Show cover of Z prvej ruky

Z prvej ruky

Rádio Slovensko v relácii Z prvej ruky prináša aktuálne debaty na politické, občianske a spoločenské témy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko. Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Témy sa dotýkajú najmä oblastí ako sú politika, ekonómia, legislatíva, občianske právo, NRSR - parlament, vláda SR, či európske inštitúcie. Počas prázdnin sa relácia nevysiela.

Tracks

Aktuálny vývoj vojny na Ukrajine (7.12.2022 12:30)
Aktuálny vývoj vojny na Ukrajine | Hostia: Juraj Kuruc (analytik spoločnosti Globsec) a Karel Svoboda (expert na Rusko z Fakulty sociálnych vied Karlovej Univerzity v Prahe). | Vojenský konflikt na Ukrajine mal v posledných dňoch svoju odozvu bezprecedentne hlboko na území Ruska. Útok bezpilotnými lietadlami poškodil najmenej tri vojenské letiská. Môže to byť odpoveď na masívne bombardovanie civilnej a energetickej infraštruktúry na Ukrajine v posledných týždňoch? Ako sa darí Ukrajincom poškodeným zariadeniam vracať funkčnosť? Môže byť zhromažďovanie ruského vojska na bieloruskom území predzvesťou ďalšej eskalácie vojny, alebo s príchodom zimy konflikt naopak zamrzne? | Moderuje: Michal Dzúrik; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:53 07/12/22
Vyzbrojovanie na Slovensku a v okolitých krajinách (6.12.2022 12:30)
Vyzbrojovanie na Slovensku a okolitých krajinách | Hostia: Marián Majer (štátny tajomník ministerstva obrany SR) a Peter Kmec (poslanec z Hlasu-SD). | Predovšetkým naši severní susedia nakupujú armádne systémy za miliardy eur. Nezaostávajú však ani iné krajiny, ktoré sa obávajú prípadnej eskalácie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Modernizačné plány má aj ministerstvo obrany, ktoré plánuje nakupovať pozemnú techniku za stovky miliónov. Investície však prichádzajú v čase významných ekonomických kríz a aj pre to je otázne či vláda nebude hľadať zdroje práve v armáde. Prežijú projekty aj prípadnú výmenu vládnej garnitúry, alebo po voľbách opäť všetko zapadne prachom? Vysvetľujú kompetentní dostatočne prečo je dôležité mať bojaschopnú armádu? | Moderuje: Juraj Mikula; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
28:12 06/12/22
Osobitný odvod pre regulované odvetvia (5.12.2022 12:30)
Osobitný odvod pre regulované odvetvia | Hostia: Milan Vetrák (poslanec OĽaNO) a Rastislav Machunka (viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov). Osobitný odvod vybraných podnikov sa má rozšíriť a zvýšiť. Štát chce takto získať peniaze na pomoc ľuďom. Podľa predkladateľov by to malo byť 100-miliónov eur. S obrovskou kritikou však prišli podnikateľské, bankové a zamestnávateľské organizácie. Celý tento sektor hovorí o diskriminácii, spochybňuje samotný zámer a hovorí o rozsiahlom dosahu na podnikateľský sektor. Čo teda osobitný odvod spôsobí? Naplnia sa ciele ktoré sľubuje, alebo skôr narobí problémy podnikateľskému sektoru a spôsobí obmedzenie investícií prípadne odchod zahraničných firiem? S predkladateľom návrhu, poslancom OĽaNO Milanom Vetrákom bude diskutovať viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka. | Moderuje: Juraj Jedinák; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:02 05/12/22
Masívne protesty v Číne (2.12.2022 12:30)
Masívne protesty v Číne | Hostia: Matej Šimalčík (Stredoeurópsky inštitút ázijských štúdií) a Filip Šebok (česká Asociácia pre medzinárodné otázky). | Preč s komunistickou stranou, preč so Si Ťin-pchingom – skandovali ľudia na protestoch, aké Čína nezažila niekoľko desaťročí. Centrálna vláda si vyslúžila prakticky nevídanú kritiku pre prísne protipandemické opatrenia, ktoré v krajine neoblomne uplatňuje. Dokážu demonštranti pokračovať vo svojich aktivitách bez toho, aby ich autoritársky štát tvrdo potlačil tak, ako to urobil v minulosti? Je takzvaná politika nulovej tolerancie koronavírusu, ktorá vplýva aj na svetovú ekonomiku, ešte udržateľná? Aké má Peking možnosti pri zmene prístupu k pandémii? | Moderuje: Michal Dzúrik; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:49 02/12/22
