Show cover of Podcasty Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Tracks

Halušky či rezeň? Slovenská strava je nezdravá. Body pozitivita sa vám môže vypomstiť, hovorí obezitologička Fábryová
Každý druhý Slovák má nadváhu a každý štvrtý obezitu. Pacientom je už ten, kto má o pár kíl naviac. Prináša to totiž cukrovku, rakovinu, ochorenia srdca a kĺbov, Parkinsona a Alzheimera. Povedať si, že sa vo svojom tele cítite dobre a nepotrebujete to riešiť, sa vám môže kruto vypomstiť. V dnešnom podcaste Ráno Nahlas sa rozprávame s kapacitou v lekárskom odbore obezitológia a diabetológia. Doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH je prezidentkou Slovenskej obezitologickej asociácie a viceprezidentkou tej európskej. Sme totiž uprostred svetovej pandémie obezity. Sme pohodlí, fyzickú prácu za nás robia stroje, menej chodíme. Je normálne priberať s vekom? Aký je rozdiel medzi normami krásy a zdravia? A v ktorom bode treba ísť k lekárovi? Veda nám hovorí, že Docentka Fábryová hovorí, že základ je životný štýl – pohyb a strava. V klasickej slovenskej strave je problém – prijímame priveľa tukov a sacharidov. Problémom je nielen bravčový rezeň s majonézovým šalátom, ale napríklad aj bryndzové halušky. Ako sa tieto potraviny dajú upraviť tak, aby boli zdravšie? Deti, ktoré boli narodené cisárskym rezom, ktoré nie sú dostatočne dlho dojčené, majú nábeh na obezitu. Ako bojovať proti obezite detí? Zodpovedný je vždy rodič. Rozhovor viedol Peter Hanák.
31:56 10/02/2022
Herečka Lujza Garajová-Schrameková v Mimóze: Keď hrám v blbostiach, musím ich mať rada
📣 V ďalšej epizóde Mimózy s Janou Kovalčíkovou a Lenkou Libjakovou bola hosťkou herečka a stand-up komička Lujza GARAJOVÁ-SCHRAMEKOVÁ. V Mimóze sa dozviete: — aká je jej najväčšia obava; — aký darček priniesla Janke a Lenke; — prečo nešoféruje, i keď má vodičský preukaz; — čo si myslí o ministerke kultúry; — či niekedy rozmýšľala nad vstupom do politiky.
31:28 10/02/2022
Slnečná zostava 29: Venušu by sme dokázali teraformovať skôr ako Mars. Čo nám stojí v ceste?
Ako vyzerá cesta od 96,5 % CO2 v atmosfére po dýchateľný vzduch? Pri osídľovaní iných planét ľudským druhom nám automaticky napadne ako prvý Mars, možno nejaký mesiac Saturnu. No jedna z možností je bližšie, ako by si väčšina myslela. Aj na prvý pohľad nehostinná najbližšia suseda by sa mohla stať naším ďalším útočiskom. Bude to však stáť veľa energie a logistiky a podobne, ako pri Marse, aj tu sú opäť v hre nejaké atómovky a státisíce komét na zrýchlenie rotácie a doplnenie vodíka. V 29. časti podcastu Slnečná zostava sa o premene Venuše na obývateľnú planétu rozprávajú Matúš Toderiška a Marián Psár. NOVINKA: Otvorili sme čitateľský krúžok! Ako prvú si spoločne prečítame klasiku od Isaaca Asimova Foundation (u nás ako Nadácia, alebo aj Základňa) a budeme jej venovať už nasledujúcu epizódu 9. 10. 2022. Ak chcete mať z tejto časti čo najlepší zážitok, odporúčame vám prečítať si knižku tiež a napísať nám svoje postrehy na slnecnazostava@zive.sk. Nie ste si istí, ako si tento podcast vypočuť najlepšie? Pozrite si nášho sprievodcu podcastovými appkami: https://zive.aktuality.sk/clanok/KaFWa78/ako-na-podcasty-aj-aplikacie-zadarmo-ponukaju-mnohe-funkcie-navyse/ V aktuálnej časti podcastu Slnečná zostava sa dozviete: ako nám pri ochladzovaní planéty poslúžia slnečné rolety, ako docielime, aby na Venuši pršal tekutý oxid uhličitý, ako sa tam bude dať nasimulovať striedanie dňa a noci, ako sa zbaviť nadbytočného dusíka a mnoho ďalšieho. Zaujímavé odkazy: Vesmírny podcast Slnečná zostava 21: Venuša: Skleníkový efekt odtrhnutý z reťaze v priamom prenose Podcast Slnečná zostava je súčasťou nášho redakčného podcastového feedu Technologický podcast SHARE | Živé.sk | HernáZóna.sk. Na odber všetkých nových dielov všetkých našich podcastov sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify alebo Deezer.
