Show cover of AJŤÁCI

AJŤÁCI

Mesačný podcast spoločnosti DATALAN – o technológiách, ktoré nás bavia a živia, nových tech možnostiach súčasnosti a trendoch budúcnosti, a ľuďoch, ktorí sú v IT fakt dobrí. Počúvajte nás vždy posledný deň v mesiaci – na ajtaci.datalan.sk Moderuje Maroš Košík.

Tracks

#18 Programátorské duo: Frontend vs. Backend
Frontend a backend – na prvý pohľad dve rozdielne veci, no smerujúce k jednému výsledku. Na čo je potrebné pamätať, aby sa dali zladiť a užívateľ dostal fungujúci produkt? Ako sa dá stíhať štúdium a práca na full time ? Prezradia programátori DATALAN-u Boris Novák a Patrik Kollár.
31:55 11/29/23
#17 Michal Ševera: Sledujú nás drony pri opaľovaní?
Drony dnes v značnej miere preberajú na seba úlohy, ktoré boli v minulosti vyhradené výrazne drahším a menej flexibilným nástrojom. Už dávno to nie sú iba „hračky“ fotonadšencov, ale slúžia ako neoceniteľní pomocníci v priemysle. Čo všetko už dnes zvládnu, približuje Michal Ševera, CEO spoločnosti UAVONIC Slovakia.
31:10 10/30/23
#16 Juraj Mackovič: Servis nie je len o „železe“ ale aj o práci s ľuďmi
Moderná technika sa dá naplno využívať len vtedy, keď je o ňu dobre postarané a funguje tak, ako má. Vyliaty jogurt alebo káva v klávesnici laptopu nie je jediný problém, ktorý treba riešiť. A často za ním nestojí ani porucha hardvéru. Čo všetko servis IT obnáša, približuje v najnovšom diele Ajťákov Juraj Mackovič, vedúci oddelenia dodávky služieb v DATALN-e.
22:48 9/27/23
#15 Lukáš Hlavička: Aj v IT svete si treba dať pozor na medvede
Podcenenie kyberbezpečnosti môže firmy stáť milióny eur. Výzvou pre významné spoločnosti a inštitúcie nie sú iba ľudia, ktorí na kyberútokoch zarábajú, ale aj štátom sponzorovaní hackeri. Aké hrozby v online priestore číhajú a ako sa im brániť, v najnovšom diele Ajtákov prezrádza Lukáš Hlavička, CTO v spoločnosti IstroSec, súdny znalec a bývalý riaditeľ vládnej jednotky CSIRT.SK.
46:10 8/29/23
#14 Pavel Chovanec: Wi-Fi už dokáže prekonať kábel
Objem dát, ktoré užívatelia generujú a odosielajú, neustále rastie. Aj preto ešte minimálne jednu dekádu bude mať Wi-Fi nad mobilnými dátami navrch. Zabúdať však netreba na jej správne nastavenie a zabezpečenie. Viac prezrádza Pavel Chovanec, senior systems inžinier HPE Aruba Networking spoločnosti Hewlett Packard Enterprise.
30:28 5/29/23
#13 Petra Kotuliaková: Ženy sa IT zbytočne boja
V školách od dievčat často očakávame, že budú pekné, dobre učesané a domov budú nosiť samé jednotky. Ak si k tomu pripočítame, že náš vzdelávací systém v deťoch mnohokrát buduje strach zo zlyhania, nemôžeme sa diviť, že do IT sa dievčatá nehrnú. Ako s týmito bariérami bojovať, v najnovšom diele Ajťákov prezrádza Petra Kotuliaková, riaditeľka občianskeho združenia Aj Ty v IT.
24:09 4/27/23
#12 Marian Lukáč: Inovácie v IT sa nedajú vysedieť
Komponenty a senzory využívané v smart riešeniach sú čoraz lacnejšie. Vďaka tomu sa tento typ technológií a služieb stáva stále dostupnejším. Smart tak môžu byť v čoraz väčšej miere nielen domácnosti, ale aj priemysel. Do popredia sa dostávajú čoraz viac aj roboty a spracovanie obrovského množstva dát. Viac prezradí technický líder Datalanu pre inovácie Marian Lukáč.
28:30 3/30/23
#11 Ján Hrčka: V samospráve sú inovácie často o preliezaní bariér
Rozmýšľal, že zo Slovenska odíde, no namiesto toho sa rozhodol zostať a pokúsiť sa zmeniť veci k lepšiemu. A hoci naráža na prekážky na strane legislatívy, či financovania samospráv, do praxe zavádza riešenia, ktoré aj vďaka moderným technológiám uľahčujú každodenný život bežných ľudí. Starosta Petržalky Ján Hrčka a bývalý IT-čkár ako hosť najnovšieho dielu podcastu Ajťáci.
27:04 2/27/23
#10 Erika Lindauerová: Udržateľnosť v IT a ako s tým súvisí káva?
