Show cover of על המשמעות

על המשמעות

הצטרפו לקבוצת הטלגרם שלנו https://t.me/alhamashmaut — הפודקאסט עוסק ברעיונות ובהוגים שמעצבים את פני החברה. 💰https://bit.ly/3O32cok💰💰 לביצוע מנוי בפרקים השונים אנחנו בוחנים את ההיקף הראוי של חירות הפרט, אחריות אישית ומעורבות אזרחית. --- ---הפודקאסט עוסק בנושאים רבים שעל סדר היום הישראלי בניהם: המסורת היהודית בחיים המודרניים, היהודים ושמרנות ליברלית, עתיד המשפחה המודרנית, עתיד מדינת הרווחה, ביטחון, לאומיות, מסורת וחופש, דת ומדינה, משבר אירופה המודרנית, הקפיטליזם הדמוקרטי, משילות, משפט ודמוקרטיה, אקטיביזם שיפוטי, המזרח התיכון, תרבות האיסלאם ועודרשימת ההמלצות שנאמרו במהלך הפרקים - קריאה סרטים פודקאסטים וכו'https://docs.google.com/document/d/1mOoUK69TwMq1n7moVJP5BASgwuNq6xwBFXy3KQmQSn4/edit?usp=drivesdkמוזיקת הפתיח באדיבות - yairhochner@gmail.com יאיר הוכנר

Tracks

#523 חני זדה כהן - כשהתותחים יורים - המוזות מציירות
ישבנו לשיחה עם האמנית חני זדה כהן על פרויקט היצירות שהתחילה לצייר בראשית המלחמה בשם משיב הרוח. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
45:17 4/19/24
#374 תמיר דורטל - הכנה לליל הסדר ע"פ דניס פרגר
הטייק של דניס פרגר לקראת ליל סדר משמעותי, בשיחה זו נדבר על ההגדה של פרגר המכילה את פרשנותו להגדה של פסח. החל מדיינו דרך ארבעת הבנים, מה אפשר ללמוד מחד גדיא.ואיך כל זה קשור לציטוט הבא של נשיא ארהב ג'ון אדמס - "לא קיימת ממשלה, גם תהיה חמושה ועוצמתית, המסוגלת להתמודד עם תשוקות אנושיות, ללא מוסר ודת שירסנו אותן. תאוות ממון, שאפתנות, נקמנות והפקרות מוסרית יקרעו גם את חבליה החזקים ביותר של החוקה שלנו, כלווייתן הקורע רשת. החוקה שלנו נוצרה אך ורק לעם מוסרי ודתי."  Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
25:37 4/18/24
#522 עדי לוי - הרפורמה בשוק החשמל ואנרגיות מתחדשות
. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
43:12 4/17/24
#521 חליפה חליפה - הלקחים שלי כדרוזי מהמלחמה
דיברנו על המהפך הרעיוני של חליפה בעקבות הקורונה.מאחד שמאמין בנאראטיב התקשורתי והממסדי הוא עבר לימין הליברלי בצעדי ענק, החיסון הרעיוני מהקונספציה, והמחשבה של חליפה בעבר שאפשר לעשות עם הערבים שלום.על מאפייני החברה הערבית כחברה בה הכבוד הכי חשוב ואין מקום לספק, על הייחוד של הפודקאסטים מול התקשורת המיינסטרים הממסדית.ועל כל זאת מתוך הפרספקטיבה שלו כדרוזי ישראלי וחייל בצה"ל. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
64:07 4/14/24
ערן בן ארי ותמיר דורטל - פעמיים הפוך - תוכנית שישי 12.4.24
האורחיםעומר אלליקובי ברדהשי אלוןאמא של חייל שנפל ב7/10 ושיר חדש שכתבו עליו Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
102:02 4/13/24
תמיר דורטל ויסכה בינה - תוכנית משותפת בגלי ישראל שישי 5.4.24
התארחו - ח"כ שמחה רוטמן, תמיר מורג, עידו נורדן, האלוף במיל' עוזי דיין, סימה חסון ואבי ברמןSupport the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
10:19 4/7/24
ארז תדמור ותמיר דורטל - ראיון רדיו לגלי ישראל 7.4.24
אחדות, מחאה, מי הקריב יותר במלחמה וחברה אזרחיתSupport the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
13:09 4/7/24
#520 ישראל מאיר - גיוס חרדים האתגר
שיחה שניה בסדרה על הנושא החשוב.אחרי השיחה עם שניאור ובר, התעורר אצלי הרצון להיפגש עם עוד מובילי דעת קהל חרדיים, כדי להבין את גבולות הגזרה.ישראל מאיר הוא עיתונאי ויועץ תקשורת וכן מי שניהל את הקמפיין של מפלגת יהדות התורה. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
62:27 4/6/24
#519 אביתר שורש - ממחאת קפלן לאחדות ציונית
אביתר שורש שהיה חלק מרכזי במחאת בלפור/קפלן עשה חושבים בעקבות אירועי ה7 לאוקטובר, והשיח הרעיל של המחאה והגיע למסקנות מרחיקות לכת, ובעיקר עם רצון לדבר.אביתר הוא יזם הייטק, מייסד מנכ"ל WellyBox ופעיל במחאת קפלן Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
77:29 4/3/24
#518 עדו נורדן - מי בעל הבית? הפקידים או העם?