42:42 10/02/2022
Mafiánsky štát, diel 2. Bödör bol prepojený na Ficovho brata a 8 poslancov Smeru
Polícia, prokuratúra a celý rad svedkov opisujú skupinu okolo Norberta Bödöra ako organizovanú zločineckú skupinu. V dnešnej časti podcastu Mafiánsky štát sa budeme venovať spojeniu tejto skupiny s politickou stranou Smer-SD. Smer ich totiž stvoril a táto skupina oligarchov je prepojená priamo na najbližšiu rodinu Roberta Fica. Podcast si môžete vypočuť, ak sa registrujete ako používateľ služby Aktuality Navyše a zaplatíte 10 centov za prvý mesiac. Čím sa zaoberal Ladislav Fico a ako sa ocitol v spoločnom štátnom biznise s Bödorovcami? A ktorí ďalší politici Smeru sa s nitrianskym oligarchom dobre poznajú? Narátali sme 8 súčasných a viacerých bývalých poslancov tejto strany. Všetkých sme priamo a osobne konfrontovali. Ako Robert Fico a Smer tieto spojenia vysvetľujú? Počúvajte podcastovú sériu Mafiánsky štát. Toto je druhá epizóda prvej série o Bödörovcoch. Nová epizóda vychádza každú druhú nedeľu. Na výrobe sa podieľali: Matej Ohrablo, Valentína Rybárová a Adam Oleš. Napísal a moderuje Peter Hanák. Všetky epizódy tejto podcastovej série budú súčasťou nového bonusového balíčka Aktuality Navyše, ktorého cena je 3.99 na mesiac. K podcastu sa dostanete po prihlásení do svojho konta Aktuality Navyše na našom webe.
01:38 10/02/2022
Chutný podcast - Petra Tóthová
Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hostkou je cake designerka, autorka kníh o pečení a cukrárstve a tiež školiteľka cukrárstva, Petra Tóthová. V podcaste sa tiež dozviete: ▶️ Ako sa môžete stať profi cukrárom ▶️ Čo netradičné Peťa pravidelne jedla v lietadle počas rôznych zaoceánskych letov ▶️ Ako vníma cukrárinu na Slovensku ▶️ Či by náš slovenský punčový rez vedel zažiariť vo svete ▶️ Aké má zážitky so sladkými kultúrami vo svetových krajinách ▶️ Ktoré zákusky a torty na Slovensku ostanú navždy a nevymiznú z našich stolov a osláv ▶️ Prečo začala robiť kurzy pečenia ▶️ Čo očakávať v knihách o zdobení a tradičných koláčoch ▶️ Či by chcela znovu začať cestovať po svete s rodinou alebo jej už stačilo ▶️ Recept na tvarohové koblížky CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
44:33 10/02/2022
SHARE_now: Čo sú to syntetické palivá, sú naozaj ekologické a zachránia raz spaľovacie motory?
V rýchlom podcaste SHARE_now sa snažíme odpovedať, či je prechod na syntetické palivá výhodnejší, ako prechod na elektromobily. Európsky automobilový priemysel sa v súčasnosti naplno sústreďuje na elektrický pohon. Spaľovacie motory sa majú do roku 2035 v podstate úplne vyradiť. Je tu však technológia, ktorá by ich mohla zachrániť. Ide o špeciálny typ palív, ktoré využívajú CO2 zachytené z atmosféry, takže ich spaľovanie jeho množstvo v atmosfére v nijako nezvyšuje. Téme sa podrobne venujeme tu: Syntetický benzín a nafta ako spasitelia spaľovacích motorov? Otázky a odpovede o e-palivách V rýchlom podcaste SHARE_now sa o tom rozprávame s redaktorom Živé.sk Marekom Pokrývkom. V aktuálnej časti podcastu SHARE_now sa dozviete: Čo sú syntetické palivá. Ako sa vyrábajú. Aká je ich perspektíva. Aké množstvo sa do budúcna plánujú vyrábať. Podcast SHARE_now pripravujú spoločne magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.
14:20 10/01/2022
Disinfo Report: Najvýznamnejšími nositeľmi prokremeľských naratívov sú na Slovensku politici
Rusko sa od začiatku svojej agresie voči Ukrajine snaží prenášať vinu na Ukrajinu údajne ovládanú fašistami alebo konflikt vykresľuje ako boj medzi Ruskom a agresívnym Západom. Aj téma energetickej krízy, ktorá vznikla s cieľom Ruskej federácie ťažiť z energetickej závislosti západných štátov, vytvárať ekonomický tlak a politickú destabilizáciu, je zneužívaná dezinformátormi a proruskými propagandistami. Aké naratívy sa objavujú spolu s vývojom konfliktu a ukrajinskými úspechmi pri Charkove? Čo môžeme očakávať v kontexte naratívov zameraných na energetickú krízu alebo možné využitie nukleárnych zbraní na Ukrajine? Aká je úloha štátov, ktoré susedia s Ukrajinou, s ohľadom na migráciu a mieru solidarity s ukrajinským národom? Aké sú hlavné ciele šírenia prokremeľských naratívov o vojne na Ukrajine a kto ich na Slovensku šíri? Pomohlo pre zamedzenie šírenia prokremeľských dezinformácií a propagandy zablokovanie slovenských dezinformačných webov NBÚ? Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Centra boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Danielom Milom.
