Vítejte u Data Talku! V našem podcastu vám chceme pravidelně přinášet zajímavý obsah z české a slovenské datové scény: rozhovory na odborná témata, představení relevantních datových firem, problémů a nástrojů, ale také aktuality z trhu.
V této epizodě byla hostem podcastu Daria Hvížďalová, Director AI Skills & Learning ve škole 42 London a Head of AI EduLab ve Sféra Pardubice. Moderátor Jirka Vicherek s ní probíral její profesní cestu, od studia v zahraničí přes první korporátní zkušenosti v P&G. Do tématu umělé inteligence ji dostalo působení v GoodAI. Následně se vrhla do rodinné firmy JHV, která dělá automatizaci v průmyslu, kde budovala řízení vývoje, nové produkty, mj. spin-off Mainware. Poté spouštěla ve spolupráci se ŠKODA AUTO českou pobočku 42 network, bezplatné školy programování, nyní pracuje pro londýnskou pobočku jako Director AI Skills & Learning, a zároveň v Pardubicích pomáhá s nasazením AI do výuky projektu Sféra. Jak mění AI vzdělávání? Jak mění vzdělávání programátorů? Jak se liší vzdělávací trh v Londýně a Česku? Proč se necítí jako expertka na AI, přestože ji na téma AI a vzdělávání zvou přednášet na Oxford a Harvard? To vše se dozvíte v nejnovějším díle Data Talk podcastu!
9/12/24 • 81:09
V dnešním díle Data Talku k nám po dlouhých dvou letech opět zavítal Jan “Jacek” Soubusta, Distinguished Software Engineer z GoodData, aby se společně s moderátorem Hynkem Walnerem ponořili do tématu inovace v produktovém vývoji. Jak Jacek hodnotí po dvou letech nový směr GoodData platformy? Jaký typ lidí si vybrat do svého týmu a na jakou metriku optimalizovat pro udržení rychlosti inovace? Nejen o tom v dnešním díle Data Talku.
9/5/24 • 52:59
Tentokrát v Data Talku uslyšíte Evu Nečasovou z AI dětem. V rozhovoru probereme, jak si rozumí AI a školství. Uslyšíte, jak se vzdělání (ne)mění s nástupem AI, jak děti připravovat na svět, který sami nevíme, jak bude vypadat a jak se vy jako datoví profesionálové nebo jen rodiče můžete podílet na tom, aby se AI propisovalo do vzdělání budoucích generací. Rozhovor moderuje Jirka Vicherek.
8/29/24 • 57:58
V této epizodě Data Talku si Jirka Vicherek povídal s Petrem Václavkem,Head of Customer Engagement v Colours of Data. Petr sdílel své zkušenosti od vlastních podnikatelských začátků po práci v Exponea (nyní Bloomreach) až po současnou roli, kdy implementuje Bloomreach klientům Colours of Data. Diskuze se zabývá pilíři úspěšné komunikace na zákazníky, jak v datech poznáte, že je třeba ji lépe segmentovat nebo personalizovat. Taky se podíváme na Bloomreach jako řešení, kdy dává smysl a kdy ne, jak dlouho trvá nasadit.
8/22/24 • 80:34
Při této příležitosti se ve studiu sešli 3 ze 4 moderátorů podcastu - Bára Hinnerová, Hynek Walner a Jirka Vicherek a dají vám nahlédnout za oponu! Jak vlastně Data Talk vzniknul? Jakou roli v tom hrál Vojta Roček a Keboola?Kolik máme stažení po 100 dílech? Které epizody jsou historicky nejúspěšnější? A které epizody si nejvíc užili samotní moderátoři?Plus se navíc dozvíte, co se chystá, na co se můžete v dalších 100 dílech těšit!Díky, že jste s námi!
8/15/24 • 60:51
Do dalšího dílu Data Talku přijal pozvání Adam Rajnoha ze studia Yord. S Barborou Hinnerovou a Jirkou Vicherkem proberou, jak se z Yordu stala přední agentura v oblasti AR/VR technologií, jak je to s Metou a metaversem, jak je na tom hardware a jak s trhem zahýbali Apple Vision Pro, ale také mnoho dalšího. Tentokrát méně o datech a více o budoucnosti!