Paragraf 363 a novela Trestného zákona (1.12.2022 12:30)
Paragraf 363 a novela Trestného zákona | Hostia: Ondrej Dostál (poslanec z klubu SaS), Lukáš Kyselica (OĽaNO) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas- SD). | Rozhodnutie generálnej prokuratúry, ktorá zrušila obvinenie a zastavila trestné stíhanie expremiéra Roberta Fica či bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, opäť oživilo diskusie o kritizovanom paragrafe 363. Témou je aj pripravovaná novela trestného zákona. Hnutie Sme rodina žiada po zásahu NAKA v advokátskej kancelárii, ktorej spolumajiteľom je obhajca exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, obmedziť vyšetrovateľov. OĽaNO považuje návrh za nebezpečný, zaskočil aj generálneho prokurátora. A do tretice znovu rezonuje únos Vietnamca z roku 2017, NAKA začala trestné stíhanie pre podozrenie z korupcie. | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:28 01/12/22
Aktuálna politická situácia (30.11.2022 12:30)
Aktuálna politická situácia | Hostia: Miloš Svrček (poslanec z hnutia Sme rodina) a Kamil Šaško (ekonomický expert strany Hlas-SD). | Parlament diskutuje o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele o zvýšení platov lekárov. Lenže podstatný nielen pre zdravotníctvo je budúcoročný rozpočet. Podarí sa menšinovej vláde nájsť potrebnú podporu? Alebo hrozí rozpočtové provizórium, ktoré by podľa prezidentky Zuzany Čaputovej znamenalo prehru nás všetkých? Udrží sa vo svojom kresle minister vnútra Roman Mikulec, ktorého bude opozícia odvolávať na ôsmy pokus? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:51 30/11/22
Peniaze chýbajú aj ambulanciám (29.11.2022 12:30)
Peniaze chýbajú aj ambulanciám | Hostia: Jaroslava Oroszová (prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov) a Lucia Povalová (Sekcia reformnej agendy Ministerstva zdravotníctva SR). | Ešte nestihla utíchnuť hladina po tlaku lekárov na vládu a už sa ozýva ambulantný sektor. Zväz ambulantných poskytovateľov tlačí na vládu, aby začala riešiť jeho problémy. Žiada zvýšenie budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo, inak hrozí kolaps, pretože vysoké ceny energií a ďalšie okolnosti tlačia ambulancie k múru. Vláda už začiatkom roka schválila návrhy na reformu ambulantného sektora, ministerstvo vypísalo dokonca už aj výzvy z plánu obnovy. Existuje v aktuálnej náročnej situácii riešenie tohto problému? Koľko peňazí by problém vyriešilo? A v akom stave je reforma ambulantného sektora? | Moderuje: Juraj Jedinák; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:33 29/11/22
Masové protesty v Iráne (28.11.2022 12:30)
Masové protesty v Iráne | Hostia: Jozef Lenč (politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a odborník na Blízky východ) a Josef Kraus (expert z Masarykovej univerzity v Brne). | Vyvolala ich záhadná smrť 22-ročnej Mahsy Amíniovej po tom, keď ju pre zle nasadenú pokrývku hlavy zadržala mravnostná polícia. Iránci v uliciach otvorene volajú po páde teokratického režimu ako takého. Ustojí Teherán najväčšie nepokoje za uplynulé roky? Ako vôbec funguje tamojšie zriadenie? Neobávajú sa čelní predstavitelia ešte väčšej izolácie od Západu, keď okrem násilného potláčania demonštrácií dodávajú zbrane Rusku? | Moderuje: Michal Dzúrik; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:01 28/11/22
Analýza návrhu štátneho rozpočtu (25.11.2022 12:30)
