Show cover of Fulbright Podcast CZ

Fulbright Podcast CZ

K 30. výročí působení české Fulbrightovy komise a k 75. výročí existence celosvětového Fulbrightova programu startuje v roce 2021 roční cyklus FULBRIGHT PODCAST CZ. Uslyšíte v něm 12 skutečných příběhů 12 skutečných lidí, kteří to riskli. Přihlásili se, dostali „Fulbrighta“ a odjeli do Spojených států. Jsou inspirativní tím, že význam stipendia vnímají šířeji než jen odborně; pobyt v zahraničí jim zásadně ovlivnil kariéru i život. Budou vám o tom vyprávět. This year-long cycle of podcast celebrates the 30th anniversary of the Fulbright Commission in the Czech Republic and the 75th anniversary of the Fulbright Programme. You will hear 12 real stories of 12 real people who took the chance. They applied, were awarded the Fulbright Scholarship and left for the United States. They are inspirational in understanding the point of the scholarship being not only academic. Their time abroad has fundamentally influenced their career and their life. They will tell you all about it.

Tracks

Hana Ripková
Letošní sérii Fulbright Podcast CZ symbolicky uzavírá dlouholetá ředitelka české Fulbrightovy komise HANKA RIPKOVÁ, naše největší odbornice na vysokoškolské studium ve Spojených státech a nositelka prestižní Ceny svobody Woodrowa Wilsona. V posledním podcastu, připraveném v angličtině, vypráví o tisícovce výjimečných Čechů, kteří za dobu jejího působení odjeli do USA, i o tisícovce Američanů, kteří naopak v rámci programu dorazili do ČR. Dozvíte o současných výzvách tohoto regionu i o tom, proč se „na Fulbrighta“ může přihlásit každý, kdo je ochoten strávit čas pečlivou přípravou svého projektu. Mluvit budeme například i o programu amerických lektorů pro české střední školy, který česká Fulbrightova nadace pod vedením Hanky Ripkové vymyslela a pečlivě monitoruje.This interview with Hanka Ripková wraps up a one-year series of podcasts with Czech Fulbright program alumni to celebrate the 75th anniversary of the Fulbright program worldwide and the 30th anniversary of the Czech Fulbright Commission. Twelve stories of people who became Fulbrighters, and that moment had changed and reshaped their lives. 
28:02 12/20/21
Jaroslav Valůch
"Nejsem úplně dobrý student, spíš praktik. Vždycky jsem si zkoušel ty věci osahat, " říká v jedenáctém díle českého Fulbright Podcastu JAROSLAV VALŮCH, vedoucí projektů mediálního vzdělávání v organizaci Transitions. Dlouhodobě se věnuje využívání moderních komunikačních prostředků v krizových oblastech, mediální gramotnosti nejen u seniorů a prevenci násilí. Napínavý a dobrodružný rok 2010 strávil jako Fulbright Fellow na Philip Merrill College of Journalism na University of Maryland; mluví rychle a překotně, je to skoro detektivka!  
29:37 11/20/21
Osamu Okamura
Architekt OSAMU OKAMURA, děkan Fakulty umění architektury Technické univerzity v Liberci, věděl, že chce jet na Fulbrighta už od nepaměti. Tříměsíční Fulbright-Masarykovo stipendium pro neziskový sektor získal nakonec v roce 2018 při Nadaci chicagské architektury  (nyní Chicago Architecture Center) ; ve své práci se totiž zabývá psychologií města a dynamikou veřejného prostoru. V desátém díle našeho podcastu s absolventy Fulbrightova programu proto mluví nejen o Chicagu, ale také o tom, jak by mělo vypadat bezpečné, zdravé a spravedlivé evropské město.     
22:03 10/25/21
Kamil Bříza
V devátém díle Fulbright Podcastu CZ vám o své zahraniční zkušenosti bude vyprávět ředitel gymnázia Jiřího z Poděbrad v Poděbradech, doktor přírodních věd KAMIL BŘÍZA. Šestitýdenní Fulbrightovo stipendium strávil v roce 2006 na soukromé katolické Alpha School v Pittsburghu v Pensylvánii, navštívil ale i několik dalších tamních škol. Fulbright byl pro něj zásadní v mnoha ohledech - díky tomuto pobytu objevil například svou vášeň k pravidelnému cestování do USA i se svými poděbradskými studenty; bere je na každoroční výlety do New Yorku.  
20:54 9/15/21
Kamila Etchegoyen Rosolová
