Show cover of Nočná pyramída - hosť

Nočná pyramída - hosť

Nočná talkshow Rádia Slovensko ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Naši moderátori do štúdia pozývajú populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy a odkrývajú podrobnosti z ich profesijného i osobného života. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Rozhovor, interview vedie moderátor, hosť nemusí byť len „celebrita“. Respondent môže byť z najrôznejších oblastí, ako napr. umenie, kultúra, film, veda, šport, technika.

Tracks

Štefan Kocka - reštaurátor maľby na rôznych podložkách (7.12.2022 22:19)
Štefan Kocka je reštaurátor maľby na rôznych podložkách, reštaurátor umeleckých diel na papieri a historických knižných väzieb, tlačí, máp, pečatí a pergamenov. Okrem toho sám maľuje, jeho srdcovkou sú trhy, trhoviská a bazáre po celom svete, ale aj figurálna maľba. Vyštudoval VŠVU odbor reštaurovanie a figurálnu kresbu a maľbu. Je jedným z tých, ktorí reštaurovali kolekcie 30 vzácnych tlačí z fondu knižnice Podtatranského múzea v Poprade, vyhlásených za historický knižničný fond. Zaujímavosťou je, že napríklad pre Irak reštauroval aj vzácne staré korány. Nedávno sa vrátil z iránskeho Teheránu, robil tam výstavu diela Dominika Skuteckého a aj zaujímavý worskshop. V Banskej Štiavnici zakladal strednú priemyselnú školu, odbor reštaurovanie a konzervovanie historickej knižnej väzby, tlačí a papiera. Pochádza z Banskej Bystrice, tam aj žije. Je to bývalý atlét, ľahkej atletike sa venoval v klube Dukla Banská Bystrica. Je ženatý má tri deti. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
62:32 07/12/22
Juraj Galko - výskumník a lesník (6.12.2022 22:19)
Juraj Galko, vedeckovýskumný pracovník z Národného lesníckeho centra, pracuje na Lesníckom výskumnom ústave ako entomológ a špecialista na podkôrny a drevokazný hmyz. Spolu so svojimi kolegami získali Cenu za vedu a techniku za výskum a vývoj ekologicky akceptovanej metódy ochrany rastlín pred škodlivým hmyzom. Príroda ho fascinuje a vedie k nej aj svoje dve malé deti. Rád fotografuje a aj cez objektív chce ľuďom priblížiť život v lesoch. Čím je u nás hmyz zaujímavý a aké sú naše lesy? Aj o tom v Nočnej pyramíde. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
57:08 06/12/22
Vladimír Miller - jeden z troch ešte žijúcich zakladateľov Slovenského olympijského výboru (5.12.2022 22:19)
V plnej sile oslavoval nedávno 75. narodeniny. Pred tridsiatimi rokmi bol pri zrode Slovenského olympijského výboru. Dvakrát viedol slovenskú výpravu na OH v Aténach a v Pekingu. Bývalý riaditeľ športového gymnázia Vladimír Miller nosí v sebe nekonečnú zbierku spomienok. Niektoré rozbalí večer pred Mikulášom. V Nočnej pyramíde spolu so Stanom Ščepánom. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
62:47 05/12/22
Peter Kľúčik - grafik a ilustrátor (2.12.2022 22:19)
Peter Kľúčik, významný a oceňovaný slovenský maliar, grafik a ilustrátor, už od detstva nevedel pustiť ceruzku z ruky. Pokreslil lavice, pamätníčky, kreslil si vlastné komiksy a keď prišla rodina na návštevu, kreslil aj jej. Grafika mu učarovala už počas štúdia Šupky a svoj talent a kumšt zdokonaľoval aj na VŠVU pod vedením Albína Brunovského. Neskôr svojimi ilustráciami vdýchol život kultovým literárnym postavám – Pippi Dlhej pančuche, Pištáčikovi, Pánovi Tragáčikovi, Robinsonovi Crusoovi, mnohé knihy, ktoré ilustroval, boli ocenené ako najkrajšie knihy roka. V súčasnosti sa venuje voľnej maľbe a grafike, z jeho obrazov ako z divokého pralesa vystupujú skutočné i neskutočné tvory, bájne zvieratá, ktoré iba podčiarkujú jeho obrovskú fantáziu i zmysel pre humor. O svojej tvorbe, živote, rodine a láske k hudbe i mačkám porozprával Zuzane Šebestovej v Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
61:49 02/12/22
Ivan Dornič - hokejový reprezentant, právnik a tréner (1.12.2022 22:19)
