Show cover of Prvá dobrá

Prvá dobrá

Gendzo Macher a jeho podcast na rôzne témy. Zaujíma ma, ako veci okolo nás fungujú. Pýtam sa a hľadám odpovede. Dôležitý je obsah, nie forma. Podcast je nahrávaný „na prvú dobrú“ – bez zbytočných efektov a náročnej postprodukcie.

Tracks

#008/2021 – Ako funguje DNS
Včerajší globálny výpadok služieb Facebooku obmedzil komunikáciu množstva ľudí. Vypadol nielen samotný Facebook, ale aj ďalšie jeho služby/aplikácie ako Instagram, Messenger či WhatsApp. Čo môže spôsobiť takéto rozsiahle problémy? Samotný Facebook to zatiaľ okomentoval "nepredvídanými problémami v sieti". Po slovensky povedané, s najväčšou pravdepodobnosťou im zhaprovali DNS záznamy. No a na čo služba DNS slúži a ako funguje vám priblížim v tejto časti. Príspevok #008/2021 – Ako funguje DNS publikovaný na GENDZOve stránky.
09:09 10/5/21
#007/2021 – Na čo slúžil screensaver
Nostalgické spomienky na časy nedávno minulé: pripojenie na internet cez modem 56kbit/s, počítačová disketa, napaľovanie CDčiek, screensaver a správca súborov Norton Commander. Toto všetko bolo ešte pred 20-25 rokmi moderné, dnes je však už zabudnuté na smetisku IT dejín, respektíve málokto tuší ich pôvodný význam. Príspevok #007/2021 – Na čo slúžil screensaver publikovaný na GENDZOve stránky.
09:58 10/4/21
#006/2021 – Pouličné osvetlenie
Má pouličné osvetlenie vplyv na kriminalitu? Na prvé počutie asi odpoviete "áno". Svetlo od útleho veku pre človeka znamená symbol bezpečia - veď komu rodičia niekedy nepovedali: "zapnem ti lampičku, aby si sa v noci nebál/a". Potvrdzujú však túto teóriu aj štúdie? Alebo je to len naša predstava o bezpečnosti a svetlo teda len vytvára pocit bezpečia, no samotnú bezpečnosť neovplyvňuje? Odkazy na iné zaujímavé profily spomínané v podcaste: @hynekmedricky / @bulbsharing.cz Príspevok #006/2021 – Pouličné osvetlenie publikovaný na GENDZOve stránky.
10:36 10/1/21
#005/2021 – Kto sú to flexitariáni
Sú flexitariáni sekta? ? Alebo skôr priatelia s výhodami? ? Flexitarián je pomenovanie človeka, ktorý konzumuje prevažne vegetariánske/vegánske jedlá, ale z času načas (príležitostne) nepohrdne ani mäsom, respektíve mäsovými výrobkami. Prečo je tento spôsob stravovania odporúčaným konceptom do budúcnosti sa dozviete v tejto časti Prvej dobrej. Príspevok #005/2021 – Kto sú to flexitariáni publikovaný na GENDZOve stránky.
08:37 9/30/21
#004/2021 – Osem druhov lásky
Osem rôznych druhov lásky podľa starovekých Grékov: Ludus, Eros, Philia, Pragma, Storge, Mania, Agape, Philautia. Odporúčaný seriál z NETLIX: The Hookup Plan (Plan Coeur) Príspevok #004/2021 – Osem druhov lásky publikovaný na GENDZOve stránky.
11:20 9/29/21
#003/2021 – Ako funguje bitcoin
Dnes na trochu technickú tému: Základy bitcoin technológie - ako funguje blockchain? Pokúsil som sa to v stručnosti vysvetliť na jednoduchom príklade z reálneho sveta - účtovnej knihe. Tak dúfam, že tento rýchlokurz geniality vám aspoň trochu umožní nakuknúť do tejto problematiky. Príspevok #003/2021 – Ako funguje bitcoin publikovaný na GENDZOve stránky.
