Show cover of Štúdio svet

Štúdio svet

Magazín zahraničných spravodajcov venovaný zaujímavostiam, ktoré sa dejú za hranicami Slovenska. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu o 10:05. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Tracks

Citadela v kurdskom Arbíle, energeticky úsporné trhy vo Viedni, americký dôchodca fyzioterapeutom na Ukrajine (3.12.2022 10:05)
| Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:19 03/12/22
Ukrajinská buržujka, menu umelej inteligencie, srbská družnosť a strasti mongolskej šoférky (26.11.2022 10:05)
Poďte so Soňou Jurikovou na výlet do Belehradu, v ktorom nikto nie je nikdy sám; na Donbas, kde sa miestni ohrievajú buržujkou; za mongolskou kamiónistkou s uhlím alebo za Slovenkami, ktoré očarili majstra andalúzskej lodenice. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:07 26/11/22
Československo, NDR, USA, Budapešť (19.11.2022 10:05)
Rok 1989 znamenal zvrat v dejinách. Pád železnej opony, Nežná revolúcia, neskôr rozpad Sovietskeho zväzu a začiatok novej epizódy dejín Európy. Tzv. východný blok prestal existovať. Svoju úlohu v tom zohrali aj novinári. Zuzana Botiková hovorí, že v časoch totality ani tí zahraniční nemali v bývalom Československu ľahký život ... | Jedným zo symbolov dvoch svetov – totalitného a demokratického - bol aj Berlínsky múr. Pri jeho fragmentoch sa Tibor Macák stretol s niekdajším nemeckým politikom Markusom Meckelom. | Diplomacia zohrala dôležitú úlohu aj počas rozdelenia Československa. Prvou otázkou, ktorú oba vznikajúce štáty museli na medzinárodnom poli riešiť, bola totiž problematika vzájomných vzťahov. Tú mapuje aj druhá kniha českého spisovateľa Pavla Kosatíka. Impulzov na jej napísanie bolo viacero, povedal v rozhovore s Borisom Kršňákom... | Moderuje: Jana Balková. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:14 19/11/22
Spojené arabské emiráty, Španielsko, Kašmír, Rusko, Česko (12.11.2022 10:05)
Uvidia naši potomkovia ešte niekedy na Slovensku, alebo celkovo v Európe sneh – alebo budeme musieť za ním cestovať do iných kútov planéty? Globálne otepľovanie je počas tohto týždňa téma číslo jeden – v Egypte sa totiž schádza svet a debatuje o klimatickej zmene. Zasnežené kopce, hoci ich je menej ako v minulosti, sa stále dajú nájsť po celom svete. Vyzývateľom najznámejších lyžiarskych centier, kde je snehu čoraz menej, by sa mohla stať pomerne exotická destinácia – Kašmír. Viac povie Michal Dzúrik. | S prichádzajúcou zimou bude v našich obchodoch pribúdať čoraz viac sušeného ovocia. Z Blízkeho východu a zo severu Afriky sa vyváža takmer celá produkcia datlí. My sa pozrieme do Spojených arabských emirátov na to, ako sa správne jedia – zásadne v nepárnom počte. Viac povie Elena Seeber. | K datliam patrí káva. A na tú vás vezmeme do Španielska. Nebudeme vás presviedčať, že je výborná. Práve naopak. S Ľubicou Zlochovou ju tentoraz budeme trošku ohovárať... | Pomaličky sa na nohy postavilo aj jedno malé zámocké sídlo za Prahou. Kým z neho spravili oázu relaxu, bolo aj kravínom aj sýpkou. Dnes sa venuje historickým cechom a ich vlajkám. Viac povie Jana Balková. | Problémy ruských vojakov, ktorí bojujú proti Ukrajine, s vlajkami asi veľa nemajú. S Kristínou Chrenkovou pripomenieme príbehy spojené s mobilizáciou. | Moderuje: Soňa Weissová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:08 12/11/22
Srbsko, Ukrajina, USA, Španielsko, Nemecko (5.11.2022 10:05)
Zatiaľ, čo katolícki veriaci na Slovensku si „Všetkých svätých“ pripomínali počas tohto týždňa intenzívne, a to aj dňom pracovného pokoja, v Srbsku majú tradíciu ich uctievania, ktorá sa viaže na konkrétneho svätca-patróna, ktorého si vyberá rodina sama. Deň patrónov, ktorý nazývajú Slava, má v súčasnosti dokonca pracovno-právne ukotvenie a v deň, keď si rodina pripomína svojho patróna-svätca, majú dospelí nárok na voľno bez toho, aby si museli čerpať dovolenku. Môže to trvať až tri dni, zistila Elena Seeber. Srbský Deň patrónov je dokonca zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. | Podobne ako mnoho pamiatok na Ukrajine, ktoré sa snažia odolať ruskej agresii. Kristína Chrenková však upozorňuje, že vo vojne trpia aj zvieratá, ktoré prídu o svojich pánov. | Zvieratá vo vojnách a v katastrofách zachraňujú aj dobrovoľníci. Ich pomoc je významná vo všetkých oblastiach života. Aj pri záchrane koralových útesov, ktorých zánik sa snažia zastaviť vedci z celého sveta. Ako to robia na americkej Floride zisťoval spravodajca Martin Rajec. | Recepty na rany, ktoré prírode už teraz dokázateľne uštedruje ľudská činnosť a klimatická zmena, odborníci neúnavne skúmajú. | Dnes spolu s Vami prebádame aj dôvody španielskych októbrových horúčav a pozveme vás do mníchovského ateliéru slovenského Salvadora Dalího. | Moderuje: Jana Balková. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:15 05/11/22
