Show cover of Z prvej ruky

Z prvej ruky

Rádio Slovensko v relácii Z prvej ruky prináša aktuálne debaty na politické, občianske a spoločenské témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie. Počas prázdnin sa relácia nevysiela.

Tracks

Summit vo Švajčiarsku (14.6.2024 12:30)
Summit vo Švajčiarsku
27:13 14/06/2024
Úloha verejnoprávnych médií v spoločnosti (13.6.2024 12:30)
Úloha verejnoprávnych médií v spoločnosti. | Hostia: Pere Kravčák (vedúci Katedry žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku) a Zuzana Kusá (sociologička zo Slovenskej akadémie vied). | Verejnoprávnosť je slovo často počuté, avšak jeho význam nie vždy jasný. Služba verejnoprávnych médií spoločnosti je pestrá a mala by byť k dispozícii čo najväčšej skupine ľudí. Prinášať vo svojich programoch témy nie len pre väčšinového diváka a poslucháča, ale aj pre tých, ktorí patria do národnostnej alebo kultúrnej menšiny. Aj keď v niektoré funkcie médií v súčasnosti preberajú sociálne siete a komerčné médiá, výzvu verejnoprávnosti v plnej miere naplniť nemôžu. Kde sú hranice verejnoprávnosti? Aký obsah by mali vysielať a ako by mali pristupovať k vyváženosti a objektivite? A ako verejnoprávne médií vnímajú samotní poslucháči a diváci? | Moderuje: Juraj Jedinák. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:55 13/06/2024
Slovenská spolupráca s WHO (12.6.2024 12:30)
Slovenská spolupráca s WHO. | Hostia: Vladimír Baláž (poslanec NR SR; Smer-SD) a Tomáš Szalay (poslanec NR SR; SaS). | Okruhy tém: Postoj Slovenska k materiálom WHO (sme jedinou krajinou ktorá sa nepridala k aktualizácii medzinárodných postupov s WHO – odborníci tento krok výrazne kritizujú, čo z neho vyplýva? Ide o rozhodnutie splnomocnenca vláda P. Kotlára, ktorý prakticky zastupoval MZ – alebo na to dostal mandát priamo od MZ? Ako to vyzeralo v minulosti? Kto konkrétne dojednával zmluvy s WHO za Slovensko?). Následky (Čo znamená pre Slovensko odmietnutie zmluvy? Odborníci hovoria o výmene informácií, distribúcii liekov a vakcín, dôležitej komunikácii pri medicínskych problémoch – nezatvorí nám to dvere pri dôležitých oblastiach, na ktoré sami nemáme dostatok kapacít? Bude k dispozícii aj odôvodnenie rozhodnutia o odmietnutí zmluvy? Ide v prípade splnomocnenca o reakciu na nedávnu pandémiu Covidu-19?). Politický aspekt (Ide o ústupok v prospech SNS – prevážilo politické rozhodovanie nad odborným – vysvetlenia koalície – zvyšné strany teraz vysvetľujú kroky svojho koaličného partnera – ide o názorový konsenzus? Názor Smeru-SD, názor MZ, názor opozície – následky na politickej úrovni a podobne). | Moderuje: Nina Alžbetkinová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:20 12/06/2024
Voľby ukázali nové priority Európanov (11.6.2024 12:30)
Voľby ukázali nové priority Európanov. | Hostia: Dominika Hajdu (programová manažérka organizácie Globsec) a Žiga Faktor (analytik inštitútu Europeum). | Voľby do EP priniesli na jednej strane oslabenie liberálov a zelených, na druhej strane posilnenie euroskeptikov a extrémnej pravice. Podľa viacerých komentátorov nejde o prekvapenie. Čo naznačovalo tento vývoj? Ako sa v postojoch a témach líšia krajne pravicové prúdy v rôznych krajinách? Do akej miery je tam potenciál na hľadanie prienikov a spoluprácu? Je namieste očakávať, že posilnená pravica bude zásadne ovplyvňovať smerovanie európskej politiky? V ktorých oblastiach sa taký obrat môže prejaviť? Sú eurovoľby spúšťačom (resp. odrazom) trendu intenzívnejšieho nástupu pravicových strán aj na úrovni členských štátov? Napr. vo Francúzsku vyvolali predčasné voľby, podobné hlasy znejú aj z Nemecka. | Moderuje: Michal Dzúrik. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:01 11/06/2024