11:22 9/28/21
#002/2021 – Biela noc
Reštart vlogu/podcastu Prvá dobrá? Veď uvidíme! :-) V dnešnej časti trochu o podujatí s názvom Biela noc. Príspevok #002/2021 – Biela noc publikovaný na GENDZOve stránky.
08:16 9/27/21
Hanka Gálisová (Joga s Hankou) – Joga je pre mňa rande sama so sebou
"Cvičenie jogy a natáčanie joga videí je pre mňa najmä cesta, ako sa mať rada taká aká som a tam kde som." Hanka miluje jogu a najradšej ju cvičí v pohodlí domova. Aj preto sa rozhodla túto vášeň zdieľať s inými ľuďmi online - prostredníctvom joga videí na YouTube kanáli Joga s Hankou. Hanka prijala pozvanie do môjho podcastu Prvá dobrá a tak sme sa spolu mohli porozprávať o jej vášni k joge, ale aj o všeličom inom. Príspevok Hanka Gálisová (Joga s Hankou) – Joga je pre mňa rande sama so sebou publikovaný na GENDZOve stránky.
48:39 2/10/21
Martina Töröková (redaktorka TV spravodajstva) – Novinárska práca mi dáva priestor pre veľkú kreativitu
Pozvanie do tejto časti môjho podcastu Prvá dobrá prijala Martina Töröková, ktorú môžete poznať najmä zo spravodajstva TV Markíza, kde pôsobí ako redaktorka televíznych novín. V podcaste mi prezradila veľa zo zákulisia práce redaktora TV spravodajstva - aké je to stíhať večernú uzávierku, či ju motivuje časový stres a ako vyzerá proces výroby reportáže. Dozviete sa tiež aké zaujímavé miesta v Malých Karpatoch rada navštevuje, či by chcela vstúpiť do klubu Priateľov nepriaznivého počasia :-) a či má rada radšej leto alebo zimu a otužovanie. Príspevok Martina Töröková (redaktorka TV spravodajstva) – Novinárska práca mi dáva priestor pre veľkú kreativitu publikovaný na GENDZOve stránky.
53:33 1/24/21
Dada Dee Slavkovská (Quarantine Yoga) – Chcem zostať v kontakte s ľuďmi
V tejto časti podcastu Prvá dobrá (s hosťom) sa budem opäť venovať joge. Keďže je teraz lockdown a väčšina ľudí cvičí len doma, na pomoc som si zavolal Dadu Dee Slavkovskú, ktorej videá sa relatívne nedávno objavili na internete a aj mňa občas sprevádzajú pri domácom cvičení. Jej YouTube kanál sa volá presne ako ona – Dee Slavkovská a v popise má len dve slová „Quarantine Yoga“, čo je asi presne to, čo teraz viacerí potrebujeme. Príspevok Dada Dee Slavkovská (Quarantine Yoga) – Chcem zostať v kontakte s ľuďmi publikovaný na GENDZOve stránky.
41:38 1/20/21
#001/2021 – O novoročných predsavzatiach
Viete, prečo sa 17. január nazýva aj medzinárodný deň odpadlíkov? Odkiaľ vlastne pochádza tradícia novoročných predsavzatí? A čo treba robiť, aby vám nielen novoročné, ale aj akékoľvek iné predsavzatie dané hocikedy počas roka vydržalo čo najdlhšie a bolo úspešné? Toto všetko a aj ďalšie zaujímavosti o novoročných predsavzatiach sa dozviete v tejto časti podcastu Prvá dobrá. Príspevok #001/2021 – O novoročných predsavzatiach publikovaný na GENDZOve stránky.
