Show cover of Informuji.cz

Informuji.cz

Proudcast - Na proudu kulturní a volnočasové zábavy se zajímavými hosty KulTýden - To nejlepší z aktuálního kulturního týdne

Tracks

#40: Titan z Cannes, Schaffer v Činoheráku i šedesátiny Holly Golightly (4. 10. – 10. 10. 2021)
Divoký film s kovovým titulem na přehlídce Be2Can, pražský debut operní divy Lisette Oropesy nebo výstava o uměleckých originálech versus falzifikátech. V nové epizodě KulTýdne dostane prostor také nastudování Schafferovy hry Equus v Činoherním klubu, šedesátiny filmové Holly Golightly nebo dva tipy, jak strávit víkend v hlavním městě. Poslechněte si výběr Kristýny Čtvrtlíkové.
11:52 10/04/2021
Ep. 48: Křest natřikrát (s Thomem Frödem, zpěvákem skupiny Walkmanz)
Po sedmnácti letech v kapele Imodium vytvořil spolu se zkušenými muzikanty projekt Walkmanz. V době světové pandemie stihla čtveřice ještě krátce zaujmout diváky a kritiku a na začátku letošního září převzala po zásluze cenu za objev roku v Anketě Žebřík. Nyní zpěvák Thom Fröde chystá s kolegy křest alba Mono, které vyšlo už na konci roku 2019. Jak se popral s nešťastnou dobou, kdy jeho nová formace nemohla vystupovat? Jakým bonusem je nesmírná zkušenost s tuzemským hudebním světem u všech členů skupiny a jak často se myšlenkami vrací ke stále živému uskupení Imodium? Otázky v novém Proudcastu Informuji.cz  pokládala Barbora Bittnerová.
24:27 09/28/2021
#39: Zrcadla ve tmě, Formani i nesmrtelný Horner (27. 9. – 3. 10. 2021)
Zkouška vztahu na pokraji zkázy v tanečním rytmu, Ginsbergovo Kvílení jako dobová performance nebo divadelní ráj bratří Formanů. Nenechte si ujít ani pozvánku do Rudolfina na koncert filmových melodií, architektonický festival nebo svátek young adult literatury v Kongresovém centru v Praze. Pravidelný přehled Kristýny Čtvrtlíkové je připraven do vašich uší. Poslechněte si všechny novinky a zajímavosti v novém KulTýdnu.
15:42 09/27/2021
#38: Mišíkovi lidé, poslední i první v noci plné literatury (20. 9. – 26. 9. 2021)
Se skladatelem Jóhannem Jóhannssonem za jugoslávskými pomníky, na vltavské břehy na čtení z evropských románů v podání hereckých osobností nebo na poetickou vlnu nové desky Vladimíra Mišíka. Nechybí ani pozvánka do pražského Nodu na popření samozřejmosti světa, do Kampusu Hybernská na současnou ilustraci nebo na celorepublikovou Noc vědců. To vše v KulTýdnu v režii Kristýny Čtvrtlíkové.
16:40 09/20/2021
#37: Festivalové brány budoucnosti, Americké jaro i divadelní svátek v Plzni (13. 9. – 19. 9. 2021)
Bránou do budoucnosti Future Gate vstoupíme na postapokalyptickou planetu, nahlédneme do barevného světa Minky Podhajské a také rozklíčujeme neznámý život impresionisty Edgara Degase. Nebudou chybět ani koncerty domácích hvězd v rámci Amerického jara, divadlo ze všech koutů Evropy v Plzni nebo pražský Černý Most a jeho stopka zevlingu. Kristýna Čtvrtlíková pro vás má tradiční podcastový výběr na aktuální KulTýden!
14:37 09/13/2021
#36: Proměna tancem, brutální Wan i žárlení à la Nesbø (6. 9. – 12. 9. 2021)
Nejbrutálnější horor Jamese Wana, Kafkova Proměna v tanci nebo první povídková sbírka Jo Nesbøho. Tentokrát v KulTýdnu zavítáme i do Roudnice nad Labem na oslavu vína nebo do kutnohorského GASKu na nové výstavy a pozveme vás i na kurzy Divadla Gong. To vše v pravidleném podcastovém výběru Kristýny Čtvrtlíkové.