מי "בעל הבית"? האם בעל הבית הוא הדרג המדיני או הדרג המבצע? האם זהו העם באמצעות נבחרי הציבור שלו, או שבעלי הבית הם אותם בעלי תפיסה מסוימת, שסבורים שהיא התשתית הראויה הבלעדית על פיה המדינה תפעל? למה אין משילות בנגב? מדוע הטרור ממשיך להשתולל? מדוע לא מצליחים להוריד את מחירי הדירות? האם בבתי הסוהר יושבים חפים מפשע, ואם כן, מדוע זה כך? למה נבלמה ההתיישבות היהודית בנגב ובגליל למול השתלטות ערבית? מדוע קיים פער כל כך גדול בין החדשנות של חברות הסטארטאפ ניישן ובין הבירוקרטיה הישראלית המנוונת? מדוע למרות היותנו מעצמת סייבר אנחנו מתקשים לראות את האיומים ממש מתחת לאף שלנו? איך לבסוף הגענו לקריסת המערכות הקולוסאלית בבוקר ה-07.10.2023 ובימים שאחריו? ובכן, ניתן בהחלט להפנות אצבע כלפי נבחרי הציבור, שיודעים להבטיח אך לא ממהרים לממש, אבל לקבלת התשובה האמיתית והרצינית יותר – יש לצלול צלילה עמוקה לנבכי הדיפ-סטייט, שלטון הפקידים בישראל. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
91:54 3/31/24
#517 פרופ' דני אורבך - לידל הארט ואסטרטגיה צבאית
בשיחה זו דנו בהגותו של לידל הארט וברלוונטיות שלה לזמננו אנו, מה צה"ל יכל ללמוד מהניסיון המצטבר של ההסיטוריה, וגם בסכנות של הסתמכות על הגותו החדשנית של לידל הארט.אסטרטגיה של גישה עקיפה -  לידל הארט מנתח 100 דורות של מלחמה ומגיע למסקנה, שהיסוד הפסיכולוגי הוא שהכריע בהן. בניהול מלחמה יש לנקוט באותה שיטה לה מצפה האויב פחות מכל: לגישה עקיחפה יתרון ברור על הגישה הישירה. "באסטרטגיה עשויה הדרך הארוכה ביותר, סחור-סחור, להיות הקצרה ביותר למטרה." "הגישה העקיפה" היא אמצעי פסיכולוגי ואין להחליפה בגישה עקיפה פיסית, כלומר- באיגוף.דני אורבך הוא היסטוריון צבאי ופרופסור חבר באוניברסיטה העברית בירושלים. מתמחה בהיסטוריה של המודיעין, חקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות ואי־ציות צבאי ודינמיקה של פשעי מלחמה. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
68:19 3/28/24
#516 שניאור ובר - גיוס חרדים - האתגרים וההזדמנויות
כבר כמה עשורים שמנסים להתמודד עם האתגר האדיר של הציבור החרדי והשתלבותו בתחומי הצבא והתעסוקה.נראה שהפעם יהיה איזה שינוי, וכן הבשלה של תהליכים ארוכי טווח שמתרחשים בעשור האחרון יתנו פרי.בשביל להבין את התהליכים, את האפשריות והאתגרים ישבנו לשיחה צפופה עם שניאור ובר, איש תקשורת ופובליציסט ישראלי. מגיש הפודקאסט 'כור ההיתוך'. בעבר כיהן כעורך הראשי של אתר בחדרי חרדים ורשת העיתונים קו עיתונות דתית ועיתון "מרכז העניינים". Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
61:44 3/26/24
#515 שיחה לפורים - מדוע רבה הרג את רבי זיירא? (מתוך הפודקאסט החדש שאנו מפיקים - ישראלי פשוט)
מוזמנים לעקוב אחרינו, "ישראלי פשוט" בספוטיפיי ובשאר האפליקציותhttps://open.spotify.com/episode/1IpczAwLYdq8cM1MKRZM6H?si=vZ-t2XcHROGbQ6HKY0L7tQממש נשמח למשובים על הפרקים האלה על החסידות - שנדע אם  וכמה להמשיךהטלפון של תמיר הוא 0505770586 או במייל mcdortals@gmail.com Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
23:17 3/23/24
#514 אמיר מויאל - הומור מלחמה ופורים - שיחה מתוך הפודקאסט הצבאי רוח ולחימה
פודקאסט זה מופק עבור הרבנות הצבאית ועל ידה, מוזמנים לשים עוקב ולהתחיל לעקוב אחרינו שםספוטיפיי https://open.spotify.com/show/4QFFcByjKlVnEjJORFhub6?si=7455d4275fa448ff Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
37:37 3/22/24
#513 ד"ר מיכאל בן ארי - האיסלאם ומלחמתו בכופרים
להזמנת הספר לאחר שהבין שאפילו חבריו בימין לא באמת מכירים לעומק את תפיסות האסלאם ואת המניעים הרצחניים של העולם הערבי, התיישב ד"ר מיכאל בן ארי לכתוב את ספרו 'חזון ופגיון'. בן ארי מנפץ מיתוסים שהוטמעו בתודעה הישראלית, גרמו לזלזול באויב והביאו לדבריו גם לאירועי הטבח בדרוםבדצמבר 2018 הגיע ד"ר מיכאל בן ארי, יושב ראש עוצמה יהודית באותם ימים, לשכונת גני אביב בלוד, בעקבות חסימת הכניסה היחידה לשכונה על ידי השכנים הערבים, זאת כמחאה על הריסת שני מבנים לא חוקיים של ערבים בשכונת פרדס שניר הסמוכה.במשך שלושה ימים הם הגיעו לשם, שרפו מכונית וגזם וחסמו את הכניסה לשכונת גני אביב, בשעה שכל האימהות חוזרות מהעבודה לקחת את הילדים מהצהרון. "הסיבה לכך שיש לשכונה כניסה אחת בלבד היא כי הערבים בנו בתים במקום שבו היה צריך להיות כביש ראשי שמחבר אותה לכביש 1. בנוסף לכך, הערבים בנו 3,000 יחידות דיור בלתי חוקיות בפרדס שניר", הוא מסביר.אחד מתושבי השכונה הזעיק את בן ארי למקום. "הגעתי לשם והכרזתי: זה היום השלישי שצומת גני אביב חסומה בגלל הכובש הערבי בלוד. על זה האשימו אותי בגזענות, שאמרתי 'הכובש הערבי בלוד'. כשנחקרתי במשטרה, כהוכחה נגדי החוקר מימ"ר ש"י הראה לי סרטון שהעליתי שבו שומעים את הערבים צועקים 'החוצה יהודים, לוד הערבית חופשית!'. שאלתי אותו: מה הערבי צועק פה? הוא אמר: אני לא יודע, אבדוק. אז אמרתי לו: אתה לא יודע על מה אתה חוקר אותי?"שנתיים וחצי לאחר מכן, במהלך פרעות תשפ"א, באותו מקום סקלו הערבים למוות את יגאל יהושע הי"ד. רק אז התברר כי בן ארי בעצם ראה את הנולד, אך הואשם על כך בבית המשפט. "האזהרה התממשה אחד לאחד", הוא מתאר בצער. "באתי אז למפקד המשטרה ואמרתי לו: למה אתם לא מסלקים אותם מפה? הוא אמר לי: 'אנחנו נותנים להם ונטילציה, להוציא זעם על כך שהרסו להם שני בתים בלתי חוקיים. הם עצובים. בוא ניתן להם להתפרע קצת'. בסוף זה נגמר ברצח".