8/8/24 • 79:49
V tomto díle Data Talk podcastu se Karel Šimánek a Jirka Vicherek vydají do H2O.AI. Jejich hostem je totiž Jan Gamec, Lead Software Engineer. S Johnym proberou jeho začátky v Košicích, jak vypadá pobočka H2O v Praze a proč jsou pro tuhle kalifornskou firmu tak důležití Kaggle Grandmasteři. Hlavně se podívají na produkty, na kterých se Johny podílel, od H2O 3 přes DriverlessAI po nejnovější Eval Studio. Pokud vás zajímá AutoML, tenhle díl si nenechte ujít!
8/1/24 • 70:07
Do Data Talku podruhé zavítali hosté z firmy Logio, tentokrát Ondřej Klement, provozní ředitel, a Jindřich Košťál, senior konzultant implementace, oba z oddělení SW, kteří svým nástrojem zvaným VERITICO učí firmy neplýtvat. Jirka Vicherek s kluky řeší, co všechno pokrývá supply chain, proč firmy v jaké době svůj supply chain řeší, jak na to reagují v Logio. Taky o tom, jak přesvědčit klienta k implementaci, která bude trvat déle než rok, proč nastavit reálná očekávání. Zároveň se dostanou i do diskuze, kdy dává smysl automatizovat a kdy ne, a proč je v supply chain potřeba velmi detailní model fungování firmy.
7/25/24 • 88:48
Do dalšího dílu Data Talku přijal pozvání Peter Krejzl z Emplifi. Peter rekapituluje růst významu machine learningu v Emplifi (resp. firmě Socialbakers, která se na Emplifi přeměnila). Mluví proč se jeho tým jmenuje Innovations a ne AI nebo data science, jeho fungování, tech stacku (mj. Python, Spark, MLFlow). Projdeme si AI featury, co za nimi běží a proč, kam nasazují v Emplifi LLMs a jaký model. Epizoda je až po okraj naplněna know-how, tak si ji nenechte ujít. Díl moderuje Jirka Vicherek.
7/18/24 • 70:12
Do dalšího dílu podcastu Data Talk přijal pozvání Zdeněk Hejnák z Livesportu. Karel Šimánek a Jirka Vicherek se Zdeňkem řeší práci livesportího Data Development Teamu, projdou kompletní data stack postavený na Google Cloudu, včetně jednotlivých vrstev v BigQuery a toho proč si vybrali Tableau a ne Looker, Dataddo a ne Fortran, Dataform a ne dbt. Celou konverzaci rámuje téma akvizice & chování uživatelů, protože právě tyto domény má Zdeňkův tým na starost.
7/11/24 • 65:51
V tomto díle Data Talk podcastu je hostem Rado Oreský, partner a CDO společnosti Emark. S moderátorem Jirkou Vicherkem probírají, jak se ze slovenské firmy zaměřené na managemet consulting stala firma datově analytická s vlastními globálními produkty. Rado představí nástroj Qlik, který byl důležitou součástí transformace Emarku i byznysu jejich klientů, tak důležitou, že pro mnoho lidí byly názvy Emark a Qlik téměř synonymy. Jak do toho zapadá partnerství se Snowflake a vlna generativní umělé inteligence? To se dozvíte v tomto díle vašeho oblíbeného datového podcastu.
7/4/24 • 71:02
V tomto dílu podcastu Data Talk moderátor Jiří Vicherek hostí Michala Heřmanského z Billigence. Začínají představením Billigence a příběhem, jak se z australské společnosti dvou expatů z Česka stala globální datově konzultační firma s klienty jako Shell. Proč roste Data Governance na důležitosti? Proč je potřebná pro úspěšnou demokratizaci dat ve firmě, jak souvisí s trendem AI a jakou roli hrají v Data Governance metadata? To vše se dozvíte v tomto díle vašeho oblíbeného datového podcastu!
6/27/24 • 78:53
Do další Data Talku přijal pozvání Pavel Čech ze SEDLAKOVA LEGAL. Tento díl je tak trochu speciální. Věnuje se totiž vztahu práva a dat. Pavel se totiž věnuje IT právu a s moderátorem Jirkou Vicherkem probírají, kde vlastně můžete data legálně získat, jak s nimi máte nakládat, co je ještě šedá zóna a co naopak už přímé porušení. Pavel vysvětlí také evropská nařízení AI Act a hlavně DSA. V rozhovoru uslyšíte ale mnohem víc, třeba odkud zná Jirka zakladatelku kanceláře Janu Sedlákovou.
