Show cover of ITbiznes

ITbiznes

Technologie w biznesie

Tracks

#17 Elon Musk, Twitter i podręcznikowy przykład biznesowej katastrofy
Elon Musk to niezwykle barwna postać świata IT. Współtwórca firm, które bez wahania można nazwać rewolucyjnymi: PayPal, Tesla czy SpaceX oraz kilku, które miały być rewolucyjne, ale ich droga nie do końca potoczyła się zgodnie z planami Muska - Hyperloop, Solar Roof czy The Boring Company.  W październiku 2022 Musk kupił - chyba impulsywnie - jeden z najważniejszych serwisów społecznościowych, czyli Twitter. Ta decyzja okazała się dla Muska klęską, która już kosztowała firmę Tesla setki miliardów dolarów. Czy Elon Musk to geniusz, biznesowy Mesjasz, często przyrównywany do komiksowego Tony'ego Starka (Iron Mana)? A może szaleniec, który zachłysnął się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami i któremu wydaje się, że niczym król Midas potrafi zamienić w złoto wszystko, czego się dotknie?  Zakup Twittera to jak dotąd dla Muska finansowa katastrofa, którą ten próbuje teraz panicznie odkręcić. Na razie wszystko wskazuje na to, że Twittera będzie trzeba zamknąć już za kilka miesięcy, chyba że po drodze zdarzy się jakiś cud. Ale przy Musku nigdy niczego nie wiadomo i taki cud wcale nie jest wykluczony. Ten odcinek podcastu w całości poświęciliśmy temu ekscentrycznemu miliarderowi. W rozmowie wziął udział zaproszony przez nas gość: Artur Włodarski, dziennikarz motoryzacyjno-technologiczno-gospodarczy i właściciel bloga IQcars. Gospodarzami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, prezes IT9. 
64:48 12/23/22
#16 Technologiczna przyszłość Rosji
Pod koniec lutego Rosja w brutalny sposób zaatakowała Ukrainę pod pretekstem "demilitaryzacji" i "denazyfikacji". W odpowiedzi świat obłożył Rosję szeregiem sankcji, które objęły między innymi dostęp do nowych technologii. Rosjanie nie mogą już realizować przelewów SWIFT, nie mogą płacić kartami VISA czy MasterCard, nie mogą kupić najnowszych iPhone'ów czy smartfonów Samsung, a rosyjscy producenci półprzewodników nie zamówią już nowych układów u żadnego dużego producenta, jak TSMC czy Intel. Czy to oznacza, że Rosja została permanentnie odcięta od nowych technologii, nowoczesnych komputerów i smartfonów, i cofnie się w rozwoju technologicznym o 20 lat? Niekoniecznie, bo Rosjanie nauczyli się obchodzić sankcje, ponadto najnowszy sprzęt technologiczny jest wciąż do Rosji wysyłany... z Chin. W tym odcinku dyskutujemy o możliwych scenariuszach technologicznej przyszłości Rosji. Gospodarzami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef IT9.
35:56 8/14/22
#15 Metaverse, czyli cyfrowa rzeczywistość
Pojęcie metawersum (metaverse) nie jest nowe. Po raz pierwszy pojawiło się w książce pt. "Zamieć" (oryg. "Snow Crash"), której autorem jest Neal Stephenson (wyd. 1991). Bohaterowie książki przenosili się do alternatywnego, wirtualnego świata, w którym mogli żyć zupełnie jak w świecie rzeczywistym - spotykać się ze sobą, robić zakupy, chodzić na koncerty. W metawersum każdy ma swojego awatara, który niekoniecznie musi odwzorowywać jego właściciela, a może być wręcz zupełnie inną postacią, a nawet zwierzęciem czy przedmiotem. O metawersum zrobiło się głośno i słowo to usłyszało szersze grono osób podczas konferencji Facebook Connect w październiku 2021, podczas której Mark Zuckerberg ogłosił, że firma strategicznie skupia się na rozwoju tej technologii, czego dobitnym podkreśleniem ma być zmiana nazwy całego przedsiębiorstwa na Meta. Czym jest dokładnie metawersum? Czy to po prostu wirtualna rzeczywistość, jaką znamy? Co ma wspólnego z wizjami rodem z filmów Ready Player One albo Matrix? Czy prócz Facebooka także inne firmy przeniosą swoje biznesy do metaverse? To temat tego odcinka podcastu ITbiznes. Gospodarzami są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef IT9. Gościem specjalnym odcinka jest Petros Psyllos, naukowiec, wynalazca, programista, innowator, jeden z 30 najlepszych europejskich innowatorów według Forbesa oraz jeden z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Jest laureatem New Europe 100 – listy największych innowatorów w Europie Środkowo–Wschodniej według Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times. Na swoim koncie ma ponad 17 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. Więcej o Petrosie można przeczytać na jego stronie: petrospsyllos.com.   