בעקבות אמירות כאלה ואחרות פסל אותו בית המשפט מהתמודדות בבחירות לכנסת ה־21 במסגרת איחוד מפלגות הימין. בכך היה בן ארי למועמד היחיד בתולדות המדינה שנפסל על ידי בית המשפט העליון על אף שוועדת הבחירות המרכזית אישרה את מועמדותו, וכן המועמד הראשון שנפסל מהתמודדות בבחירות ושלא כתוצאה מהרשעתו בעבירה.בניגוד להתנהלות בית המשפט, שממנו לכתחילה לא היו לו ציפיות, נחל בן ארי אכזבה קשה דווקא מחבריו למחנה הימין. "זאת הייתה סיטואציה קשה", הוא משחזר. "אמרתי שם דברים לכאורה כל כך פשוטים, כמו למשל שאין הבדל בין ערבי בחיפה לערבים בעזה, ואמרו לי שאני גזען. עניתי להם: רבותיי, זאת המציאות. בבית המשפט הייתה אווירת לינץ', אפילו לא היו מוכנים להקשיב. מה שזעזע אותי בעיקר היה שכשיצאתי משם, יצאתי לבד. הימין שתק. 'באמת הגזמת, בן ארי', אמרו לי. היו שם כמה עיתונאים ימנים שאמרו לי: מיכאל, הגזמת! איך אמרת כזה דבר?!""כבר חמש שנים שבפרקליטות מחפשים להפוך את זה לכתב אישום ולא מצליחים, כי הם מבינים שאני מרסק את הטיעונים שלהם", הוא מציין. "הדברים שהביאו נגדי מגוחכים. אבל ההלם שלי היה מהסביבה הקרובה של הימין – זה שהם לא מבינים עם מי יש לנו עסק. עם אילו שיטות עובדים האוי Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
68:20 3/22/24
#512 דנאל בן נמר וטל לוריא - בעזה צריך להסתכל על הדור שאחרי ולא היום שאחרי
- ראיון עם מייסדי ארגון תמונת ניצחון.ארגון ״תמונת ניצחון״ קם בעקבות טבח ה-7 באוקטובר והמלחמה בעזה, במטרה להיות הקול האזרחי שיבטיח ניצחון אסטרטגי על ארגון החמאס ותפיסת עולמו. כאזרחי מדינת ישראל, אסור לנו להסכים לחיות לצידו של ארגון טרור בעל אידיאולוגיה הדוגלת ברצח עם. אנחנו מאמינים ויודעים שישראל יכולה וצריכה לצאת מהמלחמה כמעצמה הגדולה והחזקה במזרח התיכון, כאשר חיסול בכירי החמאס והתשתיות הצבאיות שלו הוא רק השלב הראשון בדרך לשם.ארגון ״תמונת ניצחון״ שם על השולחן עקרונות ברורים ומעשיים על מנת להפוך את הניצחון, לניצחון מוחלט.העקרונות של תמונת ניצחון 1. פירוק אונר״אמאז 1948 אונר"א מנציחה את הסכסוך באמצעות שימור מעמד הפליט של מיליוני פלסטינים ועל ידי חינוך לאנטישמיות ולפגיעה ביהודים. ישראל צריכה לנקוט קו ברור נגד אונר"א ולפרסם את החומרים המודיעיניים שברשותה על מנת לפגוע במוניטין של הארגון ולסגור אותו אחת ולתמיד.2. הכרה במדינת ישראלעל ישראל לדרוש מהגורם שישלוט בעזה את יישום התנאים הבאים והטמעתם בכלל המערכות האזרחיות:הכרה בהפסד במלחמת 1948, וזניחת הדרישה לשחרור פלסטין מהים לנהר. ללא סיום התביעה לחזור לפלסטין, כל שקל שיושקע בעזה בעתיד ילך לג'יהאד ועזה תצמיח, שוב, חורבן וטרור. ללא הויתור על הדרישה, עזה תמשיך להיות הבסיס הקדמי של העזתים במאבקם להחזיר את הגלגל לאחור, לחזור לאשדוד ואשקלון ולשחרר את פלסטין.התנערות מחמאסהתנערות מחמאס, מתוקפנותו ומפעילותו, והתחייבות להתרחק מכל קשר לאנשי החמאס.הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ובשייכות בת אלפי השנים של היהודים לארץ ישראל.3. משפטים פומביים לפעילי הנוח'בה ולבכירי החמאסבדומה למשפט אייכמן, במטרה להקטין תופעות של הכחשת הטבח, יש לקיים משפטים פומביים לפעילי הנוח'בה, משתתפי הטבח, ובכירי חמאס. הודאה במעשיהם בפנים גלויות היא קריטית למאבק של ישראל במכפישיה, בדומה למאבק בהכחשת השואה.4. דה חמאסיזציה ארוכת טווחהאידיאולוגיה של החמאס נטועה עמוק בציבור העזתי, ובלי לטפל בה החמאס יצמיח את ראשו שוב בעתיד. לשם כך יש לבצע תהליכי דה-רדיקליזציה במשך שנים. תהליכים דומים התרחשו בגרמניה וביפן לאחר מלחמת העולם השניה, ובסעודיה ואיחוד האמירויות ב20 השנים האחרונות. על מנת לעקור את האידיאולוגיה החמאסית מהשורש יש לפעול במספר דרכים:5. היום שאחריזהות הגורם שישלוט בעזה היא קריטית על מנת לשמר את ההישגים של ישראל לאורך זמן לשינוי משוואה היסטורי. לכן:שיתוף פעולה מלא עם ישראל, הגורם שישלוט בעזה ביום שאחרי צריך לפעול בשיתוף פעולה מלא, רציף וגלוי עם ישראל, ולקבל את הצורך של ישראל לשמור על עליונות ביטחונית באזור.אינטרס פנימי לחיסול חמאס - הגורם שישלוט בעזה ביום שאחרי צריך לראות בחמאס כאויבו שלו, וצריך להיות לו אינטרס פנימי לחסל את החמאס.מנטליות לא מערבית - אסור שהגורם שישלוט בעזה ביום שאחרי יהיה ליברלי או בעל גישה מערבית, אלא כזה שמבין את המנטליות הערבית, יודע לשלוט באוכלוסיה ערבית, ובעל הגישה המ Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
65:00 3/18/24
#511 אמיר תדמור - עוד לא אבדה תקוותנו לשלום עם הערבים
פרק זה הוקלט לפני ה 7.10, ולאחר שיח עם אמיר הוא הפציר בי לפרסמו ללא תיקונים ועריכותהצטרפו אלינו לשיחה מעוררת השראה עם אמיר תדמור, שמסע חייו הביא אותו מדוברותו של ראש הממשלה יצחק רבין, אל לב גוש עציון, ושם לפעילות חשובה בבית המדרש היהודי-מוסלמי בשרשים ג'ודור. איך זה שאיש שלא פעם ביקר בגוש עציון, מצא את עצמו מחוייב למקום זה בשנתיים האחרונות? אמיר סיים כשלושה עשורים של פעולה משולבת בין ישראלים ופלשתינאים, משרתו בממשלת רבין, דרכו בעמותת "בני אברהם" ועד למנהיגותו בבית המדרש המיוחד הזה. "יש משהו מיוחד בגוש עציון", הוא אומר, "ואני רוצה להיות חלק מזה".בשיחה זו, נכנסים לעומק המחשבה והתחושה של אמיר, ומבינים מדוע בחר לקשר את גורלו לפרוייקט זה וכיצד הוא רואה את העתיד של השיתוף הישראלי-פלשתינאי.. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
61:03 3/17/24
#510 מירב חורב - תנועת הרבעון הרביעי - מי אתם?