Do prvej decembrovej Nočnej pyramídy príde bývalý hokejový reprezentant, právnik a tréner Ivan Dornič. Jeho domácim klubom bol Slovan Bratislava ale počas vojenčiny si zahral aj za Duklu Trenčín. Československo reprezentoval na juniorskej i seniorskej úrovni, bol vo víťaznom tíme na vtedy prestížnom turnaji Izvestia i na Svetovej zimnej Univerziáde. Na niektorých podujatiach bol kapitánom tímu. V zahraničí si zahral v Nemecku, Taliansku a Česku, pričom viackrát pôsobil aj ako hrajúci tréner. Trénoval juniorské i seniorské tímy doma aj v zahraničí a venuje sa tomu už 25 rokov. Okrem toho sa, ako absolvent Právnickej fakulty UK venuje poradenstvu, predovšetkým pri uzatváraní zmlúv športovcov, či problémami so zamestnávateľmi. Je otcom dvoch dospelých detí, tiež bývalých športovcov, dvojanásobným starým otcom a okrem iného si presne pamätá na miesto , dátum a čas, kedy sa zoznámil s manželkou... Keďže býva vo vhodnom prostredí, rád sa venuje cykloturistike, alebo s manželkou vychádzkam do prírody. Moderuje: Ľudovít Jakubove Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:53 01/12/22
Ľuboš Majan - ocenený majster ľudovo umeleckých remesiel (30.11.2022 22:19)
Výrobca bičov, odlievač cínu, drevorezbár, zlatník, tvorca originálne zdobených nožov – tým všetkým je Ľuboš Majan. Láska k remeslu sa uňho objavovala od mladosti, v Taliansku sa učil od majstra tvoriaceho šperky pre Ginu Lolobrigidu. Sandre Vychlopenovej predstaví svoje diela v parku v Rimavskej Sobote a porozpráva historky z umeleckého života v zahraničí. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:37 30/11/22
Oľga Sommerová - česká režisérka, dokumentaristka, pedagogička a spisovateľka (29.11.2022 22:19)
Oľga Sommerová, úspešná, oceňovaná česká režisérka dokumentov, autorka kníh, pedagogička Rocker verzus politik – je názov najnovšieho dokumentu Oľgy Sommerovej o Michaelovi Kocábovi, ktorý môžete práve vidieť v slovenských kinách. Prvá dáma českého dokumentu žije svojou prácou úplne naplno, ale neváha sa vyjadrovať a aktívne riešiť aj veci verejné. Na konte má 130 dokumentov o slávnych osobnostiach, ale aj obyčajných ľuďoch. Vo svojich filmoch i knihách odpovedá vtipne aj vážne na otázky o čom snívajú ženy a o čom muži. Obdivuje silné osobnosti, ktoré sa neváhali postaviť komunistickému režimu a jej hviezdou je Božena Nemcová... o svojej práci, rodine, láske k hudbe a prírode porozpráva v Nočnej pyramíde. Moderuje: Zuzana Šebestová Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
48:56 29/11/22
Jana Karšaiová - herečka, nominovaná na najprestížnejšiu taliansku literárnu cenu (28.11.2022 22:19)
Jana Karšaiová je rodáčka z Bratislavy. Na Slovensku vyštudovala VŠMU, bábkoherectvo. 20 rokov však žije a tvorí v Taliansku. So svojou prvotinou Zamatový rozvod, odohrávajúci sa na pozadí rozdelenia Československa, dosiahla veľký úspech. Nomináciu na taliansku literárnu cenu Premio Strega, ktorú získali napríklad Alberto Moravia či Umberto Eco. Má tri deti a žije vo Verone spoločne so svojim talianskym manželom. Obľúbeným jedlom v ich zmiešanej rodine je perkelt. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
58:12 28/11/22
Robert Letz - historik: Biela légia aj jej protikomunisitký odboj (25.11.2022 22:19)
V sérii historických nočných pyramíd sa budeme tentokrát s Robertom Letzom venovať protikomunistickému odboju a disentu. Ľudia sa v boji proti režimu organizovali ako doma tak aj v zahraničí. Išlo o tajnú cirkev, Bielu légiu či rôzne iné protikomunistické skupiny, ktorých bolo viacero. Akí ľudia a akým spôsobom sa zapájali odboja, kým boli podporovaní a ako proti nim zakročila Štb. Aj o tom v historickej Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
55:34 25/11/22
Milan Bartoň - maliar, spolupracoval na úspešnom projekte Slovak Art for Free (24.11.2022 22:19)
