Show cover of Nočná pyramída - hosť

Nočná pyramída - hosť

Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Rozhovor, interview vedie moderátor, hosť nemusí byť len „celebrita“. Respondent môže byť z najrôznejších oblastí, ako napr. umenie, kultúra, film, veda, šport, technika.

Tracks

Martin Mňahončák - herec, zakladajúci člen Túlavého divadla (16.4.2024 22:19)
Martin Mňahončák sa k štúdiu herectva na VŠMU dostal dosť zvláštne. Stávkou so spolužiakmi na strednej priemyselnej škole... V brožúre o vysokých školách sa na odbor herectvo nevyžadovali skúšky z matematiky, ani fyziky, tak povedal , že to skúsi... Jeho život sa vraj kompletne zmenil. Na škole boli jeho pedagógmi Božidara Turzonovová a Vladimír Stnnisko. Po skončení školy sa stal hercom „na voľnej nohe“, zakladajúcim členom Túlavého divadla. Hosťoval v SND aj v Štúdiu L+S v Bratislave. Martin často spolupracuje s dabingovými štúdiami a rozhlasom, načítava audioknihy, od roku 2003 je členom Moravského divadla v Olomouci. V Čechách mal aj vlastnú reláciu „Promiňte, tak jsme tady!“ Zahral si aj v Londýne (v Blumsburry Theatre), i vo filmoch Klietka, Povstanie či Viditeľný svet. Tiež v TV seriáloch ako Mesto tieňov, Druhý dych, Hniezdo, Sestričky, Búrlivé víno, či Dunaj, k našim službám... Okrem herectva, dušou aj telom športovec. Ako bývalý bežec sa aktívne venuje cvičeniu na svojom crossfitovom ihrisku, výborne hrá ping-pong, zahrá si aj futbal a jeho najväčšou športovou vášňou je golf. Martin Mňahončák žije obklopený dievčatami. Doma má okrem manželky Katky, aj dve dcérky, i štvornohého strážcu... Aký je Martin v súkromí, čo rád robí, ako oddychuje, či sa nestratí v kuchyni, alebo dielni, porozpráva v Nočnej pyramíde. | Martin Mňahončák (herec, zakladajúci člen Túlavého divadla). | Moderuje: Ľudovít Jakubove - Mravec. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:00 16/04/2024
Radoslav Čambal - archeológ (15.4.2024 22:19)
Dunajská Lužná v praveku či Kolaps očami archeológa. Radoslav Čambal napísal tieto aj ďalšie knihy. Okrem iného sa zaujíma o Keltov na našom území. Čo skrýva archeologická lokalita Tvrdošovce či hradný vrch v Bratislave? Nielen to prezradí v Nočnej pyramíde. | Radoslav Čambal (archeológ). | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
58:50 15/04/2024
Marko Popovič - pracuje v Horskej službe Pieninského národného parku (12.4.2024 22:19)
Do prírody ho to ťahalo vždy. Jeho sen stať sa lesníkom síce nevyšiel, Marko Popovič však vyštudoval ochranu životného prostredia a už takmer 20 rokov pracuje v Horskej službe Pieninského národného parku. V dnešnej NP porozpráva Blažene Bóoczovej o vytrvalosti, s ktorou prekonáva prekážky v živote aj výzvy v práci záchranára. | Hosť: Marko Popovič (pracuje v Horskej službe Pieninského národného parku). | Moderuje: Blažena Bóoczová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
54:39 12/04/2024
Gabriela Jarábik - riaditeľka Múzea kultúry Maďarov na Slovensku (11.4.2024 22:19)
Pani Gabriella Jarábik je dlhoročnou riaditeľkou Múzea kultúry Maďarov na Slovensku. Spolu s kolegami sa stará o dvojjazyčné expozície v Bratislave, pamätný dom Kálmána Mikszátha v Sklabini, kaštieľ a park Imre Madácha v Dolnej Strehovej a pamätnú izbu Sándora Máraia v Košiciach. Má pestrý profesijný život, bola učiteľkou aj riaditeľkou v materskej škole, neskôr inšpektorkou MŠ, poslankyňou v zastupiteľstve aj riaditeľkou odboru kultúry menšín na Ministerstve kultúry. Popri tom už desaťročia vedie úspešný detský a mládežnícky divadelný súbor Fókus a rada oddychuje pri počúvaní hudby. O svojej práci, za ktorú dostala vysoké vyznamenanie od prezidentky republiky, o svojej rodine a záľubách porozpráva v NP Zuzane Šebestovej. | Gabriela Jarábik (riaditeľka Múzea kultúry Maďarov na Slovensku). | Moderuje: Zuzana Šebestová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