ישבנו עם מירב חורב, ממובילות הרבעון הרביעי, בשביל להכיר את התנועה מעבר למילות התואר והחזון - ולהבין באמת מה הם מקדמים? התנועה מגדירה עצמה כתנועת המונים אזרחית כלל-ישראלית, הפועלת למעבר הדמוקרטיה הישראלית מפוליטיקה של הכנעה ונצחונות ל’פוליטיקה של הכנסת אורחים' ופתרונות. הם כותבים שהם מביאים לציבור הישראלי סט רחב של עמדות ופתרונות לבעיות הפוליטיות והחברתיות שאנו מתמודדים איתן.שווה מאוד להקשיב לראיון עד סופו, כדי להבין מה הם מקדמים ולאן התנועה רוצה להוביל את החברה הישראלית. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
97:41 3/12/24
#509 רותם סלע - מי שקורא ספרים תמיד ינהל את מי שצופה בטלוויזיה
בפרק הזה של פודקאסט "על המשמעות", תמיר דורטל מארח את רותם סלע, מו"ל הוצאת שיבולת/סלע מאיר, לשיחה מרתקת ועמוקה על חשיבותה של ספרות בעיצוב מחשבה וזהות לאומית בעקבות אירועים דרמטיים. השניים דנים בהשלכות הפוגרום המחריד ב-7 לאוקטובר, שבו נרצחו למעלה מ-1,200 יהודים, אירוע שהפך לקו מפריד בין עידנים והדגיש את הצורך בחיזוק המודעות הלאומית והתרבותית.רותם מסביר כיצד האירוע הנורא הזה חושף את האשליה בה חיינו עד אז ואיך זה הוביל לשינוי דרסטי במיקוד פעילות ההוצאה. הוא מתאר את החלטת ההוצאה להתחיל מחדש, לבחון מחדש את הספרים שהיא מציעה לקהל הקוראים, ולהתמקד בספרות שמחפשת תשובות לשאלות המהותיות ביותר שעלו מתוך הטרגדיה.השיחה מגלה איך ההוצאה ניסתה להתמודד עם השאלות הגדולות שנוצרו בעקבות האסון, כולל דיונים בנושאי מלחמה ושלום, תיקון מדינה ובירוקרטיה, הכרה והבנה של המזרח התיכון, וחיפוש אחר מנהיגות גדולה. הם גם מדברים על המשמעות של הספרים בהבנת העולם המודרני, וכיצד הם יכולים לעזור לנו למצוא אור בתוך החושך.הפרק מאיר את החשיבות העצומה של ספרות בזמנים של משבר, ואת התפקיד שלה בבניית דור חדש של חושבים ומנהיגים. רותם סלע מציג את האמונה העמוקה בכוחה של הספרות להאיר ולהנחיל ערכים, וכיצד הוצאת שיבולת/סלע מאיר מתכננת להמשיך ולהשפיע על הדור הבא של ישראלים.00:00:00 - הקדמה: תמיר דורטל מזמין אתכם לצלול לשיחה מעמיקה עם רותם סלע, על התפקיד המרכזי של הספרות בהתמודדות עם משברים לאומיים.00:03:24 - הבנת המציאות החדשה: דיון בהשלכות הפוגרום ב-7 לאוקטובר, איך הוא שינה את המציאות הישראלית ואת התפיסה שלנו על ביטחון ועתיד.00:11:56 - נקודת מפנה בהוצאת שיבולת/סלע מאיר: רותם מתאר את הרגע שבו ההוצאה הבינה שעליה לשנות כיוון ולהתמקד ביצירת ספרות העוסקת בשאלות עקרוניות ומהותיות.00:20:15 - חיפוש אחר תשובות: אילו שאלות נוצרו בעקבות האסון וכיצד הוצאת שיבולת/סלע מאיר מנסה למצוא להן תשובות דרך הספרים שהיא מוציאה לאור.00:28:42 - המשמעות של ספרות בתקופות משבר: דיון על כוחה של הספרות לאפשר הבנה עמוקה יותר של העולם בזמנים טורבולנטיים ולסייע בבניית מחשבה קריטית.00:35:18 - תכניות לעתיד: אילו יצירות ונושאים צפויים להופיע בקטלוג ההוצאה וכיצד הם יתרמו לשיח הציבורי ולהתמודדות עם המציאות החדשה.00:43:50 - סיכום ופנייה לקהל הקוראים: סיכום השיחה והזמנה לקהל הקוראים להיות חלק מהמסע הזה, לקרוא, להעמיק ולהשתתף בדיון הלאומי והתרבותי. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
47:59 3/10/24
#508 אלי גרונר - חוקי פרקינסון - מבט מבפנים עם המנכ"ל של המדינה
בפרק זה של הפודקאסט "על המשמעות", תמיר דורטל מארח את אלי גרונר, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה וכיום עובד בקרן ההשקעות העצומה של תאגיד האחים קוך. גרונר, שהיה אחראי למהפכות מדיניות וחוקתיות בכירות במדינה, כולל הבאת מתווה הגז והפעלת הנומרטור, משתף מניסיונו הרב בזירה הציבורית והמעבר לעולם ההשקעות הפרטי. הוא מציע תובנות ייחודיות על החשיבות של ניהול נכון, התמודדות עם אתגרים בירוקרטיים והשפעת החלטות גדולות על פני המדינה. בנוסף, גרונר חושף את הצד האנושי של עבודה בתפקידים כה משמעותיים, ואיך ניתן לשלב ערכים של תרומה לחברה גם בעולם הפרטי התחרותי. הפרק נוגע גם בחשיבות של תמיכה בתרבות ובחינוך, עם הזמנה מיוחדת לקוראים לנצל את קוד ההנחה לרכישת ספרים מספריית שיבולת, מהלך שמחזק את הקשר בין עולמות התוכן השונים.ארגנתי לנו הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של ספריית שיבולת,  הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartפרק 1: הכירו את אלי גרונר - מהפכות במשרד ראש הממשלה | 0:00-5:00תיאור: אלי גרונר משתף איך זה להחזיק באחד התפקידים הבכירים במדינה, מבט מקרוב על האתגרים וההצלחות בתקופת כהונתו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה.פרק 2: מתווה הגז - הביא לשינוי משמעותי | 5:00-10:00תיאור: גרונר מסביר את תהליך הגעה והשלמת מתווה הגז, וכיצד הוא הביא לשינויים בתעשיית האנרגיה בישראל.