Milan Bartoň hovorí, že za každým výtvarníkom musí byť príbeh. Jeho cesta k umeniu a k tvorbe nebola pritom vôbec priamočiara. Miluje nielen výtvarné umenie. Na motorke prešiel kus Európy a venoval sa karate. Inšpiráciou sú pre neho starí majstri a vo svojej tvorbe spája staré techniky s novými. Rodák z Nového Jičína, ktorý tvorí v Stupave. Na Moravu má krásne spomienky, najmä na neopakovateľné detstvo... Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:18 24/11/22
Boris Kollárik - primár urologického oddelenia Univerzitnej nemocnice svätého Cyrila a Metoda (23.11.2022 22:19)
MUDr. Boris Kollárik je primár urologického oddelenia Univerzitnej nemocnice svätého Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke. Špecializuje sa na onkologickú urológiu, najmä na ochorenia prostaty, nádory obličiek a močového ústrojenstva. Absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr niekoľkomesačnú stáž v španielskej Barcelone. Pochádza v Bratislavy, nejaký čas v detstve žil aj v Komárne. Rád športuje, venuje sa skialpinizmu. Rád spoznáva umenie a architektúru. .Jeho záľubou je aj cestovanie s rodinou. Je ženatý, má dve deti. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
58:24 23/11/22
Lucia Hurajová - herečka, členka Túlavého divadla (22.11.2022 22:19)
Hoci je na voľnej nohe ostáva verná Túlavému divadlu. Nedávno s ním hrala v USA. Občas sa však zatúla aj v živote. Herečka, moderátorka, divadelná producentka a teatrologička Lucia Hurajová má slabosť pre svoje deti, pre francúzštinu aj pre cestovanie. A dokonca aj... ale o tom už viac povie v Nočnej pyramíde. Moderuje: Stano Ščepán Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
58:59 22/11/22
Katarína Balleková - dialektologička zo SAV (21.11.2022 22:19)
Katarína Balleková je dialektologička z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra zo Slovenskej akadémie vied. Špecializuje sa na výskum nárečí, najmä na nárečia zo severu západného Slovenska. Jej doménou je aj výskum slovenských nárečí v Maďarsku v enklávnych spoločenstvách v minoritných krajanských komunitách. Participuje na obsiahlej a významnej publikácii JÚĽŠ SAV– Slovníku slovenských nárečí - má v ňom na starosti výskum slovnej zásoby. Vyštudovala učiteľstvo SJ a NJ a neskôr etnológiu na Filozofickej fakulte UK. Pochádza zo Žiliny. Veľa číta, je to bývalá folkloristka (Stavbár, Gymnik), má rada ľudový tanec a ľudové piesne. Má dcéru. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
61:37 21/11/22
Štefan Karak - bežec, ultramaratónec (18.11.2022 22:19)
„Heslo – nikdy sa nevzdávaj, je moja životná filozofia“ - ultramaratónec a niekoľkonásobný rekordér Štefan Karak vie, o čom hovorí. Nevzdal sa a zdravotné problémy riešil pohybom a športom. Po 55-ke začal behávať, zúčastnil sa najprestížnejších svetových pretekov. Sandre Vychlopenovej porozpráva, aké je to behať 47 hodín vkuse, ako chce motivovať ostatných a zaspomína si aj na horolezecké časy, keď natieral 300 metrový komín. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
61:07 18/11/22
Andrej Findor - politilóg z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov UK (17.11.2022 22:19)
Andrej Findor pracuje v Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Zaujíma ho ako komunikácia a intervencie založené na morálnych, emocionálnych, identitných a informačných apeloch môžu ovplyvňovať postoje k politikám týkajúcich sa polarizujúcich spoločenských tém. Študoval politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave a na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti. Pochádza z Hlohovca, maturoval na gymnáziu v Hlohovci. Má rád filmy a knihy, najmä fantasy, tvrdí, že tento žáner má presahy do jeho politologického bádania. Rád športuje, hrá basketbal. Chodil ako dieťa na husle, teraz počúva najmä alternatívnu hudbu. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
60:16 17/11/22
Jaroslava Babková - genetička, so spolupracovníkmi z LF UK ocenená za medicínu (16.11.2022 22:19)