Írsko, Rakúsko, USA, Brazília, Španielsko (29.10.2022 10:05)
Jedna z najznámejších básní Victora Huga opisuje jeseň ako rozlúčku s priateľom – odchádzajúcim letom. O lúčení, clivom, ale aj veselom, bude aj dnešné Štúdio svet. | Miroslava Neira Cuellar Hospodárová nám predstaví muža, ktorého počas jeho života málokto videl, no jeho pohreb rozoberajú snáď všetky svetové médiá. | Najprv sa však vyberieme do Írska, kde našli recept na šťastie a v týchto sychravých dňoch aj na dobré počasie. Zuzana Botíková zistila, že na to treba sošku pražského jezuliatka. | Kým Íri skúšajú všetky možné finty, ako dážď zastaviť, španielski pestovatelia olív by za pár kvapiek dali čokoľvek. S Blankou Kucharovicovou preskúmame, čo robia extrémne suchá s olivovou mapou Pyrenejského polostrova. Elena Seeber nám navodí tajuplnosť jesenných dní a sviatkov – prevedie nás viedenskými katakombami, v ktorých slabšie povahy vraj chytajú mdloby. | Naša jesenná audioprechádzka svetom bude aj voňať. Katarína Chovančáková nám priblíži, prečo sa Američania pobláznili do tekvicového korenia. Ak chcete zažiť jeseň vo všetkých odtieňoch, so Štúdiom svet ste na správnej adrese. | Moderuje: Soňa Juríková. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:48 29/10/22
Česká republika, Rakúsko, Taliansko /Sicília/, Španielsko, Rusko (22.10.2022 10:05)
Najlepší prorok budúcnosti je minulosť - povedal slávny básnik Lord Byron, ktorý nielen veľa písal, ale aj veľa cestoval. A aj my dnes v Štúdiu SVET budeme cestovať za minulosťou, o ktorej pre Vás napísali reportáže naši spravodajcovia. | So Soňou Weissovou nazrieme do Alpského národného parku v štajerskom Rakúsku, z veľmi dobrého dôvodu: V najmladšej prírodnej rezervácii, je totiž jedna z najstarších horských chát v krajine. | V krajine na juhu Európy, v Taliansku navštívime miesto, ktoré si v minulosti nenechal ujsť ani grécky filozof Platón, všimla si Elena Seeber... | Za výbušnou témou, ktorá súvisí s minulosťou sa vyberieme aj s Kristínou Chrenkovou - do Ruska. Mnohí Rusi pátrajú po svojich židovských koreňoch, aby sa mohli vyhnúť mobilizácii a emigrovať do Izraela. | A pátrať po minulosti budeme aj v Španielsku s Ľubicou Zlochovou, ktorá nás zoberie do starožitníctva v Seville. Šperky, ktoré vykupujú, musia mať aspoň sto rokov, nie je dôležité to, či má šperk veľký a drahý kameň, alebo či sa na jeho výrobu použilo viac zlatého alebo strieborného materiálu. Ide o to, ako je remeselne vypracovaný, a či má originálny a zaujímavý dizajn. | S Borisom Kršňákom pozrieme tiež na originálny šperk, či presnejšie klenot, nie však starožitníckej, ale hudobnej scény. V pražskom Národnom múzeu má totiž výstavu Miro Žbirka. | Moderuje: Anna Sípošová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
30:11 22/10/22
Maďarsko, Španielsko, Írsko, Čína (Šanghaj), Irak (15.10.2022 10:05)
Už 22. raz zaplavili najväčšie námestie v Budapešti veľkoplošné plagáty. Nie sú to hocijaké nadrozmerné papiere, ale obrovské odkazy, ktoré prstom ukazujú na dôležité spoločenské témy. Tradičná výstava sa tentoraz nesie v znamení bublín. Vraj aj preto, lebo práve ony výstižne vyjadrujú, v akom svete žijeme. Viac povie Gregor Martin Papucsek. | Pomyselnú bublinu si vytvorili aj šiesti Španieli, keď sa na bicykloch vybrali na azda najslávnejšiu pútnickú cestu v Európe do Santiaga de Compostela. Ľubica Zlochová zistila, že to vôbec nebolo impulzívne rozhodnutie... | Aspoň nachvíľu okúsili život podobný nomádskym zvykom. No nie je to vraj až taký ružový život. Svoje o tom vedia príslušníci írskej menšiny Travellers – čo v angličtine znamená cestujúci. Viac sa o nich dozvedela Soňa Juríková. | Putovanie majú takpovediac v krvi nielen nomádi, ale aj cestovatelia, ktorí sa vydávajú za krásami sveta a novými kultúrami. Niektorí navyše aj každú sobotu so Štúdiom svet. V tom dnešnom Vás ešte pozveme do čínskych vojenských bunkrov, ktorých zmapovanie sa stalo vášňou jedného Belgičana, aj do Iraku, ktorý patrí ku krajinám najviac ohrozeným klimatickou zmenou. | Moderuje: Jana Balková. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
29:42 15/10/22
Španielsko (Baskicko), Ukrajina, Rusko, Irán, USA (8.10.2022 10:05)