Analýza návrhu štátneho rozpočtu | Hostia: Ján Tóth (predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť) a Ľubomír Andrassy (predseda Najvyššieho kontrolného úradu). | Rozpočet zodpovedá realite, s ktorou sa Slovensko stretne od januára - hodnotia zákon roka experti. Napriek tomu nie je isté, či ho parlament vôbec schváli. Vláda sa pripravuje na krajný scenár, ktorým je provizórium. Ministri čelia tlaku z Bruselu. Slovensko sľúbilo, že do rozpočtu zapracuje výdavkové limity. Doteraz sa tak nestalo a Európska komisia varuje, že ak budú chýbať, môžeme sa rozlúčiť so stovkami miliónov eur z Plánu obnovy. Čo teda s výdavkovými limitmi? Čo by znamenalo ich zavedenie pre vyplácanie pomoci s energiami? A ako je Slovensko pripravené na budúci náročný rok, ak by parlament zákon roka neschválil? | Moderuje: Matej Baránek; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:04 25/11/22
Slováci ohrození chudobou (24.11.2022 12:30)
Slováci ohrození chudobou | Hostia: Zuzana Kusá (sociologička) a Ján Košč (ekonomicko-sociálny analytik z Iniciatívy Pracujúca chudoba). | Pod hranicou chudoby je u nás takmer pol milióna dôchodcov. Problémy majú aj mladšie ročníky - ohrozených je podľa najnovšej európskej analýzy až 6% slovenských domácností, a to tým, že po inflácií a zvýšení úrokov bánk nebudú vedieť splácať dlhy. Ďalšie hrozivé predpovede prináša pojem – energetická chudoba. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví je ňou ohrozených až 432-tisíc domácností. Koľkých ľudí skutočne zasiahnu zásadné ekonomické problémy a čo s tým? | Moderuje: Karolína Lacová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:18 24/11/22
Novela trestného zákona (23.11.2022 12:30)
Novela trestného zákona | Hostia: Daniel Lipšic (špeciálny prokurátor SR) a Tomáš Strémy (profesor trestného práva z Právnickej fakulty Univerzity Komenského). | Na Slovensku máme neprimerane vysoké trestné sadzby, ktoré sa vymykajú európskym zvyklostiam-zhodli sa na tom predstavitelia Najvyššieho súdu, Generálnej prokuratúry a Slovenskej advokátskej komory. Zmenu si sľubujú od pripravovanej novely Trestného zákona, ku ktorej sa v pondelok skončilo pripomienkové konanie. S návrhmi však prišli aj nezávislý poslanec Tomáš Taraba a Milan Vetrák z OĽaNO. Zníženie trestov za ekonomickú kriminalitu podporuje tiež líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, hoci jeho snahu považuje Nadácia zastavme korupciu za konflikt záujmov, keďže obvinení sú aj ľudia z prostredia jeho strany. Potrebujeme znižovanie trestov? Nehrozí riziko zneužitia? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:41 23/11/22
Lekári a vláda sa stále nedohodli (22.11.2022 12:30)
Lekári a vláda sa stále nedohodli | Hostia: Mária Lévyová (prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov), Marián Petko (šéf Asociácie nemocníc Slovenska) a Martin Smatana (zdravotnícky analytik ). | Ani neuveriteľných 10 hodín rokovania nestačilo včera na dohodu lekárskych odborov a vlády. Lekári tak stále zostávajú vo výpovediach a situácia v nemocniciach napätá. Rokovania preto pokračujú aj dnes od desiatej. Hoci cez víkend sme videli náznaky možnej dohody, pondelok ukázal, že to tak nemusí byť. Lekári sú ochotní ustúpiť z platových požiadaviek ale ostatné žiadajú splniť. Zasadol už aj krízový štáb no konkrétne riešenia nepredstavil. Dokážu sa teda obe strany dohodnúť? Prečo štát stále nemá plán B? A nedoplatí na to všetko nakoniec pacient? | Moderuje: Juraj Jedinák; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:48 22/11/22
Futbalový šampionát v Katare (21.11.2022 12:30)