Výsledky volieb do EP (10.6.2024 12:30)
Výsledky volieb do EP. | Hostia: Jozef Lenč (politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave) a Jozef Majchránek (komentátor denníka Postoj). | Okruhy tém: Výsledky (koalícia, opozícia – jednotlivé strany – Smer-SD, Hlas-SD, SNS – úspech/neúspech – opozícia PS, SaS, Hnutie Slovensko, mimoparlamentné strany – Republika, Demokrati – potvrdenie či nepotvrdenie pozícií a podobne). Dosah na politiku (Ako výsledky ovplyvnia fungovanie koalície, opozície, kto stratil, kto získal, kto prekvapil a podobne). | Moderuje: Juraj Jedinák. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:52 10/06/2024
India spoznala výsledky parlamentných volieb (7.6.2024 12:30)
India spoznala výsledky parlamentných volieb. | Hostia: Dušan Deák (indológ z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave) a Vladimíra Ličková (analytička zo Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií CEIAS). | Najväčšia demokracia sveta India má za sebou parlamentné voľby. Výsledky umožnia Naréndrovi Módímu stať sa predsedom vlády tretíkrát po sebe, čo sa podarilo len vodcovi boja za nezávislosť Džaváharlálovi Nehrúovi. Podľa indickej Ústrednej volebnej komisie išlo najväčšie voľby vo svetovej histórii - právo odovzdať v nich svoj hlas mala takmer miliarda ľudí, pričom 642 miliónov z nich ho aj využilo. Konali sa v siedmich etapách a počas vlny horúčav, keď v niektorých oblastiach teploty dosahovali až 50 stupňov Celzia. Aká je trajektória najľudnatejšej krajiny doma a v zahraničí? Akými témami úradujúci premiér udržiava priazeň voličov? | Moderuje: Tamara Lištiaková. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:41 07/06/2024
80. výročie vylodenia v Normandii (6.6.2024 12:30)
80. výročie vylodenia v Normandii. | Hostia: Andrej Žiarovský (historik) a Tomáš Klubert (historik, Ústav pamäti národa). | Okruhy tém: Samotná operácia (rozsah podobnej operácie – má vylodenie v Normandii obdobu 80 rokov neskôr? Počty a čísla – ako vyzeralo samotné vylodenie? Koordinácia spojencov, situácia na frontovej línii v čase príprav operácie, nepriaznivé počasie a podobne). Dosah operácie na 2. svetovú vojnu (preteky západu a Sovietskeho zväzu – bitka o Berlín – následky a povojnové usporiadanie Európy – je možné práve v týchto rokoch hľadať presah aj do súčasnosti a vzťahov krajín?). | Moderuje: Matej Baránek. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:54 06/06/2024
Eurovoľby 2024: Ľ. Karvašová (PS), R. Mikulec (SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ), B. Ondruš (HLAS–SD), L. Kleštincová (Volt Slovensko) (5.6.2024 12:30)
Hostia: Ľubica Karvašová (Progresívne Slovensko), Roman Mikulec (SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ), Branislav Ondruš (HLAS - sociálna demokracia), Lucia Kleštincová (Volt Slovensko). | Témy diskusie: Zahraničné veci; Terorizmus a bezpečnosť; Energetika; Hospodárstvo a rozpočet; Klíma a životné prostredie; Migrácia a azylová politika; Budúcnosť Európy; | Eurovoľby 2024 - diskusia kandidátov. Jedna zo šiestich diskusií vždy so štyrmi kandidátmi (voľby do Európskeho parlamentu). | Moderuje: Viliam Hauzer. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
65:10 05/06/2024
Eurovoľby 2024: M. Krajniak (Kresťanská únia), M. Beňová (SMER-SD), M. Lexmann (KDH), R. Sulík (SaS) (4.6.2024 12:30)