59:52 2/28/22
#14 NFT - co to jest i czy ma w ogóle sens?
W ostatnich miesiącach wszyscy mówią o NFT (Non-Fungible Token), czyli niewymienialnych tokenach (albo niejednorodnych). To specjalne cyfrowe certyfikaty własności, które nie mają swojego odpowiednika w żadnej walucie - stąd ich niewymienialność. Ich wartość określana jest indywidualnie i zależy wyłącznie od tego, ile potencjalny nabywca jest gotów zapłacić za certyfikat. Certyfikaty NFT mogą poświadczać własność cyfrowego obrazka (na przykład ilustracji w formacie JPG), utworu muzycznego, zrzutu ekranu, a nawet tweeta.  Wokół NFT narosło mnóstwo kontrowersji. Jedni nie widzą sensu kupowania certyfikatów własności plików JPG, które inni po prostu mogą zapisać na nośniku danych w swoim komputerze czy smartfonie. Inni twierdzą, że transakcje NFT, które są zapisywane w księdze transakcji blockchain opartej najczęściej na kryptowalucie Ethereum, są nieekologiczne - ponieważ transakcje kryptowalutami pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej.  Jak jest w rzeczywistości? O to zapytaliśmy eksperta. W podcaście ITbiznes po raz pierwszy pojawił się gość: Lech Wilczyński, prezes kantoru kryptowalut swap.ly oraz członek zarządu Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Gospodarzami podcastu ITbiznes są:  Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny ITbiznes Ernest Frankowski, właściciel i prezes IT9
58:58 1/30/22
#13 Polski Ład w branży IT
Polski Ład to największa od lat reforma podatkowa. Reklamowana przez polski rząd jako obniżka podatków jest de facto podwyżką, która sprawi, że obciążenia podatkowe wzrosną dla wszystkich, którzy zarabiają powyżej średniej krajowej. Polski Ład będzie szczególnie dotkliwy dla przedsiębiorców - zarówno osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), jak i właścicieli spółek kapitałowych. Czy prowadzącym JDG opłaca się zmienić skalę liniową na ryczałt? A może lepiej założyć spółkę z o.o.? Albo przenieść firmę za granicę, na przykład do Czech? W ostatnim odcinku podcastu ITbiznes w 2021 roku zajęliśmy się właśnie tymi zagadnieniami, ale w odniesieniu szczególnie do osób pracujących w branży IT.
101:45 12/31/21
#12 Sztuczna inteligencja w biznesie
Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych terminów XXI wieku. Jest na ustach dosłownie wszystkich. Skąd się w ogóle wzięła? Czemu tak głośno jest o niej dopiero teraz? Jak bardzo może zmienić biznes? Czy w przyszłości może być samoświadoma i doprowadzić do... zagłady ludzkości? O tym wszystkim w niniejszym odcinku podcastu ITbiznes dyskutują Ernest Frankowski i Paweł Pilarczyk.
81:41 11/26/21
#11 Praca zdalna - czy zostanie z nami w postcovidowej rzeczywistości?
Pandemia COVID-19 wywróciła życie większości z nas do góry nogami. Tysiące przedsiębiorstw musiały zamknąć swoje biura i wysłać pracowników do domów. Także uczniowie i studenci ostatni rok uczyli się zdalnie. Ale po tym trudnym dla wszystkich okresie świat powoli wraca do normalności. Rośnie liczba osób zaszczepionych, maleje liczba zakażeń. Świat wychodzi z pandemii. Jak będzie wyglądał w nowej, postcovidowej rzeczywistości? Czy firmy zdecydują się na pozostawienie pracowników w domach, czy będą się starać ściągnąć ich z powrotem do biur? Jak nowe technologie pomogły nam przetrwać ten trudny czas i jakie wnioski udało nam się wyciągnąć z tego doświadczenia? O tym dyskutujemy w niniejszym odcinku podcastu ITbiznes.