Futbalový šampionát v Katare | Hostia: Rado Sloboda (šéf Amnesty International Slovensko) a Břetislav Tureček (odborník na Blízky východ z Metropolitnej univerzity v Prahe). | Na Blízkom východe odštartovali vôbec prvé majstrovstvá sveta vo futbale v tomto regióne. Mnohí odborníci podujatie v Katare označovali ešte pred ich začiatkom za negatívny príklad korupcie a porušovania ľudských práv. Počas výstavby potrebnej infraštruktúry totiž zomierali ľudia, ktorí pracovali v nedôstojných podmienkach, negatívne bolo hodnotené aj samotné rozhodnutie usporiadať šampionát v tejto krajine. Prečo sa rozhodla FIFA exportovať svetový futbal do Kataru, ktorý rozhodne nie je futbalovou krajinou? Ako tam vnímajú práva menšín? | Moderuje: Soňa Juríková; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:46 21/11/22
Radikalizácia na školách (18.11.2022 12:30)
Radikalizácia na školách | Hostia: Ján Horecký (minister školstva), Eva Gajdošová (podpredsedníčka Asociácie školskej psychológie) a Michaela Danišová (expertka na radikalizáciu žiakov Teach for Slovakia). | Za posledný mesiac sme sledovali tri prípady žiakov či študentov, ktorí priniesli sekery a nože do školy – posledný je z Popradu z tohto týždňa. Zároveň pribúdajú aj informácie o radikalizácii mladých, najtragickejší – teroristický čin sa odohral na Zámockej ulici, polícia následne obvinila ďalšieho stredoškoláka, ktorý tento útok schvaľoval a svoj šesťročný trest už pozná aj extrémista známy pod prezývkou “Slovakbro“. Premiér hľadal riešenia narastajúcej agresivity u mladých vo Fínsku. Kedy budeme poznať prvé opatrenia? A dokážu školy vôbec radikalizácii zabrániť? | Moderuje: Karolína Lacová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:41 18/11/22
Nekrvavá revolúcia (17.11.2022 12:30)
Nekrvavá revolúcia | Hostia: Fedor Gál (sociológ a prognostik) a František Mikloško (bývalý politik). | Nekrvavá revolúcia. Slovensko si pripomína udalosti Novembra ´89 - čas, keď ľudia takpovediac z námestí vyprevadili komunistický diktát. Tribúni kládli verejné požiadavky - medzi nimi boli slobodné voľby, zrušenie monopolu komunistickej strany, nastolenie občianskych práv. Spoločnosť sa zjednotila. Aký je odkaz Novembra po 33 rokoch? Prečo je spoločnosť, ktorá sa dokázala nie tak dávno zjednotiť, rozdelená a extrémne polarizovaná? Vieme viesť vzájomný dialóg alebo sme na odkaz Nežnej revolúcie zabudli? | Moderuje: Matej Baránek; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:30 17/11/22
Výročie Nežnej revolúcie (16.11.2022 12:30)
Výročie Nežnej revolúcie | Hostia: Zora Bútorová (sociologička, SAV) a Zuzana Kusá (sociologička, SAV). | Zajtra si pripomenieme 33. výročie nežnej revolúcie. Kam sme odvtedy pokročili a kde sú slabiny našej demokracie ? Prečo je až 58 % opýtaných podľa prieskumu MEDIAN SK pre RTVS sklamaných z doterajšieho vývoja? Máme naozaj horšiu životnú úroveň, keď si 45 percent ľudí zapojených do prieskumu myslí, že sa nemáme lepšie ako pred rokom 1989? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:34 16/11/22
Rekordná inflácia na Slovensku (15.11.2022 12:30)
Rekordná inflácia na Slovensku | Hostia: Martin Hudcovský (Ekonomická univerzita v Bratislave) a Juraj Valachy (šéf Iništitútu finančnej politiky na ministerstve financií). | Slovensko si nevie rady so zdražovaním. Ceny potravín stúpli medziročne o zhruba 30 %, palivá o dvadsať percent. Štát napriek tomu doteraz nepredstavil konkrétnu pomoc - napríklad nižšiu DPH. Pri vysokých účtoch za energie a teplo ľudia čakajú rovnako. Opozícia volá po cenových stropoch. Najmä pri cenách tepla. Tie sú v rôznych častiach Slovenska rôzne. Niekde sa pripravuje zdražovanie o šesťsto percent, inde môže naopak zlacnieť. Koľko ešte unesú slovenské domácnosti? Kde majú pomyselný strop? Prečo zdražovanie nepoľavuje? Sme už za inflačným vrcholom alebo nás ešte len čaká? A aké má štát riešenia, ktoré - ako sa zdá - sú len zlé a ešte horšie? | Moderuje: Matej Baránek; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:19 15/11/22
