Gram kulture je podcast o kulturnim fenomenima, pop kulturi, biznisu, medijima i PRu kulturi, umjetničkom tržištu, kulturnim trendovima, kako društvo utječe na kulturu, a kako kultura utječe na društvo. Ne razgovaramo o novim knjigama ili novim slikama ali razgovaramo sa zanimljivim likovima iz društvenog života, kulture i umjetnosti
Psihologija odijevanja proučava kako oblačenje i moda utječu na ljude. Neka istraživanja su pokazala da način na koji se odijevamo, može promijeniti i način na koji razmišljamo. Psihologija odijevanja je kompleksna i ulazi u kulturu, neuroznanost, seksualnost ... Moda zadnjih godina briše i rodne stereotipe i mijenja društvo.Pričamo o kulturi odijevanja i modi kao umjetnosti.Utječu li danas filmovi i serije na modne trendove? Kako dizajner dolazi do onog trenutka kad kaže: ovo će se nositi ove sezone? Što je stil?Je li moda umjetnost? Puno smo saznali od našeg gosta Nenada Korkuta, modnog znalca koji prati i živi modu.
15/11/2024 • 36:18
Uoči Zagreb film festivala koji se održava od 4. do 11. studenog, razgovaramo sa njegovim osnivačem i direktorom, filmskim producentom Borisom T. Matićem. Borisa je teško zaobići kad razgovaramo o filmu i filmskim festivalima. Jedan je od osnivača Motovun film festivala, a film Danisa Tanovića, napravljen u koprodukciji sa Borisovim Propeler filmom, bosanskohercegovački je kandidat za 97. nagradu Oscar. Sa Borisom razgovaramo o izazovima organizacije filmskog festivala, kakav je danas hrvatski film, pomažu li našoj kinematografiji snimanja stranih serija i filmova u Hrvatskoj i kako bira filmove za festival.
18/10/2024 • 34:37
Clubbing na globalnoj razini proživljava teške dane. Klubovi se zatvaraju, a sve ih se manje otvara. Najčešći razlozi su visoki troškovi održavanja. Clubbing se mijenja i u kojem će smjeru ići, teško je reći.Nightlife Association je zabilježio podatak da je oko 6500 američkih noćnih klubova ili skratilo radno vrijeme ili zatvorilo zauvijek svoja vrata. Broj noćnih klubova u Britaniji pao je s 3.144 u 2005. na samo 1.733 deset godina kasnije - pad od 45%.U prosjeku se u Velikoj Britaniji svaka dva dana zatvara jedan klub i tim tempom do 2030. godine neće ostati nijedan.Navike generacije Z su potpuno drugačije od onih generacije X. Istraživanja pokazuju da su puno manje skloni alkoholu, a 39% mladih između 18 i 24 godine uopće ne pije i preferiraju kućna druženja koja su im jeftinija.Je li elektronska glazba izgubila dominaciju i može li se vratiti malo starog sjaja clubbinga s kraja 90-ih i početka 2000-ih?Razgovaramo sa Tenom Šarčević, urednicom na portalu glazba.hr i organizatoricom konferencije Rejvitalizacija koja će se održati u zagrebačkom Aquariusu u subotu, 21.9.
20/09/2024 • 26:22
Lana Deban i Ljubica Letinić stoje iza projekta ‘Book & Zvook’. Book & Zvook prva je mobilna aplikacija za slušanje knjiga na hrvatskom i sličnim jezicima u kojoj možete pronaći djela domaćih, ali i svjetskih autora. U svojoj digitalnoj biblioteci nudi i lektirne naslove za osnovnoškolce i srednjoškolce. Njihovu aplikaciju preuzelo je više od 30.000 ljudi, a knjige se slušaju po cijelom svijetu. Audioknjige su u posljednjih nekoliko godina zavladale svijetom – najbrže su rastući medij globalne izdavačke industrije i tvore tržište vrijedno više od nevjerojatnih pet milijardi dolara. No, unatoč tome, do prije samo pet godina, audioknjiga na hrvatskom jeziku nije bilo. Sve dok se Ljubica Letinić i Lana Deban, bivše kolegice s Hrvatskog radija, nisu dosjetile ispuniti tu prazninu na domaćoj književnoj sceni i osnovati platformu book&zvook.