פרק 3: הפעלת הנומרטור - מאחורי הקלעים | 10:00-15:00תיאור: סיפור ההפעלה של הנומרטור, אחד המהלכים המשמעותיים בניהול המדיניות הפנימית של ישראל.פרק 4: מהפכת הרפורמות - שינוי פני המדינה | 15:00-20:00תיאור: על הרפורמות שהוביל והשפעתן על החברה והכלכלה בישראל. תובנות על כוחם של שינויים חוקתיים וניהוליים ברמה הממשלתית.פרק 5: ממשרד ראש הממשלה לענקית ההשקעות - קרן האחים קוך | 20:00-25:00תיאור: המעבר מהשירות הציבורי לעולם ההשקעות הפרטי. איך נראה העבודה עבור קרן ההשקעות של תאגיד האחים קוך?פרק 6: הבטחת ההנחה - ספריית שיבולת וקוד ההנחה | 25:00-30:00תיאור: גרונר מספר על תמיכתו בתרבות ובחינוך, והזמנה לקוראים לנצל את קוד ההנחה לרכישת סט הספרים החדש של ספריית שיבולת. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
58:18 3/6/24
#507 ראיון אישי עם תמיר דורטל - שאלות מהמאזינים
פרק מיוחד לכבוד פרק 500אהרן זיידמן ישב לשיחה עם תמיר, ושאל את השאלות ששלחתם.המאמר המלא של לפיד על ההתנתקות והמתנחלים כאןhttps://docs.google.com/document/d/1UsQ1auIH39bDzvXwdthR7OvSaTEsQrjA/edit?usp=sharing&ouid=108432300443030347119&rtpof=true&sd=true  Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
69:48 3/3/24
עזרו לנו להגיע לקהלים נוספים, הצביעו לנו בתחרות הפודקאסטים של גיקטיים
בפעם הרביעית  ברצף הגענו לגמר בתחרות הפודקאסטים השנתית בשתי קטגוריותוהכל בזכותכם! ובעיקר בזכות המנויים שלנו שמאפשרים לפודקאסט להישאר באוויר.פעם בשנה אנו ממש צריכים אתכם, כדי שנוכל להגיע לקהלים נוספים. בוא תראו לנו אהבהכנסו ללינק בתחתית הפרק, והצביעו עבור על המשמעות בקטגורית העשרה והפודקאסט העצמאי של השנה. היי חברות וחברים, נשמח שתצביעו לנו בתחרות הפודקאסטים של גיקטיים, כאן בלינק. בקטגוריית העשרה + ועצמאיhttps://www.geektime.co.il/israel-top-best-podcasts-of-the-year-2024-vote-now/א. כנסו לעמוד וגללו מטהב. כדי להצביע אתם צריכים להיות מחוברים דרך חשבון הגוגל שלכםג. הצביעו לעל המשמעות  Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
00:32 3/1/24
#506 תרצה אטיה - מה שטוב לאירופה – ימוסמס על ידי הפקידות בישראל?
הרפורמה של שר הכלכלה ברקת מבטיחה להפחית רגולציה ולאמץ תקינה בינלאומית, אך שורה של הבטחות דומות שכבר יצאו לפועל – פשוט מוסמסו בשלב הירידה לפרטיםבפרק זה של הפודקאסט "על המשמעות", תמיר דורטל יוצא למסע עם תרצה אטיה, חוקרת בפורום קהלת, כדי לגלות איך רגולציה ותקנות ישראליות משפיעות על כלכלת המדינה ועל כיסו של כל אחד מאיתנו. הם ידונו ב"מס השיעמום", מס הנסתר שכולנו משלמים על בסיס יומיומי דרך מחירים גבוהים יותר למוצרים ושירותים, ויחשפו איך סיסמאות כמו "מה שטוב לאירופה – טוב לישראל" מסתירות מאחוריהן עולם שלם של פוליטיקה, כלכלה ואינטרסים. באמצעות דוגמאות קונקרטיות כמו תקנות על חמאת בוטנים, דבש, ומוצרי חלב, תמיר ותרצה יציגו את האתגרים שעומדים בפני מי שרוצה לשנות את המצב ולהוריד את יוקר המחיה בישראל. הפרק מציע הצצה לתוך המכונה הבירוקרטית ופותח חלון לדיון על איך אפשר להביא לשינוי אמיתי ומשמעותי בחיינו. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
70:39 2/29/24
#505 אריה קינג - אונר"א = חמא"ס
בפרק מרתק זה של הפודקאסט "על המשמעות", תמיר דורטל מארח את אריה קינג, דמות בולטת בעיריית ירושלים ואישיות מובילה במאבק נגד אונר"א, הסוכנות לעזרה ועבודה של האומות המאוחדות לפליטים פלסטינים במזרח התיכון. קינג, ידוע בעמדותיו הנחרצות ובפעילותו הרבה לשינוי המציאות בירושלים, מפרט על היסטוריה של אונר"א, האידאולוגיה שמאחוריה וההשלכות השליליות של פעילותה על תושבי העיר והמדינה.הדיון מתמקד באירוע המחאה האחרון נגד אונר"א בירושלים, שקרא לסגור את מטה הארגון ולהפסיק את פעילותו הנתפסת כתומכת ומזונה את חמאס ופעילות טרור אחרות. קינג מביע את עמדתו לגבי הצורך בפעולה ממשלתית נחרצת להסרת הארגון מירושלים ומתאר את הסיכונים הביטחוניים, האידאולוגיים והחברתיים הנובעים מהנוכחות המתמשכת של אונר"א בעיר.הפרק מציע גם הצצה לתוך המאבק הפוליטי ולדרישות לפעולה מצד הממשלה הישראלית, תוך כדי טיפול בתגובות הבינלאומיות. דורטל וקינג מנתחים את השאלה המרכזית אודות ההשלכות העתידיות של הסרת אונר"א מירושלים, משקללים את האפשרויות לשינוי בפוליטיקה הישראלית והבינלאומית, ומשתפים במחשבות על המשמעות הרחבה של המאבק עבור ירושלים ולאומיות ישראלית. הפרק מאפשר הבנה עמוקה יותר של הסוגיות המורכבות העומדות במרכז הדיון הציבורי והפוליטי בישראל ומעבר לה, תוך כדי חשיפה של נקודות מבט שונות ומגוונות על אחת מהבעיות הבוערות ביותר בחברה הישראלית.00:00-05:00 - מבוא והקדמהתמיר דורטל מבוא את הנושא ומזמין את אריה קינג לדון על פעילותו נגד אונר"א בירושלים והקשר המורכב עם חמאס.05:01-20:00 - ההיסטוריה של אונר"א ופעילותה בירושליםאריה קינג מספר על היסטוריה של