Jaroslava Babková je rodáčka z Liptovského Mikuláša, ktorá už roky žije v Bratislave a venuje sa vede popri dvoch malých deťoch. Spolupracovala na ocenenom výskume o biomedicínskych dôsledkoch intenzívneho bozkávania. Jej témou je aj výskum autizmu. Študovala genetiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na Lekárskej fakulte zas prednáša fyziológiu. V Nočnej pyramíde nás čaká aj otázka, či sa možno budeme v budúcnosti liečiť pomocou hormónov lásky, napríklad oxytocínu? Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
59:57 16/11/22
Jana Švantnerová - kurátorka zbierok úžitkového umenia, dizajnu a architektúry SNG (15.11.2022 22:19)
Ako gymnazistku ju na návšteve Florencie v galérii očaril manierizmus a tak namiesto práva nakoniec študovala dejiny umenia na UK v BA. Neskôr k tomu pridala štúdium judaistiky v Krakowe a židovskej kultúry v Štokholme. Jana Švantnerová pracuje ako kurátorka zbierok úžitkového umenia v SNG a je aj kurátorkou zbierky judaík v Židovskom komunitnom múzeu v BA. Za svoju prácu a výstavy, ktoré pripravila, dostala viacero ocenení. Aké kuriózne predmety sa dajú nájsť v zbierkach SNG, ako pátra po pôvode rôznych zbierkových predmetov a prečo ju zaujímajú veci, ktoré vybočujú z priemeru, porozprávala Zuzane Šebestovej v Nočnej pyramíde. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
62:38 15/11/22
Ivan Ožvát - operný spevák aj dlhoročný sólista Opery Slovenského národného divadla (14.11.2022 22:19)
Ivan Ožvát. Operný spevák. Bývalý dlhoročný sólista Opery Slovenského národného divadla. Predstavil sa v úlohách ako koktavý Vašek v opere Predaná nevesta, Spoleto z opery Tosca, cisár Altoum z opery Turandot a v mnohých ďalších. Vyštudoval operný a koncertný spev na bratislavskej VŠMU u Márii Kišoňovej Hubovej, bol to jej jediný mužský žiak. Pochádza z Banskej Bystrice, kde maturoval na gymnáziu a absolvoval prvý a druhý cyklus Ľudovej školy umenia. 6-násobný víťaz speváckej súťaže Melódie priateľstva. Narodil sa v Trnave, teraz žije v Starej Turej. Pochádza z jednej z najslávnejších slovenských evanjelických rodín z rodiny Jozefa Miloslava Hurbana. Nedávno sa vrátil z Bankoku, čaká ho Monako. Zbiera starožitnosti, stará sa o záhradu. Má tri dcéry. Má dvoch psov. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
57:38 14/11/22
Michal Mego - lekár, onkológ, vedec (11.11.2022 22:19)
Do piatkovej Nočnej pyramídy prijal pozvanie lekár a vedec prof. MUDr. Michal Mego, DrSc., onkológ, vedec, klinik a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú onkológiu, ktorý bol vyznamenaný Radom Ľudovíta Štúra II. triedy, za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti vedy, najmä onkológie. Michal Mego je prednostom II. Onkologickej kliniky LF UK. Je tiež vedúci Jednotky translačného výskumu v Onkologickom ústave, kde je hlavnou úlohou jeho tímu prenášať výsledky laboratórneho výskumu do klinickej praxe, teda k pacientom. Ako prvý popísal nový podtyp cirkulujúcich nádorových buniek odolných voči chemoterapii. Michal Mego študoval vo Viedni, a stáže absolvoval aj v USA, aby najnovšie poznatky mohol aplikovať i u nás na Slovensku. Ako sa prenášajú poznatky z výskumu a vedy do praxe, čo môže očakávať pacient, aj to, ako je psychicky i fyzicky zaťažený v súčasnosti špičkový lekár, si povieme s prof. Michalom Megom. Moderuje: Ľudovít Jakubove Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
62:59 11/11/22
Jozef Čapkovič - futbalová ikona, člen Siene slávy slovenského futbalu (10.11.2022 22:19)
Hoci by mohol, nežije len v spomienkach. Kedysi patril k najrýchlejším na trávniku. Je jediným československým futbalistom, ktorý vyhral majstrovstvá Európy aj slávnu klubovú trofej. Žije netuctový príbeh dvojičiek, ktoré nemajú páru. Pozvanie Stana Ščepána do Nočnej pyramídy 10 dní pred začiatkom MS vo futbale prijal Jozef Čapkovič. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
64:44 10/11/22
Roman Galvánek - skladateľ, textár, spevák aj historik (9.11.2022 22:19)
