Show cover of Štúdio svet

Štúdio svet

Magazín zahraničných spravodajcov venovaný zaujímavostiam, ktoré sa dejú za hranicami Slovenska. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu o 10:05. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Tracks

Utečencom v Arménsku pomáhajú aj Slováci, Taiwan bol kedysi veľmocou vo výrobe gáfru (6.4.2024 10:05)
Slováci pomáhaú utečencom z Náhorného Karabachu, na Taiwane stále vyrábajú gáfor zo špeciálnych stromov a nie synteticky, do niektorých dedín v Izraeli, ktoré zostali po 7. októbri prázdne, sa vracajú obyvatelia. Štúdio svet moderuje Elena Seeber
32:49 06/04/2024
Veľkonočný Jeruzalem, voňavé marseillské mydlo aj opulentný Grand Hotel Taipei. (30.3.2024 10:05)
Veľkonočný Jeruzalem, voňavé marseillské mydlo aj opulentný Grand Hotel Taipei. Zástupy pútnikov v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa tento rok nekonajú, hoci inokedy sa tam na Veľkú noc nedá pohnúť. Izrael sa pre vojnu v Gaze borí s nedostatkom turistov. Tí, ktorí sa však vyberú napríklad do Francúzska, môžu si vyskúšať výrobu marseillského mydla. Používajú sa na to iba dve ingrediencie - tuk a sóda. Tradičné mydlo vyrábajú v prístavnom meste Marseille už od 14. storočia – povieme vám o tom v Štúdiu svet. Navštívite s nami aj Arménsko, ktoré sa snaží zvládnuť obrovský nápor utečencov, opulentný Grand Hotel Taipei na Taiwane a rozpovieme vám aj príbeh ruskej novinárky, ktorej v domovine hrozila likvidácia a po úteku do Nemecka sa ju pokúsili otráviť. Moderuje Jana Balková.
31:29 30/03/2024
Mandorlo in Fiore na Sicílii, rakúske múzeum chleba, španielska simulačná nemocnica aj umelá inteligencia v Singapure. (23.3.2024 10:05)
Mandorlo in Fiore na Sicílii, rakúske múzeum chleba, španielska simulačná nemocnica aj umelá inteligencia v Singapure. Na Sicílii znamenajú zakvitnuté mandľovníky a hudobný festival Mandorlo in Fiore začiatok jari a pouličných podujatí. V Rakúsku zas majú múzeum chleba, ktoré ukrýva aj múmie vyrobené z hliny a zrna. Aj o tom porozprávame v Štúdiu svet. Povieme tiež, ako sa Estónci v lesoch pripravujú na boj s Ruskom v snahe nezopakovať smutnú históriu, aj to ako sa mladí medici a zdravotníci v Madride v simulačnej nemocnici učia zlepšovať starostlivosť aj vzťah s pacientom. Navštívite s nami aj Singapur, kde masívne investujú do umelej inteligencie. Vnímajú to ako budúcnosť, ktorej sa podľa nich nedá vyhnúť. Moderuje Miroslava Neira Cuellar Hospodárová.
32:51 23/03/2024
Ako vynášajú Morenu britskí Slováci, ako sa učia mladí Poliaci ekológii aj ako vznikajú rakúske klobúky (16.3.2024 10:05)
Ani Slováci v Spojenom kráľovstve nenechávajú Morenu suchú a mladí Poliaci sa učia ekologickému zmýšľaniu prostredníctvom tzv. rýchlej módy. V Štúdiu svet tiež zistíte, že v Rakúsku ešte stále vyrábajú tradičné klobúky, že albánsky režim patril za komunizmu k najviac krutým vo východnej Európe aj to, že Haiti sa z cukrového a kávového raja premenilo na najchudobnejšiu krajinu západnej pologule. Počúvať Vás pozýva Katarína Chovančáková.
37:28 16/03/2024
Balet v čase vojny - Mäso zo skúmavky - Mesto budúcnosti v Saudskej Arábii (9.3.2024 10:05)
V čom je a v čom nie je historicky presný americký film Oppenheimer? Aj o tom sa rozprával s historikmi Martin Rajec, ktorého zaujal príbeh otca atómovej bomby aj jeho spracovanie. Tamara Lištiaková si tiež všimla tému týkajúcu sa vojny - prenesieme sa s ňou do ukrajinského Charkova, kde sa deti učia balet hoci je to smrteľne nebezpečné. Z minulosti sa prenesieme do budúcnosti - o futuristickom meste v Saudskej Arábii aj laboratórnom mäse bude reč v reportážach Niny Krajčovičovej a Borisa Kršňáka. No a na záver sa pozrieme aj k našim južným susedom, u ktorých prestávka počas opery vyvolala škandál aj vtipy na internete. Štúdio svet moderuje Kristína Chrenková. Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:00 09/03/2024
V kokpite stíhačky – V indickom vlaku – Divadlo o utečencoch – Donald Warhol spomína (2.3.2024 10:05)
Reportáže zo simulátora vojenskej stíhačky, z indického vlaku, londýnskeho veľtrhu umenia aj prípravy divadelného predstavenia o živote ukrajinských utečencov.