21:26 10/01/2022
NA ROVINU so Zuzanou Maďarovou: Politici zneužívajú ochranu rodiny na šírenie nenávisti
Zuzana Maďarová je výskumníčka z Univerzity Komenského a pôsobí aj vo feministickej organizácii Aspekt. Skúmala spôsob, akým politici zneužívajú tému ochrany rodín. Tvrdí, že ochrana rodín sa využíva na šírenie nenávisti.  V podcaste Na rovinu sa dozviete: – ako s protirodovým hnutím na Slovensku začala cirkev a konšpirátori; – čo je zlé na podpore rodín; – že vláda pomáha len tým rodinám, ktoré sa jej páčia a iných z pomoci cielene vylučuje; – že ochrana rodiny sa používa na šírenie nenávisti; – či je strašenie genderom konšpiračná teória; – ako rozumie pojmu rod - čo to je ako sa líši od pohlavia; – či sa rodu alebo genderu treba báť; – koho ohrozuje feminizmus; – ako identifikovať, kto z politikov iba zneužíva rodové témy; – čo by sa liberálne strany mali naučiť od konzervatívnych.
33:29 10/01/2022
Múzeum: Ako vznikol život na Zemi. Mohol spadnúť z vesmíru meteoritom
Paleontologická expozícia Prírodovedného múzea SNM hovorí o viacerých možnostiach, ako mohol na Zemi vzniknúť život. Všetky sú vedecké. Vedecké dôkazy sú v totálnom rozpore s tým, čo o vzniku života hovoria náboženstvá. Jedna z teórií je, že život na Zem prišiel z vesmíru. Buď vznikol vo vesmíre a spadol na Zem na meteorite. Alebo mohlo ísť o elektrický výboj z vesmíru ktorý na Zemi spôsobil abiotickú syntézu – a tak z neživej hmoty vznikol živý organizmus. Vedecké dôkazy o živote na našej planéte sú asi 3 400 miliónov rokov staré. Väčšinu času bol život na Zemi len veľmi jednoduchý – a tisíc miliónov rokov trvalo, kým sa vyvinuli zložitejšie organizmy. V Prírodovednom múzeu SNM môžete na vlastné oči vidieť aj tisícky miliónov rokov staré fosílie. Podcast Múzeum pripravuje portál Aktuality.sk v spolupráci so Slovenským národným múzeom.
20:12 10/01/2022
SHARE_talks 80: Horúce tipy na október a veľký otáznik nad cloudovým hraním
Vedeli ste, že existuje Nintendo Switch Cloud Streaming? Ani my nie. V 80. časti podcastu SHARE_talks máme pre vás seriálové, filmové a herné tipy na október a špekulujeme, ktoré streamovacie služby sa najviac oplatí mať predplatené. Hovoríme tiež o konci Google Stadie a náhodou sme počas podcastu zistili, že svoju cloudovú službu má aj Nintendo. V novej časti podcastu SHARE_talks hovoríme aj o týchto témach: Že nových zaujímavých filmových titulov je v októbri málo. Chystá sa však jeden seriál, na ktorý sa veľmi tešíme. Hier naopak v októbri pribudne až až. Či koniec Google Stadia znamená, že cloudové hranie nie je cesta. Ako funguje Nintendo Switch Cloud Streaming. Odkazy na témy, ktorým sa venujeme: Cloudové hranie od Googlu končí. Rozlúč sa s Google Stadia Prvýkrát bez hier z Xboxu 360. Toto je nádielka Xbox Live Gold na október Superhrdinská bojovka a ohnivé preteky: Toto je októbrová ponuka hier zadarmo na PlayStation Plus Cyberpunk 2077 prekročil hranicu 20 miliónov predaných kópií NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. Všetky e-maily čítame a na väčšinu sa snažíme odpovedať. Podcast SHARE_talks spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk.
28:54 09/30/2022
Hybridný Putin a ukrátení dôchodcovia?
Anexia ako jednostranný a násilný A hoci proti nej protestuje prakticky celý civilizovaný svet, Vladimír Putin si ide svojou cestou. Po Kryme nezákonne pričleňuje k svojmu Rusku ďalšie územia nezávislej Ukrajiny. „Lebo je to vôľa miliónov ľudí“, ako povedal vo svojom prvom „živom“ prejave od začiatku invázie voči Ukrajine.   Čo je však pre Vladimíra Putina prejavom vôle miliónov, svet označuje za porušenie všetkých pravidiel medzinárodného usporiadania. Slovensko reaguje v súzvuku najvyšších ústavných činiteľov. „Slovenská republika neuznáva takúto krádež územia“, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Premiér Eduard Heger doplnil, že „takéto kroky do 21. storočia nepatria“.   V podcaste prinesieme aj hodnotenie experta na medzinárodné vzťahy Branislava Kováčika, dekana fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici a tiež pohľad kolegyne Stanislavy Harkotovej, ktorá o Putinovej vojne na Ukrajine práve dopísala knihu.   V druhej časti podcastu sa pozrieme na pripravované zmeny v súkromných dôchodkoch. S Radovanom Ďuranom, ktorý stojí za petíciou proti zrušeniu možnosti slobodného výberu časti dôchodkových úspor. Prečo nemá byť dôchodcom odňatá možnosť použiť zvyšok svojich úspor jednoducho na to, čo potrebujú?   Podcast pripravili Jaroslav Barborák a Denisa Žilová.