Spevák známeho hitu skupiny O.B.D Komáre a prasynovec Vojtecha Zamarovského. Vyštudoval Filozofickú fakultu na Univerzite komenského, odbor muzeológia a kultúrne dedičstvo. Vyskúšal si aj prácu moderátora, scenáristu, či režiséra. Jeho otec je kameraman, ktorý nasnímal napríklad známe filmy Otesánek či Šílení. Roman Galvánek spolupracoval aj s množstvom významných hudobníkov. Je autorom kníh, a dnes aj pedagógom v Bratislave, kde žije. Moderuje: Gabika Angibaud Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
59:49 09/11/22
Ján Gallovič - herec (8.11.2022 22:19)
Herec, člen činohry Slovenského národného divadla, pravidelne sa však objavuje aj na iných slovenských divadelných scénach, napríklad v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Dlhé roky pôsobil aj v bratislavskej Novej scéne, predovšetkým v muzikáloch po vedením legendárneho Jozefa Bednárika. Momentálne pracuje na predstavení Čaj u pána senátora s nevidomými hercami, je to špeciálny projekt SND. Dlhé roky bol hlasom rádia Slovensko, stále pracuje pre rozhlas, najmä pre literárnu redakciu, s redaktorkou Táňou Kusou spolupracuje na mimoriadne náročných projektoch v cykle Parnas. Venuje sa aj dabingu. Jeho manželka Nora bola roky sólistkou baletu Slovenského národného divadla. Presadil sa aj v umeleckom prednese, ten roky učil na bratislavskej VŠMU. S herectvom začal koketovať už na gymnáziu v Poprade, bol členom ochotníckeho študentského divadla OKO. Veľa číta, venuje sa turistike a prechádzkam, lyžuje. Má jednu dcéru. Moderuje: Kata Martinková Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
62:30 08/11/22
Ľubomír Pištej - stolný tenista (7.11.2022 22:19)
Pozvanie do štúdia prijal Ľubomír Pištej, momentálne najlepší slovenský stolný tenista. Rodák z Prešova je členom športového centra polície, Na FTVŠ vyštudoval trénerstvo a v reprezentácii ho vedie Jaromír Truksa. Dlhodobo figuruje vo svetovom rebríčku Top 100, no najväčšie úspechy má vo štvorhre: je Majster Slovenska a dvojnásobný európsky medailista v mixe, s Barborou Balážovou, tiež je dvojnásobný víťaz Ligy majstrov. Porozprávame sa o náročných zápasoch s hráčmi svetovej špičky, o úspechoch, trénerstve, ktoré vyštudoval na FTVŠ, ale aj o obyčajnom živote, záujmoch, skúsenostiach i plánosch. Ľubomír Pištej ovláda anglický, francúzsky, nemecký a srbský jazyk. Jeho športovým vzorom je tenista Rafael Nadal. Moderuje: Ľudovít Jakubove Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
61:48 07/11/22
Lenka Strelecká - spisovateľka, fotografka, spolutvorkyňa programu ocenení Igric (4.11.2022 22:19)
„Byť tvorivý nie je koníček, je to spôsob života“ - tvrdí dáma, ktorej kreativita zasahuje do mnohých umeleckých oblastí. Lenka Strelecká alias Lennie Maxx je novinárkou, publicistkou, spisovateľkou, prekladateľkou, fotografkou i autorkou šperkov. Sandre Vychlopenovej porozprávala aj o tom, prečo knihy píše po česky, s akými svetovými hviezdami sa priamo na pľaci zhovárala, aj ako funguje symbióza s ďalšou umeleckou dušou v rodine. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
64:09 04/11/22
František Duchoň - profesor kybernetiky (3.11.2022 22:19)
Profesor kybernetiky František Duchoň. Zakladateľ a predseda Národného centra robotiky. Pracuje aj ako zástupca riaditeľa Ústavu robotiky a kybernetiky Slovenskej technickej Univerzity. Učí mobilnú robotiku, výrobné systémy a je garantom predmetu technické prostriedky riadenia. Zaoberá sa najmä robotikou, ktorá je súčasťou kybernetiky. Vyštudoval odbor automatizácia na STU v Bratislave. Je autorom troch vysokoškolských učebníc, štyroch patentov, 44 publikácií v zahraničných časopisoch a ďalších vyše 200 publikácií. Narodil sa v Krnove na severe Moravy, žije v Hlohovci a pracuje v Bratislave. Hrá futbal a stolný tenis, rád číta, zaujíma sa o históriu, jeho srdcovkou je história Japonska. Je to aj domáci majster. Má dve malé deti. Moderuje: Kata Martinková; Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