35:09 02/03/2024
Problémy s vojenským výstrojom pre ženy, Perun aj tajne vyvezené umenie... (24.2.2024 10:05)
Hoci ukrajinská armáda patrí medzi najsilnejšie a najmodernejšie na svete - desaťtisíce jej príslušníkov nemá správne uniformy, topánky alebo vhodné nepriestrelné vesty. Situácia sa však začína meniť. Reč je o ženách, ktoré nasadzujú život neraz aj v prvej línii. Zavedieme vás aj do zničeného Mariupola, za českými dobrovoľníkmi, ktorí pripravujú pre Ukrajincov niekoľko špeciálne upravených áut na boj s ruskými dronmi. Pôjdete s nami do viedenského múzea Belvedér na výstavu diel ukrajinskej moderny, ktorá už rok a pol putuje po Európe a zistíte ako vnímajú vojnu na Ukrajine na ďalekom Taiwane. Moderuje Jana Balková. Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
35:09 24/02/2024
Otepľovanie v Alpách – objav Earhartovej lietadla – Čierny tulipán na Donbase (17.2.2024 10:05)
Okolo sveta za 55 minút
33:28 17/02/2024
Horčicová zmrzlina na Korzike – Taiwanské rádio po slovensky – Španielska Barbie sa volá Nancy (10.2.2024 10:05)
Kráľovnou španielskych hračkárstiev je už 55 rokov bábika menom Nancy. Celé dekády musela súperiť so svojou konkurentkou Barbie. Ľubica Zlochová zistila, že duel bábik bol v Španielsku veľmi špecifický. V korzickej dedinke žije zmrzlinár Pierre Geronimi, ktorý pripravuje originálne príchute. Miroslava Neira Quellar Hospodárová ochutnala aj tie slané. V centre Berlína má vyhľadávanú očnú kliniku rodák z Trenčína Ľuboš Fraňo, ktorý vyvinul aj kvapky na suché oči, ktoré doslova lietajú po celom svete najmä zaoceánskymi spojmi leteckých spoločností Lufthansa, Swiss air či Condor. Navštívil ho Tibor Macák. Michal Dzúrik zasa nahrával v sídle Rádia Taiwan, kde sa poslucháčom prihovárajú v 20-tich jazykoch, vrátane slovenčiny Vo východoukrajinskom Vuhledare z pôvodných 15 000 obyvateľov stále prežíva v pivniciach asi 150 ľudí. Z normálneho života im zostali len sny, konštatuje spravodajca Českého rozhlasu Martin Dorazín. Moderuje Anna Síposová. Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
31:55 10/02/2024
Kritické fínske myslenie - Múzeum bieleho teroru - Mjanmarsko 3 roky po prevrate (3.2.2024 10:05)
Ako sa Fíni učia kriticky myslieť a ako je možné, že o mediálnej gramotnosti sa v tejto severskej krajine hovorí už viac ako sto rokov? To je téma, ktorá zaujala Tamaru Lištiakovú. Soňa Weissová navštívila Múzeum Bieleho teroru, v ktorom Taiwančania ukazujú 40 ročné vyčíňanie miestneho režimu. Ako vyzerá Mjanmarsko tri roky od vojenského prevratu zisťoval zase Michal Dzúrik, no a téma emigrácie do zahraničia rezonovala zase v materiáloch Eleny Seeber a Kataríny Chovančákovej. Štúdio svet moderuje Kristína Chrenková. Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:44 03/02/2024
Pražskí monarchisti na ťahu – Ako prežije leňoch – Rámov megachrám v Indii (27.1.2024 10:05)