Za ostatné roky oveľa viac pracujeme z domu. Ako sa tento fakt podpísal na IT zariadeniach, ktoré využívame, prezrádza generálna riaditeľka spoločnosti HP pre Česko, Slovensko a Maďarsko - Erika Lindauerová. Viac o tom, ako sa ženy môžu presadiť vo svete IT, aké nároky kladie dnešok na moderné technológie, vrátane výziev v oblasti udržateľnosti a hybridnej práce, sa dozviete v najnovšom diele nášho podcastu.
31:27 1/30/23
#9 Daniel Novotný: Slabým článkom bezpečnostnej reťaze je často človek
Kybernetické hrozby, to nie sú len masovo rozposielané podvodné maily či hromadné útoky na počítače. Ale aj sofistikované kampane, ktoré sa dajú zamerať i na jednu konkrétnu osobu. Napriek rozvoju technológií preto netreba nikdy podceňovať ľudský faktor a učiť sa čeliť kybernetickým hrozbám je vhodné už od detstva. Viac o tom, na čo si dávať pozor, prezradí bezpečnostný expert DATALANu Daniel Novotný. hosť: Daniel Novotný, DATALAN
24:05 11/29/22
#8 Peter Zvarík: Aj tlač môže byť ekologická
Prechod medzi digitálnym a papierovým svetom dokáže byť jednoduchý a obojsmerný. Dnes nie je problém čokoľvek vytlačiť a naopak, vďaka skenerom zdigitalizovať. A kde nie je papier potrebný, dokáže pomôcť napríklad digitálny projektor. O najnovších trendoch nielen v oblasti tlače viac prezradí Peter Zvarík, senior business development manager spoločnosti Epson. hosť: Peter Zvarík, EPSON
24:48 10/26/22
#7 René Pavlo: Akým hrozbám čelíme v kyberpriestore
Keď sa povie kyberbezpečnosť, mnohí si okamžite predstavia hackerské útoky, či dramatické scény z filmov, kedy tajomný zločinec ide ukradnúť dáta nesmiernej ceny. Ako to však vyzerá v skutočnosti? A aké sú skutočné hrozby? V novom diele datalanského podcastu AJŤÁCI to prezradí René Pavlo, náš security senior konzultant. hosť: René Pavlo
33:42 9/28/22
#6 Karol Kleibl: Ajťák nie je len programátor
Prečo potrebuje firma zamestnávajúca IT expertov ešte aj expertné centrum? A čo v nej robia analytici, testeri a čo zostáva na programátorov? Nielen toto, ale omnoho viac sa dozviete, ak si vypočujete nový diel datalanského podcastu AJŤÁCI, do ktorého zavítal šéf Expertného centra Karol Kleibl. hosť: Karol Kleibl
31:00 8/25/22
#5 Oľga Kovalčíková: Ako sa šprintuje v IT branži
Že sa v IT branži venujeme agilnému vývoju, o tom ste už možno počuli. Ale viete, že si aj zašprintujeme? Viac vám v novom dieli datalanského podcastu AJŤÁCI prezradí Oľga Kovalčíková, vedúca oddelenia delivery v segmente financie, telekomunikácie a priemysel. A prezradí aj to, ako sa mení pozícia žien v IT spoločnostiach. hosť: Oľga Kovalčíková
31:56 7/27/22
#4 Majo Halinkovič: Na papiere sa dá vyzrieť
Viete, čo je to registratúra, načo slúži a ako si jej správu môžete zjednodušiť? A čo je potrebné na to, aby sme s verejnými orgánmi dokázali efektívnejšie komunikovať elektronicky? Dozviete sa v novom diele datalanského podcastu AJŤÁCI, ktorého hosťom bol Majo Halinkovič - vedúci oddelenia Registratúra. hosť: Majo Halinkovič
33:56 6/28/22
#3 Miro Čech a Mišo Hurák: Čo všetko dokáže internet vecí
Môže byť hardvér zaujímavejší než softvér, ako zmení budúcnosť internet vecí, ako odstrániť technologický dlh a čo má ítečkár spoločné s Iron Manom? Aj to sa dozviete v novom diele datalanského podcastu Ajťáci od našich hostí – infraštruktúrnych expertov Mira Čecha a Miša Huráka.
31:07 5/31/22
#2 Jano Krausko: Bez papiera to stále nejde
Ako vyzerá bežný deň ítečkára, koľko % času trávi softvérový inžinier papierovačkami, prečo sa v IT branži dobre zarába a čo má programátor spoločné s registrom trestov? Aj to sa dozviete v novom diele datalanského podcastu Ajťáci od nášho hosťa – senior softvérového inžiniera Janka Krauska.
28:10 4/28/22
#1 Roman Jaroš: Práca v IT nie je len o počítačoch
Aké kategórie ítečkárov existujú, ako zistiť, či má človek v IT branži potenciál, budeme musieť v budúcnosti všetci programovať a majú slovenské firmy šancu prinášať inovácie svetovej úrovne? Aj to sa dozviete v novom diele datalanského podcastu Ajťáci od nášho hosťa – šéfa IT inovácií Romana Jaroša.
36:30 3/31/22