Hostia: Milan Krajniak (Kresťanská únia), Monika Beňová (SMER - sociálna demokracia), Miriam Lexmann (Kresťanskodemokratické hnutie), Richard Sulík (Sloboda a Solidarita). | Témy diskusie: Zahraničné veci; Terorizmus a bezpečnosť; Energetika; Hospodárstvo a rozpočet; Klíma a životné prostredie; Migrácia a azylová politika; Budúcnosť Európy; | Eurovoľby 2024 - diskusia kandidátov. Jedna zo šiestich diskusií vždy so štyrmi kandidátmi (voľby do Európskeho parlamentu). | Moderuje: Viliam Hauzer. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
64:32 04/06/2024
Eurovoľby 2024: J. Tokár (SRDCE, SNJ), M. Kotleba (Kotlebovci – ĽSNS), J. Baránek (ZDRAVÝ ROZUM), J. Chalabaka (KSS). (3.6.2024 12:30)
Hostia: Hostia: Jozef Tokár (SRDCE vlastenci a dôchodcovia - SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA), Marian Kotleba (Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko), Ján Baránek (ZDRAVÝ ROZUM), Ján Chalabaka (Komunistická strana Slovenska). | Témy diskusie: Zahraničné veci; Terorizmus a bezpečnosť; Energetika; Hospodárstvo a rozpočet; Klíma a životné prostredie; Migrácia a azylová politika; Budúcnosť Európy; | Eurovoľby 2024 - diskusia kandidátov. Jedna zo šiestich diskusií vždy so štyrmi kandidátmi (voľby do Európskeho parlamentu). | Moderuje: Viliam Hauzer. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
69:33 03/06/2024
Eurovoľby 2024: A. Bekmatov (Socialisti.sk), P. Ľupták (SNS), M. Uhrík (REPUBLIKA), J. Sásik (SLSAH) (31.5.2024 12:30)
Hostia: Artur Bekmatov (Socialisti.sk), Pavel Ľupták (Slovenská národná strana), Milan Uhrík (REPUBLIKA), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku). | Témy diskusie: Zahraničné veci; Terorizmus a bezpečnosť; Energetika; Hospodárstvo a rozpočet; Klíma a životné prostredie; Migrácia a azylová politika; Budúcnosť Európy; | Eurovoľby 2024 - diskusia kandidátov. Jedna zo šiestich diskusií vždy so štyrmi kandidátmi (voľby do Európskeho parlamentu). | Moderuje: Marta Jančkárová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
74:49 31/05/2024
Eurovoľby 2024: B. Rybárik (SDKÚ-DS), M. Kovaľová (SOSK), Z. Šubová (Pirátska strana - SK), A. Krajíček (Spoločne OBČANIA SK) (30.5.2024 12:30)
Hostia: Branislav Rybárik (SDKÚ-DS-Slovenská demokratická a kresťanská únia Demokratická strana), Mária Kovaľová (Spájame Občanov Slovenska - SOSK), Zuzana Šubová (Pirátska strana - Slovensko) a Andrej Krajíček (SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA). | Témy diskusie: Zahraničné veci; Terorizmus a bezpečnosť; Energetika; Hospodárstvo a rozpočet; Klíma a životné prostredie; Migrácia a azylová politika; Budúcnosť Európy; | Eurovoľby 2024 - diskusia kandidátov. Jedna zo šiestich diskusií vždy so štyrmi kandidátmi (voľby do Európskeho parlamentu). | Moderuje: Marta Jančkárová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
75:05 30/05/2024
Eurovoľby 2024: M. Radačovský (Sl. PATRIOT), Š. Panenka (MySlovensko), J. Naď (Demokrati), J. Berényi (Magyar Szövetség-MA) (29.5.2024 12:30)
Hostia: Miroslav Radačovský (Slovenský PATRIOT), Štefan Panenka (MySlovensko), Jaroslav Naď (Demokrati), József Berényi (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia). | Témy diskusie: Zahraničné veci; Terorizmus a bezpečnosť; Energetika; Hospodárstvo a rozpočet; Klíma a životné prostredie; Migrácia a azylová politika; Budúcnosť Európy; | Eurovoľby 2024 - diskusia kandidátov. Jedna zo šiestich diskusií vždy so štyrmi kandidátmi (voľby do Európskeho parlamentu). | Moderuje: Marta Jančkárová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