Vyriešil by súčasné problémy absolutistický monarcha? V Prahe sa sympatizanti monarchie stretávajú každý rok. Reportáž nahral Boris Kršňák. Martina Rajca zaujalo, ako doteraz dokázal prežiť najpomalší cicavec na svete a prečo sa na Kostarike leňochom prestáva dariť. Spravodajca Českého rozhlasu Martin Dorazín nasadol do sanitky smerujúcej k ukrajinskému frontu s Michaelom Kocábom, Mišom Kaščákom a Vladimírom Šimíčkom. Prečo nový hinduistický chrám boha Rámu v Ajódhje všetkých neteší? Zaujímala sa Jana Balková. 27. január je Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Ako nezopakovať históriu? Pýtala sa Katarína Chovančáková. Štúdio svet moderuje Soňa Hagarová. | Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:08 27/01/2024
Nové stopy Mayov, starostlivosť o dušu aj prechádzka panenskou plážou na Cypre. (20.1.2024 10:05)
Mesto, ktoré vzniklo na úsvite našej civilizácie - jeho dôkazy objavil tím slovenských a českých archeológov v Guatemale. Čo hrozí slovenskému archeológovi v guatemalskej džungli a čoho sa zas bojí guatemalský robotník, keď s cudzími odborníkmi ide po stopách Mayov? Dozviete sa v Štúdiu svet. Obzrieme sa za životom prvej ženy-DJ-ky na rozhlasových vlnách BBC, pôjdeme do rakúskeho regiónu Soľná komora, na panenské pláže stredozemného mora a priblížime, ako sa Argentínčania starajú o svoju dušu a prečo je pre nich prioritou. Moderuje Jana Balková. | Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
56:26 20/01/2024
Aligátor v Belehrade – Najlepší falafel v Jaffe – Odvrátená tvár ostrova Nangan – Ríša fanzácie v Londýne (13.1.2024 10:05)
V srbskom Belehrade žije najstarší aligátor na svete, ktorý oslávil už svoje 90-te narodeniny. Majú tu však aj opicu, ktorú po strechách s banánom v ruke naháňal osobne riaditeľ tunajšej zoo. Vysmážané cícerové guličky falafel vraj najlepšie chutia v izraelskom prístavnom meste Jaffa. Vychutnávajú si ich ľudia rôznych vierovyznaní. Slovenský scénograf Boris Kudlička žije už takmer tridsať rokov vo Varšave, kde vytvára jedinečné a odvážne divadelné či operné inscenácie. O jednej z nich dokonca operná hviezda Placido Domingo tvrdí, že je najkrajšia v histórii. K malebnému ostrovu Nangan neďaleko čínskej pevniny patria pôvabné pláže a tyrkysové more. Nájdete tu ale aj prekvapivo veľa bunkrov a pravidelne sa tu konajú vojenské cvičenia. Ako sa s tým vyrovnávajú obyvatelia ostrova? Svet fantázie v britskej národnej knižnici Popularitu literárneho žánru fantasy približuje výstava v britskej národnej knižnici Ríša fantázie. Predstavuje koledu Charlesa Dickensa, hororový román Dracula aj diela J. R. R. Tolkiena. Moderuje Elena Seeber. | Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
34:13 13/01/2024
Umelecká škola pre metalových gitaristov v New Yorku či švábie farmy, ktoré majú zabezpečiť udržateľnosť. (6.1.2024 10:05)
Láska k hudbe, k domovine a túžba po mieri - presne to spája dvoch raperov. Jeden je Izraelčan, druhý Palestínčan a sú dôkazom toho, že dohoda a vzájomné uznanie je možné. Aj o nich vám povieme v Štúdiu svet. Pridáme taiwanskú akadémiu, kde ľudí učia rozoznávať čínske dezinformácie, hudobnú školu v New Yorku, kde zvolili netradičný prístup a namiesto klasiky tam hrajú napríklad metal a zavítate s nami aj do Číny, kde udržateľnosť majú zabezpečiť švábie farmy.