Cherson predzvesťou ukrajinského víťazstva? (14.11.2022 12:30)
Cherson predzvesťou ukrajinského víťazstva? | Hostia: Vladimír Bednár (vojenský analytik) a Jiří Šedivý (bývalý náčelník Generálneho štábu ČR) a Jozef Hrabina (zahraničnopolitický analytik). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ústup ruských vojakov z Chersonu za historický moment vojny. Od začiatku ozbrojeného konfliktu je to bezpochyby jedno z najväčších víťazstiev Ukrajiny. Čo bude nasledovať? Aká je šanca, že Ukrajina získa vojenskými prostriedkami späť Doneck, Luhansk a Krym? | Moderuje: Soňa Juriková; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:57 14/11/22
Aktuálna politická situácia a jej odraz v číslach (11.11.2022 12:30)
Aktuálna politická situácia a jej odraz v číslach | Hostia: Michal Mislovič (analytik agentúry MEDIAN SK) a Jozef Lenč (politológ z Univerzity svätých Cyrila a Metoda v Trnave). | Vražda na zámockej, krajské a komunálne voľby ale aj utečenecká kríza - všetky tieto udalosti v posledných dňoch a týždňoch hýbali Slovenskom a politickou scénou. Asi každý bol preto zvedavý ako sa toto dianie odrazí na sympatiách voličov k jednotlivým stranám a hnutiam. Agentúra MEDIAN SK to všetko zachytila v exkluzívnom prieskume pre RTVS. Aké sú najzásadnejšie zistenia? Tým prvým je rast extrémistických a populistických strán a tretie miesto pre Republiku. Ďalším je pokles vládnych strán. Najvýraznejšie to zasiahlo hnutie OĽaNO, ktoré by sa podľa tohto modelu nedostalo ani do parlamentu. Čo je príčinou takýchto rozhodnutí ľudí? | Moderuje: Juraj Jedinák; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:08 11/11/22
Klimatický summit OSN (10.11.2022 12:30)
Klimatický summit OSN | Hostia: Norbert Kurilla (poradca prezidentky pre životné prostredie, energetiku a podnikateľské prostredie), Radovan Geist (šéfredaktor portálu Euractiv.sk) a Juraj Melichár (koordinátor z organizácie Priatelia Zeme – CEPA). | Z 27. klimatického samitu OSN počúvame pôsobivé vyhlásenia, no minulosť ukazuje, že nie vždy sa stanú skutočnosťou. K akým cieľom lídri spejú? Zmení sa energetika a financovanie adaptačných opatrení na zmiernenie škôd, ktoré klimatická kríza spôsobila? K čomu sa zaviazalo Slovensko? | Moderuje: Soňa Juríková; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
28:09 10/11/22
Zdravotníctvo v pláne obnovy (9.11.2022 12:30)
Zdravotníctvo v pláne obnovy | Hostia: Lívia Vašáková (generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády) a Dušan Zachar (riaditeľ INEKO). | Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu z Plánu obnovy na rekonštrukciu a výstavbu nemocníc pre projekty nad päť miliónov eur. V rámci nej môžu zariadenia získať spolu 212 miliónov eur. Čo oddialilo zverejnenie výzvy zo septembra na november? Čas na vyčerpanie európskych peňazí nám uplynie v polovici roka 2026. Stihneme postaviť nové nemocnice? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:33 09/11/22
Zodpovednosť za krízu na hraniciach (8.11.2022 12:30)
Zodpovednosť za krízu na hraniciach | Hostia: Lukáš Kyselica (člen branobezpečnostného výboru a poslanec OĽaNO) a Marián Kéry (predseda zahraničného výboru a poslanec Smeru-SD). | Migračná vlna nepoľavuje. Na hraniciach s Českom už niekoľko týždňov viaznu ľudia na úteku. Sýrčania prichádzajú z Maďarska a postupujú ďalej. Česko naďalej stráži hranice, na čo doplácajú ľudia, ktorí stoja v hodinových kolónach. Generálny prokurátor už prešetruje či kompetentní nezanedbali svoje povinnosti. Do toho sa opozícia obáva, že vojna na Ukrajine a pokračujúca agresia Ruska, ktoré útočí na energetickú infraštruktúru, spustí ďalšiu migračnú vlnu aj na východe. Zlyháva štát v zabezpečení hraníc? Prečo nevieme dostať migráciu pod kontrolu? A čo Slovensko robí pre opätovné získanie dôvery Rakúska a Česka, aby otvorili svoje hranice? | Moderuje: Matej Baránek; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:54 08/11/22