65:16 29/05/2024
Reforma špecializovanej ambulantnej starostlivosti (28.5.2024 12:30)
Reforma špecializovanej ambulantnej starostlivosti. | Hostia: Jaroslava Orosová (prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov) a Dušan Zachar (riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO). | Slovensko bojuje s nedostatkom špecialistov, iba nedávno o probléme s pľúcnymi lekármi informoval Banskobystrický kraj, zvyšných sedem hlási nedostatok vo viacerých špecializáciách. Pacienti nemajú lekára, lekárov z regiónov ubúda. Zväz ambulantných poskytovateľov informuje o kritickej situácii v každej špecializácii a navrhuje niekoľko riešení - urgentne prijať nový katalóg výkonov, či pomoc lekárom pri vytvorení ambulancie. Aj ministerstvo zdravotníctva pripravuje kroky, ktoré majú viesť k reforme špecializovanej ambulantnej starostlivosti, chce nanovo zadefinovať sieť ambulancií, vyhlásiť výzvu na vytvorenie ambulancie z eurofondov a už upravili podmienky rezidentského štúdia. Čo všetko chystajú a najmä - kedy kroky pocítia pacienti? Môžu mať skutočný dosah na prilákanie lekárov do regiónov? A ako zhodnotia čiastkové opatrenia odborníci? | Moderuje: Nina Alžbetkinová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:11 28/05/2024
Dosah Číny na elektromobilitu (27.5.2024 12:30)
Dosah Číny na elektromobilitu. | Hostia: Alexander Matušek (predseda Zväzu automobilového priemyslu) a Tomáš Dudáš (dekan, vedúci Ústavu medzinárodného podnikania, Paneurópska Vysoká Škola). | Súčasná situácia na trhu (Európa a výroba elektromobilov – aké sú tie aktuálne čísla v tomto segmente? Majú ľudia výraznejší záujem o elektromobily, alebo stále prevláda dopyt po klasických automobiloch? Ako sú na tom jednotliví výrobcovia v Európe? Investície do technológií – posun v prípade elektromobilov). Zahraničné trhy a Slovensko (Spojené štáty americké budú čínske elektromobily preclievať – cieľom je ochrániť svojich výrobcov – Ako je na tom Európa? Dokážeme Číne konkurovať? Čo v prípade, že budú čínske elektromobily nielen dostatočne atraktívne cenou, ale aj kvalitou? Čo to bude znamenať pre automobilový priemysel u nás?). | Moderuje: Juraj Jedinák. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
28:56 27/05/2024
Kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu (24.5.2024 12:30)
Kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. | Hostia: Pavol Baboš (politológ z Univerzity Komenského v Bratislave) a Roman Pudmarčík (sociológ z prieskumnej agentúry Ipsos). | Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať približne o dva týždne. Kampaň je v plnom prúde a zasiahol do nej aj atentát na premiéra Roberta Fica, ktorý je naďalej vo vážnom stave. Niektoré strany preto kampaň prerušili, alebo aspoň utlmili. O eurovoľby pritom bude podľa analytikov veľký záujem zo strany voličov. Väčšiu váhu, ako v minulosti im prikladajú aj politici, o čom svedčí zloženie jednotlivých kandidátok, ktoré sú plné zvučných mien. Možno ešte očakávať vyostrenie predvolebnej kampane? Ktoré strany majú najväčšie šance obsadiť miesta v európskom pléne? A ktoré témy v čase pred voľbami najviac rezonujú na Slovensku a v ostatných členských krajinách? | Moderuje: Juraj Jedinák. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:20 24/05/2024
Bezpečnostná situácia na Slovensku (23.5.2024 12:30)
