Show cover of Stavba & Technológie

Stavba & Technológie

Všetko, čo by ste mali vedieť o stavaní domu, dostupných technológiách, kúrení, vetraní a kanalizácii.

Tracks

Základy kvalitného murovania od prvej tehly
Prvý rad tehál je základ. V ďalšej časti podcastu sme sa venovali kvalite murovania, najčastejším chybám majstrov či stavebných firiem. Pozreli sme sa aj na výhody a rozdiely montovaného a polomontovaného stropu. Viac prezradí Gabriel Szöllösi, produktový manažér značky Porotherm v spoločnosti Wienerberger a Fero Baník.
54:01 18/03/2024
Výhody moderných drevodomov
Drevo, technológie a ekológia v jednom? V ďalšej časti podcastu nám špeciálny hosť Ľuboš Kolesár, CEO spoločnosti Zelená stavba, prezradil viac o obvodových stenách drevodomu, jeho technologických a ekologických výhodách. Nechýbajú praktické tipy a praxou overené rady. Moderuje Fero Baník.
32:46 02/02/2024
Nosné systémy a komplikácie vo svete stavieb
Statika je alfou a omegou každej stavby. V ďalšej časti nášho podcastu Stavba & Technológie sme prebrali s hosťom Jozefom Juskaničom zo spoločnosti Justat, ako technológie ovplyvňujú statiku, ale aj komplikácie spojené so strmými svahmi, pivnicami a zložitejšími základovými pomermi. Zistite, ako riešiť tieto výzvy v stavebnom projekte.
51:47 27/12/2023
Strechy a strešné krytiny – Časť 4.
Je vytvorenie plochej strechy jednoduchou a lacnou záležitosťou alebo výzvou? Vypočujte si podcast a vďaka našim tipom či radám môžete zmeniť váš projekt na oveľa dostupnejší, ale aj efektívnejší. Moderuje Fero Baník a hosťom je Martin Ščambora, zo spoločnosti Mataš.
53:10 21/11/2023
Strechy a strešné krytiny – Časť 3.
Potrebujete vymeniť strešnú krytinu? Stavte na plechovú, ktorá sa vyznačuje vysokou trvácnosťou, moderným vizuálnym prevedením a integrovaným fotovoltickým systémom. Viac o zelenej elektrine a esteticky atraktívnej streche prezradí Fero Baník a hosť Ondrej Jašš zo spoločnosti Lindab.
37:32 18/10/2023
Strechy a strešné krytiny – Časť 2.
Aké sú najčastejšie typy chýb a defektov, ktorých sa pri výbere, návrhu a montáži novej strechy vyvarovať? Patria medzi ne napríklad komín v nároží alebo neznalosť sklonu strechy. Hosťom Fera Baníka je tentoraz Juraj Frimmer zo spoločnosti Bramac, ktorý prezradí, prečo je realizačný projekt dobrý nápad a ako sa dá teplota v podstreší znížiť až o 6 stupňov.
39:41 12/09/2023
Strechy a strešné krytiny – Časť 1.
Strešná krytina je dôležitým prvkom pre moderné domy. Viete, na čo si dávať pozor pri výbere vhodného typu, pokrývačov a pokládke? Zistite to v našej ďalšej časti podcastu s Ferom Baníkom a špeciálnym hosťom Karolom Kleščinským, ktorý prezradí viac o značke Tondach.
36:17 04/08/2023
Elektronické zabezpečovačky, ako na kabelážny systém? – Časť 3.
Ako zefektívniť fungovanie technického vybavenia v domácnosti? Jedine so štruktúrovanou kabelážou, ktorá zlepšuje komfort a estetiku bývania. Zistite, na čo si dávať pozor a ako na usporiadanie koaxiálnych, napájacích či dátových zástrčiek. Viac užitočných tipov prezradia Fero Baník a hosť Ján Siman.  
19:07 19/07/2023
Elektronické zabezpečovačky, ako na kamerový systém? – Časť 2.
Chcete mať svoj dom alebo podnikateľský objekt pod drobnohľadom? Vyberte si správny kamerový systém, ktorý je základom bezpečnosti. Viac prezradia Fero Baník a hosť Ján Siman.
25:39 30/05/2023
Ako na inštaláciu elektronického zabezpečovacieho systému? – Časť 1.
Takzvané „zabezpečovačky“ sa stávajú nevyhnutným štandardom. Chránia a pomáhajú zabezpečiť nielen obchodné priestory, ale aj výrobné haly, byty, domy či chaty.  Zistite viac o montáži, potrebnej kabeláži a typoch, ktoré sú dostupné na našom trhu.
17:08 21/04/2023
Tipy, ako postupovať pri inštalácii fotovoltiky? – Časť 3.
Fotovoltický systém efektívne šetrí energiu a je investíciou do zelenej budúcnosti. Kedy je vhodným riešením? V tejto časti podcastu vám prezradíme viac o maximálnom inštalovanom výkone, komunikácií s distribučnou spoločnosťou, ale aj o detailoch pripojenia.
19:34 05/07/2022
Tipy, ako postupovať pri elektroinštalácii? – Časť 2.
Viete, koľko zásuviek v dome je akurát a ako postupovať pri starých rozvodoch? V tejto časti vám prezradíme viac o silnoprúdovej a sloboprúdovej inštalácií, ale aj detailoch pospojovania či uzemnenia.
33:35 21/06/2022
Tipy, ako postupovať pri elektroinštalácii? – Časť 1.
Zabezpečenie elektrickej prípojky môže byť jednoduché, ale aj zložité. Prvým krokom v tomto procese by mal byť projekt a potom nasleduje komunikácia s distribučnou spoločnosťou. To na čo všetko myslieť, sa dozviete v novej časti nášho podcastu.