Referendum o referende (7.11.2022 12:30)
Referendum o referende | Hostia: Peter Kresák (ústavny právnik) a Ladislav Orosz (ústavný právnik). | 21. januára nás čaká ďalšie referendum. Rozhodovať budeme o tom, či sa do ústavy dostane možnosť skrátiť volebné obdobie a to buď referendom, alebo rozhodnutím parlamentu. Opozícia pôvodne mala pripravené dve otázky. Tú druhú, o rozpustení vlády, však po podaní prezidentky označil ústavný súd za protiústavnú. Hoci pôjde už o deviate ľudové hlasovanie v histórii našej krajiny, platné bolo len jedno z roku 2003 o vstupe do Európskej únie. Preto sa ozývajú dokonca hlasy, ktoré hovoria, že referendum ako také by sa malo zrušiť. Malo by sa teda volebné obdobie skracovať naozaj len ak sa to zakotví v ústave? A máme referendum nastavené dobre? | Moderuje: Juraj Jedinák; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:24 07/11/22
Ako zmení Brazíliu novozvolený prezident (4.11.2022 12:30)
Ako zmení Brazíliu novozvolený prezident | Hostia: Tomáš Dudáš (ekonóm z Paneurópskej univerzity v Bratislave) a František Kalenda (publicista, ktorý spolupracuje so Strediskom ibero-amerických štúdií na Karlovej univerzite v Prahe). | Najľudnatejšia krajina Latinskej Ameriky spoznala meno svojho nového politického lídra. Brazíliu povedie bývalý prezident spred dvanástich rokov Luiz Inácio da Silva, ktorý v prezidentskom úrade vystrieda ultra-pravicového Jaíra Bolsonara. Predvolebná kampaň bola mimoriadne tvrdá. Plány nového prezidenta idú opačným smerom, ako politika jeho predchodcu a aj obyvateľstvo krajiny je v názore na výsledok volieb rozdelené. Prebehne odovzdanie moci v krajine pokojne? Čo táto zmena prinesie do krajiny a na samotný kontinent? | Moderuje: Soňa Juríková; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:08 04/11/22
Utečenci v Kútoch a riešenie migračnej krízy (3.11.2022 12:30)
Utečenci v Kútoch a riešenie migračnej krízy | Hostia: Ján Orlovský (riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR) a Michaela Pobudová (riaditeľka neziskovej organizácie Mareena). | V meste Kúty na hraniciach s Českom hľadajú dočasné útočisko desiatky ľudí utekajúcich pred vojnou v Sýrii. V prvých týždňoch im pomáhali predovšetkým miestni dobrovoľníci, dnes sa už do riešenia krízy zapája aj štát. Prečo na Slovensku viazne čoraz viac ľudí na úteku? Je pomoc zo strany úradov dostatočná? Má štát plán, ako sa vysporiadať s prípadnou novou migračnou vlnou? V telefonickom rozhovore aktuálnu situáciu v Kútoch priblíži Jozef Kákoš z neziskovej organizácie Depaul Slovensko. | Moderuje: Karolína Lacová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:46 03/11/22
Zmeny na hypotekárnom trhu a vývoj cien nehnuteľností (2.11.2022 12:30)
Zmeny na hypotekárnom trhu a vývoj cien nehnuteľností | Hostia: Pavol Latta (Odbor finančnej stability NBS), Martin Lazík (Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska) a Matej Dobiš (portál Finančný kompas). | Záujem o úvery na bývanie klesá. Sú za tým nielen vyššie úroky, ale aj inflácia. Ľudia si za svoje príjmy môžu dovoliť menej, ako predtým. Znížený dopyt vytvára tlak aj na pokles cien nehnuteľností. Komu sa stále oplatí zobrať si hypotéku a kto by mal radšej počkať v prenájme? Ako sa budú ďalej vyvíjať úrokové sadzby a ako ovplyvní situáciu s hypotékami zmena zákona od budúceho roka, ktorá obmedzí maximálne zadlženie ľudí nad 40 rokov? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:43 02/11/22