Bezpečnostná situácia na Slovensku. | Hostia: Samuel Migáľ (poslanec NR SR; Hlas-SD) a Jaroslav Spišiak (poslanec NR SR; Progresívne Slovensko). | Aktuálna situácia (orgány činné v trestnom konaní preverujú takmer 50 prípadov nebezpečného vyhrážania sa – podľa ministrov môže ísť napokon až o dvojnásobok – aké zásadné sú tieto hrozby? Reakcia štátu – zvýšená ochrana pre politikov – koaličných/opozičných – preverujú sa vyhrážky aj voči novinárom? O akom objeme hovoríme?) Bezpečnostné zbory (podľa generálneho prokurátora všetky zložky pracujú naplno – ministri hovorili o zlyhaniach z minulosti, keď spolu viaceré inštitúcie nekomunikovali – má Slovensko kapacity na výmenu informácií? SIS, polícia a Úrad na ochranu ústavných činiteľov?) Opatrenia (legislatívne návrhy vlády – koalícia chce upravovať viaceré inštitúty – niektoré konania by mohli byť riešené zrýchlene – sociálne siete a ich nástrahy – masa ľudí a množstvo nenávistných komentárov či vyhrážok – ako pristúpiť k týmto skutočnostiam?) | Moderuje: Karolína Lacová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:57 23/05/2024
Lídrom Izraela a Palestíny hrozí medzinárodný súd (22.5.2024 12:30)
Lídrom Izraela a Palestíny hrozí medzinárodný súd. | Hostia: Lukáš Mareček (odborník na medzinárodné právo z Univerzity Komenského v Bratislave) a Břetislav Tureček (expert na Blízky východ z Metropolitnej univerzity v Prahe). | Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan oznámil, že požiadal o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, lídra Hamasu v Pásme Gazy Jahjá Sinvára a ďalších popredných predstaviteľov oboch strán konfliktu. Izrael medzičasom napriek nesúhlasu medzinárodného spoločenstva hovorí o rozšírení vojenskej operácie v palestínskom meste Rafah. Odtiaľ od začiatku mája ušli už státisíce ľudí. Aké sú argumenty hlavného prokurátora ICC v prospech vznesenia obvinení? Môžu postup arbitrov ovplyvniť negatívne reakcie USA a ďalších západných krajín? Aká je aktuálna humanitárna situácia v Pásme Gazy? A môže ofenzíva v Rafahu viesť k oslobodeniu izraelských rukojemníkov, či dolapeniu unikajúcich lídrov hnutia Hamas? | Moderuje: Tamara Lištiaková. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:17 22/05/2024
Situácia po útoku na premiéra (21.5.2024 12:30)
Situácia po útoku na premiéra. | Hostia: Béla Bugár (bývalý politik) a Marek Maďarič (bývalý politik). | Aktuálna situácia a presah na spoločnosť (podarilo sa vniesť do spoločnosti od útoku aspoň určitú mieru upokojenia? Samotný útok – ide o následky polarizovanej spoločnosti – alebo o extrémne konanie jednotlivca? Dá sa na spoločnosť nazerať cez útok? Riešenia v momentálnej situácii). Politika (snaha prezidentky a novozvoleného prezidenta – stretnutie politických lídrov napokon nebude – prečo? Ako by niečo podobné mohlo pomôcť? Národná rada bude pokračovať v rokovaní, rovnako by nemal byť obmedzený ani chod vlády – vhodný krok? Nedali sa niektoré body sporov na čas odložiť?) Budúcnosť (po útoku na premiéra panujú obavy z možných hrozieb – je Slovensko bezpečná krajina? Hrozia obdobné násilné prejavy? Ako nielen spoločnosť, ale predovšetkým politiku kultivovať?) | Moderuje: Juraj Jedinák. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:33 21/05/2024
Hybridné hrozby po útoku na premiéra (20.5.2024 12:30)