18:07 09/06/2021
#35: Muzikantský Žebřík, Tabook, divoké hranice i 11. září jinak (30. 8. – 5. 9. 2021)
Průkopnické nemocniční oddělení dokumentaristickým okem Adély Komrzý, dvojité hudební ceny Žebřík nebo zpochybnění oficiální zprávy o 11. září. KulTýden vás tentokrát pozve i na premiéry Městských divadel pražských, do Tábora za malými nakladateli nebo za prozkoumáním podivného roku ve výtvarném umění do metropole. To vše v podcastovém výběru Kristýny Čtvrtlíkové!
18:24 08/30/2021
#34: Ortenovy deníky, (ne)tradiční Soundtrack i nový zákon ve škole či knihách (23. 8. – 29. 8. 2021)
Sandra Oh jako univerzitní kantorka čelící rasismu, výstava zasvěcená norské udržitelné architektuře nebo novozákonní příběhy pro nejmladší čtenáře. Součástí našeho KulTýdne je i festival Soundtrack Poděbrady, akce bořící mýty o autismu nebo liberecká podoba deníků Jiřího Ortena. Vítejte u pravidelného podcastového výběru Kristýny Čtvrtlíkové!
19:46 08/23/2021
#33: Legendární Emil, kulový pro Chinaski a poznávání farmářů (16. 8. – 22. 8. 2021)
Atlet atletů Zátopek na stříbrném plátně, časosběrný portrét kapely Chinaski nebo novinka autorky knižních detektivek Michaely Klevisové. Nevynecháme ani Husu na provázku, temné noci duše v Jihlavě nebo akci Poznej svého farmáře. To vše v KulTýdnu Kristýny Čtvrtlíkové, pravidelném přehledu akcí, které nesmíte minout!
13:27 08/16/2021
Ep. 47: Zbořeno! (s Kateřinou Bečkovou, historičkou a kurátorkou sbírky fotografie v Muzeu hlavního města Prahy)
Další host Proudcastu Informuji.cz vypráví příběhy zaniklých budov nebo domů, jejichž existenci vzali Pražanům soukromí majitelé, developeři nebo tíha vzpomínek na totalitní režim. Historička a současně kurátorka sbírky fotografie v Muzeu hlavního města Prahy mapuje architektonické ztráty v publikaci Zbořeno: Zaniklé pražské stavby. Jaké je sedmero kroků, kterými lze dobovým pokladům v Praze pomoci? Jak velký vliv na budoucnost budov měla sametová revoluce, které nekalé praktiky majitelé domů používají, aby je mohli nadobro srovnat se zemí a jak významná může být takzvaná paměť jednoho konkrétního místa? Kristýně Čtvrtlíkové odpovídala autorka knihy Zbořeno Kateřina Bečková.
28:33 08/12/2021
#32: Němý film pro němé tváře, mafiáni na Špilberku a rubín v letu na Venuši (9. 8. – 15. 8. 2021)
Dokument o zvířatech na farmě bez jediného slova, festival autentických vín v metropoli nebo soutěž o financování vlastního knižního projektu. Kristýna Čtvrtlíková vás v novém KulTýdnu zve i na letní scénu pražských alternativních divadel, do jihočeské Bechyně na dvojici keramických výstav nebo na koncert melodií ze hry Mafia na brněnský Špilberk.  Podcastový přehled je připraven do vašich uší!
16:23 08/09/2021
Ep. 46: Ve jménu lásky (s Pavlou Klimešovou, producentkou filmu Zákon lásky)
Návrh zákona, který by otevřel cestu k manželství homosexuálním párům, sice prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, do konce volebního období se ale zřejmě neprojedná a tudíž neschválí. Legislativní proces, stejně jako dvě strany názorového sporu zastoupené iniciativou Jsme fér a Aliancí pro rodinu, sleduje ve svém novém dokumentu režisérka Barbora Chalupová (V síti). O jaký typ dokumentu jde? Lze v rámci pozorování sporu zachovat objektivitu a podařilo se naplnit autorský záměr? S dalším hostem Proudcastu Informuji.cz jsme prodiskutovali nejen to. Ptali jsme se, zda je možné snímek představit ve školách, kdo na něj zřejmě do kina půjde a jak těžké bylo na jeho realizaci sehnat finance. Ve studiu s námi byla producentka filmů V síti, 13 minut a nejnovějšího Zákona lásky Pavla Klimešová.