Prvá známa bitka, v histórii, ktorú zaznamenali očití svedkovia, bola medzi egyptskými vojskami na čele s faraónom Thutmosom III. a veľkou kanánskou koalíciou pod vedením kráľa Kadeša v roku 1457 pred naším letopočtom. A vyše tritisíc rokov po tejto udalosti sú vojny stále našou súčasťou a mnohé z nich aj zaznamenávajú naši reportéri ako očití svedkovia: Priamo pod raketovým útokom medzi okupovaným mestom Chersonom a Mykolajivom sa ocitol náš spolupracovník Tomáš Forró, viacej priblíži v reportáži. | Úplne zničená je aj renomé ruského prezidenta Vladimíra Putina, potom ako rozpútal krvavú vojnu na Ukrajine. Práve oslávil 70-tku: Darček, ktorý by si šéf Kremľa želal asi zo všetkého najviac, ale zrejme nedostane. Podľa analytikov ani mobilizácia a ani zbrane, zrejme neodvrátia prehru Ruska na Ukrajine. | A zrejme len tak skoro neodvrátia ani iránski politici hnev národa nad smrťou mladej Kurdky, ktorá zomrela v cele krátko potom, keď ju zadržala náboženská polícia, pretože nemala hiždáb, zaznamenala Katarína Chovančáková. | Pozrieme sa za národom, ktorého mnohí členovia veľmi dobre vedia, čo je ozbrojený boj, za Baskami. Nebudeme však sledovať ich stopy po vojnových cestách, ale úplne iných - s Ľubicou Zlochovou. | Slovenská vedkyňa na Berkly. | Moderuje: Anna Sípošová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:11 08/10/22
Irak, Jordánsko, Rakúsko, Slovinsko, Ukrajina (1.10.2022 10:05)
Za siedmimi horami a siedmimi dolami, kde sa voda sypala a piesok sa lial, bolo raz jedno Štúdio svet. Začíname ho známou rozprávkou frázou, má totiž súvislosť s dnešným vydaním. Pozrieme sa do Iraku, kde však voda tečie - aj vďaka Slovákom. Ich aktivity zachytila Anna Síposová... | Piesok sa bude sypať, konkrétne do fliaš umelcov v jordánskej Petre, ktorí s drobnými zrnkami vedia robiť divy. Na ich šikovné ruky sa bola pozrieť Almira Biljalovičová. | Poriadnu trpezlivosť treba mať nielen pri históriou dýchajúcom maľovaní pieskom, ale aj pri modernom umení. Do súčasnosti posúvajú tvorbu rakúskeho maliara Gustava Klimta kurátori výstavy, v ktorej sa jeho dielo snúbi s tou najpokrokovejšou technológiou. Jedinečný zážitok vám opíše Elena Seeber. | Turistika v slovinských horách. | Moderuje: Michal Dzúrik. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
31:01 01/10/22
Spojené kráľovstvo, Maďarsko, Viedeň, Praha, USA (24.9.2022 10:05)
Pohreb britskej panovníčky tento týždeň médiá označili ako najväčšiu šou posledných rokov. Sledovali ho milióny ľudí po celom svete. Len zopár ich však pri obrazovkách mohlo tak, ako Gregor Martin Papucsek spomínať na to, ako ho kráľovnej Alžbete II. predstavili osobne... | Alžbeta, Eržébet, Isabel aj Elizabeth bola kráľovnou 15-tich krajín, ale aj kráľovnou úľa, ktorý mala vo svojich záhradách. Jej smrť – podľa dlhej tradície, ktorá sa spomína aj v literárnych a umeleckých dielach, oznámili dokonca aj včelám. Zvláštne, ale k panovníčke, ktorá mala kladný vzťah k zvieratám, to asi patrí, tak, ako plemeno corgi. Soňa Weissová ich majiteľov stretla v uliciach Londýna... | Pivo počas pohrebov netečie prúdom ako pri svadbách, ale patrí k jeseni a Oktoberfestu. Ellena Seeber našla človeka, ktorý je presvedčený, že patrí aj k jeseni života. | Ani ako dedko by z väzenia nevyšiel muž, ktorého v USA zatkli ako 17-ročného a odsúdili ho na viac ako doživotie, aj keď trval na svojej nevine. Tento týždeň ho však po viac ako 20-tich rokoch prepustili na slobodu a pomohli tomu novinári – presnejšie ešte pred pár rokmi nový novinársky žáner – podcast. Pripomenie Zuzana Botíková. | S Borisom Kršňákom ukážeme, že zeme netreba len dobýjať a zaberať. Aj v dnešnej dobe sa dajú nové územia objavovať a to dokonca v centre Prahy. | Moderuje Miroslava Neira Cuellar Hospodárová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
30:13 24/09/22
Spojené kráľovstvo, Gibraltar, Dubaj, Ukrajina, Čína (17.9.2022 10:05)
Briti sú povestní svojou trpezlivosťou. Ukazujú ju aj teraz, keď v kilometrových radoch čakajú na poslednú rozlúčku s kráľovnou Alžbetou II. Prípravy na jej pondelkový pohreb vrcholia a trúchliacu krajinu zaplavili kvety. Státisíce ľudí sa zhromažďujú v Londýne a chcú byť súčasťou smutnej historickej chvíle. Pre médiá hovoria, že Alžbeta bola pre nich Britániou, súčasťou ich DNA, veľkým vzorom a tak trochu babičkou Európy aj sveta, pri ktorej cítili stabilitu. Priamo v Londýne nahrávala Soňa Weissová. | Španieli Alžbetu označili ako kráľovnú všetkých kráľovien. Aj napriek temnej minulosti medzi oboma korunami. Jablkom sváru je Gibraltár, viac povie Blanka Kucharovicová. | Keď Alžbetu II. pred 70 rokmi korunovali, mnohé noviny napísali, že jej poddaní dostali solídneho panovníka. Vedela šoférovať, opravovať autá, milovala poľovačku, nemala rada špagety a po večeri vraj v paláci občas upratala zo stola. Milovníčka psov dokonca tento rok uviedla na trh parfum pre štvornohých miláčikov. Aj na jeho výrobu možno použili vzácne ingrediencie. Podľa Eleny Seeber medzi ne patrí napríklad ambra, ktorá vzniká v tráviacom trakte vorvaňov. | Ani čarovné nápoje sa v rozprávkových príbehoch nezaobídu bez špeciálnych ingrediencií, s ktorými sa navyše spája aj viera v nadprirodzené bytosti. Kristína Chrenková si všíma, že aj k nim vojna priviedla Ukrajincov. | Realitná bublina v Číne. | Moderuje: Jana Balková; Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:38 17/09/22