Hybridné hrozby po útoku na premiéra. | Hostia: Daniel Milo (odborník na hybridné hrozby) a Radovan Geist (vydavateľ internetového portálu Euractiv). | Rast hybridných hrozieb u nás a v EÚ – je reálny, a kontinuálny, alebo ide o jednorazovú udalosť po útoku na Roberta Fica? Ide už aj o súvislosť s európskymi voľbami? Kto sa za týmito hrozbami skrýva? Sú to jedinci, alebo aj organizované skupiny? Pribúda útokov na politikov v európskych krajinách, prečo práve teraz? Ako bojujú s hybridnými hrozbami iné krajiny v porovnaní s nami? Európske inštitúcie už pristúpili k reguláciám sociálnych sietí, zaúčinkovali už, alebo tomu treba dať ešte čas? Čo radikálne riešenie - zákaz sociálnych sietí – pomohlo by takéto riešenie, alebo by sa hrozby šírili aj tak iným spôsobom? Ak nevieme nič urobiť so sociálnymi sieťami, kadiaľ vedie iná cesta? | Moderuje: Soňa Hagarová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:59 20/05/2024
Výstavba novej jadrovej elektrárne (17.5.2024 12:30)
Výstavba novej jadrovej elektrárne. | Hostia: Martin Venhart (vedúci Oddelenia jadrovej fyziky Fyzikálneho ústavu SAV) a Martin Jirušek (expert na energetickú geopolitiku z Masarykovej univerzity v Brne). | Slovenská vláda má ambíciu stavať novú jadrovú elektráreň – pri výkone 1200 megawattov by šlo o najvýkonnejšiu slovenskú elektráreň. Argumentom pre výstavbu má byť rastúca spotreba – čo ju spôsobí? Nedokážu ju pokryť existujúce a už budované zdroje? Je správna orientácia energetického mixu krajiny ešte viac v prospech jadra, ak napr. Nemecko sa od neho odklonilo v prospech OZE? Aké vyvolané investície by taký projekt priniesol – napríklad v podobe posilnenia elektrizačnej a distribučnej siete, záložných zdrojov? Disponuje Slovensko kvalifikovanými expertmi v tejto oblasti? Partnerom pri výstavbe by mohli byť USA, Francúzsko či Južná Kórea. Sú práve tieto krajiny lídrami? Aké technológie sú v súčasnosti dostupné a ako sa líšia od existujúcich reaktorov na Slovensku? V posledných rokoch sa často hovorí o trende malých modulárnych reaktorov – je teda správne ísť cestou jednej veľkej elektrárne? Čo možno očakávať v kontexte dĺžky realizácie a ceny takéhoto projektu? Je ambícia začať s výstavbou do konca volebného obdobia reálna? Je EÚ a jej stratégia nastavená v prospech podpory rozvoja jadrovej energetiky? | Moderuje: Tamara Lištiaková. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:39 17/05/2024
Atentát na predsedu vlády Roberta Fica (16.5.2024 12:30)
Atentát na predsedu vlády Roberta Fica. | Hostia: Radovan Bránik (bezpečnostný analytik) a Zuzana Kusá (sociologička zo Slovenskej akadémie vied). | Zhodnotenie aktuálnej situácie. | Moderuje: Matej Baránek. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:34 16/05/2024
Gruzínsky zákon o zahraničnom vplyve (15.5.2024 12:30)
Gruzínsky zákon o zahraničnom vplyve. | Hostia: Tomáš Baranec (expert na Kaukazský región z Inštitútu stredoeurópskych štúdií) a Petra Procházková (novinárka a humanitárna pracovníčka). | Gruzínsko schválilo kontroverzný návrh zákona o zahraničnom vplyve – aký charakter má prijatá legislatíva v porovnaní s podobnými zákonmi v Rusku, v Maďarsku a ďalších krajinách? Aký bude ďalší osud zákona a čo bude znamenať jeho zavedenie do praxe? Schvaľovanie zákona sprevádzali rozsiahle občianske protesty – je možné očakávať ďalšiu eskaláciu situácie? Vzďaľuje sa Gruzínsko svojou aktuálnou politikou Západu a európskej integrácii? Čo aktuálny vývoj znamená vo vzťahu k Rusku? | Moderuje: Soňa Hagarová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:20 15/05/2024
Stabilita podpory vládnych strán (14.5.2024 12:30)