אונר"א, מוצאה והשפעתה על הסכסוך במזרח התיכון.20:01-35:00 - תיעוד המחאה נגד אונר"אדיון על ההפגנה נגד אונר"א בירושלים, הרקע להפגנה והסיבות לקריאה לסגירת מטה הארגון.35:01-50:00 - עמדת הממשלה והציבור כלפי אונר"אקינג מפרט על עמדת הממשלה הישראלית ותגובת הציבור לנוכחות ופעילות אונר"א בירושלים.50:01-65:00 - סיכונים ביטחוניים ואידאולוגייםהשיחה מתמקדת בסיכונים הביטחוניים והאידאולוגיים של פעילות אונר"א בירושלים, וההשלכות על תושבי העיר.65:01-80:00 - דרישות לפעולה ומאבק פוליטידיון בדרישות לפעולה מצד הממשלה והמאבק הפוליטי להסרת אונר"א מירושלים, כולל התמודדות עם תגובות בינלאומיות.80:01-95:00 - חלופות ופתרונות לסכסוךהצעות לחלופות ופתרונות לסכסוך, דרכים לשיפור המצב בירושלים והסביבה תוך כדי טיפול בבעיית אונר"א.95:01-105:00 - ההשלכות העתידיות של הסרת אונר"אדיון על ההשלכות העתידיות והאפשרויות לשינוי בפוליטיקה הישראלית והבינלאומית לאחר הסרת אונר"א.105:01-90:00 - סיכום ומסקנותתמיר דורטל ואריה קינג סוכמים את הדיון, מציינים את הצעדים הבאים במאבק נגד אונר"א ומשתפים מחשבות על המשמעות הרחבה של המאבק עבור ירושלים וישראל. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
41:33 2/24/24
#504 עו"ד זיו מאור - היום שאחרי
ממשלת ישראל הציבה שלוש מטרות בצאתנו למלחמה: החזרת החטופים, מיטוט שלטון חמאס בעזה, ושינוי המצב הבטחוני כך שעזה לא תהווה עוד איום. הבעיה עם שתי המטרות האחרונות היא שהן לא באמת מטרות: הן תיאור מופשט של מצב שלא ניתן לבחון את התקיימותו או אי התקיימותו באמות מידה אמפיריות.השאלה כיצד ייראה הניצחון הישראלי בעזה היא קשה משלוש חזיתות: ראשית ישנו האתגר לשרטט את המצב האופטימלי, וממנו לגזור יעדים ריאליים. שנית - יש לגזור הלאה מטרות צבאיות מדידות וברות ביצוע. שלישית - יש לברור את המלים שיביאו לכך שאי עמידה בכל היעדים לא יעניקו לאויב כלים לטעון שהוא ניצח.וכמו כל שאלות קשות במדינאות - ההיסטוריה נחלצת לעזרתנו ומאירה נתיבים זוהרים באפילה: משטר המנדטים עליו הסכים חבר הלאומים ב-1922 ענה לשאלה איך מארגנים משילות באזור שהוכיח שאינו ראוי למשול בעצמו. תכנית מרשל הוכיחה שאפשר לבצע דה-נאציפיקציה בגרמניה, ולהעמיד אותה על המסלול להשתלבות במשפחת העמים.מבט על שני האירועים הללו נותן כלים שיאפשרו להגדיר מטרות טובות יותר למלחמה, וליום שאחרי.כל תורה פילוספית העוסקת במלחמה ובשלום מושתתת על ההנחה שלמדינות הלוחמות יש מטרות בצאתן למלחמה; הצלחה או כישלון במלחמה נמדדים במידת השגתן של המטרות הללו, ואולי בשאלה אם מדובר במטרות הגיוניות אם לאו". כך כתב ג'פרי בסט בביוגרפיה הגדולה שלו על וינסטון צ'רצ'יל, בניסיון להבין מה עבר לו בראש כשמסמס את שאלת חלוקת פולין לאחר המלחמה.קשה להאשים את מי שאותו משפט מכרסם בראשו כעת, בהביטו על האסטרטגיה הישראלית בעזה ומול לבנון.00:00-05:00 - מבוא: חשיבות המטרה במלחמהתמיר דורטל פותח את השיחה עם זיו מאור, מתוך ציטוט מג'פרי בסט על וינסטון צ'רצ'יל, לדיון על המשמעות של מטרות במלחמה ואיך הן מוגדרות ונמדדות.05:01-15:00 - האסטרטגיה הישראלית: אתגרי ההגדרהזיו מאור מתאר את האתגרים בהגדרת מטרות המלחמה של ישראל בעזה ולבנון, ומדוע שתי המטרות האחרונות אינן מטרות בפועל.15:01-30:00 - גישות לניצחון: אופטימיזציה נגד ריאליזםדיון מעמיק על איך לשרטט מצב אופטימלי בזירת הקרב, לגזור יעדים ריאליים, ולהגדיר מטרות צבאיות מדידות.30:01-45:00 - היסטוריה כמנח: משטר המנדטים ותכנית מרשלזיו מאור מביא דוגמאות היסטוריות שיכולות לשמש כמנח להגדרת מטרות במלחמה ולתכנון המהלכים ליום שאחרי.45:01-60:00 - מבט לעתיד: איך להגדיר מטרות טובות יותרדיון בשאלה איך ניתן ללמוד מהעבר כדי להגדיר מטרות טובות יותר למלחמות העתידיות ולפעולות בינלאומיות.60:01-75:00 - פילוסופיה של מלחמה ושלוםתמיר דורטל וזיו מאור דנים בשאלות פילוסופיות הנוגעות למלחמה ושלום, ואיך תורת הפילוסופיה מתייחסת להן.75:01-90:00 - סיכום והמחשות לדרכים חדשותסיכום הדיון עם הצעות לדרכים חדשות של חשיבה על מלחמה, שלום, והגדרת מטרות בקונפליקטים עתידיים. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
87:02 2/22/24
#503 צמאה - חלון לחסידות דרך עולם הניגונים - שמוליק קפלן ומנדי בלוי
