Show cover of Acı, tatlı, mayhoş

Acı, tatlı, mayhoş

Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. NTVRadyo'da her gün yayınlanan "Acı, tatlı, mayhoş" adlı programda tarihten tariflere uzanan bir program yapıyor. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdüren Aylin Öney Tan, "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.

Tracks

Hikaye ve Tariflerle: KUŞKONMAZ
Yabani kuşkonmaz, ayrelli, acı filiz ya da tilkişen... Aylin Öney Tan'dan ayıklama ve pişirme konusunda püf noktalarını dinleyin. Hikaye ve tariflerle bu haftanın konusu "kuşkonmaz" hafta içi yayınlanan tüm bölümler bu kayıtta bir arada. İyi dinlemeler.
16:40 5/18/24
Özel kuşkonmaz servisleri
Kuşkonmaz pişirmek için yapılan özel tencereyi, Fransızlar'ın kuşkonmaz sapı uzunluğundaki porselen tabağını, servis için kullanılan gümüş maşasını biliyor musunuz? Aylin Öney Tan anlatıyor, bir de tarif veriyor.
03:27 5/17/24
Kuşkonmaz çalışma kampı
#acıtatlımayhoş   Kuşkonmaz işçileri, Covid karantinasının en sıkı olduğu dönemde bile Romanya'dan kalkan 12 uçakla, Almanya'ya gitti, orada Kuşkonmaz Çalışma Kampı kuruldu. Çünkü kirazlar kızarınca, kuşkonmaz ölür! Aylin Öney Tan'dan dinleyin 
03:57 5/16/24
Kral sofrasında kuşkonmaz
#acıtatlımayhoş  14. Louis'nin sevdiği sevdiği kuşkonmaz tariflerini, Roma döneminde Augustus'un kuşkonmaz toplama birliklerini, Sezar'ın kuşkonmazı neden gül yağıyla yediğini dinleyin. Aylin Öney Tan'la bir tutam tarif biraz da tarih
03:52 5/15/24
Asparagus'tan kuşkonmaza
#acıtatlımayhoş Kuşkonmaz kelimesine, Türkçe'de 1680 yılına ait kayıtlarda rastlıyoruz. Latince ve Yunanca'da "asparagus" denilen kuşkonmaz, İngiltere'de ise "serçe otu" deniyor. Peki ne ilgisi var? Aylin Öney Tan'la bir tutam tarif biraz da tarih
03:29 5/14/24
Kuşkonmaz bitmeden
#acıtatlımayhoş Yabani kuşkonmaz, ayrelli, acı filiz ya da tilkişen... Mevsimi geçmeden bulursanız sofranıza alın. Aylin Öney Tan'dan ayıklama ve pişirme konusunda püf noktalarını dinleyin
03:42 5/13/24
Hikaye ve tariflerle: YOĞURT
#acıtatlımayhoş Hıdırellez geleneğidir, yeni senenin yoğurdu bu sabah çiğ damlasından ya da yağmur damlasından mayalanır. Maya tutarsa, bolluk ve bereket olacak, demektir. Aylin Öney Tan bu hafta yoğurt anlattı. Hafta içi yayınlanan tüm bölümler bu kayıtta bir arada. İyi dinlemeler.
15:23 5/11/24
Zaro Ağa'yı yaşatan yoğurt
#acıtatlımayhoş 160 yaşına kadar yaşayan Bitlisli Zaro Ağa'nın sırrı her gün düzenli yoğurt yemesiymiş. Aylin Öney Tan, Zaro Ağa'nın hikayesini anlatıyor ve "karga beyni" adlı bir yoğurt tatlısı tarifi veriyor.
03:15 5/10/24
Çeşit çeşit yoğurt
#acıtatlımayhoş Çam kozalağıyla, yağmur suyuyla ya da çiğ damlasıyla yoğurt mayalandığını biliyor musunuz? Denizli'nin yanık yoğurdu, Sivas'ın peskütanını?  Aylin Öney Tan, Anadolu'dan özel yoğurtları anlatıyor
03:23 5/9/24
Yoğurtçu adam geldi!
#acıtatlımayhoş Manda yoğurdundan Silifke'nin yoğurduna, tepsi yoğurdundan süzme yoğurda... Aylin Öney Tan yoğurt kültürünü ve çeşitlerini anlatıyor.
03:32 5/8/24
Yoğurtçu adam geldi!
#acıtatlımayhoş Manda yoğurdundan Silifke'nin yoğurduna, tepsi yoğurdundan süzme yoğurda... Aylin Öney Tan yoğurt kültürünü ve çeşitlerini anlatıyor.
03:45 5/7/24
Çiğ damlasından yoğurt
#acıtatlımayhoş Hıdırellez geleneğidir, yeni senenin yoğurdu bu sabah çiğ damlasından ya da yağmur damlasından mayalanır. Maya tutarsa, bolluk ve bereket olacak, demektir. Aylin Öney Tan bu hafta yoğurt anlatıyor
03:30 5/6/24
https://podcast.ntvradyo.com.tr/aci-tatli/yogurt1.mp3
#acıtatlımayhoş Aylin Öney Tan bu hafta enginar anlattı, tarifler verdi. Hafta içi yayınlanan tüm bölümler burada bir arada. Bir tutam tarif biraz da tarih. İyi dinlemeler.
17:47 5/4/24