Stabilita podpory vládnych strán. | Hostia: Erik Láštic (politológ; Univerzita Komenského v Bratislave) a Silvia Porubänová (sociologička; Slovenské národné stredisko pre ľudské práva). | Preferencie strán vládnej koalície sa od volieb držia na viac-menej stabilnej úrovni, v prípade strany Hlas-SD dokonca stúpli. Je vidieť, že na voličov koalície nemá kritika opozičných strán dopad a zároveň, značná časť ich voličov je presvedčená, že vláda pri svojich krokoch postupuje správne. Je pohľad spoločnosti na výkon politiky skutočne taký rozdelený? Ktoré témy rezonujú medzi ľuďmi a dokáže ich opozícia efektívne otvárať? Odvolávaniu aktuálne čelia dve vládne ministerky – Zuzana Dolinková a Martina Šimkovičová. Napriek objektívnym výhradám opozície sa ministerky zrejme nepodarí odvolať. Kritické hlasy k ich výkonu pritom zneli aj z koaličných radov. Ako sa zmenila dynamika vzťahov v koalícii po prezidentských voľbách? Ako dopadne súboj o post predsedu Národnej rady? | Moderuje: Marta Jančkárová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:54 14/05/2024
Zmeny v pediatrii (13.5.2024 12:30)
Zmeny v pediatrii. | Hostia: Vladimír Baláž (poslanec NR SR; Smer-SD) a Marek Krajčí (poslanec NR SR; hnutie Slovensko). | Odvolávanie ministerky zdravotníctva – výhrady opozície, pohľad a prípadná podpora koalície. Súčasná situácia (problém v pediatrii, personálna kríza, systémové riešenia na stabilizáciu, úprava rezidentského programu). Navrhované zmeny (hodnotenie aktuálnych návrhov, reálny dopad, podpora týchto opatrení v parlamente: Dohoda medzi ZMOS, MZ a SSPPS – skrátenie hodín, normatívy pre pediatrov + otázka poplatkov za urgenty a APS). | Moderuje: Nina Alžbetkinová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:21 13/05/2024
Problém fiktívnych živnostníkov (10.5.2024 12:30)
Problém fiktívnych živnostníkov. | Hostia: Ján Palenčár (1. viceprezident Slovenského živnostníckeho zväzu) a Adam Marek (analytik Útvaru hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR). | Slovensko má podľa ÚHP v EÚ nadpriemerný počet tzv. fiktívnych živnostníkov. Obchádzaním Zákonníka práce dochádza k strate na daniach a odvodoch, kriví sa konkurenčné prostredie, znižuje sa ochrana pracovníkov a vytvára sa problém čierneho pasažiera v dôchodkovom a zdravotníckom systéme. Na problém vlani upozornil aj NKÚ, podľa ktorého ich počet rastie. Obmedzenie tzv. nedobrovoľných živností je súčasťou Programového vyhlásenia vlády. Prečo je na Slovensku vysoká miera tejto formy zamestnávania? V ktorých odvetviach je to bežná prax? Je takáto forma práce výhodná pre živnostníka, alebo pre firmu, ktorej fakturuje? Robia ľudia správne, ak uprednostňujú čistý príjem pred zamestnaneckými výhodami? Sú namieste úvahy o znevýhodnení živnostenského podnikania – napríklad formou zníženia paušálnych výdavkov? Pomohlo by zníženie daňovo-odvodového zaťaženia – nebolo by to pre štát drahšie, ako súčasný stav? Ako ešte možno zamedziť špekuláciám pri zamestnávaní, keď firma nahrádza živnosťami závislú prácu? | Moderuje: Marta Jančkárová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:57 10/05/2024
Zmeny v reedukačných centrách (9.5.2024 12:30)
Zmeny v reedukačných centrách. | Hostia: Paula Puškárová (poslankyňa NR SR; Hlas-SD) a Ján Horecký (poslanec NR SR; KDH). | Predstavený balík zmien (navýšenie rozpočtu, sanácia dlhoročných problémov – infraštruktúra, dostanú reedukačné centrá dostatok finančných zdrojov?) Súčasný stav reedukačných centier (zníženie počtov detí na pracovníkov, výraznejšia spolupráca s rodičmi, pomoc špeciálnych pedagógov – psychológov, vstupné pohovory s deťmi a podobne). Dohľad a kontrola zo strany štátu (zákonnosť – prípadné trestné oznámenia pre zanedbanie starostlivosti o maloletých, nedávne prípady – neadekvátne podmienky, dočasné zatvorenie niektorých centier, zistenia generálnej prokuratúry, starostlivosť o maloletých v týchto zariadeniach v budúcnosti a podobne). | Moderuje: Karolína Lacová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:25 09/05/2024