Spojené kráľovstvo VB a Sever. Írska, Rusko, USA, Belgicko, Nemecko (10.9.2022 10:05)
Spojené kráľovstvo prišlo o istotou v neistej dobe, aj takto sa vyjadrujú niektorí o zosnulej kráľovnej Alžbete II. Svet sa počas jej dlhého panovania zmenil, jedna jej vlastnosť bola však nemenná, hovorí Anna Šípošová. Pracovala doslova do posledného dychu. Len deň pred svojou smrťou prijala rezignáciou Borisa Johnsona a za premiérku vymenovala Liz Trussovú, 15-tu za jej panovania, prvým bol Winston Churchil. Emócie sprevádzajú nielen odchod najdlhšej vládnucej panovníčky, ktorá bola najmä hlasom rozumu. | Niektorými burcovali pri technickom pokuse o zápis do histórie – teda pri štarte misie NASA na mesiac. Pomenovaná je síce po bohyni mesiaca Artemis, ale ani dcéra boha Dia úspech štartu zjavne nezaistila. Martin Rajec povie viac. | Inžinieri, ktorí stavali najvyšší lodný výťah Európy, sú naplnení hrdosťou, oprávnene, ich dielo totiž oslavuje 20 rokov, navštívil ho Martin Hílek. | Mníchovská piváreň našla nový spôsob, ako prekonať nedostatok kuchynského oleja v Európe – nechala zákazníkov platiť slnečnicovým alebo repkovým olejom... viacej povie Jana Balková. | Nie k vede, ale k jej presnému opaku, sa uchyľujú mnohí Rusi. Návšteva veštíc zažíva v krajine doslova boom, hovorí Kristína Chrenková.... | Moderuje: Miroslava Neira Cuellar Hospodárová; Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:10 10/09/22
Rusko, Nemecko, Ukrajina, Turecko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Serverného Írska (3.9.2022 10:05)
Dnešné vydanie má silný historický nádych. Pozrieme sa na životy slávnych a pripomenieme si výročia smutných udalostí, ktoré pohli svetom. Neopomenieme úmrtie oslavovaného aj zatracovaného giganta sovietskej a ruskej politiky Michaila Gorbačova. Miroslava Neira Cuellar Hospodárová si neposvietila len na jeho rozhodnutia v úrade. Poodkryla čo-to aj z jeho súkromného života, vrátane vzťahu s manželkou Raisou. | Veľmi aktuálne sa pozrieme na Ukrajinu, kde sa aj napriek vojne tiež začína školský rok. Náročné prípravy vzdelávacích inštitúcií na netradičné vyučovanie zdokumentovala Kristína Chrenková. | Vaše chuťové bunky pošteklíme tureckými špecialitami. Almira Biljalovičová sa bola pozrieť do menej známeho vnútrozemia krajiny, kde si dajú obzvlášť záležať na výdatných raňajkách. Majú napríklad podobu pistáciovej špeciality katmer. | Pripomenieme si štvrť storočia od úmrtia princeznej Diany, aj terorizmom poznačenú Olympiádu v Mníchove. | Moderuje: Michal Dzúrik. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
37:02 03/09/22
Podnestersko, bývalé Československo, Rakúsko, Morava /Česká republika/ (27.8.2022 10:05)
Ako sa to hovorí? Muži si vojnu vymyslia, ženy nesú jej bremeno? Ťažké boje sa totiž nevedú len na fronte. Kristína Chrenková si s Ukrajinkou Marínou, ktorá poskytovala humanitárnu pomoc, zaspomína na jej najsilnejšie zážitky posledného polroka. Vstupovala totiž do domácností, kde zostali ľudia odkázaní na jej silu a kontakty. V apríli jej telefón zvonil denne aj stokrát. | Do Podnesteska nás vezme Anna Šípošová. Pred podnesterským parlamentom stojí socha Lenina, na vlajke je kosák a kladivo. A na námestí práve nacvičujú vojaci na vojenskú prehliadku... | Brnianska vila Tugendhat je posledných 30 rokov spájaná s rozpadom Československej federácie. Pamätá si ale kadečo, viac povie Katarína Chovančáková. | Železobetón v inej forme, v tvare veže pôjdeme obdivovať do Viedne. Bunker v centre mesta počas vojny stavali vojnoví zajatci a teraz má využitie podobné Noemovej arche. | Nový život sa vežiam na Morave snaží dať tamojší pozoruhodný Don Quijote a skupina okolo neho. Zachraňujú veterné mlyny a napravujú dobu. Vedeli ste, že kedysi lopatky ukazovali napríklad aj postup frontu? | Moderuje: Miroslava Neira Cuellar Hospodárová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
34:37 27/08/22
USA, Afghanistan, Rakúsko, Belgicko, Ukrajina (20.8.2022 10:05)