36:17 09/30/2022
Európa: Orbán môže naďalej vydierať Brusel. Získal nového spojenca
Maďarsku na čele s premiérom Viktorom Orbánom hrozí, že príde o miliardy eur z eurofondov. Európska komisia chce dať krajine ešte dva mesiace navyše na prijatie protikorupčných opatrení. Odobriť to musia členské štáty. Ide o správny krok zo strany Komisie a mala by byť voči Maďarsku tvrdšia? Otázka pre analytičku portálu Euractiv Barboru Zmuškovú. Môže naozaj Orbán prísť o miliardy alebo ho podržia iné krajiny? Získa maďarský premiér nového spojenca v EÚ v podobe budúcej talianskej premiérky? Ako to zmení sily a pomery v Únii?  V podcaste budete počuť podpredsedu európskeho parlamentu a šéfa Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. „Maďarsko má nielen spojenca v Poľsku, ale najnovšie aj v novej talianskej vláde, kde zvíťazila krajná pravica. V tejto situácii má Viktor Orbán silnú pozíciu nás naďalej vydierať, získavať peniaze z eurofondov a budovať svoj režim postavený na korupcii,” tvrdí Šimečka v podcaste. Podcast Európa vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom. Podcast pripravila Denisa Hopková.
27:28 09/30/2022
Dobrá kúpna zmluva vás ochráni pred stratou peňazí či samotnej nehnuteľnosti
Predstavte si, že si zarezervujete byt alebo dom, zaplatíte zálohu a tešíte sa, kedy si budete môcť užívať svoje bývanie. A zrazu Vám príde list od developera, že pre zlú aktuálnu ekonomickú situáciu budete musieť za byt zaplatiť oveľa viac ako ste boli dohodnutí alebo o byt prídete. Čo sa s tým dá robiť? Má na takéto konanie developer právo? A čo by mala a nemala obsahovať dobrá kúpna zmluva? Odpovede na tieto otázky dostanete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk v rozhovore s expertom na majetkové právo a advokátom advokátskej kancelárie Ficek&Partners Milanom Ficekom.  
29:41 09/30/2022
Ťažký týždeň: O športe v politike
Šport a politika by sa vraj nemali miešať. V prípade Romany Tabak to platí dvojnásobne. Michal Handzuš, naopak, ukázal, že to tak nie je. Pozrite si nový diel Ťažkého týždňa. Ťažký týždeň môžete podporiť na aktuality.sk/tazkytyzden. Za podporu Vás odmeníme možnosťou získať knihu za zvýhodnených podmienok. Vydané knihy sú dostupné aj samostatne na obchod.aktuality.sk. Redakcia Aktuality.sk nezodpovedá za obsah a názory prezentované v relácii Ťažký týždeň.
14:49 09/30/2022
Janolytik: Rekordná inflácia a drahšie hypotéky: Kúpiť byt teraz alebo ešte chvíľu počkať?
Janolytik: Info za všetky prachy - 2.diel - Vypočujte si nový diel relácie s Jánom Gorduličom v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorá každé 2 týždne jednoducho a zrozumiteľne odpovedá na najdôležitejšie otázky zo sveta ekonomiky a financií. V tejto časti sa dozviete prečo vzniká inflácia, kedy klesne a či cenová bublina nehnuteľností praskne. Video nájdete tu: https://www.aktuality.sk/clanok/wj2vu0t/rekordna-inflacia-a-drahsie-hypoteky-kupit-byt-teraz-alebo-este-chvilu-pockat/  
10:48 09/30/2022
NA ROVINU s fact-checkerom Facebooku: Na slovenské dezinformácie som sám
Robert Barca overuje informácie pre Facebook. Aby stihol skontrolovať všetky lži, potreboval by aspoň 10 ďalších kolegov. To by však musel Facebook investovať podstatne viac peňazí do boja s dezinformáciami.  V rozhovore s Robertom Barcom sa dozviete: – akú má kvalifikáciu a vzdelanie na overovanie faktov; – že pracuje pre agentúru AFP, ktorú si na kontrolu obsahu zazmluvnil Facebook; – ako sa človek stane overovateľom faktov; – že aktuálne najviac riešia klamstvá o vojne na Ukrajine; – aké konkrétne klamstvá vyvrátil; – akými konkrétnymi dôkazmi sa podarilo vyvrátiť tvrdenie ruskej propagandy, že Ukrajina vraždí vlastných občanov; – že dôsledkom takejto kontroly nie je zmazanie príspevku, ale upozornenie šíriteľov, že šíria nepravdu alebo podvod; – že je pravdepodobne jediným nezávislým fact-checkerom na svete, ktorý kontroluje obsah v slovenskom jazyku; – či je zvyknutý na internetové bizarnosti; – že politikov nekontroluje a Ľuboša Blahu vymazal niekto iný.