34:55 08/05/2021
#31: Filmovka a hudba bez stresu mezi otevřenými domy (2. 8. – 8. 8. 2021)
Letní filmová škola v Uherském Hradišti, festival Open House Praha nebo pilotní ročník cen za nejlepší hudební videoklipy. Podíváme se na letní scénu olomouckého Divadla Tramtarie, prozkoumáme výstavu geometrické abstrakce ve Ville Pellé a stránku po stránce také bestseller o americkém rasismu. To vše v KulTýdnu, pravidelném přehledu kulturních tipů Kristýny Čtvrtlíkové.
15:59 08/02/2021
Ep. 45: Příběh Lennonovy zdi (s Evou Tichákovou, zakladatelkou muzea The Lennon Wall Story)
Na Malé Straně stojí ikonická zeď, která byla od 60. let minulého století symbolem vzdoru mladých Čechoslováků. Památka je pojmenovaná po slavném umělci a členovi kapely The Beatles Johnu Lennonovi a od letošního července má i vlastní muzeum. Jak se prostor měnil v průběhu let? Čím oslovuje Čechy v současné době a neztratila zeď pod náporem selfies a turistů svou symboliku? Žijí myšlenky slavného Brouka dál? Historii Lennonvy zdi přibližuje v The Lennon Wall Story a také v našem Proudcastu Informuji.cz zakladatelka muzea Eva Ticháková.
23:17 07/30/2021
#30: Hartl, Eilish, Lennon a MacDonald (26. 7. – 1. 8. 2021)
V jubilejním třicátém KulTýdnu najdete info o premiéře filmu Patrika Hartla, otevřené zpovědi zpěvačky Billie Eilish nebo přesunu Slovanské epopeje zpět do Moravského Krumlova. Nechybí ani Pokoje, nové Muzeum Lennonovy zdi a také obsáhlý knižní životopis legendární spisovatelky. Vše v režii má Kristýna Čtvrtlíková.
14:14 07/26/2021
Ep. 44: Hezký, ale narovnej se! (s Johanou Fundovou, spisovatelkou a zakladatelkou webu Pure devadesátky)
Jaký by byl nostalgický návrat do "devadesátek"?  Do porevolučního boomu kultury ze Západu, nových možností a vychytávek? Ikonickému období se ve svých knihách věnuje další host Proudcastu Informuji.cz, autorka webu Pure devadesátky. Ve svém novém románu Hezký, ale narovnej se! se vrací zpátky v čase. Sleduje životy tří spolužáků a jejich pozdější shledání po téměř třech dekádách. Chtěla by se sama spisovatelka vrátit do 90. let? Na co nejraději vzpomíná a proč bytostně nesnáší punčocháče? Kristýna Čtvrtlíková zpovídala Johanu Fundovou.
29:06 07/21/2021
#29: Čas k nezastavení, fiXa v San Piegu a Fellini ve stínu Žižkovské věže (19. 7. – 25. 7. 2021)
Nezastavitelné stárnutí v Shyamalanově thrilleru Čas, pardubický festival vypsané fiXy nebo Felliniho klasika Silnice na divadelních prknech. Tentokrát nevynecháme ani výstavu Vladimira 518, výběr snímků z Cannes či literaturu na velkém plátně v letním kinu v DOXu. Slovo má Kristýna Čtvrtlíková.
14:02 07/19/2021
Ep. 43: Najít v sobě vraha (s hercem Zdeňkem Piškulou)
V jediném červnovém týdnu měl hned čtyři divadelní premiéry. V období, které popsal jako zatím nejnáročnější v kariéře, nazkoušel masového vraha, hvězdu protektorátního filmu nebo třeba syna neapolského krále. V nejvýraznější úloze ztvárnil krutého zabijáka Roberta Zucca, který svými činy trestá svět bez hodnot a naděje. Může být inscenace o vrahovi komedií? Jak reaguje na kritiku, která tvrdí, že hra může zabíjení oslavovat? V jaké podobě Shakespeara by rozhodně neúčinkoval a chodí Babetta i do jeho světa? Hostem Báry Bittnerové v Proudcastu Informuji.cz byl herec Zdeněk Piškula.