בפרק זה של "על המשמעות", תמיר דורטל מארח את מנדי בלוי ושמוליק קפלן לשיחה על פודקאסט הללו מבית פרויקט 'צמאה' - מיזם ייחודי המבקש לחבר את הציבור הישראלי לעולם הניגונים החסידיים ולעומקי תורת החסידות.בשיחה הצצנו אל תוך יסודות מרכזיים במשנת החסידות, הסיפורים שמאחורי הניגונים כפי שמובא בפודקאסט 'הללו', ההקשרים ההיסטוריים והאמוניים שהם משקפים והשפעתם על התפיסה הרוחנית והחברתית שלנו.בלוי וקפלן בשיחתם מדברים על החשיבות שבניגונים החסידיים ובתכנים שמאחוריהם, וכיצד הם משמשים כגשר להעמקה ולהתבוננות במסענו האישי והקולקטיבי.אנו מזמינים אתכם לצלול לתרבות החסידית העשירה והמרתקת, שהשפעתה ניכרת גם בשירה הישראלית העכשווית.00:00-04:00 - הקדמה ומבוא לפרויקט 'צמאה' ופודקאסט הללו:פרויקט 'צמאה', והקשר שלו לציבור הישראלי, ניגונים חסידיים ולעומק תורת החסידות.04:01-12:00 - 'צמאה' והמשימה לחבר ניגונים לציבור:בלוי מסביר על התכלית מאחורי פודקאסט הללו ו'צמאה' -  לחבר את הציבור לניגונים חסידיים ולגלות את הנשמה שבנו.12:01-20:00 - סיפורי ניגונים:12:01-20:00 - סיפורי ניגונים:ארבע בבות, אתה בחרתנו, אנה אלך, ופרצת20:01-28:00 - חסידות דרך המוזיקה:שיחה על איך הפרויקט משמש כגשר ללימוד חסידות דרך הניגונים, וההתמקדות ברעיונות החסידות.28:01-36:00 - הקשר היסטורי ואמוני:דיון על ההקשרים ההיסטוריים והאמוניים שמתגלים בניגונים ואיך הם משפיעים על התפיסה החסידית.36:01-44:00 - משימת החקר והגילוי:בלוי וקפלן מדברים על האתגרים בתהליך החקר אחר הניגונים והסיפורים שמאחוריהם.44:01-52:00 - מקורות וגרסאות:על האתגר לאתר את הגרסה המקורית של ניגון והשפעת השונות בין חסידויות על הניגונים.52:01-60:00 - הקישור בין עולמות:דיון על הקישור בין ניגונים חסידיים לשירים ישראליים.כעת יוצא מיזם 'הללו' לעונה נוספת של פודקאסטים ומנדי בלוי משוכנע ומבטיח שצפויה עונה מכוננת ומרגשת. - לינק לפודקאסט Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
65:01 2/20/24
#502 אליהו יוסיאן - מחלת החילוניזם ליברליזם של המערב
בפרק מיוחד זה של "על המשמעות", תמיר דורטל מארח את אליהו יוסיאן, פרשן ומומחה למזרח התיכון, לשיחה עמוקה ומגוונת. יוסיאן, שגדל באיראן ועבר לישראל, משתף מתוך ניסיונו האישי והמקצועי על החיים באחת מהמדינות האסלאמיות הקשוחות בעולם, האתגרים של ההסתגלות בישראל, ועל דעותיו הביקורתיות כלפי הדמוקרטיה הליברלית בסביבה גיאופוליטית מאתגרת. הוא מציג נקודת מבט ייחודית על הסברה, ביטחון והעתיד של ישראל בשכונה טורבולנטית. דורטל ויוסיאן חוקרים את השאלות העמוקות העומדות בפני ישראל ומציעים תובנות על כיצד ניתן להתמודד עם אתגרים אלה בעוד שומרים על ערכי הלאום והדמוקרטיה.0:00-5:00 - הקדמה: תמיר דורטל מציג את אליהו יוסיאן ואת רקעו הייחודי.5:01-15:00 - חיים באיראן: יוסיאן משתף על גידולו באיראן והאנטישמיות שחווה.15:01-25:00 - עלייה לישראל: המעבר מחיי האיראן להתמסדות בישראל.25:01-35:00 - דמוקרטיה ושמרנות: יוסיאן מסביר מדוע ישראל לא יכולה להחזיק מעמד כדמוקרטיה ליברלית.35:01-45:00 - הסברה ואנטישמיות: דיון על ההסברה הישראלית והאנטישמיות העולמית.45:01-55:00 - הצפון החדש: יוסיאן על האתגרים והאיומים הביטחוניים שישראל נתקלת בהם.55:01-1:00:00 - סיכום ומסרים לעתיד: תמיר דורטל ואליהו יוסיאן מסכמים ומציעים תובנות לדרך קדימה. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
70:08 2/16/24
#501 עו"ד תומר רבינוביץ' - חובות הם לא גזירת גורל - לנצח את המלחמה על הבית
מלחמת "חרבות ברזל" צפויה להוביל עשרות אלפי משקי בית בישראל לקריסה כלכלית. האם המדינה ערוכה לתת מענה לכל אותם אנשים כדי לסייע להם להשתקם כלכלית? מה אפשר לעשות כדי להמנע מקריסה כלכלית? ומה יכול לעשות מי שכבר התחיל להסתבך? עו"ד תומר רבינוביץ', מייסד ומנכ"ל הארגון החברתי "דף חדש", מתמחה בתחום חדלות הפרעון והשיקום הכלכלי, ומלווה אנשים בחובות כבר 20 שנה. הוא רואה בדאגה את הגידול העצום בהיקפי החובות הצרכניים ובמספרם של האנשים שנקלעים לקריסה כלכלית ולחדלות פרעון (גידול של 700% לעומת המצב לפני כ-15 שנה!) ואת הנזקים הקשים שהדבר גורם למשפחות, לעסקים, לחברה ולמשק כולו. המדינה, לדבריו, לא ערוכה לתת מענה לכל אותם משפחות ועסקים קטנים שצפויים לקרוס בעקבותהמלחמה, ומי שייקלע לחובות עלול למצוא את עצמו ואת משפחתו ב-10-15 שנים של סיוט כלכלי, שמפרק משפחות ופוגע בבריאות. לדבריו "אנשים בחובות פשוט לא ישנים בלילה. ממש כך". מחסום הבושה מונע מאנשים לפנות לקבלת עזרה בשלבים מוקדמים של הקריסה, ורבים מגיעים אליו לקבל סיוע רק כשהמצב כבר מאוחר מדי. לצד זאת, חשוב לעו"ד רבינוביץ להבהיר שאין חוב שאין לו פתרון, ושבעזרת סיוע וליווי מתאימים ניתן לייצב את המצב בתוך מספר שבועות, ולהתחיל לראות את האור שבקצה המנהרה. אין פה קסמים, יש עבודה קשה ומאתגרת, אבל חיים בחוב הם לא גזירת גורל, ומרגע שיוצאים מהם ופותחים דף חדש – החיים נראים אחרת לחלוטין. ארגון "דף חדש" מפעיל תכניות שיקום כלכלי ייעודיות למשפחות ולעסקים כאלו, כדי למנוע מאנשים להתדרדר שוב ושוב לחובות, ולצד זאת מוביל מאבק ציבורי להעלאת המודעות בציבור לנושא החובות ולקידום חקיקה ורגולציה שייטיבו את מצבם של אלו שהסתבכו, ויסייעו להם לצאת ממעגל החובות מהר ככל האפשר, תוך צמצום הנזקים הנלווים לקריסה הכלכלית.  מצורף קישור לכתבה ב"כאן 11" על ההתמודדות של אנשים שנקלעו לקריסה כלכלית, ביניהם גם סיפורה של דנה, שיצאה מהחובות אחרי 18 שנה. https://youtu.be/VnUn8eiirTg0:00-4:59 – הקדמה: תמיר דורטל מציג את תומר רבינוביץ' ואת המציאות הכלכלית החדשה בישראל.5:00-12:34 – משבר הקורונה וההשפעה על הכלכלה האישית.12:35-20:47 – סיפורי משברים: תומר משתף על אנשים שנקלעו לחובות עמוקים.20:48-30:22 – התגובה החברתית והכלכלית למשבר: איך המדינה והחברה יכולות לעזור?30:23-41:56 – פתרונות פרקטיים: דרכים לשיקום כלכלי וצאת ממעגל החובות.41:57-50:15 – חשיבות התמיכה הנפשית בתהליך השיקום הכלכלי.50:16-59:59 – סיכום והמלצות לקראת עתיד כלכלי בטוח יותר. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