48:10 11/04/2024
Martin Činovský - maliar, grafik, rytec poštových známok, skladateľ a pedagóg (10.4.2024 22:21)
Akademický maliar, popredný slovenský grafik, rytec poštových známok, hudobný skladateľ a pedagóg - Martin Činovský. Aj vďaka jeho tvorbe patrí Slovensko medzi najvýznamnejšie krajiny v oblasti tvorby poštových známok. Na svojom konte má tri tituly najkrajšia známka sveta a viackrát inkasoval aj titul Známka roka u nás na Slovensku. Venuje sa aj grafike a maľbe, tvorí jedinečné obrazy. Autor viac ako 200 jedinečných poštových cenín – známok, poštových lístkov, obálok prvého dňa... Za svoju grafickú tvorbu získal viacero vyznamenaní, napríklad Pribinov kríž I. triedy, či Rad rytiera umenia a literatúry Francúzskej republiky. Pochádza z Levoče. Absolvoval VŠVU v Bratislave na oddelení knižnej tvorby u profesora Albína Brunovského. Piaty ročník štúdia absolvoval na École Nationale des Arts Décoratifs v Paríži na oddelení grafiky. Špecializáciu si rozšíril internou umeleckou ašpirantúrou v odbore rytectva poštových cenín na VŠVU a absolvoval aj odbornú stáž v štátnej tlačiarni poštových známok v Périgueux vo Francúzsku. Venuje sa aj hudbe, spolupracoval napríklad s Dušanom Rapošom, či s kapelou Elán, alebo Ľubom Stankovským. So svojou dcérou tvorí videá. Je ženatý, má dcéru a dve vnúčatá. Rád počúva audioknihy a rozhlasové hry. | Martin Činovský (maliar, grafik, rytec poštových známok, skladateľ a pedagóg). | Moderuje: Kata Martinková. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
60:39 10/04/2024
Marius Bartoň - hudobník, basgitarista (9.4.2024 22:19)
Fotografujúci basgitarista alebo hrajúci fotograf? Umenie a tvorivosť má jednoducho v srdci. S ním bývalý člen hudobnej skupiny Fermata objavuje zákutia Bratislavy. Hrával s Ferom Griglákom, Pavlom Hammelom, Paľom Drapákom, Mirom Žbirkom či Lacom Déczim. O potrebe talentu aj pracovitosti budeme hovoriť v Nočnej pyramíde. | Marius Bartoň (hudobník, basgitarista). | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
52:20 09/04/2024
Vedecká NP: Prečo niekedy klameme vlastný mozog? Hosť: Igor Riečanský (vedúci Odd. behaviorálnej neurovedy SAV) (8.4.2024 22:19)
Môže nás fyzicky bolieť mozog? Prečo sa bojíme výšok? Ako vnímame bolesť iných? Desiatky podobných otázok v dnešnej vedeckej Nočnej pyramíde. Stano Ščepán do nej pozval Igora Riečanského z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie Centra experimentálnej medicíny SAV. | Téma: Prečo niekedy klameme vlastný mozog? | Hosť: Igor Riečanský (vedúci Oddelenia behaviorálnej neurovedy SAV). | Moderuje: Stano Ščepán. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
67:13 08/04/2024
Marek Madro - psychológ, vytvoril poradňu Ipečko (5.4.2024 22:19)
Marek Madro, hoci ako psychológ a poradca trávil s mladými celé dni, ozývali sa mu aj večer cez sociálne siete. Vo virtuálnom svete boli otvorenejší a zneli naliehavejšie. Preto pre nich v online prostredí vytvoril bezpečné miesto – internetovú psychologickú poradňu Ipečko. V dnešnej NP porozpráva Blažene Bóoczovej nielen o svojej práci, ale aj o súkromí, o ktorom sa až tak veľa nevie. | Marek Madro (psychológ, vytvoril poradňu Ipečko). | Moderuje: Blažena Bóoczová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
62:42 05/04/2024
Miron Zelina - nestor slovenskej pedagogiky (4.4.2024 22:19)