6/20/24 • 65:31
Do dalšího dílu data talku přijali pozvání Jan Malý a Lukáš Koucký z 1337. Rozhovorem vás provedou Hynek Walner a Barbora Hinnerová . A vy uslyšíte: o Honzově a Lukášově cestě do STRV a z něj do 1337o stavění gen-ai first startupu z nuly po boomu chatu gpto produktovém pivotu z ai-generated person přes automatizaci social media influencera k digital twin
6/13/24 • 73:29
Do dalšího dílu Data Talku přijal pozvání Tadeáš Václavek, Data Engineer z Oriflame Software. S Jirkou Vicherkem probírají transformaci datového stacku v Oriflame - první vizualizační vrstvu z Cognos to PowerBI, a hned nato databázovou - z Oracle do Azure Synapse a pak do Databricks. Jak zvládli v juniorním a malém týmu přesunout celý stack? Na co je důležité dát si pozor při přesunu infrastruktury z on-premu do cloudu? A co vlastně řeší BI a data v Oriflame? To se dozvíte v tomto díle vašeho oblíbeného datového podcastu!
6/6/24 • 58:57
V tomto díle Data Talk podcastu přivítali moderátoři Karel Šimánek a Jirka Vicherek legendu české AI scény - Honzu Romportla. Společně projdeme Honzovu kariéru, od začátků v akademické sféře, přes jeho působení v rámci O2, kde za několik let vybudovali AI centre of excellence pro celou PPF pojmenovanou Dataclair, až po jeho současný startupový projekt Elin.ai, který vyvíjí "antivirus pro mozek", osobního asistenta pro Generaci Z, který jim pomůže se lépe bránit negativním vlivům současné digitální doby. Celá cesta je proložena tématy etiky v umělé inteligenci, komentáři na růst důležitosti AI v byznyse a společnosti a zakončena důležitým poselstvím - podle Honzy totiž stojíme před bezprecedentním rozhodnutím, kam se lidstvo bude dál ubírat. Partnerem tohoto dílu je Google Cloud Summit Czech Republic, konference 12. června 2024 v Kongresovém centru Praha. Více o akci se dozvíte na oficiálním webu: https://cloudonair.withgoogle.com/events/summit-czechrepublic-24
5/30/24 • 95:27
V této epizodě Data Talku přivítáme Tervela Šopova, ředitele AI a dat, už brzo partnera v Deloitte. Společně si povídáme o typických klientech a use casech Deloitte, jak vypadá jejich AI & Data oddělení a proč někdy nemá smysl zasazovat AI projekty do business case, ale je třeba vsadit na big picture. Tento díl moderuje Jiří Vicherek a Barbora Hinnerová.Partnerem tohoto dílu je Google Cloud Summit Czech Republic, konference 12. června 2024 v Kongresovém centru Praha. Více o akci se dozvíte na oficiálním webu: https://cloudonair.withgoogle.com/events/summit-czechrepublic-24
5/23/24 • 64:13
Ondra Veselý je zakladatel a CEO startupu KindWise, který možná znáte jako FlowerChecker. Hynek Walner s Jirkou Vicherkem probírají Ondrovu kariéru, jak se zhlédl díky bydlení v TechSquatu ve startupech, viděl budoucnost deep learningu, stavěl první datovou infrastrukturu v Kiwi.com a dostal do etické komise EU. Hlavní část je věnovaná samotnému startupu, v podcastu uslyšíte, proč ve FlowerCheckeru začali vlastní stejnojmennou aplikací, aby o několik let později poskytovali jako Plant.id svůj ML v API konkurenčním gobálním aplikacím a proč se dneska pouští zase do vývoje nové vlastní aplikace. Součástí diskuze je jak Ondřej uvažuje nad konkurencí out-of-the box modelů a aplikací typu ChatGPT a proč největší hodnotu firmy vidí v produktovém managementu a vyladěném způsobu trénování nových neuronových sítí na klasifikaci obrazu. To vše s typickou Ondrovou otevřeností a láskou k Brnu.