19/07/2024 • 31:32
Koje su specifičnosti celebrity kulture u Hrvatskoj, tko su naši celebrityji i kako to da pojedine profesije - liječnici, političari, treneri, kuhari - postaju medijske zvijezde, koliko traje njihova slava, jesu li influenseri radnici ili dokoličari, trguju li celebrityji svojom intimom... o svemu ovom razgovaramo sa etnologom i znanstvenikom Ozrenom Bitijem, autorom nedavno objavljene, u hrvatskoj znanosti pionirske studije "Biti poznat: celebrity kultura na hrvatski način". Ozren Biti diplomirao je komparativnu književnost i sociologiju. Zaposlen je u Institutu za etnologiju i folkloristiku na mjestu višega znanstvenog suradnika. Od 2024. godine voditelj je projekta “Prekarna kultura i budućnost rada”. Njegovi znanstveni interesi kreću se u području kulturalnih, medijskih, sportskih i celebrity studija, a vezani su i uz antropologiju rada, etnologiju svakodnevice, sociološku i književnu teoriju.
28/06/2024 • 35:40
Popularizacija kvizova potiče ljude da više istražuju i da više toga znaju. S našom gošćom, lovkinjom HRTovog kviza Potjera razgovaramo kako je krenula u kvizaške vode, gdje nalazi znanje, kako se snalazi u situacijama kad nije sigurna zna li odgovor, koja joj je najslabija karika i smatra li da kvizovi utječu na opće znanje u društvu. Kviz je prvi put stekao popularnost na američkom radiju 1930-ih kao program za sudjelovanje publike. Jedan od njegovih prvih uspjeha predstavljao je impresivni Doctor I.Q. koji je zasipao pitanjima pojedince u studijskoj publici i nagrađivao ih za točne odgovore srebrnim dolarima. Američka televizija je ranih 1950-ih dodatno povećala njegovu popularnost. Umjesto robnih nagrada koje su dobili izvrsni radijski natjecatelji, televizija je koristila velike novčane nagrade. Pokazatelj kvantnog porasta bila je eskalacija od najveće nagrade jednog radijskog programa, 64 dolara na Take It or Leave It, do spektakularne glavne nagrade The Question od 64 000 dolara na televiziji. Era televizijskih kvizova s velikim novcem započela je 1955. Što toliko gledatelje privlači kvizovima?
07/06/2024 • 28:00
Dokumentarna serija Betonski spavači u svoje tri sezone razvila je priču o odnosu arhitekture i promjenjivog društvenog konteksta na teritoriju koji je nekada objedinjavala Jugoslavija. Serija je fokusirana na arhitekturu i urbanizam nastao u socijalističkom periodu koji su obilježeni idejom nesebičnog društvenog doprinosa i optimističnom vjerom u bolju budućnost. Iako je serijal imao neatraktivan termin emitiranja na javnoj televiziji, nije zaobišao gledatelje i postao je serijal o kojem se priča. Nagrađivani arhitekt i jedan od autora Betonskih spavača, Maroje Mrduljaš, otkriva nam kako vidi urbanu kulturu danas. Kakva je sudbina turističkih mjesta i gradova? Kako je došlo do toga da smo zagušeni u gradskom kaosu i kolapsu i na što će za 10ak godina ličiti prostori koji se danas betoniraju, devastiraju i mijenjaju izgled prekomjernom gradnjom?
03/05/2024 • 38:19
Pisac, dramaturg, književni i kazališni kritičar i novinar Srđan Sandić je kroničar vremena bez kojeg ne može proći nijedan kulturni događaj, pa tako ni naš podcast ne može proći bez njega. Do sada je objavio S(i)nu bez s(i)nova, knjigu razgovora s autoricama Književne večeri sa Srđanom Sandićem i knjigu Vrati se i kaži zbogom s Raphaëlle Oska. Sa Srđanom smo razgovarali o kulturi i nekulturi, što nam u kulturi fali, je li mit da ljudi ne idu u kazalište, može li se u kulturi napraviti nešto ako nisi vojnik sreće… Duhovit i netipičan “kulturnjak” na svoj je način i pokušao dati odgovore
29/03/2024 • 29:44
Ugostili smo umjetničkog voditelja Ansambla LADO, Krunoslava Šokca. Krunoslav je nekadašnji Ladov plesač pjevač - solist i bivši umjetnički voditelj dubrovačkog Folklornog ansambla Linđo te predavač na Školi za klasični balet u Zagrebu.Tradicija, suvremenost, izvrsnost. Sve to je Ansambl LADO.Razgovarali smo o tradiciji i baštini, kako se članovi LADA pripremaju, kako su svih ovih 75 godina uspjeli održati visoki nivo produkcije, kako istražuju baštinu, o projektima Lado Electro i Jazziana Croatica, putovanjima i što nam pripremaju.