Učil na všetkých typoch škôl, z dedinského učiteľa sa postupne vypracoval na profesora pedagogiky a dekana Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Miron Zelina spolupracoval s mnohými médiami a každú druhú nedeľu ho môžete počuť v relácii Emotikony v Rádiu Slovensko. Zažil však aj roky normalizácie, kedy nemohol slobodne pracovať a publikovať. Dnes má na konte nielen množstvo odborných publikácií, ale najmä pedagógov, ktorých vychoval a ktorí nesú jeho štafetu, myšlienky a lásku k učeniu. O tvorivosti, prekážkach v živote, ktoré ho formovali, o tenise, ktorý si dodnes rád zahrá a najmä o svojej práci pedagóga a psychológa, porozpráva v NP Zuzane Šebestovej. | Miron Zelina (nestor slovenskej pedagogiky). | Moderuje: Zuzana Šebestová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
64:07 04/04/2024
Tomáš Yxo Dohňanský - zakladajúci člen, basgitarista a vedúca osobnosť skupiny Hex (3.4.2024 22:19)
Medzi Laureátmi Krištáľového krídla tento rok nájdeme aj skupinu Hex. Aj preto bude hosťom NP jej zakladajúci člen a vedúca osobnosť, Tomáš Dohňanský, alebo basgitarista Yxo. Porozprávame sa o tom, ako a prečo sa stal muzikantom, po čom v detstve túžil, kam sa za 35 rokov činnosti posunula skupina Hex, aké sú medzi kolegami vzťahy, aké najneobyčajnejšie situácie spolu zažili. Ale aj o Yxových organizačných začiatkoch, pretože jeho prácou je aj stratégiu a manažovanie, o jeho nasadení pri práci, ale aj o spôsobe oddychu. Možno nie všetci fanúšikovia vedia, že je náruživým cestovateľom, veď iba pred pár dňami sa vrátil z rodinou z výletu v Ázii, ktorú pravidelne navštevuje. Prezradí nám aj niečo o svojich záľubách, záujmoch, plánoch, i tom, čomu sa aktuálne venuje. | Tomáš Yxo Dohňanský (zakladajúci člen, basgitarista a vedúca osobnosť skupiny Hex). | Moderuje: Ľudovít Jakubove - Mravec. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
55:59 03/04/2024
Ján Súkup - bard slovenských športových fotoreportérov (2.4.2024 22:19)
Večne, roky rokúce, ho stretávame ovešaného fotoaparátmi. Má skúsenosti, obrovský archív aj výnimočné zážitky. Ján Súkup odhalí tajomstvá dobrej športovej fotografie a bude spomínať nielen na naše športové legendy. Stano Ščepán ho pozval do Nočnej pyramídy. | Ján Súkup (bard slovenských športových fotoreportérov). | Moderuje: Stano Ščepán. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
66:19 02/04/2024
Anna Valterová - ÚĽUV, výrobkyňa kraslíc, drotárka (1.4.2024 22:19)
Anna Valterová je majsterkou ľudovoumeleckej výroby v odbore odrôtovaná kraslica. Vtipne poznamenáva, že otec jej pracoval v hydinárskych závodoch, takže k vajíčkam mala odjakživa blízko. Sandre Vychlopenovej porozpráva, ako sa k drotárstvu dostala, ako sa v rodine so 4 deťmi vajíčka šetrili, aj o tom, ako viera pomáha prekonávať ťažké životné situácie. Vypočujte si túto epizódu NP. | Anna Valterová (ÚĽUV, výrobkyňa kraslíc). | Moderuje: Sandra Vychlopenová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
67:07 01/04/2024
Martin Miti Kováč - historik, archivár, vedúci Centra histórie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (29.3.2024 22:19)