88:51 2/13/24
#500 ד"ר יורם חזוני - שמרנות ולאומיות - כתב הגנה
.בפרק זה של "על המשמעות", תמיר דורטל מארח את ד"ר יורם חזוני, דנו ברעיונות שעומדים בבסיס השמרנות  וה"ימין החדש". דרך דיון עמוק ומעורר מחשבה, חזוני מציע תובנות חדשות על כיצד קונסרבטיזם יכול להנחות את אמריקה והעולם המערבי דרך האתגרים הגדולים של המאה ה-21. הם נכנסים לעומקם של שאלות כמו הצורך בהגבלות על השוק החופשי, האיום הגובר של המרקסיזם, והמאבק בין פטריוטיות ללאומיות. הפרק מציע דיון רב עוצמה על עתיד הפוליטיקה האמריקאית והעולמית, בעקבות הספר החדש של חזוני, "קונסרבטיזם: התגלית מחדש", המפרט את הדרכים שבהן יכול הקונסרבטיזם להתמודד עם הפילוג החברתי והפוליטי הנוכחי.יורם חזוני הוא יו"ר קרן אדמונד ברק ונשיא מכון הרצל. ספרו משנת 2018, , ביסס את חזוני כאחד התומכים המובילים בסוג חדש של "שמרנות לאומית". ספרו החדש, עורר ויכוח נלהב בין אינטלקטואלים בימין כדי לקבוע מה בעצם המשמעות של "שמרנות לאומית" ומדוע צריך לגלות מחדש את השמרנות. הצגנו את השאלות הללו ורבות נוספות לחזוני בראיון זה.הפילוסוף והחוקר יורם חזוני עוזר לי לנתח הרבה מההתפתחויות במחשבה השמרנית. עבודתו של יורם נדונה במרץ בתקשורת הליברלית והשמרנית כאחד, לאחרונה בתגובה לספרו החדש, "שמרנות: גילוי מחדש", שבו הוא כותב על "הימין החדש" ועל הדרך היחידה של אמריקה קדימה.כרגע, ארה"ב מזועזעת. הגיוס לצבא האמריקאי צונח, המרקסיזם במגמת עלייה, והאנימוס משתולל בין שמאל לימין. הצטרפו אליי ויורם כשאנו דנים בעתידנו, באיומים החמורים והמיידיים על המדינה, בתביעה להגבלות על השווקים החופשיים ובנושאים חיוניים נוספים לגילוי מחדש.00:00-06:45 - מבואהיכרות עם דמותו ועבודתו של ד"ר יורם חזוני.06:46-12:30 - "קונסרבטיזם: התגלית מחדש"דיון ברעיונות המרכזיים מתוך הספר "קונסרבטיזם: התגלית מחדש".12:31-18:55 - "ה'ימין החדש' והדרך קדימה לאמריקה"ניתוח המושג "הימין החדש" והמשמעות שלו לעתיד אמריקה.18:56-25:20 - "משבר האיחוד: צבא, מרקסיזם, ופולמוס הימין-שמאל"דיון במשברים הפוליטיים והחברתיים העכשוויים באמריקה.25:21-32:00 - "המקרה נגד שווקים חופשיים ללא מעצורים"דיון בצורך בהגבלות על השוק החופשי למען הטוב הכללי.32:01-38:45 - "האיומים הגדולים והמיידיים על המדינה"פירוט האיומים הקריטיים על המדינה ודרכי התמודדות איתם.38:46-45:10 - "בין פטריוטיות לנאציונליזם: מגדר הגבול"חקירת הקו הדק בין פטריוטיות לנאציונליזם בדיאלוג הציבורי.45:11-51:35 - "תרבות ומורשת בעידן הגלובליזציה"השפעת הגלובליזציה על התרבות הלאומית והמורשת.51:36-57:50 - "קונסרבטיזם במאה ה-21: אתגרים והזדמנויות"סקירה של אתגרים והזדמנויות לקונסרבטיזם בעת הנוכחית.57:51-60:00 - "סיכום ומחשבות לעתיד"סיכום הדיונים והתובנות, עם מבט קדימה לעתיד של קונסרבטיזם. Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
89:20 2/11/24
#499 שי קלך - תודעת האדנות שתשיב את הריבונות לעם
אותם כחות שפעלו ערב המלחמה, פועלים כיום ביתר שאת. כדי לעצור את השלטת הדעות של קבוצות הכח, צריך להבין לעומק את יסוד התפיסה האדנותית שעומדת בבסיס מחשבתם. כדי לא לאפשר להם להשליט את דעתם על הציבור, עלינו לפתח תודעת אדנות לזהות הלאומית-יהודית שלנו, ובכך להוות תנגודת ראויה שתאזן את המערכת הציבורית כראוי. זו הדרך היחידה.ישבנו לשיחת עומק עם שי קלך שייסד את תנועת נצח ישראל על חזרתו בתשובה, המצב במלחמה, והאתגרים העומדים בפני החברה הישראלית.קישור לפודקאסט עם ישראל חי עליו המלצתי בסוף הראיון בשביל להראות כמה הימין ישן על האףhttps://open.spotify.com/episode/6MkKzGCjWrFLmcpDxB0nOp?si=GQVwbvuJTfaArYf8rR76Wg Support the showלהצטרפות כמנוי הפודקאסט ואתר מידהארגנו לכם הנחה משמעותית על סט הספרים החדש של **ספריית שיבולת**, הזינו את קוד הקופון t2024בקישור הזה - https://shiboletpress.com/cartהצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים לפני כולם. - http://eepurl.com/iv2c6k לצפיה ברשימת ההמלצותלהצטרפות לערוץ הטלגרםלהצטרפות לקבוצת המתנדבים שלנו שבזכותה אנו יכולים להפיק לכם תוכןהאזנה נעימה!
87:02 2/7/24

Similar podcasts