Výsledky spojených volieb (31.10.2022 12:30)
Výsledky spojených volieb | Hostia: Juraj Marušiak (politológ z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied) a Václav Hřích (šéf prieskumnej agentúry AKO). | Slovensko má za sebou historické super-voľby. Poznáme víťazov a porazených v miestnych aj krajských samosprávach. Vo väčšine prípadov si politické strany udržali vplyv. Medzi tie, ktoré od soboty hreje úspech, však patrí Hlas-SD. Pre Petra Pellegriniho a jeho ľudí išlo o prvú zaťažkávaciu skúšku po ich osamostatnení sa od Smeru. Robert Fico im síce vyčíta, že nepodporili jeho kandidáta napr. v bratislavskom kraji, no odpoveď Pellegriniho je zreteľná - robíme si svoju politiku a predseda Smeru nemá patent na rozum. Ako sa spojené župné a komunálne voľby podpíšu na „veľkej“ parlamentnej politike? Aké trendy sa ukazujú? Kto s kým môže spolupracovať a čo dosiahnuté výsledky vôbec znamenajú pre nadchádzajúce parlamentné voľby - či už riadne alebo predčasné? | Moderuje: Matej Baránek; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
27:47 31/10/22
Kybernetická bezpečnosť Slovenska (28.10.2022 12:30)
Kybernetická bezpečnosť Slovenska | Hostia: Rastislav Janota (riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT) a Jozef Chebeňa (expert na kyberbezpečnosť). | V parlamente včera nefungoval informačný systém, telefónne linky, hlasovacie zariadenia a nedalo sa ani platiť kartou v bufete. Išlo o hackerský útok, alebo bol tentoraz problém v zastaranom systéme? A ako je na tom Slovensko s kybernetickou bezpečnosťou, aj v kontexte hybridných hrozieb? Aké útoky zaznamenávame najčastejšie a čo robíme pre to, aby sme im dokázali čeliť? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:54 28/10/22
Právne aspekty moratória (27.10.2022 12:30)
Právne aspekty moratória | Hostia: Marek Domin (odborník na ústavné právo z Univerzity Komenského v Bratislave) a Tomáš Majerčák (odborník na ústavné právo z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach). | Kampaň pred supervoľbami sa skončila, od polnoci plynie volebné moratórium. Stopku dostalo informovanie o kandidátoch aj zverejňovanie prieskumov a ankiet - potrvá 48 hodín až do skončenia hlasovania. Ako sa najčastejšie na Slovensku moratórium porušuje? Vieme to identifikovať a pokutovať alebo naopak - zlyhávame a moratórium opodstatnenie v dobe sociálnych sietí nemá? | Moderuje: Karolína Lacová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
25:29 27/10/22
Vládne opatrenia v energetike (26.10.2022 12:30)
Vládne opatrenia v energetike | Hostia: Jozef Badida (energetický analytik z portálu Energie pre vás), Ján Pišta (energetický analytik zo spoločnosti JPX) a Radovan Ďurana (ekonómom z INESS). | Kabinet Eduarda Hegera navrhol plán pomoci s vysokými cenami energií pre podniky. Ide o zastropované ceny elektriny na úrovni 199 eur za megawatthodinu, a plynu 99 eur za megawatthodinu. Prvá časť pomoci by mala prísť už tento rok, pokračovať má aj v prvom kvartáli ďalšieho roka. Je podmienkou schválenie budúcoročného rozpočtu, ktoré je neisté? Alebo sa dá podpora firiem uhradiť sčasti peniazmi z tohtoročného rozpočtu a z európskych zdrojov, ako to tvrdí opozičná SaS? Domácnosti ešte presný plán pomoci nepoznajú. Ako by mal štát postupovať v ich prípade a čo s veľkými priemyselnými hráčmi? Ceny plynu a elektriny v poslednom období poklesli. Ako sa budú pravdepodobne vyvíjať v najbližších mesiacoch? | Moderuje: Marta Jančkárová; | Diskusiu Z prvej ruky pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. Vysielame každý pracovný deň o 12:30 v Rádiu Slovensko.
26:13 26/10/22