Historik, archivár Martin Miti Kováč. Vedúci Centra histórie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, do ktorého patrí archív, knižnica a Múzeum Lutherovej reformácie na Slovensku. Jeho úlohou je zhromažďovať, uchovávať a sprístupňovať archívne dokumenty, knižničné dokumenty a predmety kultúrnej hodnoty z prostredia ECAV. Je to aj autor kníh, napríklad Príbeh Lutherovej reformácie na Slovensku, ECAV SK 2021 (zostavovateľ aj spoluautor), či Štúrovci ako ste ich nepoznali. Vyštudoval archívnictvo a pomocné vedy historické na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Pochádza z bratislavskej Rače. Je ženatý, má dcéru. V rámci cirkevného zboru v Bratislave na Legionárskej ulici sa venuje práci s dorastom, pre deti organizuje tábory. Spieva v externom zbore v Slovenskom národnom divadle. Rád pracuje v záhrade, chová sliepky a má rád turistiku a prírodu. | Hosť: Martin Miti Kováč (historik, archivár, vedúci Centra histórie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania). | Moderuje: Kata Martinková. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
56:41 29/03/2024
Jaroslav Rozsíval - rozhlasový režisér, dramaturg, hudobník (28.3.2024 22:19)
Ako dokáže režisér udržať réžiu vlastného života vo svojich rukách? Pozoruhodný príbeh syna úspešného herca, ktorý kráčal proti prúdu. S Jarom Rozsívalom mladším v Nočnej pyramíde - v spoločnosti Stana Ščepána. | Jaroslav Rozsíval (rozhlasový režisér, dramaturg, hudobník, aj autor, ocenený medzinárodnými cenami). | Moderuje: Stano Ščepán. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:02 28/03/2024
Vladimír Goffa - bývalý futbalista, tréner, TV expert (27.3.2024 22:19)
Do NP prijal pozvanie bývalý futbalista a tréner, v súčasnosti aj spolukomentátor futbalových zápasov, publicista Vladimír Goffa. 64-ročný rodák z Vranova nad Topľou, futbalový expert hrával v československej lige, trénoval doma i v zahraničí. Jeho klubom bola hlavne Žilina, ale hral aj za Banskú Bystricu, či Martin. Trénerom bol v Dubnici, Prievidzi, Petržalke, Slovane a ďalších slovenských a českých kluboch. V Slovane viedol aj Mareka Hamšíka, a práve so Slovanom zažil zostup do druhej ligy.... a Vlado Goffa na päť kôl prestúpil do Kysuckého Lieskovca... Na Maldivách ako tréner získal dvakrát titul, ale bol tiež súdený.... A aj keď sa skutok nestal, ako cudzí štátny príslušník dostal 96 hodín verejnoprospešných prác. Na pláži zbieral mušle, plašil žraloky, či čistil piesok. A za čo to bolo? Prezradí nám v Nočnej pyramíde. | Vladimír Goffa (bývalý futbalista, tréner, TV expert). | Moderuje: Ľudovít Jakubove - Mravec. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
65:33 27/03/2024
Dušan Cinkota - divadelný, filmový a dabingový herec (26.3.2024 22:19)
Chcem byť len šťastný, hovorí herec Dušan Cinkota, ktorý daboval jednu z hlavných postáv v seriáli Priatelia, hlas prepožičal aj robotu vo filme Ja, robot či Tomovi Hanksovi. Vyštudoval VŠMU v Bratislave a účinkoval aj v Radošinskom naivnom divadle. Talentovaný herec zažil aj veľké pády. Aké plány má dnes? | Dušan Cinkota (divadelný, filmový a dabingový herec). | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
59:21 26/03/2024
Henrieta Žilková - dnes sestra Noemi; satmárka, riadi hospic Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne (25.3.2024 22:19)
Už počas štúdia na strednej ekonomickej škole sa Henrieta Žilková rozhodla stať rehoľnou sestrou. Oblieka si habit satmárok a prijala meno Noemi. Dnes riadi Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne, kde sa s láskou a pochopením starajú o nevyliečiteľne chorých. V tejto epizóde NP rozpráva o svojom živote ženy, rehoľníčky a manažérky zariadenia pre trpiacich a zomierajúcich. Počúvať pozýva Blažena Bóoczová. | Henrieta Žilková (dnes sestra Noemi, satmárka, riadi hospic Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne). | Moderuje: Sandra Vychlopenová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
53:18 25/03/2024
Alexandra Hovancová - riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ocenená Krištaľovým krídlom (22.3.2024 22:19)