56:55 6/20/21
#10 Pożar serwerowni OVHcloud, lockdownowe przeciążenie Booksy, Discord już prawie w rękach Microsoftu, LG porzuca smartfony
W tym odcinku podcastu ITbiznes komentujemy głośne w ostatnim czasie wydarzenia: pożar serwerowni OVHcloud w Strasburgu (który dla menedżerów IT powinien być inicjatorem dogłębnej rewizji podatności firmowych systemów IT na potencjalne awarie - czy wszystkie systemy backupowe działają poprawnie oraz czy działają plany Disaster Recovery oraz Business Continuity),  przeciążenie usługi Booksy, z której w jednym momencie chciały skorzystać prawdopodobnie dziesiątki tysięcy klientów - nie pomógł nawet hosting usługi w chmurze; nadchodzące przejęcie komunikatora Discord przez Microsoft (firma szykuje na zakup 10 miliardów dolarów),  porzucenie przez LG rynku smartfonów (po 6 latach, gdy dział ten przynosił Koreańczykom straty)  premiera jednego z najtańszych samochodów elektrycznych w Europie, czyli Dacia Spring - wycenionego na ok. 77 tys. złotych, a sprzedawanego w Rumunii za równowartość 35 tys. złotych, po uwzględnieniu rządowych dopłat do aut elektrycznych.  Ponieważ ten odcinek podcastu ITbiznes nagraliśmy po nieco dłuższej przerwie, jest nieco dłuższy niż zwykle i trwa blisko godzinę. Liczymy jednak, że nie zniechęci Was to do wysłuchania go do końca :)   Autorami podcastu ITbiznes są Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny serwisu ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef firmy ITnine
56:51 4/5/21
#9 Samochody elektryczne, czyli komputery na kółkach
Samochody elektryczne są specyficznymi typami aut. Nie tylko są ciche, niezwykle dynamiczne i nie emitują spalin, ale mają coś, co interesuje każdego fana technologii - od kół po dach naszpikowane są elektroniką. Nawet podstawowe modele oferują funkcje, które często dostępne są w autach spalinowych wyłącznie klasy premium. Trendy w samochodach elektrycznych komentujemy na przykładzie Volkswagena ID.3, którego mieliśmy okazję przetestować, a który z biegiem czasu otrzymywać będzie nowe funkcje wyłącznie dzięki zdalnym aktualizacjom oprogramowania.
40:40 2/21/21
#8 Banowanie, cenzura, wolność słowa, Parler i #UstawaWolnościowa
W tym odcinku podcastu ITbiznes komentujemy burzliwe wydarzenia w internecie, które zaczęły się od zbanowania kont Donalda Trumpa na wszystkich popularnych serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram czy Pinterest). Zwolennicy ustępującego prezydenta USA przenieśli się na alternatywny serwis Parler, na którym umówili się na słynny już atak na Kapitol. Tam także użytkownicy serwisu zamieszczają wypowiedzi rasistowskie, antysemickie i nawołujące do przemocy. W związku z brakiem reakcji administratorów serwisu, został on zablokowany przez Amazon na platformie AWS, na której był utrzymywany, a aplikację na smartfony Parler usunięto ze sklepów Google Play i Apple App Store. Czy podobny los czeka serwisu Gab.com, MeWe.com czy Lurker.pl? Czy to cenzura i ograniczanie wolności słowa oraz swobody wypowiedzi? Polscy posłowie szykują odwetową Ustawę Wolnościową, która zablokuje możliwość banowania kont przez serwisy społecznościowe, a nawet przewiduje nakładanie na te serwisy kar pieniężnych sięgających 50 milionów złotych za takie działania. Pomysł jest już wyśmiewany w internecie, ale jeśli się chwilę zastanowić, wcale nie jest głupi. Wymaga jednak pewnych korekt, na przykład zdefiniowania, czym jest "prawdziwa informacja". Wszystkie te zagadanienia poruszamy w najnowszym odcinku podcastu. Zapraszamy do słuchania!
58:19 1/16/21
#7 Prognozy technologiczne na rok 2021
Rozpoczął się nowy rok. To zatem świetna okazja do tego, by zastanowić się, jakich wydarzeń możemy się spodziewać w świecie nowych technologii. Naszym zdaniem rok 2021 będzie rokiem "masteringu" pracy zdalnej (po etapie "prototypowania", który przechodziliśmy w 2020 roku), a także rokiem sztucznej inteligencji, oswajania się z komputerami kwantowymi, powszechnej adopcji technologii 5G, pierwszych samochodów autonomicznych na publicznych drogach, regulacji szeregu rozwiązań technologicznych w świecie biznesu, a być może także walki z fake newsami i dezinformacją. 
