov. Podľa nich ide o posilnenie vplyvu štátnej moci na telerozhlas, čo sa môže premietnuť aj vo vysielaní. Aké páky má štát v rukách v súčasnosti? Prichádzajú zmeny iba pre to, aby si mohla súčasná koalícia vybrať vlastné vedenie inštitúcie a prečo sú dôležité nezávislé a silné verejnoprávne médiá na trhu? | Moderuje: Marián Žáry Kukelka. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:44 25/04/2024
Zhoršenie ľudských práv slovenských Rómov (24.4.2024 18:31)
Zhoršenie ľudských práv slovenských Rómov. | Hostia: Alexander Daško (splnomocnenec vlády pre rómske komunity; Smer-SD) a Rado Sloboda (riaditeľ organizácie Amnesty International Slovensko). | Segregácia detí na školách, policajná brutalita a narastajúci počet domácností žijúcich v oblastiach bez riadneho prístupu k vode, sanitácii a elektrine. To je len zlomok problémov, ktorým čelia ľudia z rómskej komunity na Slovensku, pripomína vo svojej výročnej správe medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Zmeniť nevyhovujúce životné podmienky slovenských Rómov a prispieť k ich začleneniu do väčšinovej spoločnosti sa nepodarilo žiadnej z doterajších vlád. Kritika pritom znie nie len z mimovládneho sektora, ale aj z inštitúcií Európskej únie. Aký bol život ľudí z marginalizovanej menšiny v minulom roku? Ktoré problémy sú najvypuklejšie? A aké predstavy o ich riešení majú predstavitelia súčasnej garnitúry? | Moderuje Nina Alžbetkinová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:42 24/04/2024
Zmeny vo verejnom obstarávaní (23.4.2024 18:31)
Zmeny vo verejnom obstarávaní. | Hostia: Martin Červenka (podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska) a Zuzana Petková (riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu). | Parlamentní poslanci rokujú o novele zákona o verejnom obstarávaní. Vládny kabinet ho často označuje za "revolučný" zákon, ktorý podporí rozostavanie Slovenska a zjednoduší byrokratické postupy. Legislatívne zmeny majú byť aj odpoveďou na objednávku samospráv, ktoré majú s verejnými súťažami často problémy. Uvoľniť sa má výška podlimitných zákaziek z 10 na 50-tisíc eur. Iné pravidlá budú napríklad aj pri stavebných prácach. Kým samosprávy na zmeny už dlho čakajú, mimovládne organizácie sa obávajú zásahu do hospodárskej súťaže a netransparentnosti. Čo teda novela prinesie? Odbremení legislatíva obce od byrokracie, alebo naopak – otvorí dvere korupčným schémam? | Moderuje: Štefánia Jánošíková. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:15 23/04/2024
Deň Zeme apeluje na odklon od plastov (22.4.2024 18:31)
Deň Zeme apeluje na odklon od plastov. | Hostia: Katarína Kretter (organizácia zodpovednosti výrobcov Envi – Pak) a Pavol Alexy (Slovenská technická univerzita v Bratislave). | Mottom 54. ročníka Dňa Zeme je „60-percentné zníženie produkcie plastov do roku 2040“. Umelá hmota na báze ropných látok je symbolom priemyselného rozkvetu posledných desaťročí, ale rovnako tak mementom jeho zlyhania. Plastový odpad je všadeprítomný a vážne ohrozuje prežitie globálneho ekosystému. Ani napriek známym rizikám sa s ním ľudstvo nedokáže rozlúčiť. Sú environmentálne politiky v oblasti boja proti plastovému znečisteniu dostatočne ambiciózne? Je vôbec reálne sa úplne odvrátiť od používania umelých hmôt v priemysle a v každodennom živote? A aké ekologicky udržateľné alternatívy sú na obzore? | Moderuje: Soňa otajovičová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:43 22/04/2024
Zmeny vo fonde na podporu umenia (19.4.2024 18:31)
Zmeny vo fonde na podporu umenia. | Hostia: Marek Maďarič (bývalý minister kultúry) a Roman Michelko (predseda mediálneho parlamentného výboru). | Kým jedna strana hovorí o politizácii a posilnenom vplyve, tá druhá argumentuje zlepšením a dosahom štátu na finančné zdroje. Najnovším sporom medzi koalíciou a opozíciou je Fond na podporu umenia, ktorého fungovanie chce zmeniť SNS. Väčší vplyv by malo v prípade schválenia zmien ministerstvo kultúry. Problémy s legislatívou majú aj samotní pracovníci fondu, ktorí hovoria o hromadnom odchode v prípade prijatia nového znenia zákona. Ako sa má zmeniť fungovanie fondu, kto bude po novom posudzovať projekty a ako chce štát zabezpečiť nezávislosť? | Moderuje: Nina Alžbetkinová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:57 19/04/2024