08/03/2024 • 29:45
Patricija Horvat se posljednjih dvadesetak godina bavi pisanim i usmenim prevođenjem. Dosad je prevela više od pedeset književnih djela s engleskog odnosno njemačkog na hrvatski jezik.Od 2023. umjetnička je direktorica festivala Pričigin u Splitu.Kultni splitski Festival Pričigin, koji od 2006. godine okuplja istaknute pojedince i brojnu publiku te priča najzanimljivije priče.Festival, koji je kroz godine nadmašio sva očekivanja kvalitetom programa i rekordnom posjećenošću kojeg je Turistička zajednica proglasila kulturnim brendom grada Splita.Sa Patricijom smo osim o Pričiginu razgovarali i o hrvatskom jeziku, kulturi komunikacije i nekulturi prekidanja sugovornika u razgovoru, o prevođenju knjiga i kolika odgovornost leži na prevoditelju da prenese čitatelju autorovu viziju sa izvornog jezika.
23/02/2024 • 33:07
Romanima "Črna mati zemla" i "Ciganin, ali najljepši" Novak je osvojio književnu publiku i kritiku. Ali kako se pisac priprema za pisanje knjige? O čemu razmišlja u tom usamljenom poslu, jesu li mu čitatelji na pameti? Koja si pitanja postavlja i koliko puta kreće iz početka? Razgovarali smo sa Kristianom o knjigama, književnoj sceni, karateu, izborima, društvu, pripadnosti, Međimurju... i dobro se nasmijali :)
02/02/2024 • 41:34
U 8. epizodi druge sezone ugostili smo Moranu Kasapović, dobro poznato lice nacionalne televizije. Svoju novinarsku karijeru je započela 90-ih u redakciji vanjske politike na Hrvatskoj radio televiziji. Danas su iza nje brojni intervju, tereni i TV emisije. S njom smo potražili odgovore na brojna pitanja. Kakva nam je kultura komunikacije? Moramo li paziti što govorimo i kako iznosimo neka mišljenja? Kako društvo reagira na činjenicu da svatko u javni prostor može lako plasirati svoje teze i mišljenja? Jesu li se u šumi bezbrojnih rasprava izgubile one kvalitetne i dobre? Kakva je budućnosti televizije, zanimaju li gledatelje ozbiljne teme, kako je tehnološki razvoj utjecao na vijesti i televizijski Dnevnik... ?
19/01/2024 • 37:43
Nebojša Taraba i Miodrag Sila osnivači su zagrebačke produkcijske kuće Drugi plan.Nakon uspjeha s igranom TV serijom „Novine“ koja je jedan od globalno najuspješnijih projekata hrvatske filmske i televizijske produkcije i kriminalističke TV serije „Uspjeh“, u režiji oskarovca Danisa Tanovića za HBO Europe, Miodrag i Nebojša zacementirali su svoj status vodećih nezavisnih producenata serijom Šutnja u režiji Dalibora Matanića,.Ugostili smo jednu polovicu ovog kreativnog dvojca koji je zaslužan što su hrvatske serije prepoznate van granica Hrvatske.S Nebojšom Tarabom razgovarali smo o njihovom putovanju od pokušaja i pogrešaka do vodećih streaming platformi
29/12/2023 • 37:19
Nekada je autorsko pravo u propisima bilo promatrano kao tehnološki neutralno, međutim razvojem novih kanala i načina diseminacije i konzumacije, zakon se mijenja kao i svijest kod onih koji konzumiraju autorska djela.Koliko društvo zna o autorskim pravima i koliko su ljudi svjesni krše li autorska prava kad nešto stavljaju na društvene mreže? Znaju li autori dovoljno o svojim autorskim pravima?Veliko nam je zadovoljstvo što nam je gošća odvjetnica Natalija Labavić, koja je u vlastitoj karijeri djelovala kao pravna savjetnica na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju u Haagu.Natalija je specijalizirana u području trgovačkog prava, IT prava, autorskog i medijskog prava, radnog prava te ljudskih prava.