33:21 06/01/2024
Výber roka 2023 (30.12.2023 10:05)
Okolo sveta za 55 minút
34:42 30/12/2023
Vianočné tradície Slovákov v USA aj o zvláštnom strome s niekoľkými druhmi citrusov (23.12.2023 10:05)
Okolo sveta za 55 minút
33:30 23/12/2023
Taiwan aj Guyana v boji o svojbytnosť – Oregon prehodnocuje drogové zákony – 430-ročná pernikárska tradícia v Rakúsku (16.12.2023 10:05)
Túžbu Taiwančanov po uznaní národa a kultúry stelesňuje (aj) jedlo. Guyana nie je „latino“, aj keď leží v Južnej Amerike. Susedia zľava aj sprava ju chcú roztrhať, lebo doslova pláva na rope. Do bombajského Catholic Gymkhana klubu sa ľudia nechodia len v tichosti modliť, ale aj zabaviť pri dobrom jedle a hudbe. Pred vyše dvoma rokmi sa Oregon stal prvým štátom USA, ktorý dekriminalizoval drogy, vrátane tých tvrdých. Dnes toto rozhodnutie ľutujú aj zákonodarcovia, ktorí za smernicu hlasovali. Je za tým vlna popularity fentanylu. V Rakúskom meste Enns stojí sdom s takmer 430-ročnou históriou. Celé generácie v ňom pečú tradičné perníky. Moderuje Soňa Hagarová
33:12 16/12/2023
Zbohom Schwarzenbergovi – Vianoce v Betleheme – Rakúska Banksy – Mladí Číňania bez práce (9.12.2023 10:05)
Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas knieža zo Schwarzenbergu bol príslušníkom jedného z najstarších európskych šľachtických rodov. Na miesto jeho posledného odpočinku vybrali hrobku na zámku Orlík. Mesto Betlehem, kde Kristus prišiel podľa Biblie na svet, je súčasťou Palestínskej samosprávy na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Na Vianoce sa sa tam stretávajú veriaci z celého sveta. Velikán streetartu Banksy má mnohých nasledovateľov. V Rakúsku je to sprejerka SuiZ. Ukrajinské mestá pod ruskou okupáciou sa snažia opäť postaviť na nohy. Potraviny, lieky a ďalšie nevyhnutné zásoby by aj boli, chýbajú však materiály na opravu poškodených budov. V Číne je každý piaty absolvent dlhodobo bez práce. Prezident Si Ťin-pching prišiel so zdanlivým riešením problému posiela ich z veľkomiest späť na vidiek. | Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod. Moderuje Michal Dzúrik
31:09 09/12/2023
Návšteva Medzinárodného bazáru v Luxemburgu, Čeburaška, maďarské halgató aj čaj zo Srí Lanky. (2.12.2023 10:05)
Návšteva Medzinárodného bazáru v Luxemburgu, Čeburaška, maďarské halgató aj čaj zo Srí Lanky. Zavedieme vás do Luxemburgu, kde je už viac ako 60 rokov súčasťou predvianočného obdobia Medzinárodný bazár, ktorý podporuje charitatívne projekty po celom svete. Priblížime aj rozprávku Čeburaška ešte zo sovietskej éry, ktorá sa však v súčasnosti mení na pomôcku propagandy. Poznáte halgatá? Nie? Ponúkneme príležitosť jedno si zaspievať. Zájdete sa nami aj za tamilskými ženami, ktoré zberajú čaj na Srí Lanke a pozriete sa ako sa vracia život do jedného z oslobodených ukrajinských miest. Moderuje Jana Balková.
33:38 02/12/2023
Výlet do newyorskej kultúry hip hopu – Pražské transplantačné centrum (aj) pre Slovákov – Fenomén Pána času Dr. Who (25.11.2023 10:05)
V audioceste okolo sveta prelistujeme prílohu nedeľných novín Times of India, aby sme nahliadli do taktiky, ako si nájsť manžela/manželku; vyberieme sa na výlet do časti New Yorku, v ktorej kraľuje hip hop; rozoberieme fenomén Pána času Doktora Who; navštívime transplantačné oddelenie pražskej nemocnice, v ktorej aj slovenskí pacienti získajú nové pľúca a priblížime vám, ako sa žije slovenským egyptológom. Moderuje Elena Seeber. | Štúdio SVET pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
31:25 25/11/2023
Sloboda médií v Poľsku, nevídaná krádež storočia v socialistickom Maďarsku aj nové skutočnosti v atentáte na Kennedyho.. (18.11.2023 10:05)
Sloboda médií v Poľsku, nevídaná krádež storočia v socialistickom Maďarsku aj nové skutočnosti v atentáte na Kennedyho... | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
37:12 18/11/2023
Belgické vojenské cintoríny – Prechod Avdijvkou – Židia v Alžírsku – Turecký chlieb na vešiaku (11.11.2023 10:05)
11. november je Dňom vojnových veteránov. Počas 1. svetovej vojny, ktorej 105. výročie si tento rok pripomíname, zomrelo viac než 9 miliónov vojakov. V Belgicku majú stovky cintorínov, viaceré sú pod ochranou UNESCO. Východoukrajinská Avdijvka už takmer neexistuje – ostali po nej len ruiny. Aj v nich však stále žije niekoľko ľudí. Pomáha im humanitárny Team for Ukraine. Vojna v Izraeli mimoriadne zhoršila židovsko-moslimské vzťahy. V Alžírsku kedysi obe náboženstvá úzko spolupracovali. Dôkazom je aj hudba v severnej Afrike. Askda Ekmek je turecký výraz pre „chlieb na vešiaku“ – anonymnú formu láskavosti a pomoci, ktorú zákazníci prejavujú v pekárňach. Obyvatelia dedinky Slovak v Arkansase v Spojených štátoch pestujú ryžu a udržiavajú slovenské zvyky. Moderuje Katarína Chovančáková
32:31 11/11/2023
Hlinené tehly v strednej Európe ukrývajú magické tajomstvá, mágia sa bude vyučovať aj na britskej univerzite (4.11.2023 10:05)
Hlinené tehly v strednej Európe ukrývajú magické tajomstvá, v Anglicku budú vyučovať mágiu
31:37 04/11/2023
Ghanský tanec s rakvou, 105.výročie vzniku Československa optikou kriminalistiky a umenia, aj Kto bol Stoneman Willie? (28.10.2023 10:05)
Okolo sveta za 55 minút
32:33 28/10/2023
O človečine v Sýrii, o festivale hluku, aj o premene bulharského mestečka na technologickú mekku (21.10.2023 10:05)
Slovenská katolícka charita stavia v Sýrii pekáreň. Čajové plantáže na Srí Lanke majú pod prstami miestne ženy. Židovské aj moslimské pohrebné obrady počas vyostreného konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sú výzvou. V Prahe sa konal festival Mystériá hluku. Bulharské lyžiarske mestečko Bansko sa v lete mení na raj digitálnych Nomádov. Moderuje Soňa Hagarová.