Parlament schválil 13. dôchodky (18.4.2024 18:31)
Parlament schválil 13. dôchodky. | Hostia: Ján Richter (bývalý minister sociálnych vecí a predseda výboru pre sociálne veci; strana Smer-SD) a Simona Petrík (podpredsedníčka výboru pre sociálne veci; strana Progresívne Slovensko). | Poslanci národnej rady dnes schválili vládny návrh na zavedenie 13. dôchodku. Starobní penzisti si tak už na konci tohto roka prilepšia o viac ako šesťsto eur. Podporu pre toto opatrenie vláda našla aj v opozícii - zahlasovali zaň poslanci KDH aj hnutia Slovensko. Naopak poslanci strán SaS a PS boli proti. Dôvodom je, že vládni ministri jasne nevysvetlili, odkiaľ chcú na trinásty dôchodok vziať bezmála miliardu eur ročne. Kto každý a v akej výške bude mať na dôchodok nárok? Ako sa vládna štedrosť voči seniorom premietne do verejných financií? Je takéto nastavenie systémové a dlhodobo udržateľné? | Moderuje: Štefánia Jánošíková. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:33 18/04/2024
Prípad vraždy novinára bez prokurátorov (17.4.2024 18:31)
Prípad vraždy novinára bez prokurátorov. | Hostia: Jozef Čentéš (vysokoškolský pedagóg) a Eva Mišíková (bývalá prokurátorka). | Dvojica dozorujúcich prokurátorov prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej končí. Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš odchádzajú pretože im nebolo umožnené pôsobiť v Žiline. Prvý menovaný v stanovisku ostro skritizoval vedenie prokuratúry, ktoré sa podľa neho približuje k atmosfére z čias normalizácie. Najzásadnejšou otázkou je momentálne to, ako môže výmena prokurátorov ovplyvniť prípady, ktoré dozorovali, teda nielen dvojnásobnej vraždy, ale aj prípravy vrážd – kde mal byť paradoxne obeťou aj súčasný šéf inštitúcie Maroš Žilinka. Aký postup bude teraz nasledovať a je bežnou praxou, že sa vymieňa dozor nad trestnými konaniami počas ich prejednávania na súde? Ako to môže časovo ovplyvniť právoplatný verdikt súdov? | Moderuje: Simona Beňová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
11:36 17/04/2024
Vláda ruší doplatok na zubára (16.4.2024 18:31)
Vláda ruší doplatok na zubára. | Hostia: Dajana Petríkovová (riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní), Igor Moravčík (prezident Komory zubných lekárov) a Jana Ježíková (odborníčky na zdravotníctvo). | Ministerstvo zdravotníctva ruší preplácanie zákrokov u zubára. Benefit, ktorý poskytovali zdravotné poisťovne od roku 2019, podľa rezortu už vyčerpal edukačný potenciál zvyšovania preventívnych prehliadok. V minulom roku zaplatil štát za tieto benefity zo zdravotného poistenia viac ako 45 miliónov eur. Ušetrené financie chce teraz rezort zdravotníctva využiť v iných oblastiach. Zdravotné poisťovne medzitým pripravujú nové benefity pre svojich poistencov. Čo bude zrušenie tohto benefitu znamenať pre pacientov? Nezhorší sa tým zdravotná dostupnosť spojená s návštevou zubára? Na čo vie ministerstvo získané peniaze využiť? | Moderuje: Lukáš Dzivý. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:33 16/04/2024
Predstavy lídrov o vedení parlamentu sa líšia (15.4.2024 18:31)
Predstavy lídrov o vedení parlamentu sa líšia. | Hosť: Radoslav Štefančík (politológ; Ekonomická univerzita v Bratislave). | Zvolením Petra Pellegriniho za prezidenta sa uvoľnila pozícia predsedu Národnej rady, ktorú doposiaľ zastával. Kto sa ujme jednej z najvyšších politických pozícií v štáte zatiaľ nie je jasné. Podľa premiéra a predsedu najsilenejšej koaličnej strany Smer-SD Roberta Fica by bolo najlepším riešením prenechať vedenie parlamentu Andrejovi Dankovi, predsedovi preferenčne najslabšej strany SNS. Koaličná zmluva však hovorí jasne – nárok na post predsedu parlamentu má bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb strana Hlas-SD. A vyjadrenia jej predstaviteľov naznačujú, že vôľa vzdať sa nároku nateraz chýba. Bude post popredného ústavného činiteľa predmetom politického obchodu? Má obsadenie tohto kresla strategický význam? Kedy by sme sa mohli dozvedieť nového šéfa parlamentu? | Moderuje: Marián Žáry Kukelka. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:27 15/04/2024
Ohrozené peniaze z plánu obnovy (12.4.2024 18:31)