08/12/2023 • 27:58
Mirelu Priselac Remi ne treba puno predstavljati. Autorica i frontwoman Elementala, praši od 1998. Elemental je među pionirima domaćeg hip hopa i rapa, generacijom koja je jasno izražavala stav i stvarala umjetničku vrijednost i kvalitetu. Remi znamo kao onu koja uvijek britko i bez dlake na jeziku kaže ono što misli. I zato nam je čast ugostiti je u petoj epizodi druge sezone. Pričali smo o glazbi, Zagrebu, glazbenoj sceni u regiji, političkoj korektnosti... Zahvaljujemo Anji Ribar što nam je ustupila svoj crtež od Remi za naslovnu fotografiju :)
10/11/2023 • 36:22
Imamo punu vreću dobre spike o glazbi, festivalima i Roisin Murphy.. Ida Prester nam je po kiši dotrčala u goste i donijela žurku, party, šljokice i hrpu dobre vibre. Kako vidi današnju scenu? Je li ikad razmišljala o nastupu na Dori i Eurosongu? Koga vidi za 30 godina kao glazbeni klasik? Kako tehnologija utječe na glazbeno stvaranje? Gdje je catch da je EXIT tako globalno uspješan, a mi se svake godine pitamo hoće li se održati INmusic? Potražili smo odgovore kod uvijek zanimljive Ide Prester :)
20/10/2023 • 29:24
Slaven Kosanović Lunar dobro je poznat street art umjetnik. Izlaže i crta u Hrvatskoj i širom svijeta i svakako je važan i veliki dio urbane scene.Jedan je od najistaknutijih predstavnika rane zagrebačke graffiti-scene i zahvaljujući svom prepoznatljivom stilu brzo je postao poznat široj javnosti. Kroz svoje radove već 30 godina crtajući prenosi poruke. Autor je i najvećeg murala na otoku Krku, u Dobrinju. Mural dug 75 metara krasi ulaz u Dobrinj.
06/10/2023 • 30:59
Vinko Radovčić je zadarski redatelj kojeg neki nazivaju i spiritus movensom mladih Zadrana.Voditelj je nagrađivane udruge DRAMA PLUS koja organizira glumačke skupine sa kojih se svake godine barem jedan polaznik upiše na Dramsku akademiju u Zagrebu.Iako prilično zaposlen i nadaren ostao je vjeran zadarskom kraju. Iza njega su sjajni rezultati i postignuća. Njegova predstava Kabanica uvrštena je među tri najbolje predstave u državi i dobila je nominaciju za nagradu hrvatskog glumišta, a projekt Lektira na sceni doveo je preko 6000 mladih Zadrana u kazalište.
22/09/2023 • 18:47
Družili smo se Andrejom Fricom, voditeljem zadarske Kino Zone s kojom je ponudio Zadranima i gostima bogat program ljetnog kina. Pričali smo s njim o djelovanju kulturne scene u lokalnoj sredini, koji su izazovi organiziranja projekcija na otvorenom, što još možemo naučiti od drugih da budemo bolji ...
08/09/2023 • 19:44
Nebojša Slijepčević nije nepoznato ime u svijetu dokumentarnog filma. Njegov prvi dugometražni dokumentarac «Gangster te voli» osvojio je devet međunarodnih nagrada i postao je jedan od najgledanijih dokumentarnih filmova u hrvatskim kinima. Autor je 35 epizoda dokumentarne TV-serije Direkt u produkciji Fade Ina. Prije dvije godine, HRT je emitirao dokumentarni serijal Kolaži o laži koji je radio u suradnji sa Juditom Gamulin. S filmom Srbenka dobio je godišnju državnu nagradu Vladimir Nazor za najbolje filmsko ostvarenje u 2018. godini. Ipak uz sve nagrade i brojne filmove, nije sve bajno na tržištu. Sa Nebojšom razgovaramo s kojim se problemima susreće, je li kao predavač na Akademiji primjetio interes za dokumentarce kod svojih studenata, koliko uopće košta dokumentarni film, postoji li interes hrvatskih TV kuća za hrvatski dokumentarni film, da li je teško dobiti sugovornike ...