Leonardo da Vinci povedal, že keď raz zažijete let, budete navždy kráčať po zemi s očami obrátenými k nebu, pretože, keď tam raz poletíte, vždy vás to tam bude ťahať. A mal pravdu. Od jeho podrobných anatomických kresieb hmyzu, vtákov a zvierat cez lietajúce hračky, stroje a klzáky, sme sa dopracovali k samozrejmosti lietania. Zásluhu na tom okrem majstra Leonarda majú aj bratia Wrightovci. Martin Rajec pripomína, že ich motorové lietadlo prepísalo históriu. Lietadlo sa rozbehlo po koľajnici, lebo nemalo kolesá, a po prvý raz sa odlepilo od zeme. Preletelo 37 metrov a pristálo v piesku. | Súčasný život Afganiek už rok pod novou vládou Talibanu zápasia o svoje krehké práva. Kristína Chrenková hovorí, že aj keď radikálne hnutie po nástupe k moci sľubovalo umiernenejší prístup, ženám kladie omnoho viac prekážok, ako mužom. | Afganky a Afganci, ktorí z rodnej krajiny odišli ešte predtým, než sa k moci opäť dostali Talibovia, si našli útočiko a prácu aj v Európe. Dokonca aj v partii chlapov, ktorí pracujú na reštaurovaní viedenského Dómu sv. Štefana, stretla jedného z nich Elena Seeber. Dóm od roku 1970 nepretržite opravujú a niektorí majstri tam pracujú už 30 rokov. | Majestátny kvetinový koberec v Bruseli. | Poznatky o náročnej práci dobrovoľníkov na východe Ukrajiny. | Moderuje Jana Balková. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
35:59 20/08/22
Maďarsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Ukrajina (13.8.2022 10:05)
Európa zápasí s historickým suchom, my však v štúdiu svet budeme hovoriť o historickej vode. Nebudeme skloňovať jej nedostatok, ale naopak prebytok, pripomenieme si totiž obrovské povodne, storočnú vodu v Čechách a na Morave, ktorá zaliala krajinu takmer presne pred 20 rokmi. Spomínať budeme s Borisom Kršňákom. | Na brehy Visly nás zoberie Jana Balková. Na najdlhšej a najdôležitejšej rieke u našich severných susedov, ktorú zároveň volajú kráľovná poľských riek, leží - ako inak – kráľovské mesto Krakov. | A okrem brehov Visly v Krakove navštívime aj tie na Ukrajine, s Kristínou Chrenkovou, nie náhodou: Ukrajinské čiernomorské pobrežie ostreľujú okupanti. Ak teda niekto hľadá miesto na kúpanie, bezpečnejšou voľbou môžu byť napríklad Šaatske jazerá na severe Ukrajiny. Patria totiž medzi to najkrajšie, čo sa dá v krajine vidieť. | A aj v Berlíne, kam zavítame s Tiborom Macákom, bude reč o vode. Nie však o rieke Spréve, ktorá cez mesto preteká, ale v oveľa netradičnejšie súvislosti: Pozrieme sa na berlínsku adresu, ktorej sa mnohí vyhýbajú ako čert svätenej vode, do najväčšieho justičného paláca Európy. | S Gregorom Martinom Papucsekom zavítame k brehom Balatonu, nie však okúpať sa, ale hodovať, na súťaž o najlepšie plážové jedlo. | Moderuje: Anna Šípošová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:31 13/08/22
Česko, Ukrajina, Moldavsko, Španielsko (6.8.2022 10:05)
Našich západných susedov už dva týždne trápi mohutný požiar v národnom parku České Švajčiarsko. Uhasiť sa ho stále nepodarilo a škody sú už teraz nevyčísliteľné. Do blízkosti vyčíňajúceho živla sa bol pozrieť pražský spravodajca Boris Kršňák. | Z prístavu v ukrajinskej Odese vyplávali tento týždeň prvé lode s obilím po tom, keď sa krajina dohodla s Ruskom na odblokovaní Čierneho mora. Pre mnohých poľnohospodárov je však dokument len zdrap papiera, keďže nerieši ich problémy priamo na poliach. Tému spracovala Kristína Chrenková. | Pozrieme sa aj na jednu z najväčších osobností západnej populárnej kultúry, Marilyn Monroe. Od predčasnej smrti slávnej Američanky uplynulo 60 rokov. Jej životný príbeh, plný radosti, no aj starostí priblíži Zuzana Botiková. | Kríza s odpadom v Moldavsku, ktorú tam zachytila Anna Síposová. | Moderuje: Michal Dzúrik. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
34:16 06/08/22
Moldavsko, Francúzsko, Taliansko /Toskánsko/, Čína (30.7.2022 10:05)
Víno ľudia pijú už odpradávna, v malom množstve má dokonca blahodarné účinky na ľudský organizmus a podľa starého dobre známeho latinského príslovia, je v ňom aj pravda. A pravdou je, že aj keď patrí Moldavsko medzi najchudobnejšie krajiny v celej Európe, jedno veľké bohatstvo má - ako jeden z mála štátov sa môže pýšiť svetoznámymi vinárstvami. Navštívila ich Anna Síposová. | Presunieme sa viac ako 2000 kilometrov na západ – do Francúzska. V oblasti Champage kedysi vzniklo jedinečné šumivé víno, ktoré v súčasnosti poznáme pod názvom šampanské. O jeho výrobe porozpráva Elena Seeber. | Dôležitejšou tekutinou ako víno – je samozrejme voda. A tej podľa vedcov pomaly, ale isto ubúda. Jej zásoby sa výrazne znižujú aj v Taliansku, čo však neplatí na ostrove Giglio, kde majú dostatok vody pre každého – vďaka odsoľovaniu. Pokračuje Jana Balková. | Moderuje: Jakub Mitter. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
31:39 30/07/22
Francúzsko (Provensálsko), Maďarsko, Rusko, Hawai, Írsko (23.7.2022 10:05)