55:35 1/11/21
#6 Technologiczne podsumowanie roku 2020
Rok 2020 był wyjątkowy pod każdym względem. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywróciła cały świat do góry nogami. O minionych wydarzeniach nasze dzieci i wnuki czytać będą w podręcznikach historii. Ale zmiany miały też wielki wpływ na obszar technologii, a raczej - dzięki rozwiązaniom technologicznym łatwiej było nam funkcjonować w trakcie lockdownu. W tym odcinku podcastu Paweł Pilarczyk i Ernest Frankowski podsumowują najważniejsze wydarzenia roku 2020, które podzielili na pięć dużych elementów: praca zdalna, rozwój AI i big data, Chiny vs USA, sieć 5G i... gra Cyberpunk 2077. Zapraszamy do słuchania!
51:51 12/31/20
#5 RPA - Robotic Process Automation, czyli zrobotyzowana automatyzacja procesów
Coraz więcej zadań, które wykonujemy przed komputerem, daje się zrobotyzować. Najłatwiej zrobić to z powtarzalnymi procesami, które często nie wymagają szczególnych umiejętności czy szczególnej wiedzy. To na przykład przepisywanie adresów korespondencyjnych ze stopek maili do bazy, która zostanie potem wykorzystana do wysyłki kartek świątecznych. Takie czynności można zastąpić programowymi robotami - RPA. Takiego robota możemy sobie wyobrazić jak niewidzialną osobę, która siedzi przy komputerze i wykonuje zadania bez zmęczenia, bez wytchnienia, także w noce i weekendy. A ludzie, którzy wcześniej wykonywali takie powtarzalne, często nudne działania, mogą zająć się bardziej ambitnymi zadaniami.
39:23 12/28/20
#4 Roboty - dlaczego nie powinny przypominać ludzi
W tym odcinku dyskutujemy o robotach. To autonomiczne (samodzielne) automaty, które wspomagają ludzi w fabrykach, magazynach, sklepach czy szkołach. Ale roboty są także programowe - automatyzują procesy biznesowe. Częstym błędem popełnianym przez projektantów robotów jest tworzenie ich na wzór człowieka. Tymczasem robot powinien być projektowany konkretnie z myślą o zadaniu, które ma wykonać, pominąwszy wszystkie ograniczenia ludzkiego ciała. Przykładowo, roboty sprzątające (odkurzające) w ogóle nie przypominają tradycyjnych odkurzaczy.
31:15 12/20/20
#3 Agile kontra Waterfall: zwinna metodyka zarządzania projektami to niekonicznie konkurencja dla metody kaskadowej
Agile, czyli zwinna metodyka zarządzania projektami, w tym tworzenia oprogramowania, to zupełnie odmienna koncepcja od metody sekwencyjnej, zwanej też waterfall. Rozmawiamy o tym, jakie projekty powinny być realizowane metodyką zwinną, a przy których z kolei nadal lepiej posłużyć się metodyką kaskadową. Ale pamiętajmy, że zarówno agile, jak i waterfall, mogą się odnosić do wielu różnych projektów - to nie tylko tworzenie oprogramowania.
35:58 12/9/20
#2 Najnowsze komputery z procesorami Apple M1 w środowisku biznesowym
Po 15 latach Apple zmienia procesory w swoich komputerach na układy własnej produkcji. Nie będzie już korzystał z procesorów Intela. Jednostka Apple M1 to układ typu SoC z wbudowanym 8-rdzeniowym procesorem centralnym (CPU) w architekturze ARM i 8-rdzeniowym układem graficznym (GPU). Nowy procesor oznacza, że wszystkie aplikacje muszą zostać zrekompilowane, albo trzeba je uruchamiać na emulatorze Rosetta 2. Niestety część aplikacji w ogóle nie zadziała. To oznacza, że w niektórych środowiskach biznesowych najnowsze MacBooki czy Mac mini mogą się po prostu nie sprawdzić. A przynajmniej teraz.
33:30 11/26/20
#1 Czy Joe Biden zlituje się nad Huawei?
To pierwszy odcinek podcastu ITbiznes. Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny serwisu ITbiznes oraz Ernest Frankowski, szef firmy ITnine dywagują nad tym, czy po zmianie prezydenta w USA zostaną wycofane amerykańskie sankcje, którymi objęto niektóre chińskie firmy, przede wszystkim Huawei. 
31:27 11/22/20