Ekşi elmalı enginar
#acıtatlımayhoş Aylin Öney Tan bugün İstanbul usulü ve Ege usulü pirinçli, bol otlu enginar yemeklerinden püf noktalarını anlatıyor ve patatesli, ekşi elmalı bir tarif veriyor.
04:27 5/3/24
Közde enginar
#acıtatlımayhoş Fransızlar haşlıyor, Romalılar bütün olarak kızartıyor, Sicilyalılar közde pişiriyor. Dereotu yanında maydanozu da deneyin. Aylin Öney Tan bugün Sicilya usulü közde enginar tarifi veriyor.
03:57 5/2/24
Enginar politikası
#acıtatlımayhoş Enginarı yemeye tek tek yapraklarını dişinizle sıyırarak başlayın. İtalya'nın ünlü "enginar politikası" da buna dayanıyor. Aylin Öney Tan'la bir tutam tarif biraz da tarih
03:38 5/1/24
İtalya'nın enginar dünyası
#acıtatlımayhoş Aylin Öney Tan bugün İtalya'dan bir enginar tarifi veriyor. Sarımsağı pişirme biçimine ve tavada çevirmeye dikkat!
04:03 4/30/24
Bir kucak enginar
#acıtatlımayhoş En güzel Anneler Günü hediyesi, bir kucak enginar olabilir! Aylin Öney Tan bu hafta enginar anlatıyor. Bir tutam tarif biraz da tarih
03:59 4/29/24
Hikaye ve tariflerle: TAZE BAKLA
#acıtatlımayhoş Mısır’da ve İtalya’da iç baklanın çiğ yendiğini biliyor musunuz? Peki Pisagor, baklayı neden yasaklamış? Fava kelimesinden türeyen favizm ne demek? Baklanın özelliği ne? Aylin Öney Tan bu hafta hikaye ve tariflerle baklayı anlattı. İyi dinlemeler.  
16:16 4/27/24
Antep usulü yoğurtlu bakla
Aylin Öney Tan, Antep usulü yoğurtlu bakla tarifi paylaşıyor. Hikaye ve tariflerle #acıtatlımayhoş iyi dinlemeler.  
03:56 4/26/24
Bakla'nın püf noktaları
Aylin Öney Tan bugün baklanın püf noktalarını anlatıyor. İyi dinlemeler.  
03:14 4/25/24
Kıbrıs usulü körpe bakla salatası
Aylin Öney Tan, Cezayir'de yaşarken komşusu Çelen Birkan'dan aldığı Kıbrıs usulü körpe bakla salatası tarifini paylaşıyor. Sirke ve taze sarımsakla yapılan sosun püf noktaları da bu kayıtta. İyi dinlemeler.  
03:40 4/24/24
Bakla yasağı mı?
#acıtatmımayhoş Pisagor, baklayı neden yasaklamış? Fava kelimesinden türeyen favizm ne demek? Baklanın özelliği ne? Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif  
03:50 4/23/24
Çiğ bakla sever misiniz?
#acıtatlımayhoş Mısır’da ve İtalya’da iç baklanın çiğ yendiğini biliyor musunuz? Aylin Öney Tan’la bir tutam tarif, biraz da tarih.  
03:29 4/22/24
Valide Sultan'ın kahvesi için sükker
Aylin Öney Tan bayramda içilen kahve yanında sunulan ikramlıkları anlatıyor. Kahve saraya ilk olarak ne zaman geldi? Şekerli mi içildi, şekersiz mi? Hikaye ve tariflerle #AcıTatlıMayhoş  
03:37 4/8/24
HİKAYE VE TARİFLERLE: İFTAR MENÜLERİ
#acıtatlımayhoş #iftarmenüsü   Aylin Öney Tan hafta boyunca iftar menülerini anlattı, tarif verdi.  
18:20 3/23/24
İftara tek bir yemek!
#acıtatlımayhoş #iftarmenüsü #özbekpilavı Aylin Öney Tan bugün iftar için çorba, pilav ya da et yemeği gibi 3 çeşit değil, tek bir yemek öneriyor: Özbek Pilavı. Ama kendi usulünü anlatıyor.  
04:31 3/22/24
İftara hoşaf yakışır
#acıtatlımayhoş #iftarmenüsü #hoşaf Aylin Öney Tan bugün için sakin bir çorba, pilav - et yemeği, hoşaf öneriyor. Bugünkü tarifi de hoşaf.  
04:07 3/21/24
Yumurtasız iftar olmaz!
#acıtatlımayhoş #iftarmenüsü Mercimek çorbası, kıymalı yumurta, hoşaf. Aylin Öney Tan eskiden iftarda muhakkak yumurta yemeği olduğunu anlatıyor. Mesela çılbır, pastırmalı, hatta hurmalı yumurta. Bugünün tarifi kıymalı yumurta, hem de tarçınlı.  
04:27 3/20/24
Dalyan köfte notları
#acıtatlımayhoş #iftarmenüsü #podcast Kırmızı çorba iftara iyi bir başlangıç olur. Batı mutfağından girmiş Dalyan Köfte, rivayete göre "İtalyan" kelimesinden bükülmüş. Ekmek içi yanında, bir avuç da yulaf eklemek iyi olur. Aylin Öney Tan'ın bugünkü menüsü ve püf noktalarını dinleyin.  
03:51 3/19/24

Similar podcasts