5/16/24 • 65:58
V dnešním díle Data Talk se moderátoři Barbora Hinnerová a Hynek Walner baví s hostem Nielsem Verschatsem o tom, jak prochází nečekanou cestou z Belgie a studií soudního tlumočnictví k práci v oblasti business intelligence ve společnosti Intecs Data. Zjišťujeme, jaké jsou běžné překážky při implementaci BI a jak Niels uplatňuje svůj minimalistický přístup ve společnosti Dr Max. Posloucháme, proč je podle mého názoru v jádru BI kritické neustále dokazovat (a zpochybňovat) přidanou hodnotu a jak mu vystudované tlumočnictví pomáhá najít ideální rovnováhu mezi technickou a lidskou doménou.
5/9/24 • 62:28
Tento díl podcastu Data Talk je o Mámě. Právě tak totiž láskyplně nazývají svoji firmu dva ze zakladatelů MAMA AI, Honza Cuřín a Pepa Vopička. Na začátku uděláme výlet do minulosti, do 90. let, kdy vznikla v Praze pobočka IBM, která se posléze stala vývojovým centrem produktu Watson. Právě na základě zkušeností a dlouholetého přátelství z IBM se rozhodla šestice zakladatelů MAMA AI společně s dalšími 19 klíčovými lidmi založit vlastní firmu zaměřenou na AI produkty, zejména v oblasti řečových technologií. Moderátoři Hynek Walner s Jirkou Vicherkem zpovídají Honzu a Pepu a vy se dozvíte, jak se jim povedlo opustit IBM v dobrém i kde vzali první zakázky k uživení 25 členného týmu. Taky zjistíte, jak se řídí firma v 6 zakladatelích, proč má dnes MAMA AI již několik dceřinných firem a jak se dá propojit konzultační činnost s vývojem vlastních produktů. Hlouběji se podíváte i na technologie, konkrétně to, jak vypadá vývoj syntetický hlasů, jak doménu text-to-speech proměnily velké jazykové modely i na use casy jednotlivých produktů jako je Telma AI nebo projektů jako jsou syntetičtí moderátoři rádia Express. Zároveň se podíváme hlouběji do toho, jak se vlastně tvoří syntetické hlasy nebo proč je pro MAMA AI důležité držet produkt end-to-end včetně vlastní cloudové infrastruktury. Užijte si nový díl Data Talk podcastu!
5/2/24 • 87:05
Do dalšího dílu přijal pozvání Samuel Kožuch z Vortex. Rozhovorem vás tentokrát provede Bára a Jirka. Užijte se další díl Data Talku!
4/25/24 • 67:11
V dalším dílu Data Talku přijal pozvání Aleš Moravec, Head of Consulting v Carl Data Company. S Alešem probírají Karel Šimánek a Jirka Vicherek jeho cestu od architektury k datům, BI týmu týmu CNC a jak z něj vznikl Carl. Taky si zopakujeme, co Carl vlastně dělá, jaké mají v současnosti klienty, a proč je celá vize firmy postavená na vlastních produktech.Hlavní část rozhovoru je totiž věnovaná právě produktům. V Carlovi totiž za velmi krátkou dobu jeden B2B produkt pro mediální domy (Carl for Media) dokončili a prodávají a další dva (pro influencery a pro brandy) mají ve vývoji. Jak se to dá v malém týmu, který živí konzultační činnost, stíhat, jak jim v tom pomáhá Keboola + GCP stack a proč je dost možné, že zanedlouho představí několik dalších? To se dozvíte v tomto díle vašeho nejoblíbenějšího českého datového podcastu!
4/18/24 • 72:04
Vojta Kopal z Mews je zpátky v Data Talk podcastu! S Jirkou Vicherkem rekapitulují rok a půl od jejich posledního rozhovoru na mikrofon. Za těch 18 měsíců se toho totiž stalo hodně a to jak v Mews, tak v datových technologiích.V Mews totiž hodně rostli, ve všech kategoriích. Zákaznících, obratu, lidech, nabídce služeb. Taky získali status jednorožce. Vojta popisuje, jak vypadá organizační struktura datových týmů, odkrývá, proč přehodnotili strategii embeddovat datové role do produktových týmů a co je vede k tomu zavádět maticovou organizaci. Taky podle čeho prioritizují projekty a plánují kapacity.V druhé zjistíte, jak integrují data science a hlavně, jak se postavili k hypu kolem LLMs. Vojta poradí, ukáže, jaké projekty je v Mews využívají, jak jim pomohla GoodData, jak vypadá jejich LLMops a kontrola kvality výstupů. A taky proč je pro ně ústřední částí data stacku Databricks, jak se dívá na Microsoft Fabric. Nakonec proberou, jak Gen AI změní svět engineeringu a svět obecně.