33:09 21/10/2023
Premiéra českého filmu v Odese,indický súdny systém s britskými koreňmi aj londýnske pouličné umenie. (14.10.2023 10:05)
V Londýne sa miestny umelec snaží oživiť kovovú a betónovú šeď veľkomesta, v Odese zas hrali nový film Pohania od českej režisérky a v Berlíne koncertoval slovenský kontrabasista. Aj dnes máte možnosť túlať sa po svete s nami. Sprievodcom bude Michal Dzúrik.
31:44 14/10/2023
Reportáž z ostreľovaných nemocníc v Chersone aj zo severu Iraku, ktorý trápi nedostatok vody (7.10.2023 10:05)
Rusko aj naďalej ostreľuje Cherson, jeho cieľom sa stala aj miestna detská nemocnica. Tomáš Forró sa bol pri nej pozrieť. Anna Síposová navštívila sever Iraku, kde chýba voda. Povieme si aj o dostavbe legendárnej katedrály Sagrada Familia aj o chove včiel. Moderuje Miroslava Neira Cuellar Hospodárová.
33:52 07/10/2023
Cherson je stále mestom duchov, marocké ženy sa musia starať po zemetrasení o rodiny v stanoch a ako vznikol názov Bollywood? (30.9.2023 10:05)
Okolo sveta za 55 minút
32:12 30/09/2023
Seniori zachránili kaplnku – Maďarských politikov hnevá socha husára – Maroko sa spamätáva zo zemetrasenia (23.9.2023 10:05)
Dvaja seniori po 80-tke sa v Českom Krumlove rozhodli otvoriť zdecimovanú kaplnku nad mestom pre verejnosť. Tá ich odmenila cenou Laskavec. Socha husára Andráša Hadika v Budapešti hnevá úradníkov. Presnejšie, jeho kôň, ktorého zvyknú hladiť turisti pre šťastie. Zamerali sa totiž na citlivú časť tela. Vikingské prstencové pevnosti v Dánsku sa dostali na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Slováci žijúci v USA stále udržiavajú pôvodné tradície – do slovenského kostola v New Yorku chodia v kroji. Maroko sa spamätáva z ničivého zemetrasenia. K ľuďom v horských oblastiach sa takmer 2 týždne nedostala pomoc. Pomáha aj Slovenská katolícka charita. Moderuje Soňa Hagarová
35:35 23/09/2023
Prechádzka festivalom veľkoplošných plagátov, soľnou aj zlatou baňou, návšteva zázračných Lúrd aj juhom Indie (16.9.2023 10:05)
Príbeh soľných baní v rakúskom Altaussee sa viaže k vzácnym pokladom ľudstva. Počas druhej svetovej vojny tu nacisti ukrývali umelecké diela. Banský život vám priblížime aj z Taiwanu – z mesta s jedinečnou architektúrou. Zavedieme vás aj do Lúrd, kde cirkev zaregistrovala vyše 70 zázračných uzdravení; do Budapešti na 23. ročník festivalu veľkoplošných plagátov; a cestu okolo sveta uzavrieme na juhu Indie, kde významná komunita katolíkov pomáha miestnym, s čím potrebujú – vrátane boja proti závislostiam. Sprevádzať vás bude Miroslava Neira Cuellar Hospodárová
34:07 16/09/2023

Similar podcasts