23:56 1/15/21
Alexandra Varšová (Miesto pre jogu) – Mojím cieľom bolo vždy cvičiť jogu online
Saša pochádza z Košíc, kde aj momentálne opäť žije. Medzitým však stihla precestovať celý svet - absolvovala učiteľský kurz jogy v Indii a žila istý čas v Barcelone i Mexiku. Sašu môžete poznať aj vďaka jej YouTube kanálu Miesto pre jogu, prostredníctvom ktorého sa snaží dostať aj k tým, ktorí radšej cvičia doma než v štúdiu. Nedávno spustila aj vlastnú joga online platformu www.miestoprejogu.sk. Príspevok Alexandra Varšová (Miesto pre jogu) – Mojím cieľom bolo vždy cvičiť jogu online publikovaný na GENDZOve stránky.
60:08 11/12/20
#007/2020 – Pravidlo 1-9-90; COVID-19 – popierači a zľahčovači; Exponenciálna krivka; Čo môžete robiť vy?
S nárastom ochorenia COVID-19 sa na internete aktivizujú kadejakí blbci a trotlovia, ktorí šíria okolo seba samé hoaxy a fakenews. Mňa to už prestáva baviť, ale čo sa s tým dá robiť? V tejto časti Prvej dobrej vám vysvetlím, s akými typmi ľudí môžete prísť na sociálnych sieťach do styku, ako funguje základné pravidlo internetu 1 - 9 - 90 a tiež poviem moje pochopenie, prečo je vírus SARS-2 tak nebezpečný. No a na záver vám dám aj konkrétne odporúčania, čo s touto celou situáciou viete robiť práve vy. Príspevok #007/2020 – Pravidlo 1-9-90; COVID-19 – popierači a zľahčovači; Exponenciálna krivka; Čo môžete robiť vy? publikovaný na GENDZOve stránky.
33:13 10/17/20
Michaela Šišková (DNA ERA) – Analýza DNA vám predpovie budúcnosť
Špeciálne vydanie podcastu Prvá dobrá s hosťom. Rozprával som sa s Michaelou Šiškovou - spoluzakladateľkou spoločnosti DNA ERA o tom, že podnikať sa dá aj na vedeckom základe a startup nemusí byť len o vývoji appky na mobil. Čo všetko sa dá vyčítať z DNA? Ako vám môže DNA predpovedať, či dostanete závažnú chorobu? A ako si tým, že sa to včas dozviete, môžete predĺžiť život? Príspevok Michaela Šišková (DNA ERA) – Analýza DNA vám predpovie budúcnosť publikovaný na GENDZOve stránky.
57:48 10/5/20
#006/2020 – Symetria = krása?; Európsky týždeň mobility; Skúšal som elektrickú kolobežku; Zraniteľnosť Moje eZdravie; Recept na pečenú tekvicu
Podľa niektorých vedcov krása = symetria. A najkrajšie herečky (modelky) sveta majú (vraj) dokonale symetrické tváre. | V rámci európskeho týždňa mobility som sa jeden deň vozil iba zdieľanou jazdou, HMD a práve elektrickou kolobežkou. Aké sú moje dojmy a poznatky? | Bonus tip - Recept na pečenú tekvicu so syrom a lekvárom Príspevok #006/2020 – Symetria = krása?; Európsky týždeň mobility; Skúšal som elektrickú kolobežku; Zraniteľnosť Moje eZdravie; Recept na pečenú tekvicu publikovaný na GENDZOve stránky.
25:15 9/25/20
#005/2020 – Zraniteľnosť v aplikácii Moje eZdravie; eRouška; Dovolenka pri dome; Tmavá degustácia; Dátové centrá pod vodou
V aplikácii Moje eZdravie bola objavená kritická zraniteľnosť. V Česke republike spustili aplikáciu eRouška, ktorá má upozorniť majiteľa ak príde do styku s nakazeným COVID. Vo veľkých mestách USA bol v lete zaznamenaný trend, dovolenkovania v tesnej blízkosti domu. Tip - vyskúšali ste už niekedy Tmavú degustáciu vína? Microsoft vyhodnocuje 2-ročnú testovaciu prevádzku podvodných dátových centier. Príspevok #005/2020 – Zraniteľnosť v aplikácii Moje eZdravie; eRouška; Dovolenka pri dome; Tmavá degustácia; Dátové centrá pod vodou publikovaný na GENDZOve stránky.