18:06 07/13/2021
#28: Peprné chyby, buskeři v metropoli a japonský feminismus pro Maxipsa Fíka (12. 7. – 18. 7. 2021)
První romance Jana Prušinovského, buskeři v ulicích Prahy nebo román o feminismu v Japonsku. Tentokrát nevynecháme ani retrospektivní přehlídku tvůrce Maxipsa Fíka či prázdninová představení Studia Ypsilon. To vše v novém vydání KulTýdne s mistryní kulturního přehledu Kristýnou Čtvrtlíkovou.
11:21 07/12/2021
Ep. 42: Do světa pohádek (se Zuzanou Tóthovou, kurátorkou výstavy Svět pohádek Boženy Němcové)
Loni uplynulo 200 let od narození jedné z nejvýznamnějších českých autorek Boženy Němcové. Výročí připomínala řada akcí a na jaře se k nim přidal další zajímavý projekt. V obchodním domě Kotva v centru Prahy si návštěvníci mohou prohlédnout kostýmy z pohádek, první vydání Babičky nebo nechat své děti proniknout do světa snů a fantazie. Host Proudcastu Informuji.cz oživil pohádky ikonické spisovatelky a fyzickými či audiovizuálními vjemy je přibližuje malým i velkým. Co si z výstavy Svět pohádek Boženy Němcové odnesou? Jak složité bylo sehnat legendární kostýmy z filmových adaptací? Oslovují díla Němcové současnou generaci a co má společného například s J. R. R. Tolkienem? Odpovídala kurátorka výstavy Zuzana Tóthová.
24:57 07/08/2021
#27: Letos v Marienbadu, odsvěcený Banksy a divokej Marathon (5. 7. – 11. 7. 2021)
Mariánskolázeňská filmová přehlídka v bývalé zotavovně ROH, románový portrét výstředních devadesátek nebo letní Marathon Divokýho Billa. V novém KulTýdnu nevynecháme ani výstavu Banksyho v odsvěceném kostele, festival pouličního divadla v centru metropole či umělecké workshopy pod značkou ProART Festivalu. To vše v aktuálním výběru Kristýny Čtvrtlíkové.
15:40 07/05/2021
Ep. 41: Umělcem po roce ticha (s Martinem Dvořákem, tanečníkem a ředitelem festivalu ProART)
Nebývá zvykem, aby umělecké profese jako jsou herci, tanečníci a další performing arts otevíraly studnici poznání pro aspirující naděje i naprosté amatéry. Host dalšího Proudcastu Informuji.cz to umožňuje už osmnáctým rokem. Sám výborný tanečník se zkušenostmi z baletu a opery ve Švýcarsku, vystoupení v Tyrolsku, Izraeli nebo Jižní Koreji nyní stojí za projektem ProART Festival, který nabízí akce napříč republikou. Jak moc je současné umění o emocích nebo formě? Co je to Contemporary GAGA nebo floorwork? Může se člověk stát youtuberem v řádu hodin a jak umělecké hvězdy reagují na odlišný kontakt s publikem? Hostem Kristýny Čtvrtlíkové byl ředitel ProART Festivalu Martin Dvořák.
25:00 06/29/2021
#26: Věční sokoli, zavádějící lovesongy a malý tlukot v Ostravě (28. 6. - 4. 7. 2021)
Sokolští nadšenci v dokumentu, renesanční inspirace malíře Ivana Exnera nebo Praha pod mikroskopem v CAMPu. V novém KulTýdnu nabízíme i Měsíc autorského čtení, nepravdivé písně o lásce na divadelních prknech nebo komorní edici hudebního festivalu Beats for Love. To vše v pravidelném výběru na aktuální týden. Slovo má Kristýna Čtvrtlíková!
17:07 06/28/2021
Ep. 40: Letu zdar! (s Vojtěchem Novotným, šéfem projektu Pilotem na zkoušku)
Na obloze se zhmotňují sny. Ten svůj si začal před několika lety plnit i další host Proudcastu Informuji.cz. Nejprve se do oblak dostal sám a následně začal realizovat přání jiným. Pod vedením zkušených pilotů si tak řízení letadla může vyzkoušet každý, téměř bez omezení. A to nejen u nás v Česku, ale i cestou za hranice republiky nebo vlastních představ. Jak se pozná talent pro řízení letadla? Má ostřílený pilot dobré předpoklady pro šéfování firmy a jak dlouhá je životnost malého stroje v oblacích? O tom a mnohém dalším si s Tomášem Fialou povídal ředitel projektu Pilotem na zkoušku Vojtěch Novotný.