27:02 09/30/2022
Čo s peňaženkou v čase krízy? S odborníčkou na osobné financie
Klesajúci výkon ekonomiky, rastúca inflácia a očakávaný až skokový prepad životnej úrovne. Scenáre nasledujúcich mesiacov, pod ktoré sa podpisujú autority typu rezort financií či národná banka. A na tieto čierne scenáre rovnaké či stenšujúce sa peňaženky, s tým, že sa nám obrazne povedané spaľujú už aj rezervy. Čo s tým? Téma pre Andreu Kasanickú Strakovú, odborníčku na osobné financie.   „Najhoršie by bolo poddať sa panike“, tvrdí odborníčka na osobné financie. „Práve v krízach je potrebné oprieť sa o rácio“, vystetľuje. Pre takýto prístup je charakteristické napríklad plánovanie už pri bežných nákupoch, nákupné zoznamy, pravidelné sledovanie príjmov a výdavkov. Cieľom je sprehľadniť finančné toky domácnosti.   V diapazóne možných riešení je aj zvýšenie rodinného rozpočtu formou vypýtania si vyššieho platu.   V podcaste sa dozviete aj pravidlá, ako si vyšší plat vypýtať. A rovnako, ako vytvárať rezervy aj v krízových časoch.   Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
33:17 09/29/2022
Matovičovi sa naťahuje čas. Lekári podali výpovede
Hlasovanie o budúcnosti Igora Matoviča v ministerskej stoličke sa presúva na utorok.  Stalo sa tak po tom, čo poslanec OĽaNO Ján Kerekréti skolaboval počas rokovania a bol prevezený do nemocnice. Pre koalíciu je dôležitý každý jeden hlas. Čo ukáže hlasovanie o Matovičovi? A čo by nasledovalo, ak by ho poslanci prípadne odvolali? Možné scenáre v podcaste rozoberáme s politológom Radoslavom Štefančíkom. Otázky sme mu kládli predpoludním, keď ešte nebolo známe, že hlasovanie presunú na budúci týždeň. V druhej téme podcastu sa pozrieme na to, že viacerí lekári dnes začali podávať hromadné výpovede. Rezort zdravotníctva má dva mesiace, aby sa dohodol s lekárskymi odborármi. Budete počuť Petra Visolajského a aj reakciu ministra Vladimíra Lengvarského. Podcast pripravili Denisa Hopková a Denisa Žilová.
23:22 09/29/2022
SHARE_now: Pohotovostný režim zariadení vás môže stáť aj desiatky eur ročne za elektrinu. Toto je riešenie
V rýchlom podcaste SHARE_now hovoríme, ako zistiť, koľko zariadenie v pohotovostnom režime míňa. Elektrické zariadenia spotrebúvajú energiu aj keď ich nepoužívame. Pritom v bežnej domácnosti je týchto „tichých parazitov“ hneď niekoľko. Vo výsledku vás tak tucet zariadení čakajúcich v nečinnosti môže stáť ročne aj desiatky eur. Téme sa podrobne venujeme tu: Ročne možno platíte za elektrinu desiatky eur zbytočne. Tipy, ako to zistiť a vyriešiť V rýchlom podcaste SHARE_now sa o tom rozprávame s redaktorom Živé.sk Lukášom Koškárom. V aktuálnej časti podcastu SHARE_now sa dozviete: Prečo spotrebiče odoberajú energiu aj keď sú zdanlivo vypnuté. V akom rozpätí sa ich spotreba pohybuje. Ako si to vieme overiť. Ako je možné tento problém riešiť? Podcast SHARE_now pripravujú spoločne magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.