Teplo a sucho. Jednoznačne asi najspomínanejšie témy tohto týždňa a tým sa to, aj vzhľadom na to, čo hovoria experti na vodu a počasie, zjavne nekončí. Martin Hílek nás vezme na polia na juhovýchode Francúzska. Miestni farmári hovoria, že je tak teplo, že už aj pre slnečnice je toho slnka príliš. | Náš budapeštiansky spravodajca, Gregor Martin Papucsek hovorí, že u nich sa skloňovalo aj celkom iné slovo. Súvisí so zmenou, ktorá na budapeštianskych mostoch vyprovokovala ... ako to nazvať – protesty? | Na zábavu v Rusku treba ľuďom momentálne viac trpezlivosti, peňazí aj času. Ak chcú vidieť americký film na veľkom plátne, musia preto niečo spraviť, hovorí Kristína Chrenková. | Svoj boj bojujú zástancovia nezávislosti Hawajských ostrovov a vyhrávať sa zatiaľ darí Írom pri udržiavaní ich kultúry. Ako to robia? | Moderuje: Miroslava Neira Cuellar Hospodárová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
27:26 23/07/22
Rusko, Ukrajina, USA, Egypt, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (16.7.2022 10:05)
Za alebo proti Putinovi? Aj túto otázku si kladú v mnohých ruských rodinách. Boj o pravdu, ktorý je často súbojom generácií, prináša tiež obete v podobe rozdelených rodín. Najmä mladší Rusi hľadajú alternatívne spôsoby, ako získať a šíriť informácie o ruskej invázii na Ukrajinu, ktorú Kremeľ prezentuje ako špeciálnu operáciu. A možno im pomôže aj nový dokumentárny film z dielne ruskojazyčného nezávislého portálu Nastojaščije vremja, ktorý si pozrela Kristína Chrenková. | Ruská agresia vyháňa z domovov aj miestnych Židov, ktorí tvoria tradičnú súčasť ukrajinskej kultúry aj jej verejného a politického života. Jedným z ich centier je mesto Dnipro, kde aj počas vojny prepisujú zvitky Tóry, Dielňu navštívil spravodajca Českého rozhlasu Marťin Dorazín. | O rokoch práce, no bez očakávaného výsledku, môžu hovoriť milióny Američanov, ktorí nedokážu zaplatiť nemocniciam a lekárom za ošetrenie či hospitalizáciu. Anna Šípošová vysvetľuje, že z dlhov na zdravotnom poistení sa v Spojených štátoch stáva samostatné odvetvie a ľudia si nedokážu pomôcť. | Peniaze sú nevyhnutný artikel vo vojne aj v mieri. Bez nich sa dokonca nezaobídeme ani pri napĺňaní túžob, akými sú cestovanie alebo skrášľovanie. V tom dnešnom cestovaní vás zavedieme aj do Londýna na prechádzku za modrými tabuľami a za krásou zas do horúceho Egypta. | Moderuje: Jana Balková. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:37 16/07/22
USA, Íran, Nemecko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (9.7.2022 10:05)
Chcete vedieť, čo prilákalo na Slovensko britských dokumentaristov, kto nás úspešne reprezentuje v Nemecku alebo ako sa žije mladým ženám v Iráne? Ak áno, ste naladení správne. V Štúdiu svet sa toho však dozviete oveľa viac. | Začneme v Spojených štátoch, no s výrazným nádychom našej histórie. Spravodajca Martin Rajec tam vypátral príbuznú niekdajšieho československého prezidenta Edvarda Beneša. A tá mu veru mala o svojej rodine čo povedať... | V protiklade so západným svetom sa v SAE manželstvu oddáva čoraz viac ľudí. Elena Seeber vám porozpráva, ako trend vnímajú tamojšie ženy, ktoré vo zväzku nemajú vždy na ružiach ustlané. | Na Slovensku vzniká prírodopisný dokument z prestížnej dielne britskej BBC. Podľa jeho tvorcu tu je skutočne čo nakrúcať. Filmárov vyspovedala Zuzana Botiková. | Slovenská klaviristka v Berlíne. | Reprodukčné problémy žien v Iráne. | Moderuje: Michal Dzúrik. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
35:37 09/07/22
Ukrajina, Senegal, Rakúsko, Uruguaj, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (2.7.2022 10:05)
Ľudia obdivujú hrdinov, pretože odvážne opúšťajú to, čo majú a vydávajú sa na nepreskúmanú pôdu – povedal nemecký psychológ Erich Fromm. Tento citát do bodky vystihuje hrdinov z Ukrajiny. Konkrétne pilotov, ktorí lietali do oceliarní Azovstal - podporovať obrancov mesta Mariupol a zachraňovať civilistov. Bola to často nebezpečná až život ohrozujúca cesta. Niektorým z nich sa ju však podarilo prežiť. Viac povie Kristína Chrenková. | Zabudnutý a v cudzej krajine – takto sa zrejme cítil Čech Ladislav Baxa, ktorý pre pandémiu koronavírusu uviazol na dlhé dva roky v Senegale. Bez príjmu, vlastných rezerv a práce – len odkázaný na miestnych. Jeho príbeh porozpráva Boris Kršňák. | V spomienkach vás zavedieme do minulosti. K príbehu, ktorý podľa mnohých zmenil celú generáciu. Čarodejnícky svet Harryho Pottera totiž oslavuje 25 rokov. Viac povie Zuzana Botiková. | V súčasnosti univerzitný kampus, pred viac ako dvoma storočiami prvá verejná nemocnica mesta Viedeň. Reč je o komplexe budov a dvorov s rozlohou 100 000 štvorcových metrov, ktoré ukrývajú svoje tajomstvá aj v 21. storočí. Čo všetko sa tu skrýva povie Elena Seeber. | Také tenké uši, aké má uruguajský nevidiaci pozorovateľ vtákov, má len málokto. V roku 2014 bol absolútnym hitom v súťaži super talentovaných ľudí. Dokázal totiž podľa spevu identifikovať asi 700 druhov vtáctva. Viac o ňom prezradí Miroslava Neira Cuellar Hospodárová. | Moderuje: Jakub Mitter. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:35 02/07/22