Alexandra Hovancová je riaditeľkou Charitného domu sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi. Stará sa o deti s ťažkým zdravotným znevýhodnením, aj o mamy s deťmi, ktoré si prešli rôznymi spôsobmi ubližovania. Tvrdí, že až pri týchto ľuďoch človek vidí, čo je reálne v živote podstatné. Sandra Vychlopenová privítala víťazku kategórie Filantropia ocenenú Krištáľovým krídlom v dnešnej NP. | Alexandra Hovancová (riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ocenená Krištaľovým krídlom). | Moderuje: Sandra Vychlopenová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
64:47 22/03/2024
Historická NP: Vznik slovenského štátu; Maďarsko-slovenský ozbrojený konflikt, ... ; Historik Peter Sokolovič (21.3.2024 22:19)
Tento rok sme si pripomenuli 85. výročie vyhlásenia vojnového Slovenského štátu. Stalo sa tak 14. marca. Nová republika s ľudáckym režimom vznikla na troskách Československa. V ďalšej zo série historických Nočných pyramíd budeme hovoriť aj o tom, čo obsahovala ochranná zmluva s fašistickým Nemeckom, kedy a prečo došlo k bombardovaniu Spišskej Novej Vsi a viac si povieme o vojenskom konflikte s Maďarskom. | Historická NP: Vznik slovenského štátu; Maďarsko-slovenský ozbrojený konflikt; Bombardovanie Spišskej Novej Vsi; Ochranná zmluva s Nemeckom - 85 rokov. | Hosť: Peter Sokolovič - historik; | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
54:23 21/03/2024
Rudo Geri - skladateľ a režisér (19.3.2024 22:19)
Do NP prijal pozvanie hudobník, dirigent, skladateľ, divadelný režisér, Rudolf Geri. Košický rodák, pochádza z rodiny, do ktorej patrilo tzv. rodinné muzicírovanie, a jeho domáci repertoár, ktorému sa venoval od detstva. Venuje sa všetkým hudobným žánrom a začínal hrou na husle, gitaru, klarinet, flautu i bicie... Účinkoval aj ako spevák a dokonca vyhral prvý Košický zlatý poklad. Tvrdí, že hudba nepozná hranice a nepotrebuje tlmočenie. Vyštudoval VŠMU, už počas štúdia bol dirigentom zboru Lúčnice, bol hudobným dramaturgom Štúdia S (dnes L+S), dirigentom orchestra Novej scény a je zakladateľom, riaditeľom a vedúcou osobnosťou Bratislavského Hudobného divadla Wüstenrot. Spolupracoval s najvýznamnejšími intrepretmi populárnej i klasickej hudby, dlho pôsobil tiež ako dirigent na Bratislavskej lýre, kde dirigoval vystúpenia zahraničných aj domácich interpretov, režíroval televízne prenosy... Nezabudnuteľným sa stala jeho Fujarová show, s vtedajšími mladými hercami, dnes už veľkými osobnosťami slovenských pódií. Na konte má okrem iných nezabudnuteľné muzikály Mníšky, Evanielium o Márii, alebo Frida. Rudo Geri je aj chatár, rybár, hubár, organizátor vlastného tenisového turnaja, otec i starý otec. V štúdiu Rádia Slovensko ho privítal Ľudovít Jakubove - Mravec. | Rudo Geri (skladateľ a režisér). | Moderuje: Ľudovít Jakubove - Mravec. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
64:33 19/03/2024
Jan Rychlík - český historik, získal vyznamenanie od prezidentky SR Zuzany Čaputovej (18.3.2024 22:19)
Medzi Viedňou a Carihradom, Česi a Slováci v 20. storočí, Od minulosti k dnešku a mnohé ďalšie knihy napísal známy český historik, rodák z Prahy a syn hudobného skladateľa. Študoval na Karlovej univerzite, kde aj prednáša. Istý čas pôsobil tiež na univerzite v Trnave. Bol ocenený prezidentkou SR radom Bieleho dvojkríža III. triedy. Nielen o spoločnej histórii budeme hovoriť, ale najmä o tom, čo ho k minulosti pritiahlo. | Jan Rychlík (český historik, získal vyznamenanie od prezidentky SR Zuzany Čaputovej). | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
60:55 18/03/2024