18:56 09/29/2022
Život na MAXIMUM - Ako získať vnútornú slobodu
Vypočuj si ôsmy diel podcastu Život na MAXIMUM, ktorým Ťa sprevádzajú autorka knižných bestsellerov, mentorka a inšpirátorka Daniela Rau a NLP Master kouč, mentor a marketér Jerguš Holéczy.  Snáď najviac na svete človek túži po tom, aby našiel vlastné vnútorné šťastie. Snaží sa nájsť akékoľvek spôsoby, ktorými by ho vedel zažívať.  Jednoduché uvedomenie si toho, že prežívanie šťastia súvisí s vlastnou vnútornou slobodou a s autenticitou, s pravdivosťou samého voči sebe, nám môže otvoriť mnohé dvere. Dvere k sebe samému. V podcaste sa tiež dozvieš: ▶️ že nie je čas strácať čas a akú to má súvislosť s vnútornou slobodou ▶️ ako si dovoliť byť šťastný v prítomnosti ▶️ ako sa dokážeš jednoduchým cvikom preniesť do prítomného okamihu ▶️ že názor niekoho je len jeho názor ▶️ ako ti vlastná autenticita a pravdivosť samého voči sebe dodá vnútornú slobodu  ▶️ Jergušovu vtipnú príhodu s bývalým šéfom ▶️ čo prezradilo Danku uprostred plného námestia ▶️ že byť seriózny človek, a pritom byť autentický a šťastný idú dohromady a dokonca sa podporujú ▶️ prečo nemáš odkladať veci na „potom“, na nejaký dokonalý okamih, ktorý možno nikdy nenastane ▶️ že vnútorná sloboda nezávisí od veľkosti peňaženky Buď človekom, akým sa chceš stať. Začni už teraz! Život Na Maximum Ti prináša Daniela Rau, Jerguš Holéczy a PODCAST_house v spolupráci s Panta Rhei a aktuality.sk 
48:56 09/29/2022
V druhom pilieri prichádzame o miliardy, chýba stále informovanosť, tvrdí exminister Mihál
„Za nízke súkromné dôchodky si ľudia môžu z veľkej časti sami“, tvrdí exminister práce Jozef Mihál. Nevyužili podľa neho možnosť presunúť svoje úspory do fondov, ktoré by im zarobili viac. „Nikto im nebránil, aby prestúpili do výnosnejších fondov“, vysvetľuje.   V parlamente je aktuálne novela dôchodkového zákona, ktorá má ambíciu súkromné dôchodky napraviť. A to aj cestou predvolenej sporiacej stratégie, ktorá by podľa prepočtov dôchodkového rezortu mala sporiteľovi po štyridsiatich rokoch priniesť najmenej o polovicu viac peňazí zo zhodnotenia na trhoch.   „Pod to sa podpisujem aj ja“, reaguje Jozef Mihál, ktorý bol ministrom práce v Radičovej vláde v rokoch 2010 až 2012. Na ministerstvo sa vrátil ako štátny tajomník ministra Milana Krajniaka, no vydržal tam len mesiac. „Potenciál druhého piliera je nateraz využitý na dvadsať až dvadsaťpäť percent, čo je obrovská škoda“, tvrdí.   V navrhovaných zmenách súkromných dôchodkov sa mu ale nepozdáva mechanizmus, podľa ktorého by ľudia stratili možnosť voľného prístupu k svojim úsporám. „Toto ma mrzí a som proti znemožneniu tejto možnosti“, reaguje Jozef Mihál. V podcaste sa dozviete prečo.   Mihálovi rovnako chýba automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera, ktorí by mali mať následne možnosť z neho aktívnym rozhodnutím prípadne vystúpiť.   V podcaste sa tiež dozviete, či Jozef Mihál „nastavuje zrkadlo“ Richardovi Sulíkovi a tiež, nakoľko reálne vidí, že by sa liberáli vrátili do vlády.   Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
41:04 09/28/2022
Matoviča odvolávajú. Sme rodina podržala Žilinku
Poslanci zo Sme rodina dnes znemožnili rokovania zahraničného výboru o hoaxoch, ktoré šíril generálny prokurátor Maroš Žilinka. Budete počuť reakciu nezaradeného poslanca Tomáša Valáška V parlamente začalo odvolávanie Igora Matoviča. Ten v pléne rečnil viac ako hodinu a po skončení poslanci Oľano odišli. Budete počuť stanovisko vlády k odvolávaniu Matoviča - to povie premiér Eduard Heger. Anna Zemanová vysvetlí dôvody prečo chce SaS odchod šéfa Oľano a zareaguje aj Richard Sulík. Rokovania zahraničného výboru o hoaxoch generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa nekonali. Poslanci Sme rodina spoločne s opozíciu opustili miestnosť a výbor nebol uznášaniaschopný. V podcaste budete počuť nezaradeného poslanca Tomáša Valáška, novovymenovaného štátneho tajomníka Andreja Stančíka z OĽANO a poslanca Mariána Kéryho zo Smer-SD. Podcast pripravili Denisa Hopková a Adam Oleš.
19:45 09/28/2022
SHARE: Slovensko pošle do vesmíru už svoj tretí satelit. Zaplatí ho štát
V podcaste SHARE zhŕňame, čo doposiaľ vieme o misii GRBBeta. Druhá slovenská družica GRBAlpha, ktorá na obežnej dráhe „loví“ záblesky gama žiarenia, funguje spoľahlivo a potvrdila funkčnosť použitého technického konceptu. Výsledkom je, že sa dočká nasledovníka – nanosatelitu GRBBeta, ktorého úlohou bude získať dodatočné dáta a urobiť ďalší krok k možnému vybudovaniu celej flotily podobných družíc. Veľkou novinkou je, že kľúčovým partnerom sa tentoraz stane štát. Téme sa podrobne venujeme tu: Slovensko bude mať ďalšiu vesmírnu družicu. Tentoraz ju zaplatí štát Ako si počínali prvé dve slovenské družice, čo bude úlohou tretej a čomu vďačíme za to, že tentokrát jej vznik podporil priamo štát sme sa pýtali redaktora Živé.sk Martina Hodása, ktorý sa rozprával o spolutvorcom celej myšlienky Norbertom Wernerom z Masarykovej univerzity v Brne. V aktuálnej časti podcastu SHARE sa dozviete: Čomu sa venovali predošlé slovenské družice. Akou sumou štát podporil nový projekt. Prečo sa štát rozhodol práve pre pokračovanie misie GRBAlpha. Ako má vyzerať zamýšľaná flotila satelitov. Či je reálne očakávať, že ju Slovensko naozaj vybuduje. Podcast spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.