21/07/2023 • 32:16
Zvonimir Dobrović je kustos i menadžer u kulturi. Zbog svog dugogodišnjeg rada i iskustva dobro je poznato lice kulturne scene. Osnivač je udruge Domino te umjetnički direktor Queer Zagreba i festivala Perforacije. Zvonimir redovito gostuje kao predavač o menadžmentu u kulturi i kuriranju. S njim smo razgovarali o promjenama u društvu po pitanju queera, nezavisnoj kulturnoj sceni, na kakve prepreke nailazi i što ga još uvijek motivira da u jednom ne pretjeranom otvorenom društvu promovira queer kulturu.
07/07/2023 • 33:18
Ivana Bodrožić iza sebe ima već 9 romana prevedenih na 15ak jezika, brojne nagrade i priznanja, a svakom novom knjigom izaziva rasprave i reakcije u društvu. Kako ona reagira na sve komentare? Je li lista školske lektire zastarjela ? Kako žive pisci ? Otkud zazor prema seksu u knjigama i zašto sve češće čitamo vijesti o tome da je negdje neka knjiga postala zabranjena?
23/06/2023 • 34:19
Ivona Kovačević dobro je poznato ime u svijetu radija i diskografije. Zadnjih godina publika je najbolje poznaje po njenoj radijskoj emisiji posvećenoj elektronskoj glazbi, Mojo sound system.Bez radija je svakodnevnica nezamisliva, a sa Ivonom razgovaramo o budućnosti tog medija, glazbi, što se sluša..
09/06/2023 • 30:33
Judita Franković Brdar je jedna od naših najtalentiranijih glumica. 2023. godina je svakako njena sa već dva filma u kinima, dva u postprodukciji, a tu su i kazališne predstave. U petoj epizodi našeg podcasta, razgovaramo sa Juditom o njenih ulogama, Sonji i biku, što se gleda na Netflixu, koja je razlika između hrvatske i srpske filmske produkcije...
26/05/2023 • 32:30
Sanja Baković, novinarka i pjesnikinja, u četvrtoj epizodi razgovara s Anom Tomljenović o statusu poezije među čitateljima, gdje je poezija danas u odnosu na prozu, a dotakli smo se i strane poezije. Sanja Baković je u Bolu na Braču pokrenula pjesnički festival Odvalimo se poezijom i ona je sigurno prava osoba s kojom smo prodiskutirali i o decentralizaciji umjetnosti.
12/05/2023 • 31:20
Je li mit da ljudi ne čitaju? Konzumiramo li dovoljno kulturni sadržaj? Je li uloga medija da odgajaju publiku?Kome se mediji obraćaju u svojim tekstovima o kulturi? Da li je kultura skupa i može li je prosječni Hrvat priuštiti? Tko najviše posuđuje knjige u knjižnicama i tko su najčešće čitatelji godine? Potražićemo dogovore u trećoj epizodi podcasta.S nama je Tanja Tolić, novinarka, osnivačica portala Najbolje knjige, urednica i dobitnica dvije književne nagrade za njen roman prvijenac "Zovem se nebo".
27/04/2023 • 31:03
Da nema umjetničkog stvaralaštva većina onoga što radimo u slobodno vrijeme ne bi postojalo. Život bez umjetnosti bio bi šupalj, prazan, jadan, siromašan, dosadan, depresivan, glupav, svijet se ne bi nikad mijenjao i nikad napredovao. Umjetnost nam pomaže da bolje shvatimo svijet, daje odgovore na pitanja koja se ne usudimo pitati, inspirira nas i oblikuje naše mišljenje. Umjetnost nam pomaže da preživimo. Ali ipak, umjetnici nikada nisu prioritet. Zašto su uvijek zadnji kada se daju prava, dijele koeficijenti, isplaćuju potpore, povisuju plaće? O statusu umjetnika, glazbi, woke i cancel kulturi razgovaramo s glumcem, kazališnim redateljem i rokerom Miranom Kurspahićem.
14/04/2023 • 30:45
U prvoj epizodi podcasta Gram Kulture govori o vezi kulture i influensera. Da li kultura vrijedi manje ako u sebi ima hashtag?
29/03/2023 • 35:31