Chorvátsko, Fínsko, Singapur, Rakúsko (25.6.2022 10:05)
Niektoré prímorské mestá sa pýšia návštevami najslávnejších párov. Práve jednému z jadranských miest sa snažia prinavrátiť jeho čaro. Viac povie spravodajca Gregor Martin Papucsek. | More so sebou prináša aj magické vône čerstvých rýb a vína. No chuť na jedlo nás neprepadne len v tradičnej jadranskej reštaurácií, ale aj v tých najtvrdších podmienkach – vo vojne. Tam však príjemný gastronomický zážitok nahradí pocit domoviny. Vojenské menu predstaví Miroslava Neira Cuellar Hospodárová. | Ak by sme svet zaplnili hudbou a nie vojenskými problémami, život by bol jednoduchší. Spev totiž aj zlé časy dokáže premeniť na príjemnejšie. No hudba nie je vždy umenie. Svoje o tom vie centrum karaoke barov v Ázii, kam mieri aj veľa dievčat. Ak by však niektoré ich tajomstvá vyšli najavo v rodnej krajine, navždy by zmenili ich život. Prečo zámerne cestujú do jedného z juhovýchodných štátov porozpráva Michal Dzúrik. | Prenesieme sa aj do doby kamennej a do Fínska, kde mladé Rusky porozprávali, ako sa zmenil ich život po odchode z krajiny, keď vojna zaklopala na dvere Európskej únie. | Moderuje: Blanka Kucharovicová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
34:14 25/06/22
Maďarsko, Kongo, Keňa, Česká republika, Ukrajina (18.6.2022 10:05)
Slovenský inštitút v Budapešti má za sebou aktívnu sezónu, v záverečnej časti priniesol do maďarského hlavného mesta slovenských výtvarníkov známych aj vo svete, viacej už povie Gregor Martin Papucsek. | Dusno bolo nielen pre umenie, v metropole Konga - Brazzaville. Práve tam zavítal belgický kráľ Phillip, aby sa ospravedlnil za vyčíňanie svojich predkov, no nielen to, všimol si Martin Hílek. Belgická vláda už potvrdila, že je pripravená vrátiť do Konžskej demokratickej republiky tisícky artefaktov, ktoré z krajiny vyviezli počas koloniálneho obdobia. | V kenskom Nairobi sa pozrieme na zvieratá, ktoré sa rovnako stali inšpiráciou pre mnohých umelcov, zistila Almira Bil-ja-lo-vičová. | Oslavu pohybu navštívime so Zuzanou Botikovou: Brno hostilo festival športu a pohybu, Sokolské dni. Práve tento rok si Sokol pripomína 160 rokov od svojho vzniku. Na jeho počiatku stáli pražskí národovci a telocvikári, ich heslom bolo V zdravom tele zdravý duch! | Moderuje: Anna Šípošová. | Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
33:20 18/06/22
Ukrajina, Fínsko, Nemecko (Lužickosrbsko) (11.6.2022 10:05)
Hovorí sa – vojna nevojna, jesť sa musí. Už v „prvej svetovej“ velenia armád zistili, že vojaci potrebujú obrovské množstvo lacných a vysoko kalorických potravín, ktoré sa nepokazia a dajú sa prepravovať na veľké vzdialenosti. Miliónové armády v zákopoch preto jedli hlavne konzervy. Miroslava Neira Cuellar Hospodárová hovorí, že takto uskladnené mäso zachránilo život nejednému vojakovi. | Invázia ruských síl na Ukrajinu dnes niektorým Fínom pripomína, čo sa dialo po prehre vo Fínskej vojne. Práve vtedy sa začala formovať v krajine rusofóbia, strach z Ruska pripomenie Soňa Weissová, ktorá vo Fínsku navštívila múzeum vojnových veteránov. Fíni aj napriek porážke vtedy ukázali svoju húževnatosť. | Príslušníkom LGBTI komunity na Ukrajine podľa ľudskoprávnych aktivistov hrozí väčšie nebezpečenstvo ako väčšinovej populácii. Kristína Chrenková sa rozprávala s Arturom, ktorý cez deň spolupracuje s armádou na strážení zamínovaného lesa a večer sa mení na krásnu ženu Auru. | Moderné ponímanie secesie vo Viedni priblíži Elena Seeber. | Malebná oblasť horného toku Sprévy má bohatú históriu, ktorej súčasťou sú legendy plné mýtických postáv, mágie a fantázie. Práve na tom je založená aj Šprévaldská noc lužickosrbských povestí, viac už povie Tibor Macák. | Moderuje: Jana Balková. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
37:55 11/06/22
USA, Ukrajina, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (4.6.2022 10:05)