22:02 09/28/2022
Kráľovná Alžbeta II. rada šoférovala aj keď nemala vodičský preukaz
Kráľovná vodičák nepotrebuje, dokonca mnohé autá na ktorých jazdila nemali ani značky. Nemeckí ekológovia zažalovali Mercedes Benz a chceli aby prestal vyrábať autá so spaľovacími motormi. A na svete je kempingový stan na strechu Porsche 911. Aj tieto informácie sa dozviete z ďalšej časti auto-moto podcastu inzertného portálu AUTOBAZAR EU s Ďurom Sabom.
14:00 09/28/2022
NA ROVINU s historikom Hruboňom: Slovensko sú dejiny populizmu, trpíme nekvalitou elít
Ak skutočné osobnosti nejdú do politiky, nechajú priestor politikom nižšej kvality a tým aj fašizmu. Podľa historika Antona Hruboňa v slovenskej histórii voľby vždy vyhrávali populisti. Konšpirácie a antiliberalizmus nie sú novinky, hojne ich využívali už aj Hlinkovi ľudáci. V rozhovore s historikom Antonom Hruboňom z Univerzity Mateja Bela sa dozviete: – prečo v Taliansku uspeli krajne pravicové strany a do akej miery je ich pozadie naozaj fašistické; – či sa extrémisti uchytia vždy len v krajinách, ktoré majú históriu fašizmu alebo historickú traumu; – že fašizmu pomáha naša súčasná kríza elít – najmä to, ako klesli nároky na politikov; – že maďarskou tradíciou je predstieranie demokracie; – že Slovensko má tradíciu populizmu – takmer vždy u nás voľby vyhrávali len populistické strany; – ako Kotleba inšpiroval ostatných populistov v slovenskej politike; – že populisti ponúkajú nefunkčné riešenia; – prečo sú súčasné politické strany ideologicky vyprázdnené a čo to znamená; – že zrážky a potýčky patrili k československej politike a teraz sa len preniesli na sociálne siete; – ako sa vulgarizuje politika; – že konšpiračné teórie nie sú nič nové a využívala ich už HSĽS; – že konšpiráciám ľudia podliehajú aj napriek tomu, že majú formálne vyššie vzdelanie ako kedysi; – ako vznikla svätá vojna katolíkov proti liberalizmu; – že pod konzervativizmom sa dnes často chápe radikálna pravica, nie kresťanskí demokrati; – že kultúrne vojny sme tu mali už v 19. storočí a neskôr z nich profitovala HSĽS; – že konzervatívcov s fašistami spája práve antiliberalizmus; – prečo zbiera peniaze na ďalšiu knihu o Jozefovi Tisovi.    
26:02 09/28/2022
Dzurinda nebol bez chýb, ale pre slovenskú politiku by bol prínosom, tvrdí Ivan Šimko
Máme generačný inštinkt prikláňať sa k tým, čo majú moc a nejsť proti prúdu, veď „načo si robiť problémy“. Je asi daňou malých národov aby prežili, že tu vždy bolo dosť tých, čo kolaborovali. I takto vysvetľuje náš obdiv k putinovmu Rusku či silným politickým vodcom spoluzakladateľ KDH i SDK Ivan Šimko. A čo by dnes priniesol Dzurinda do slovenskej politiky? Konzervatívnu konferenciu otvára Boris Kollár a šéfovia OľaNO a SaS si nevedia prísť na meno. Slovenská pravica je roztrieštená do mnohých strán a konzervatívci vedú s liberálmi všemožné „kultúrne vojny“. Vládna koalícia, ktorá pôvodne disponovala ústavnou väčšinou dnes bojuje v parlamente o doslova holú existenciu a kedysi dominantný subjekt slovenskej pravice, Kresťanskí demokrati, sú dnes úplne mimo parlamentu. No a napokon, no a na dvere politickej scény už klope aj bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda. V akom stave sa to ocitla slovenská politická pravica? Majú všetky tie kultúrne vojny, niekedy doslova o nezmysly, vôbec nejaký zmysel? Ako vládnuť v menšine a vedieť hľadať kompromisy s ideovými oponentmi? A bol by dzurindov návrat do politiky prínosom pre slovenskú demokraciu? Témy a otázky pre bývalého viacnásobného ministra, spoluzakladateľa KDH, ale aj SDK či SDKÚ Ivana Šimka. Demokracia, to je podľa neho "fuška" a každodenná drina. Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský
34:39 09/27/2022
SHARE_now: Z európskych peňazí nakúpime stovky hybridných a elektrických policajných áut