Ohrozené peniaze z plánu obnovy. | Hostia: Peter Kmec (vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy) a Radovan Geist (šéfredaktor portálu Euractiv). | Medzi slovenskou vládou a Európskou komisiou prebieha počas posudzovania štvrtej platby z Plánu obnovy a odolnosti intenzívna komunikácia. Dokazuje to aj medializovaný list euroúradníkov vicepremiérovi Petrovi Kmecovi z konca marca. Eurokomisia sa pýta na podrobnosti nedávneho zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a žiada záruky, že kontrola čerpania fondov ostane zachovaná. Každé zdržanie čerpania prostriedkov pritom komplikuje ich využitie v stanovenom termíne do konca roka 2026. Je konanie Európskej komisie voči slovenskej vláde neštandardné? Nakoľko závažné sú pochybnosti, ktoré unikli na verejnosť? A je pravdepodobné, že o peniaze na dôležité investície a reformy prídeme? | Moderuje: Simona Beňová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:57 12/04/2024
Obmedzenie prístupu do katastra (11.4.2024 18:31)
Obmedzenie prístupu do katastra. | Hostia: Xénia Makarová (Nadácia Zastavme korupciu) a Milan Ficek (právnik). | Vládna koalícia pripúšťa, že vyhľadávanie na katastri sa môže zmeniť. Informácie by po novom našli na štátnom internetovom portáli iba registrovaní užívatelia. V súčasnosti na ňom môže verejnosť bez obmedzení zistiť mená vlastníkov nehnuteľností, ale aj ďalšie údaje, ako napríklad bremená či záložné práva v prospech tretích strán. Ako sa vyhľadávanie zmení po avizovaných zámeroch vlády? Bude ťažšie identifikovať majetok aj pri verejných činiteľoch? Ako štát naloží s osobnými údajmi po prípadnej nevyhnutnej registrácii? | Moderuje: Nina Alžbetkinová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:35 11/04/2024
Európsky pohľad na návrh zmien v RTVS (10.4.2024 18:31)
Európsky pohľad na návrh zmien v RTVS. | Hosť: Noel Curran (šéf Európskej vysielacej únie EBU). | Ministerstvo kultúry pod taktovkou SNS pripravuje vo verejnoprávnom mediálnom dome RTVS zaviesť zásadné zmeny. Avizovaná novela zákona je však podľa šéfa Európskej vysielacej únie (EBU) v rozpore s pravidlami demokracie, aj s Aktom o slobode médií, ktorý schválil Európsky parlament. Ako by sa k zákonu mali postaviť politici a RTVS ako taká? Je spojený rozhlas a televízia ešte stále verejnoprávnym médiom? Ako vyriešiť dlhodobý problém s nedostatočným financovaním? | Podcastový bonus: Rozšírené vydanie. | Moderuje: Soňa Otajovičová. | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
15:35 10/04/2024
Úsporné opatrenia (9.4.2024 18:31)
Úsporné opatrenia. | Hostia: Brigita Schmögnerová (bývalá ministerka financi) a Radovan Ďurana (analytik portálu INESS). | Zlepšiť stav verejných financií má vyššia daň pre sladené nealkoholické nápoje či pre elektronické cigarety. Od budúceho roka si tak zrejme priplatíme za sirupy, džúsy alebo energetické nápoje. Ministerstvo financií predstavilo prvé konkrétne opatrenia z konsolidačného balíka na ďalší rok. Témou bude zrejme aj zníženie počtu zamestnancov v štátnej správe. Predseda vlády Robert Fico si vie predstaviť zoškrtať počet pracovníkov o takmer tretinu. Ako navrhované opatrenia zlepšia stav verejných financií a čo bude s energetickou pomocou, ktorá výrazne zasahuje do štátneho rozpočtu? Máme štátnu správu v stave v ktorom si vieme dovoliť prepúšťať? | Moderuje: Lukáš Dzivý; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:44 09/04/2024
Fenomén rozdelenej spoločnosti (8.4.2024 18:31)
Fenomén rozdelenej spoločnosti. | Hostia: Zuzana Kusá (sociologička; Slovenská akadémia vied) a Dušan Ondrušek (facilitátor a psychológ). | Prezidentské voľby na Slovensku potvrdili fenomén výrazne rozdelenej spoločnosti. Jasne badateľný bol už v čase pandémie, zosilnila ho však aj vojna na Ukrajine aj domáca politika. Prívrženci jednotlivých nárazových táborov spolu často nedokážu viesť konštruktívnu diskusiu. Tá nezriedka skĺzava do vzájomných urážok a osočovania. Aj stmeľovanie spoločnosti je pritom ambíciou, ktorú kandidáti na prezidenta radi a často deklarovali. Kde sú deliace čiary, ktoré rozdeľujú ľudí na Slovensku? Kde sme ako spoločnosť zlyhali, keď sme dovolili takú výraznú polarizáciu? Ako a kde hľadať neutrálnu pôdu a odhodlanie rozprávať sa? A dokáže k tomuto zmiereniu prispieť politik z kresla v prezidentskom paláci? | Moderuje: Marián Žáry Kukelka; | V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
10:05 08/04/2024

Similar podcasts