Odvaha – aj týmto slovom by sa dali zjednotiť reportáže dnešného Štúdia svet. Jedna z nich je o boji proti policajnej brutalite a rasovej nespravodlivosti. Jeho intenzívnu podobu odštartoval pred dvomi rokmi prípad Georga Floyda. Bývalý trestanec chcel v Minneapolise začať nový život, no jeho príbeh sa skončil tragicky, keď v obchode použil falošnú bankovku. Video z policajného zásahu obletelo celý svet. Policajt niekoľko minút kľačiaci na krku spútaného Afroameričana, ktorý kričí, že nemôže dýchať. Prípad prelomil tzv. modrú stenu mlčania v amerických policajných radoch a podnietil celosvetové hnutie Black lives matter, ktoré sa postavilo systematickému rasizmu v americkej spoločnosti. Viac už Martin Rajec. | Celý život odvážne z boja do boja putujú aj príslušníci cudzineckých légií. Dobrovoľne nasadzujú životy za iné národy, aj keď v domovine za to riskujú väzenie. Do ukrajinskej cudzineckej légie sa zapojili aj traja muži zo Západnej Európy. Viac vie Anna Šípošová. | Kilometre najazdia za reportážami aj novinári, no nie vždy bez problémov. Najmä teraz sa im práve na Ukrajine presúva ťažšie, hovorí náš spolupracovník, spravodajca Českého rozhlasu Marťin Dorazín, ktorý nedávno cestoval z Varšavy do Dnipra. | Ak máte odhodlanie a vyberiete sa napríklad do Talianska, môžete si tam zaobstarať dom za jedno euro a ak pôjdete do Londýna, možno stretnete aj 7-meho markíza z Čomly, ktorý si spolu s inými kolegami každoročne pripomína hrdinskú akciu Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša - operáciu Antropoid. | Moderuje: Jana Balková. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
30:28 04/06/22
Česko, Chorvátsko; Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (28.5.2022 10:05)
Juhomoravský zámok v Lednici je vyhľadávaná turistická atrakcia. Prilákal aj Janu Balkovú, ktorá absolvovala pútavú plavbu jedným z tamojších kanálov. | V piatok sme si pripomenuli okrúhlych 80 rokov od atentátu na nacistického lídra niekdajšieho Protektorátu Čechy a Morava, Reinharda Heydricha. Československá dvojica Jan Kubiš a Jozef Gabčík sú považovaní za hrdinov. Posledný odpočinok v tomto duchu im však dopriaty nebol, na čo sa vo svojej reportáži zameral pražský spravodajca Boris Kršňák. | Na veselšiu nôtu – s Gregorom Martinom Papucskom navštívime festival jahňaciny na chorvátskom ostrove Krk, ktorý v dovolenkovej destinácii tradične otvára letnú sezónu. Nebude chýbať výživná recenzia autora. | Festival za mier v Bournemouthe. | Moderuje: Michal Dzúrik. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:53 28/05/22
Ukrajina, Malajzia, Rakúsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (21.5.2022 10:05)
Keď regrúti odchádzali do vojen, lúčili sa s blízkymi spevom. A mnohí z nás majú predstavu, že muži si v boji s nepriateľom spievajú, aby sa navzájom povzbudili alebo zabudli na ťažké chvíle. Zrejme je to naozaj pravda. Začiatkom marca sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom ukrajinský vojak spieva za čo všetko ide bojovať. A potom, keď v pesničkovej súťaži Eurovízie zvíťazila ukrajinská kapela Kalush Orchestra, sa ich pieseň Stefania stala takmer oficiálnou hymnou národa, ktorého krajinu pustoší vojna a jej ľudia hynú na bojiskách. Pôvodný text, ktorý bol predtým určený pre matku frontmana skupiny, totiž získal úplne nový význam, hovorí vo svojej reportáži Kristína Chrenková. | S ľuďmi z predmestia Kyjeva v mestečku Buča sa so štábom RTVS stretla Anna Šípošová. Tí, ktorým sa podarilo 37 dní okupácie prežiť, sa snažia spamätať z traumy. Časť z nich aj tak, že o tom, čím si prešli, chcú hovoriť... | Zavedieme Vás aj na pozitívne miesta – do ekonomicky napredujúcej Malajzie, do Londýna - mesta netradičných zážitkov, aj do Viedne, kde zvuk zvona symbolizuje rakúsku identitu. | Moderuje: Jana Balková. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
27:56 21/05/22
Nemecko, Ukrajina, Irak, Irán, USA (14.5.2022 10:05)
Slovo hriech, v angličtine sin, pochádza zo semitských jazykov Blízkeho východu. Pôvodne označovalo mezopotámskeho boha Mesiaca a možno aj preto, keď sa spomínajú hriešne skutky, hovorí sa o nich i ako o odvrátenej strane Mesiaca. My však v dnešnej relácii Štúdio svet zostaneme nohami na Zemi a pozrieme sa priamo ku koreňom hriechu. Zoberie nás k nim naša blízkovýchodná spolupracovníčka Almira Biljalovičová. | Nebude to však jediná reportáž z Blízkeho východu. Naše chuťové poháriky preberie Elena Seeber. Z Iránu totiž pochádza aj u nás populárny kebab. Najznámejšie sú dva, kurací a jahňací, na marinádu používajú domáci napríklad šťavu z citrónu, so štipkou iránskeho šafranu, ktorý sa oprávnene považuje za hriešne dobrý. | Okrem prvotných, či gastronomických hriechov však dnes bude reč aj o tých skutočných, ktoré sú o to horšie, že ich ruskí agresori páchajú na tých najzraniteľnejších, na ukrajinských deťoch, vysvetlí Kristína Chrenková. | Nesmierne traumatizujúca je ale vojna na Ukrajine aj pre dospelých, ktorí ako deti prežili holocaust a teraz, ako 90-tnici utekajú pred vojnových zločinmi opäť. Za seniormi, ktorí paradoxne nachádzajú po desaťročiach od vojny útočisko v Nemecku, nás zoberie berlínsky spravodajca Tibor Macák. | Moderuje: Anna Síposová. Štúdio Svet pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu po 10. hod.
32:47 14/05/22