V rýchlom podcaste SHARE_now hovoríme, aké kritériá mal štát pri výbere jednotlivých modelov a prečo sa nakoniec nepoužije polep, ktorý si verejnosť vybrala v ankete. Ministerstvo vnútra SR a policajný prezident Štefan Hamran v pondelok oznámili, že rezort vnútra pre policajný zbor nakúpi 705 elektromobilov a plug-in hybridov. Doplnenie vozového parku má stáť zhruba 31,8 milióna eur. Polícia zároveň ukázala, ako budú vyzerať vozidlá v novom modro-žltom šate, ktorý vystrieda dlhoročnú zelenú na bielom podklade. Viac k téme: Polícia nakúpi vyše 700 hybridov a elektromobilov. Zmenila nový dizajn áut, ktorý vzišiel z FB ankety Čo o nákupe vieme v rýchlom podcaste SHARE_now zhrnul redaktor Živé.sk Marek Pokrývka. Rozprával sa s ním Maroš Žofčin. V aktuálnej časti podcastu SHARE_now sa dozviete: Prečo si ministerstvo vybralo práve elektromobily a hybridy. Či sa myslelo aj na nabíjaciu infraštruktúru. Čo sa stalo s dizajnom áut, ktoré si používatelia vybrali v ankete. Podcast SHARE_now pripravujú spoločne magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.
12:08 09/27/2022
Taraba môže zachrániť Matoviča, súčasná mocenská pozícia mu vyhovuje
Opozícia bude zajtra v parlamente odvolávať ministra financií Igora Matoviča, ktorého môže vo funkcii podržať odídenec od ĽSNS Tomáš Taraba.   O zotrvaní Igora Matoviča vo funkcii môžu rozhodovať pri jeho odvolaní nezaradení poslanci.  V podcaste budete počuť poslanca Tomáša Tarabu a bývalú poslankyňu za OĽaNO Katarínu Hatrákovú.    Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík si vie po odchode ministra financií predstaviť návrat do koalície. Znamenal by teda prípadný odchod Igora Matoviča návrat strany SaS do koalície? Odpovedali poslanci za OĽaNO Peter Kremsky a György Gyimesi. Podľa politológa Pavla Baboša by to nebolo prekvapením, keďže Tarabovci majú blízko k jednej z koaličných strán – a to aj podnikateľským pozadím.   Podcast pripravili Adam Oleš a Peter Hanák.
22:45 09/27/2022
Dizajn Guru - Kuchyňa a kúpeľňa rozhodnú takmer o všetkom
Ako vybrať tie správne farby a materiály, aby všetko spolu dokonale ladilo? Pomôcť Vám môže napríklad aj Mood Board. Každý priestor sa dá definovať svojimi základnými pravidlami fungovania, ktoré keď sú správne dodržané, tak si môžete byť istý, že výsledný interiér bude mať skvelú energiu. Viac Vám v piatom diele podcastu Dizajn Guru povie interiérový dizajnér, Jožko Tučný. V podcaste sa tiež dozviete:  ▶️ podľa čoho viete v nezariadenom priestore povedať, že bude vyzerať skvele ▶️ čo je mood board, a prečo by ste ho mali využiť aj vy ▶️ teória KuKu - prečo dizajnéri začínajú práve kúpeľňou a kuchyňou ▶️ o (ne)žiadaných situáciach, ktoré nastávajú pri zariaďovaní kuchyne ▶️ aký špeciálny efekt sa používa pri fotení priestorov Dizajn Guru Vám prináša Jožko Tučný a PODCAST_house a aktuality.sk 
18:58 09/27/2022
Spoluzakladateľ záchrannej stanice Jamriška: Sme odkázaní na to, či sú ľudia ochotní priniesť konkrétneho živočícha (Ekocast)
Záchranná stanica v Borinke sa venuje záchrane zranených divožijúcich živočíchov a ich návratu do voľnej prírody. Občianske združenie s názvom Návrat do divočiny vzniklo v roku 2015 a jeho poslaním je záchrana, starostlivosť o zranené, zoslabnuté či osirelé voľne žijúce zvieratá a umožnenie návratu naspäť do ich prirodzeného prostredia. Hosťom podcastu Ekocastu bol spoluzakladateľ záchrannej stanice v Borinke - Návrat do divočiny, Ján Jamriška.  Čo sa v podcaste Ekocaste dozviete? Akú chybu robia ľudia, keď zvieratá zachraňujú na vlastnú päsť?  S akým najvážnejším prípadom sa stretol?  Ako by sa mala zmeniť biodiverzita miest, aby boli priateľskejšie k zvieratám v nich žijúcim?  Čo by záchranným staniciam na Slovensku najviac pomohlo? 
28:04 09/27/2022