Jana Švandová - česká herečka, vyštudovala archeológiu (15.3.2024 22:19)
V Nočnej pyramíde máme známu českú herečku Janu Švandovú, ktorá nás svojim umením a krásou teší už roky z televízie, filmu aj divadla. Z postáv zvodkýň sa prehrala ku postavám babičiek a svokier, o čom svedčí aj jej najnovší film Matka na úteku. Zahrala si aj s Annie Girardot a Charlesom Aznavourom, momentálne na Slovensku nakrúca seriál so svojim spolužiakom z JAMU Bolkom Polívkom. O zážitkoch z nakrúcaní, o svojej rodine, aj láske k cestovaniu a golfu porozpráva v NP Zuzane Šebestovej. | Jana Švandová (česká herečka, vyštudovala archeológiu). | Moderuje: Zuzana Šebestová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
57:29 15/03/2024
Ivan Sekaj - vedec, pedagóg, populárizátor vedy (14.3.2024 22:19)
Umelá inteligencia dnes maľuje, píše, môžete sa jej čokoľvek spýtať. Je pre ľudstvo pomocníkom alebo hrozba? Ivan Sekaj sa vo svojom výskume zaoberá aj týmito otázkami. Vo voľnom čase maľuje a jeho vášňou je tiež horolezectvo. Je vedúcim oddelenia umelej inteligencie v Ústave robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. | Ivan Sekaj (vedec, pedagóg, populárizátor vedy, oddelenie umelej inteligencie, Ústav robotiky a kybernetiky STU). | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
58:01 14/03/2024
Gusto Štibrányi - jaskyniar, technik, horolezec, cyklista a cestovateľ (13.3.2024 22:19)
Jaskyniar, technik, horolezec, cyklista a cestovateľ - Gusto Štibrányi. Bol predsedom Technickej komisie Slovenskej speleologickej spoločnosti. Pochodil množstvo veľkých jaskýň v Európe aj vo svete. Ako 71 ročný na elektrobicykli prešiel americký kontinent (Pan American Highway) z Anchorage na Aljaške až po Ushuaiu v Argentíne, čo je 25.760 km. V súkromnom sektore sa zaoberal výrobou výstroje pre jaskyniarov. Ako horolezec zliezol napríklad najvyššiu horu amerického kontinentu Aconcaguu v Andách, MustaghAta v čínskom pohorí Kunlung. Je držiteľom najvyššieho vyznamenania od maďarského prezidenta, za úspešnú koordináciu niekoľkodňovej medzinárodnej záchrannej akcie uviaznutého speleológa v Maďarskom krase. V roku 1997, ako iniciátor a hlavný organizátor v rámci technickej komisie SSS uskutočnili unikátne 846 metrov dlhé lanové premostenie 300 metrov ponad Zádielsku dolinu, VEĽKÝ TRAVERZ, za čo si vyslúžil aj Guinnessovský rekord. Pochádza z Turne nad Bodvou. Absolvoval Strednú odobornú školu – mechanizácia poľnohospodárstva. Rád fotografuje, najmä krajinu, alebo rastliny. Má rád hudbu, aj klasiku aj populárnu. Je ženatý, má dcéru, ktorá žije v Prahe a dve vnúčatá. | Gusto Štibrányi (jaskyniar, technik, horolezec, cyklista a cestovateľ) | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
52:56 13/03/2024
Lenka Tarabčáková - špecialistka v reumatológii, ocenená v ankete Môj lekár (12.3.2024 22:19)
Láskavá profesionálka, u ktorej pacienti nemajú problém otvorene hovoriť o všetkom, čo ich v rámci diagnózy trápi – aj takto hovoria o reumatologičke Lenke Tarabčákovej. Za svoj prístup a odbornosť získala nedávno ocenenie „Môj lekár“. Sandre Vychlopenovej porozpráva detaily zo svojej náročnej práce, ako milovníčka kníh isto nejaké odporučí a prezradí, kedy jej dobre padne joga, turistika či beh. Vypočujte si túto epizódu NP. | Lenka Tarabčáková (špecialistka v reumatológii, ocenená v ankete Môj lekár). | Moderuje: Sandra Vychlopenová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
60:33 12/03/2024
Vratko Rohoň - frontman, spevák a gitarista skupiny Iné Kafe, pilot, farmár (11.3.2024 22:19)