4/11/24 • 71:12
Do dalšího dílu přijal pozvání Petr Nemeth, zakladatele a CEO startupu Dataddo. Petr je prvním hostem, kterého máme v Data Talk podcastu podruhé! S Jirkou Vicherkem probírají, co se za více než rok jejich posledního rozhovoru na mikrofon stalo. Dataddo totiž značně vyrostlo a rozšířilo svoji působnost. Uslyšíte, jak Gen AI změnila trh s datovými řešeními, jak jej drivuje mj. evropská legislativa a proč je pro Dataddo tématem číslo jedna security a compliance.
4/4/24 • 73:42
Do dalšího speciálního a plně anglického dílu si Giuliano Giannetti z Revolt.bi pozval Serge Gershkoviche – autora knihy Data Modeling with Snowflake. A vy uslyšíte právě o data modelingu nebo třeba o Sergeově přechodu z data architekta na pozici data konzultanta. Příjemný poslech!
3/28/24 • 52:56
Do dalšího dílu Data Talku přijali pozvání Ivo Pleva a Michal Bočvarov z Dopravního podniku Ostrava. Epizodu moderuje Jiří Vicherek a vy se dozvíte, jak se kluci snaží "zabít Excel", jaké si na to vybrali nástroje, proč je vlastnictví dat ve veřejné správě tak důležité, jak se jejich datové analýzy propisují do samotného nákupu služeb od dodavatelů (tzv. digitální SLA) a jak vidí nejen technologickou budoucnost dat v dopravě. Na závěr také přijměte pozvání na první DATA mesh v Ostravě: https://www.datamesh.cz/
3/21/24 • 80:22
Do další epizody přijala pozvání Martina Gelnerová z Apify. Rozhovorem vás provede Hynek Walner a Jiří Vicherek. Uslyšíte, jaká byla cesta Martiny z turistického ruchu do dat. Probereme, co Martině daly Czechitas a jaký byl přechod do světa dat. Do detailu probereme i monitorování falešných slev a jak do procesu zasahuje legislativa a zakázky ze strany EU. Probereme, jak řešit datovou kvalitu a jaké všechny komplikace přináší dodatečné slevy a podobné překážky.
3/14/24 • 64:24
V dalším Data Talku uslyšíte Olega Vojtíška, AI Product ownera na TV Nova, ale i spoluzakladatele Pohřebních průvodců. Oleg má za sebou působivou kariéru v datech, od začátků v telekomunikacích přes fintech služby v Alze až po machine learning na TV Nova, nicméně nejstěžejnější část rozhovoru je věnována tabu naší společnosti – smrti. Téma smrti a umírání probereme skrz Pohřební průvodce a to od startupové perspektivy, přes urbanistickou a humanistickou notu. Podcast gradujeme k propojení smrti a AI. Jak AI „disruptuje" smrt? A máme tématický díl Black Mirror o umírání a truchlení na cestě do každé rodiny nebo je důvod proč být techno-optimistický i v tak intimní oblasti jako je smrt? Dejte si tenhle díl, stojí za to!
3/7/24 • 59:10
Do dalšího speciálního dílu uslyšíte Gigiho z Revolt.BI s legendou datové scény Billem Inmonem, otcem datového skladu. Přesto, že jdeme i hluboko do minulosti, tak v rozhovoru zazní řada aktuálních témat.
2/29/24 • 50:33
Do další epizody přijal pozvání Benedikt Kotmel, předseda představenstva OICT. S Benem probereme, jak se k datům dostal, co v OICT dělají za projekty a jestli se o nich dá přemýšlet jako o BI Prahy. Uslyšíte, jaké jsou mýty a bottlenecky kolem veřejné správy a dat nebo jak jako občané můžeme podpořit inovativnost veřejné správy. Stihneme rozebrat i open data, proč OICT nefunguje jako agentura, byť by byl zájem např. z Německa a nebo proč být techno-optimista v publicu. Rozhovor moderují Jirka Vicherek a Karel Šimánek.
2/22/24 • 69:31