29:35 06/27/2021
#25: Matky po česku, dešťové hole a čtení u Vltavy (21. 6. - 27. 6. 2021)
Mateřské eskapády na plátně, hudba znějící pražskými ostrovy nebo divadelní adaptace románu Dešťová hůl Jiřího Hájíčka. Těšit se můžete i na olomouckou výstavu středoevropského umění, letní knihovnu na břehu Vltavy nebo asi nejtajnější saunu v metropoli. To vše v novém vydání KulTýdne v režii Kristýny Čtvrtlíkové.
15:34 06/21/2021
Ep. 39: Dominika po cestě Japonskem (s cestovatelkou Dominikou Gawliczkovou)
Na cestě za dobrodružstvím ji zpravidla doprovází jen motorka a vlastní myšlenky. Ty už poněkolikáté sepsala a vydala coby deníkové záznamy, tentokrát pod názvem Dominika na cestě Japonskem. Na dovolenou běžně nejezdí, cesty si plánuje hodně dopředu a potom z nich dlouho vstřebává zážitky. Ani ona sama ale netuší, kam všude ji oblíbený dopravní prostředek v budoucnu doveze. Jaký je střet české a japonské kultury? Dostává dárky na potkání i doma v Česku a naplnila se její očekávání ze země vycházejícího slunce? Hostem Tomáše Fialy v dalším díle Proudcastu Informuji.cz byla spisovatelka a cestovatelka Dominika Gawliczková.
33:43 06/21/2021
#24: Klaun na Kampě, music bar u ledu i otevřené ateliéry (14. 6. - 20. 6. 2021)
Werich na divadelních prknech, mystifikátor Houellebecq nebo tři kraťasy s tematikou čecháčkovství. Neochudíme vás ani o oslavu evropské kinematografie, pilotní ročník Otevřených ateliérů Praha nebo maraton koncertů v Braníku. Kristýna Čtvrtlíková má pro vás v KulTýdnu opět ty nejlepší tipy!
15:51 06/14/2021
Ep. 38: Pokáčova expedice Antarktidou (s písničkářem Pokáčem)
Je pozitivní, má rád kočky a kromě Austrálie by určitě zahrál i na Antarktidě. Ve studiu s námi probral vše od nadsázky, tání ledovců i velikosti O2 areny. Svůj talent a smysl pro humor prezentuje na již třetí studiové desce, ve které se odráží pandemie, vážná či odlehčená témata nebo narození syna. K tomu český písničkářský Honza pokračuje v tradičních rychlovkách a nabíjí vše kolem sebe optimismem. Kdy mu humor dochází? Jak se hraje protinožcům nebo proč by nikdy nevystoupil v Edenu? Hostem Báry Bittnerové v dalším díle Proudcastu Informuji.cz byl muzikant, který si říká Pokáč.
20:35 06/10/2021
#23: Anny z Perlovky, selfie po staru a antikapitalistický binec (7. 6. - 13. 6. 2021)
Stárnoucí prostitutka v dokumentu Heleny Třeštíkové, divadelní hra tvůrce epidemiologických modelů Reného Levínského nebo výstava autoportrétů fotografky Libuše Jarcovjákové. V novém vydání KulTýdne nevynecháme ani literární ceny Magnesia Litera, celorepublikový Víkend otevřených zahrad nebo kritiku pozdního kapitalismu v podání kapely Garbage. Uvádí Kristýna Čtvrtlíková.
15:02 06/07/2021
Ep. 37: Libčická matice umění (s Andreou Hoffman Nečasovou, autorkou koncepce arto.to galerie v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou)
Umění je o souznění galeristy s projektem. Cit dá všemu ten správný filtr. Další host Proudcastu Informuji.cz mluví v souvislosti se svým druhým domovem, galerií Arto.to v bývalé šroubárně libčického Uhelného mlýna, o emocích a práci, kde je člověk a jeho touhy součástí vize. Jako autorka koncepce inspirativního a industriálního místa přibližuje nadcházející výstavu fotografky Libuše Jarcovjákové a vzpomíná na malíře Reného Hábla, se kterým plánovala budoucí projekty. Jaký je teď zájem o umění? Sjíždí do galerie cyklisté z blízké cyklostezky a jak funguje služba Oko do domu? I to Kristýně Čtvrtlíkové prozradila galeristka Andrea Hoffman Nečasová.
38:12 06/02/2021