24:42 06/06/2022
Čo by ste mali vedieť o komínoch? – Časť 3.
Aké sú najčastejšie reklamácie pri komínoch? A ako pri nich postupovať? Na to sme sa pozreli v tejto epizóde nášho podcastu spoločne s naším hosťom Slavom Špakom z Schiedel. 
16:05 13/10/2021
Čo by ste mali vedieť o komínoch? – Časť 2.
Čo všetko môže prekvapiť profesionálneho krbára? Na aké otázky z jeho strany by ste sa mali pripraviť? A ako vysoko má byť komín nad strechou? S naším hosťom Slavom Špakom sme sa pozreli na najčastejšie kladené otázky a spoločne ich zodpovedali.
32:36 20/09/2021
Čo by ste mali vedieť o komínoch? – Časť 1.
Prečo je dôležité počítať s komínom už pri plánovaní domu? Aké možnosti sú dostupné na trhu? A čo so zmenou komínového telesa? To, no ešte omnoho viac sa dozviete v našom tomto dieli.
23:20 02/09/2021
Na čo myslieť pri výmene plynového kotla za nový?
Pri výmene starého kotla za nový by ste mali mať na pamäti rozdiely medzi plynovým a kondenzačným kotlom. To, na čo všetko myslieť, sa dozviete v tejto časti nášho podcastu.
23:15 16/08/2021
Aké sú výhody centrálneho vysávača?
Nie je vysávač ako vysávač. To, aké výhody má centrálny vysávač oproti klasickému, sme pre vás zhrnuli v tejto časti.
08:12 02/08/2021
Rekuperácia s cirkulačným kanálom
V tejto časti sme si na paškál zobrali rekuperáciu s cirkulačným kanálom. Jej využitie je naozaj pestré - počas horúcich dní môže interiér schladiť, počas studených ohriať. Viete však, kde je kúrenie vzduchom vhodné? 
14:46 08/07/2021
Centrálna a decentrálna rekuperácia – ktorá je výhodnejšia?
Výhody rekuperácie sú nevyčísliteľné. Na čo myslieť pri jej inštalácii, kedy zvlhčuje alebo vysušuje vzduch a kam sa umiestňujú centrálna a decentrálna rekuperácia? Týmto, no aj ďalším otázkam sa venujeme v tomto dieli nášho podcastu.
20:46 23/06/2021
Ako využiť slnečnú energiu
S čím počítať pri inštalácii fotovoltických panelov, na čo si dávať pozor pri kúpe slnečných kolektorov a aké výhody a riziká so sebou prinášajú? To všetko sme zhrnuli v tejto časti nášho podcastu.
14:04 20/04/2021
Ako efektívne vykúriť dom?
Radiátorové, podlahové a stenové kúrenie majú svoje výhody aj nevýhody. Aká kombinácia je pre váš dom najvhodnejšia? A ako predísť tepelnej strate? Na to sme sa pozreli v najnovšej časti nášho podcastu.
10:01 06/04/2021
Čo s technickou miestnosťou?
S technickou miestnosťou by mal váš architekt počítať už pri návrhu domu. Kde by ste ju mali umiestniť, aby ste do nej mali pohodlný prístup a dostatok priestoru pri vykurovaní? To sa dozviete v najnovšej časti nášho podcastu.
12:36 23/03/2021
Vykurovanie elektrinou – aký typ je najoptimálnejší?
Koľko vás môže stáť vykurovanie elektrinou? Je potrebné počítať so skrytými poplatkami? V ktorej časti Slovenska je vhodné použiť tepelné čerpadlo voda-voda? Akú plochu potrebujete na inštaláciu zemného plošného kolektoru? Aký je najčastejší typ tepelného čerpadla vzduch-voda? A ako vypočítame tzv. topný faktor? To všetko zistíte v tomto dieli nášho podcastu.
16:10 10/03/2021
Aký zdroj tepla je pre váš dom najvhodnejší?
Z ktorých zdrojov tepla máte pri stavbe domu na výber? Koľko giga jaulov je potrebné za rok spotrebovať, aby u vás panovala tepelná pohoda? A koľko času vás stojí vykurovanie drevom, drevenými peletami a zemným plynom? V tejto časti nášho podcastu sa pozrieme na základné výdavky a prevádzkové náklady kotlov.
14:46 22/02/2021
Čo nás čaká pred nasťahovaním sa?
Od bývania v “novom” nás delí už len uzatváranie stavby, inštalácia a zariadenie interiéru. Viete však, v akom predstihu by ste mali objednať okná? Ktoré inštalácie by ste mali montovať ako prvé? A čo robiť, ak sa blíži zima a vy nemáte možnosť nechať stavbu preschnúť? To všetko a omnoho viac sa dozviete v najnovšej časti nášho podcastu.
19:29 02/02/2021
Od základov k domovu
Prečo je dôležitý bod "nula", ako vyzerá vytyčovanie ostatných bodov stavby pre bagristu a na čo pri kopaní základov nezabudnúť? A prečo je prvá tvárnica alfou i omegou celého domu? Pri stavbe domu treba myslieť na každý detail od samého začiatku. My sme pre vás zhrnuli všetky otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať ešte pred kopaním základov.
22:25 10/01/2021
Na čo myslieť pri plánovaní domu?
Viete už, ako bude váš dom vyzerať? Kadiaľ budú viesť rozvody, na ktoré svetové strany bude orientovaný a aké povolenia budete potrebovať? V prvej časti nášho podcastu vám poradíme, na čo všetko pri plánovaní vášho vysnívaného domu myslieť a ako čo najviac ušetriť.
21:32 21/12/2020

Similar podcasts