26:08 9/20/20
#004/2020 – Trvalo udržateľná móda; Greenwashing; Bratislavský Mestský bazár na Bazovej
Trvalo udržateľná móda je presným opakom takzvanej fast fashion (rýchlej módy), ktorá je typická pre svoju nadprodukciu a negatívny vplyv na životné prostredie. Naozaj to funguje, alebo sa jedná len o greenwashing - a tým pádom ďalší marketingový ťah bez skutočnej zmeny? Príspevok #004/2020 – Trvalo udržateľná móda; Greenwashing; Bratislavský Mestský bazár na Bazovej publikovaný na GENDZOve stránky.
21:11 9/11/20
#003/2020 – COVID = Začiatok homeoffice éry?; Škoda Enyaq; GoPro Hero 9
Hlavnou témou v poradí tretej Prvej dobrej je práca z domu - HomeOffice. Kým pred COVID-om pracovali z domu iba vybrané špecifické povolania (napr. programátori), počas prvej vlny pandémie si tento spôsob práce mohli vyskúšať (skoro) všetci administratívni pracovníci. Priniesol COVID začiatok "homeoffice" éry, alebo sa svet postupne vráti späť do vybehaných koľají? Príspevok #003/2020 – COVID = Začiatok homeoffice éry?; Škoda Enyaq; GoPro Hero 9 publikovaný na GENDZOve stránky.
25:51 9/8/20
#002/2020 – Oslobodenie Kočnera; Medzinárodný deň vína; Xiaomi Mi Band 5; Warren Buffet
Vitajte v druhej časti Prvej dobrej. V tomto dieli sa venujem nasledovným témam: Oslobodenie Mariána Kočnera, 29. August - Medzinárodný deň červeného vína, 90. narodeniny Warrena Buffeta, Xiaomi Mi Band 5. Príspevok #002/2020 – Oslobodenie Kočnera; Medzinárodný deň vína; Xiaomi Mi Band 5; Warren Buffet publikovaný na GENDZOve stránky.
18:02 9/4/20
#001/2020 – Úvod do druhej série; Bucket list
Vitajte späť v druhej sérii Prvej dobrej! V dnešnej časti poviem zopár interných informácií o tom, prečo som vlastne Prvú dobrú prestal natáčať, čo ma viedlo k tomu aby som sa vrátil a ako bude táto nová séria vyzerať. Ale aby to zas nebolo také úplne nudné, prezradím čo je to "Bucket List", prečo by ste si ho mali spraviť a odkiaľ pochádza toto slovné spojenie. Príspevok #001/2020 – Úvod do druhej série; Bucket list publikovaný na GENDZOve stránky.
13:31 9/1/20
Prvá dobrá – 16.12.2019 (pondelok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 044/2019 zo dňa 16.12.2019 (pondelok) V tejto časti vlogu Prvá dobrá nájdete malý prierez predvianočných aktivít z posledného víkendu: – doriešil som, zabalil a poslal darček pre chalana do Talianska, čo som si ho vyžreboval na RedditGifts – bol som v Stupave na trhu... Príspevok Prvá dobrá – 16.12.2019 (pondelok) publikovaný na GENDZOve stránky.
12:01 12/16/19
Prvá dobrá – 6.12.2019 (piatok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 043/2019 zo dňa 6.12.2019 (piatok) Vitaj, vitaj Mikuláš, že si prišiel medzi nás! Že niet snehu nevadí, my ťa máme aj tak radi! ????? Príspevok Prvá dobrá – 6.12.2019 (piatok) publikovaný na GENDZOve stránky.