Z ročního akademického pobytu Kamily Rosolové na Michiganské státní univerzitě se následně vyvinula dlouhodobá spolupráce s centrem psaní, specializovaného pracoviště, které poskytuje konzultace s akademickými texty. Kamila své zkušenosti z MSU uplatňuje od roku 2011 jako vedoucí Centra akademického psaní ČAV, kde se aktivně podílí na tvorbě kurzů a seminářů. Toto centrum slouží akademikům, odborné veřejnosti a studentům. Poslechněte si Kamilu v dalším dílu Fulbright Podcast CZ a dozvíte se, jak efektivně psát a přednášet v angličtině.
17:56 8/19/21
Eva Kesslová
EVA KESSLOVÁ, ředitelka orchestru BERG, absolvovala hudební management na pražské AMU, semestr uměleckého managementu v britském Dartingtonu a v roce 2005 prožila roční Fulbrightovo stipendium na Manhattanu na Newyorské univerzitě (NYU) v programu Performing Arts Administration. Ve Fulbright podcastu se ale dozvíte především to, proč to všechno dělá: kvůli orchestru BERG, jednomu z nejikoničtějších českých hudebních těles na současné kulturní mapě, který v roce 2020 oslavil dvacáté výročí své existence. Dozvíte se také o unikátním projektu Evy Kesslové Hudba k siréně, který nyní v červnu 2021 získal prestižní cenu Prix Italia.
21:15 7/16/21
Jan Kratochvíl
JAN KRATOCHVÍL se stal profesorem v oboru informatika – teoretická informatika v roce 2003, do roku  2011 vedl katedru aplikované matematiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK, od roku 2012 byl osm let děkanem. Jeho Fulbrightovo stipendium, které ve školním roce 1994-1995 absolvoval na University of Oregon, nastartovalo dlouhodobou, plodnou spolupráci s americkými vzdělávacími institucemi. Nejen o tom, ale třeba i o obnově Rotundy Svatého Václava na Malostranském náměstí, náhodně objeveném objektu MFF UK, bude profesor Kratochvíl vyprávět v dalším díle Fulbright podcastu. 
22:36 6/20/21
Zuzana Ambrožová
Bydlela v nádherné tamní vile pro nositele Nobelovy ceny, osobně se setkala s velkými hvězdami americké krajinářské architektury. Úspěšná architektka ZUZANA AMBROŽOVÁ, docentka Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně a stipendistka Fulbrightova programu pro vědce a přednášející, strávila podle svých slov na UC Berkeley naprosto výjimečný čas. V pátém díle Fulbright Podcastu vypráví o tom, jak se na této kalifornské univerzitě dostala do profesního nebe a jak se něco podobného může stát i vám.  
20:32 5/23/21
Tomáš Klumpar
Pracoval jako streetworker a sociální pracovník, od roku 2009 vede Beztíži, preventivní oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 pro celkově zhruba 600 ohrožených dětí ročně. Před několika lety absolvoval stipendium pro neziskové organizace Fulbright-Masaryk, díky kterému strávil několik měsíců v klubech pro dospívající v newyorském Bronxu; běžně v nich pracovali i lidé s kriminální minulostí. TOMÁŠ KLUMPAR vypráví v pořadí čtvrtém Fulbright podcastu o hranicích dospělosti, hiphopové pedagogice, zbraních na ulici i opuštěném Detroitu.  
28:14 4/20/21
Jiří Zemánek
Naším březnovým hostem je kutil, bastlíř i maker v jedné osobě, JIŘÍ ZEMÁNEK. Říká o sobě, že je hračička, ale ve skutečnosti pracuje jako vědec a pedagog na Katedře řídicí techniky pražské ČVUT. Zkoumá futuristické digitální materiály, za své projekty získal několik mezinárodních cen, akademický rok 2019/2020 pak díky stipendiu Fulbright-Masaryk strávil na MIT, Massachusettském technologickém institutu. Jak se na nejdůležitější technologickou univerzitu na světě dostal? A o čem je jeho oblíbený kurz "Jak vytvořit téměř cokoli"? Dozvíte se v pořadí třetím Fulbright Podcastu CZ.  
23:56 3/21/21
Šarka Zahálková
Druhým hostem nového Fulbright Podcastu CZ je kurátorka, kulturní manažerka a výtvarná umělkyně s vášní pro umění ve veřejném prostoru. Tvoří v Pardubicích, od roku 2018 mimo jiné jako programová ředitelka Galerie města Pardubic GAMPA. Při svém pobytu v New Yorku pracovala v nezávislé galerii v Brooklynu, setkávala se s umělci z celého světa a všude jezdila na kole. O tom všem vám bude vyprávět. ŠÁRKA ZAHÁLKOVÁ.
20:39 2/16/21
Daniel Anýž
Premiérovým, lednovým hostem Fulbright Podcastu CZ je muž, který snil o dráze profesionálního fotbalisty a poté vystudoval geologii. Dnes je expertem na Spojené státy, uznávaným novinářem, redaktorem webu Aktualne.cz, spisovatelem a neúnavným komentátorem amerického politického dění. Daniel Anýž.
24:16 1/25/21