57:59 03/11/22
Alena Činčerová - česká dokumentaristka (2.11.2022 22:19)
Alena Činčerová - má za sebou neuveriteľné množstvo práce v podobe dokumentárnych filmov a cyklov ako Modrá krv o českej aristokracii, GEN, 13. komnata, Neobyčajné životy, Cestománia Komici na jedničku a mnohých ďalších... Pred niekoľkými dňami mal slovenskú premiéru jej film Identita ES o svetoznámom českom vedcovi Emilovi Skamene, genetikovi, ktorý dlhé roky nepoznal vlastné gény .. Ona tie svoje filmárske zdedila po svojom otcovi a odovzdala ich aj svojej dcére. O tom, ako vzniká dokument, s akými výnimočnými osobnosťami sa pri svojej práci stretla, do akých krajín ju nakrúcanie dokumentov zaviedlo, o svojej rodine a záľubách porozpráva Zuzane Šebestovej v dnešnej NP. Moderuje: Zuzana Šebestová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
54:15 02/11/22
Antónia Peregrimová - vedúca Hospicu Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi (1.11.2022 22:19)
„Robiť malé veci s veľkým srdcom“ - mottom Matky Terezy sa riadi vedúca sestra hospicu v Bardejovskej Novej Vsi Antónia Peregrimová. Vyštudovaná zdravotníčka pracovala v nemocniciach v Brne a Bardejove, posledné roky našla poslanie v hospici. Sandre Vychlopenovej porozpráva o sprevádzaní ľudí pri odchode z tohto sveta, ale aj o mnohých malých zázrakoch, ktoré sa tam dejú. Sama za ten najväčší považuje rodinu, s ktorou ju isto nájdete na hubách. | Moderuje: Sandra Vychlopenová. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
66:03 01/11/22
Adriana Šimková - hl. odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo (31.10.2022 22:19)
Adriana Šimková pochádza z Jura, ordinuje v Pezinku, ale jej výhodou je, že pacientom sa dokáže venovať aj na diaľku, osobne, i príspevkami na internete. Porozpráva nám o svojich začiatkoch, skúsenostiach, motivácii, o náročných situáciách v období pandémie, kedy sa jej počet pacientov zvýšil z 1200 na 4000. Dozvieme sa tiež, ako trávi voľný čas, ak sa nejaký nájde, čo ju poteší, čo motivuje. Bývalú hádzanárku a kandidátku na Krištáľové krídlo privítame v NP. Moderuje: Ľudovít Mravec Jakubove. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
63:13 31/10/22
Hostorická NP: 35 rokov od vydania publikácie Bratislava/nahlas (28.10.2022 22:19)
Historik Peter Jašek a téma: 35 rokov od vydania publikácie Bratislava/nahlas. | Pripomenieme si 35 rokov od vydania publikácie Bratislava/nahlas. Čo nasledovalo po jej uvedení a aký ohlas vzbudila na Slovensku. Nezabudneme ani na dve ďalšie udalosti. Koniec Gustáva Husáka vo funkcii generálneho tajomníka ÚV KSČ a úmrtie Leonida Iľjiča Brežneva, sovietskeho politika. Aký bol záver 80. rokov minulého storočia? O tom viac v Historickej Nočnej pyramíde. | Moderuje: Gabika Angibaud. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
55:19 28/10/22
Peter Kršák - producent a režisér (27.10.2022 22:19)
Producent a režisér Peter Kršák, ambasádor unikátnej publikácie DEJINY SEBAVEDOMIA – ktorá mapuje významné osobnosti slovenského a českého národa naprieč dejinami od roku 845. Pracovalo na nej 10 rokov 70 odborníkov. Absolvent FAMU katedry réžie. Autorsky i producentsky sa podieľal napríklad na filmovom scenári seriálu Policajti Staré Mesto, na vydávaní hudobných platní, aj CD nosičov. Participuje aj na výstavách napr. výstava celoživotného diela p. Romana Rjachovského a pod jeho vedením vznikli aj knihy Slovenské ľudové rozprávky v českom aj slovenskom jazyku. V minulosti tvoril šperky, teraz sa občas venuje tvorbe vitráží. Svojho času stál za vznikom českej televízie NOVA. Žije striedavo v Prahe a v Bratislave, či na svojom statku v oblasti Benešova, kde chová napríklad kone. Má dve dcéry, tri vnúčatá a miluje staré veci. | Moderuje: Kata Martinková. | Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
52:59 27/10/22