Je lídrom kapely Iné Kafe a tiež dopravným pilotom na Boeingu 737. Pilotoval lietadlo s so slovenskými hokejistami v roku 2012 z Helsínk do Bratislavy, keď si priviezli striebro z majstrovstiev sveta. Z mesta sa rozhodol presťahovať na statok a vyskúšať si aj prácu farmára. Aký život má Objav roka na Slávikovi v roku 1999 dnes? Hudobník, pilot, farmár Vratko Rohoň. Počúvajte NP s Gabikou Angibaud. | Vratko Rohoň (frontman, spevák a gitarista skupiny Iné Kafe). | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
59:54 11/03/2024
Marcela Molnárová - speváčka, autorka kníh pre deti (8.3.2024 22:19)
Vyše 30 rokov ju poznáme z hudobnej scény – Marcela Molnárová so svojim repertoárom precestovala mnohé krajiny. Dnes sa venuje i literárnemu svetu, napísala knižky pre deti a mládež, pred 50-kou sa dala na vysokoškolské štúdium sociálnych vied. Sandre Vychlopenovej porozpráva aj o krásnom vzťahu s dcérou, s ktorou sa dopĺňajú ľudsky i umelecky. Vypočujte si túto epizódu NP. | Marcela Molnárová (speváčka, okrem spevu sa venuje písaniu kníh pre deti). | Moderuje: Sandra Vychlopenová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:52 08/03/2024
Monika Babčanová - pred rokmi opustila svet biznisu, dnes ochraňuje amazónsky prales (7.3.2024 22:19)
Monika Babčanová, už pred rokmi opustila svet biznisu a vykročila do neznáma – do amazonskej džungle k domorodým Indiánom, od ktorých sa učila žiť skromne a v súlade s prírodou. Naučili ju aj tradičné techniky opracovania plodu palmy La Tagua, podobnému slonovine. Monika Babčanová ochraňuje amazonské pralesy. | Monika Babčanová (pred rokmi opustila svet biznisu, dnes ochraňuje amazónsky prales). | Moderuje: Stano Ščepán. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
43:20 07/03/2024
Martin Murár - liečebný pedagóg, psychoterapeut aj horský vodca (6.3.2024 22:19)
Život vníma ako jazdu na bicykli. Rovnováhu udržíš, keď sa stále hýbeš dopredu. Zdá sa, že sa priam kúpe v adrenalíne. No dobrodružstvo v horách či na mori len využíva na liečebnú terapiu. Martin Murár, skialpinista, potápač, paraglider a jeho zážitky, sny aj metódy uzdravovania duše. V Nočnej pyramíde so Stanom Ščepánom. | Hosť: Martin Murár (liečebný pedagóg, psychoterapeut aj horský vodca). | Moderuje: Stano Ščepán. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:23 06/03/2024
Róbert Hatala - kardiológ z Národného ústavu srdcových chorôb (5.3.2024 22:19)
Profesor Róbert Hatala prednosta Kliniky kardiológie a angiológie LF SZU, patrí medzi našich popredných kardiológov. Je primárom odd. arytmií a kardiostimulácie NÚSCH, tiež je hlavným odborníkom MZ SR pre kardiológiu i prezident kardiologickej spoločnosti. Robert Hatala v roku 1995 založil prvé slovenské špecializované pracovisko na komplexnú liečbu srdcových arytmií, ktoré dodnes vedie. Pracoval na popredných kardiologických pracoviskách v Kanade, vo Francúzsku, v Nemecku a Rakúsku a prednášal na medzinárodných kongresoch, vo viacerých svetových jazykoch na všetkých kontinentoch, okrem Antarktídy. Je držiteľom viacerých ocenení, medzi nimi aj medaily Za zásluhy o kardiológiu Slovenskej kardiologickej spoločnosti, či Krištáľového krídla za vedu a medicínu. Rád cestuje, venoval sa lyžovaniu, bicyklovaniu, po úrazoch mu však zostalo len plávanie. Obľubuje klasickú hudbu a fotografovanie. Rodák z Bratislavy je trojnásobným otcom, pričom stredná dcéra a manželka sú jeho lekárskymi kolegyňami. Profesora Róberta Hatalu v štúdiu Rádia Slovensko privítal Ľudovít Jakubove - Mravec. | Hosť: Róbert Hatala (kardiológ z Národného ústavu srdcových chorôb). | Moderuje: Ľudovít Jakubove - Mravec. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
67:00 05/03/2024

Similar podcasts