06:55 12/6/19
Prvá dobrá – 2.12.2019 (pondelok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 042/2019 zo dňa 2.12.2019 (pondelok) Advent je pre mnohých z nás najstresovejšie obdobie roka. Pritom by to malo byť práve naopak – advent by mal byť časom stíšenia, kedy by sa mal človek pripraviť na slávenie Vianoc. Veľa predvianočného stresu si však spôsobujeme sami... Príspevok Prvá dobrá – 2.12.2019 (pondelok) publikovaný na GENDZOve stránky.
05:26 12/2/19
Prvá dobrá – 29.11.2019 (piatok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 041/2019 zo dňa 29.11.2019 (streda) Dnes je tomu už 2 mesiace, čo pre vás každé ráno natáčam a vysielam tento ranný vlog. Je preto asi načase zamyslieť sa nad tým čo robím dobre a čo naopak zle. Aké zmeny pripravujem? Prvá dobrá už nebude... Príspevok Prvá dobrá – 29.11.2019 (piatok) publikovaný na GENDZOve stránky.
09:04 11/29/19
Prvá dobrá – 28.11.2019 (štvrtok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 040/2019 zo dňa 28.11.2019 (štvrtok) Nasleduje svoje sny, peniaze prídu neskôr. vs. Nasleduje peniaze a míňaj ich na svoje sny. Ktorá z týchto životných filozofií je vám bližšia? Príspevok Prvá dobrá – 28.11.2019 (štvrtok) publikovaný na GENDZOve stránky.
09:22 11/28/19
Prvá dobrá – 27.11.2019 (streda)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 039/2019 zo dňa 27.11.2019 (streda) Ako pokračuje búranie business centra Apollo? Plus nová HÁDANKA! Príspevok Prvá dobrá – 27.11.2019 (streda) publikovaný na GENDZOve stránky.
04:51 11/27/19
Prvá dobrá – 26.11.2019 (utorok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 038/2019 zo dňa 26.11.2019 (utorok) V dnešnom rannom vlogu pokračujem na témy sociálnych sietí a internet médií. Viete čo je to COPPA? Je to zákon na ochranu súkromia detí na internete, ktorý začne uplatňovať YouTube od januára 2020. Týka sa aj Slovenska? A ako... Príspevok Prvá dobrá – 26.11.2019 (utorok) publikovaný na GENDZOve stránky.
14:01 11/26/19
Prvá dobrá – 25.11.2019 (pondelok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 037/2019 zo dňa 25.11.2019 (pondelok) Instagram prestáva zobrazovať počet srdiečok pod jednotlivými príspevkami. Tento údaj bude do budúcna vidieť iba autor (majiteľ účtu). Je za tým naozaj iba snaha o zodpovednejšie správanie zo strany samotného IG? Alebo má táto zmena aj iný rozmer? Príspevok Prvá dobrá – 25.11.2019 (pondelok) publikovaný na GENDZOve stránky.
10:44 11/25/19
Prvá dobrá – 22.11.2019 (piatok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 036/2019 zo dňa 22.11.2019 (piatok) Ak spolu hovoríte ešte neznamená, že aj komunikujete. Najmä v partnerskom (manželskom) vzťahu záleží nielen na tom, aby ste sa rozprávali, ale aj aby ste sa navzájom počúvali a hovorili si všetko. Príspevok Prvá dobrá – 22.11.2019 (piatok) publikovaný na GENDZOve stránky.
07:03 11/22/19
Prvá dobrá – 21.11.2019 (štvrtok)
Pravidelný ranný vLog Prvá dobrá číslo 035/2019 zo dňa 21.11.2019 (štvrtok) „Skupina cizinců vyřadila ze hry o kuličku gang, který denně okupuje časostroj ze všech stran. Dneska jen naštvaně koukají z lavičky. Chytači nepodcenili situaci, přivstali si a dokonce mají i občerstvovače, který jim doplňuje horké nápoje.“ – https://t.co/1ggBDrd2Bu Riešenie... Príspevok Prvá dobrá – 21.11.2019 (štvrtok) publikovaný na GENDZOve stránky.
10:56 11/21/19