Slovenské zdravotníctvo je pre ukrajinské sestry nedostupné (7.5.2024 12:30)
Slovenské zdravotníctvo je pre ukrajinské sestry nedostupné. | Hostia: Iveta Lazorová (prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek) a Alona Kurotová (predsedníčka Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku). | Ani po dvoch rokoch od vypuknutia vojny sa do slovenského zdravotníckeho systému nepodarilo zaradiť zdravotné sestry, ktoré prišli z Ukrajiny. V systéme pritom chýba približne 15-tisíc zdravotných sestier a tisícky ďalších sú v dôchodkovom veku. Vláda medzitým pláta aspoň výpadky cez letné dovolenkové obdobie – urýchlene chce umožniť pracovať aj študentom. Sú zdravotníci z Ukrajiny nevyužitou príležitosťou? Čo brzdí ich plnohodnotné začlenenie do systému? Čelia rovnakým problémom aj v iných európskych krajinách? Aké kroky podniká ministerstvo pre dlhodobú stabilizáciu personálnej krízy v zdravotníctve? | Moderuje: Nina Alžbetkinová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:43 07/05/2024
Vývoj ekonomických vzťahov medzi Európou a Čínou (6.5.2024 12:30)
Vývoj ekonomických vzťahov medzi Európou a Čínou. | Hostia: Tomáš Dudáš (dekan a vedúci Ústavu medzinárodného podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave) a Martin Šebeňa (hlavný ekonóm Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií CEIAS). | Konkurenčné prostredie, nie dumping - tak si predstavuje obchodné vzťahy s Čínou predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zároveň dala zelenú sérii vyšetrovaní neférových praktík, ktorých sa majú dopúšťať čínske firmy na starom kontinente. Niektoré krajiny však majú o rozšírenie spolupráce s Pekingom záujem a medzi nimi je aj Slovensko. Premiér Robert Fico pred plánovanou návštevou Číny hovorí o možnom zapojení tamojších stavebníkov vo veľkých infraštruktúrnych projektoch. Nakoľko jednotné je spoločenstvo európskych krajín v obchodnej stratégii s ázijskou mocnosťou? Dusí lacný import z východu domáce výrobné firmy, alebo je prínosom pre spotrebiteľov? A s akou víziou prichádza tento týždeň do Európy čínsky prezident Si Ťin-pching? | Moderuje: Michal Dzúrik. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:23 06/05/2024
Vzťah ľudí k demokratickým hodnotám (3.5.2024 12:30)
Vzťah ľudí k demokratickým hodnotám. | Hostia: Dominika Hajdu (programová manažérka organizácie Globsec) a Soňa Szomolányi (politologička z Univerzity Komenského v Bratislave). | Výsledky medzinárodného prieskumu Globsec Trends ukázal, že na Slovensku pretrváva podpora pre Európsku úniu a NATO a stúpa aj dôvera v slovenskú vládu. Vnímanie Ruska ako hrozby však klesá a Slováci stále veria dezinformáciám. Čím je spôsobená slabá dôvera v demokratické inštitúcie na Slovensku? Ako ľudia na Slovensku obstáli v porovnaní s okolitými krajinami? Rozumejú ľudia demokratickým hodnotám – do akej miery je výsledok prejavom „spomienkového optimizmu“? Sú postoje výsledkom politických reprezentácií, alebo prirodzeným a dlhodobým nastavením ľudí na Slovensku? | Moderuje: Soňa Hagarová. | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:45 03/05/2024

Similar podcasts